Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 23, 2024, 11:29:11 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

ερωτηση περι βλητικης
Σελίδες: [1] 2 3 4   Κάτω
  Εκτύπωση  

  ερωτηση περι βλητικης
Αποστολέας Μήνυμα
Φραγκίσκος
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1184


« στις: Νοέμβριος 03, 2013, 01:27:35 πμ »

Ας μου πει όποιος ξέρει γιατί και τα  2  90άρια μου σε 4,5 (στα 35 μέτρα που είναι ο χώρος μου )με τα μαμά σκοπευτικά πρέπει να βιδώσω τέρμα τα κλισιοσκόπια και πάλι βαράνε ψιλά .....Τι  κάνω λάθος ? και πώς θα το διορθώσω αυτό .Είναι 12 και 14 ποδόλιμπρα  Απορία
Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14265


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 01:39:44 πμ »

Φραγκίσκο δοκίμασε να βάζεις "λιγότερη" ακίδα όταν σκοπεύεις,
να τη βλέπεις δηλαδή όσο λιγότερο γίνεται
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 02:10:03 πμ »

Φραγκίσκο δοκίμασε να βάζεις "λιγότερη" ακίδα όταν σκοπεύεις,
να τη βλέπεις δηλαδή όσο λιγότερο γίνεται
+10000
δεν αγοραζεις και μια 5,5 κανη να δεις δυναμη και καταστροφη μαζι ,να το παιζεις 19 με 20 ποδολυβρα
και να δεις πανηγυρια εαν αποφασισεις να ριξεις σε καλικακια η σπινερακια...
Καταγράφηκε
Φραγκίσκος
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1184


« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 02:26:35 πμ »

Φραγκίσκο δοκίμασε να βάζεις "λιγότερη" ακίδα όταν σκοπεύεις,
να τη βλέπεις δηλαδή όσο λιγότερο γίνεται
+10000
δεν αγοραζεις και μια 5,5 κανη να δεις δυναμη και καταστροφη μαζι ,να το παιζεις 19 με 20 ποδολυβρα
και να δεις πανηγυρια εαν αποφασισεις να ριξεις σε καλικακια η σπινερακια...

Σχεδόν δεν την βλέπω καθόλου, στο ένα κατασκεύασα μία μικρότερη καθ'ύψος αλλά πάλι δεν φτάνει θα κάνω άλλη κοντύτερη .
Στην Ελλάδα ζητάνε τα διπλά για την κάνη, στον Γερμανό που προσπάθησα να την πάρω δεν τα κατάφερα δεν έχω ξανακάνει αγορά μέσω internet Και δεν τα καταφέρνω

Σας ευχαριστώ για της απαντήσεις σας

Καταγράφηκε
Φραγκίσκος
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1184


« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 02:44:52 πμ »

Μιά βοήθεια ακόμα :
Γιατί με τα μαμά έχω τέλεια αποτελέσματα και με της Air king ούτε 25% όταν με άλλα όπλα που ρίχνω στο σχιστό είμαι πάντα κέντρο ? Τα έπαιξαν  οι air king από την πρώτη ημέρα ?
Με ένα μικρό Gamo που είχα στα 30 μ τα καλικάκια τα έβγαζα από την αυτοσχέδια στοχοθήκη με ποσοστό επιτυχίας 95% αυτό το σκοπευτικό του το έχω ακόμα, το βάζω επάνω αλλά τα αποτελέσματα είναι αποκαρδιωτικά όπως και με τα μεγαλύτερα που φόραγα στα 90άρια

Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14265


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 02:56:56 πμ »

Δύσκολο να σου πεί κάποιος τη γνώμη του χωρίς να δεί από κοντά  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
nekfjr
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 292



« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 09:16:02 πμ »

Φραγκίσκο δοκίμασε να βάζεις "λιγότερη" ακίδα όταν σκοπεύεις,
να τη βλέπεις δηλαδή όσο λιγότερο γίνεται
+10000
δεν αγοραζεις και μια 5,5 κανη να δεις δυναμη και καταστροφη μαζι ,να το παιζεις 19 με 20 ποδολυβρα
και να δεις πανηγυρια εαν αποφασισεις να ριξεις σε καλικακια η σπινερακια...

Σχεδόν δεν την βλέπω καθόλου, στο ένα κατασκεύασα μία μικρότερη καθ'ύψος αλλά πάλι δεν φτάνει θα κάνω άλλη κοντύτερη .
Στην Ελλάδα ζητάνε τα διπλά για την κάνη, στον Γερμανό που προσπάθησα να την πάρω δεν τα κατάφερα δεν έχω ξανακάνει αγορά μέσω internet Και δεν τα καταφέρνω

Σας ευχαριστώ για της απαντήσεις σας



Φραγκίσκο αν ρίχνει ψηλά,πρέπει να "ψηλώσεις"την ακίδα στο μπροστά σκοπευτικό.
Δοκίμασε τις Air King σε κάποιο άλλο όπλο να δεις αν είναι εντάξει.
Καταγράφηκε
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 09:18:57 πμ »

Φιλε Φραγκισκο φανταζομαι air king εννοεις το μικρο οπτικο της targetmaster ??
κατι αντιστοιχο εχω παθει και εγω με ενα φθημιαρικο κινεζικο οπτικο που εχω ριχνει τερματισμενο
ψηλα και περπαταει(σε τρελαινει)
θελει δοκιμες με ενα καλο οπτικο ,μονο τοτε θα δεις τι παιζει!!!
Καταγράφηκε
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 09:30:32 πμ »

Ας μου πει όποιος ξέρει γιατί και τα  2  90άρια μου σε 4,5 (στα 35 μέτρα που είναι ο χώρος μου )με τα μαμά σκοπευτικά πρέπει να βιδώσω τέρμα τα κλισιοσκόπια και πάλι βαράνε ψιλά .....Τι  κάνω λάθος ? και πώς θα το διορθώσω αυτό .Είναι 12 και 14 ποδόλιμπρα  Απορία
το 90ατι οπλο ριχνει πολυ δυνατα
αυτο που δεν μας ειπες ειναι με τι σφαιρακια ριχνεις εαν ειναι πολυ ελαφρια δοκιμασε το με τα heavy JSB
10,34grain.
Πρεπει να κανεις πολλες δοκιμες αλλα το 90αρι λογω δυναμης παιζει καλυτερα με 5,5αρια...
Καταγράφηκε
Φραγκίσκος
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1184


« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 04:37:44 μμ »

Βρίσκω πολύ σωστές  της συμβουλές σας

Στο 14λιβρο βάζω jsb 10,34 και στο 12λιβρο jsb 8,45 Όσων άφορα τα γυαλιά έχετε δίκιο πρέπει να τεσταριστεί με άλλη δοκιμασμένης λειτουργίας

Εάν κάποιος κάνει αγορά από τον Γερμανό SPORTWAFFEN-SCHNEIDER και θέλει να με εξυπηρετήσει να του προκαταβάλλω το ποσών της αγοράς για μια κάνη 5,5 ώστε να έχω και τα δύο διαμετρήματα
(Πάντως δεν έχω παράπονο από της 4,5 , με τα γυαλιά κάτι έχει παιχτεί, μπορεί και πονηριά )
Αλλά δεν με απασχολούν και πολύ προς το παρών αρκεί να βολευτεί ο νεαρός με τα ανοιχτά λόγο κάποιας μικρής μυωπίας  Σαρκασμός
Πιά κάνη κατά την γνώση σας είναι η καταλληλότερη για το 90άρι και ποιο μήκος 41η50 cm
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2013, 05:32:56 μμ από Φραγκίσκος » Καταγράφηκε
drakos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2044



« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 08:18:49 μμ »

Με την 50αρα θα εχεις καλυτερη οπλιση σε μεγαλες δυναμεις ,με διαφορα.
Εαν ομως θες να  παιζεις σ΄αυτες τις δυναμεις που εσαι τωρα, κανει και η 41cm .
Εχω βαλει την 41 στο 80αρι με 21 ποδ περιπου  και εχει ζορι κατα την οπλιση ,
οπως εχω την εντυπωση οτι με την 50αρα εχει λιγοτερο λακτισμα
και ισως καλυτερες μακρινες ,οχι μονο λογω μηκους , αλλα ανακρουσης  Κλείσιμο ματιού .
Καταγράφηκε

L a z e r
Φαλτσετα
Ματσετα
Μπαλτας
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 10:01:27 μμ »

Με την 50αρα θα εχεις καλυτερη οπλιση σε μεγαλες δυναμεις ,με διαφορα.
Εαν ομως θες να  παιζεις σ΄αυτες τις δυναμεις που εσαι τωρα, κανει και η 41cm .
Εχω βαλει την 41 στο 80αρι με 21 ποδ περιπου  και εχει ζορι κατα την οπλιση ,
οπως εχω την εντυπωση οτι με την 50αρα εχει λιγοτερο λακτισμα
και ισως καλυτερες μακρινες ,οχι μονο λογω μηκους , αλλα ανακρουσης  Κλείσιμο ματιού .
+10000
Καταγράφηκε
viston
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 114


« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 22, 2014, 07:44:49 μμ »

Παρατηρησα κατι, ριχνοντας διαφορετικα ειδη βολιδων ειδα πως μερικες εχουν την ταση να συγκεντρονονται λιγο αριστερα ενω αλλες λιγο δεξια απο το στοχο, περα απο την κατακοριφη διαφορα που λογικα υπαρχει ειναι λογικο να εχουν διαφορα στον οριζοντιο αξονα? μερικες μαλιστα ενω πεφτουν σε μια τρυπα αυτη ειναι 1 ποντο απο εκει που θα επρεπε. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 22, 2014, 08:50:42 μμ »

Παρατηρησα κατι, ριχνοντας διαφορετικα ειδη βολιδων ειδα πως μερικες εχουν την ταση να συγκεντρονονται λιγο αριστερα ενω αλλες λιγο δεξια απο το στοχο, περα απο την κατακοριφη διαφορα που λογικα υπαρχει ειναι λογικο να εχουν διαφορα στον οριζοντιο αξονα? μερικες μαλιστα ενω πεφτουν σε μια τρυπα αυτη ειναι 1 ποντο απο εκει που θα επρεπε. Μεγάλο χαμόγελο


Η πενταδα η δεκαδα που θα σου κανει μια τρυπα, ασχετα αν παει αριστερα η δεξια, πανω η κατω, αυτο ειναι το σφαιρακι που παει στο οπλα σου Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 22, 2014, 08:54:04 μμ »

Υπαρχουν απειρα ανεξηγητα στην βλητικη που δεν εχουμε ανακαλυψει ακομη Κλείσιμο ματιού η μια εξηγηση ειναι 1- Οταν φευγει το βλημα απο την καννη του οπλου, αυτο γυριζει με την φορα της ραβδωσης της καννης ( δεξιοστροφη ραβδωση = το βλημα γυριζει δεξιοστροφα ). Αυτο γινεται για να μπορεσει να βρει ισοροποια κατα την πτηση και να μην αρχισει να κουτρουβαλαει η να γυρισει πλαγια ( το λεω οσο πιο απλα γινεται ). μερικες φορες ομως το βλημα εκτος απο οτι περιστεφεται μπορει να κανει και αλλη στοφη δηλαδη να βγει εκτος απο τον ολοισιο αξονα του και να κανει και κυκλο μεγαλυτερο του αξονα του μαζι με την ταυτοχρονη περιστροφη του.  Αυτο συμαινει οτι ναι μεν σκαει αριστερα οπως λες σε μια συγκεκριμενη αποσταση αλλα για δοκιμασε και σε αλλες αποστασεις Κλείσιμο ματιού
2- Αλλη εξηγηση μπορει να εχει να κανει με την συνεργασια κορωνας του οπλου σου με το συγκεκριμενο βλημα. εχει παρατηρηθει αρκετες φορες γιοα παραδειγμα οταν βαζουμε εναν σιγαστηρα σε ενα οπλο Π.Χ σιγαστηρας ΗW το οπλο να ριχνει αριστερα χωρις να βρησκει καπου. Αυτο οφειλεται στα αερια που σπρωχνουν το βλημα απο την καννη στο τελευταιο σημειο δηλαδη στην Κωρωνα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.

Σελίδες: [1] 2 3 4   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: