Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 29, 2024, 09:02:08 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

AΓΟΡΑ ΟΠΛΟΥ
Σελίδες: [1] 2 3   Κάτω
  Εκτύπωση  

  AΓΟΡΑ ΟΠΛΟΥ
Αποστολέας Μήνυμα
JJJONNN
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


« στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 06:38:50 μμ »

Καλησπερα ειμαι νεος στο φορουμ και εχω στην κατοχη μου ενα diana 36 και θελω να αγορασω αλλο ενα στα 5,5mm..Τ ο πρωτο κριτηριο ειναι η δυναμη του οπλου ενω το δευτερο  η ευθυβολια..Τα χρηματα μαξιμουμ που μπορω να διαθεσω ειναι 500 ευρω..Ειμαι αναμεσα σε 4:

1) http://www.milidonis.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=11

2) http://www.milidonis.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=262

3) http://www.kalkantzakos.com/Product/1486/diana-350-magnum-panther,-aerobolo-oplo

4) http://www.kalkantzakos.com/Product/1487/diana-350-magnum-panther-pro,-aerobolo-oplo

Mεταξυ 1 και 2 ποιες ειναι οι διαφορες σε δυναμη και ευθυβολια?Τα στηριζουν τα 5,5 βλημματα αυτα τα 2 οπλα εξισου με 3-4?
Μεταξυ 3 και 4 η δυναμη ειναι ιδια αλλα αυτο που λεει για τη ζυγισμενη καννη κανει διαφορα?Απο ποια αποσταση και μετα εχουν προβληματα στην ευθυβολια το 3-4?
Καταγράφηκε
ajax
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1630



« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 07:03:52 μμ »

γεια σου φιλε και καλως ηρθες..

δεν ειμαι ο πιο ειδικος εδω μεσα να σου απαντησω , αλλα αν διαβασεις σχετικα με το 350, θα δεις τα χειροτερα..

μπορει η εντυπωσιακη δυναμη του να χτυπαει στο ματι, αλλα οταν θα ριχνεις κ δε θα εισαι ευστοχοσ, θα αρχιζεις να απογοητευεσαι..

γενικα μην κοιτας την μεγαλη δυναμη στα αεροβολα , γιατι θυσιαζεις την ευστοχια του.

θα απαντησουν κ οι πιο εμπειροι  και θα καταλαβεις..

τα 2 πρωτα ειναι εργαλεια απο οσο ξερω, η αποφαση ειναι δικη σου, μην βιαστεις και μην δελεαζεσαι απο τις μεγαλες υπερβολικες ταχυτητες.

να σαι καλα..
Καταγράφηκε

AATX200            0.177
HW95                 0.20
benjamin392       0.22
slavia 631 lux     0.177
crosman 1760SE 0.177
 ?   ?   ?   ?    ?    ?    ?
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 07:20:50 μμ »

Τα πρωτα δυο οπλα που διαλεξες το 97αρι και το 98αρι ειναι απο τα πιο ευστοχα ελατηριου που θα μπορουσες να διαλεξεις. Δεν συγκρινονται με το Ντιανα 350 σε κανεναν τομεα πλην της δυναμης. Μην φανταστεις οτι θα εχεις την τρελη διαφορα αναμεσα σε ενα 98αρι και το 350 σε θεματα δυναμης Κλείσιμο ματιού
Το 97αρι και το 98αρι υποστηριζουν ανετα το 5,5 διαμετρημα και ανετα θα μπορεις να ριχνεις στα 100μ με αυτα. Στην θεση σου θα δοκιμαζα/επωμιζα και τα δυο HW και θα επαιρνα οποιο μου αρεσει περισσοτερο. Οσοι απο εμας που ειχαμε Ντιανα και πηγαμε σε HW Κανεις απο εμας δεν το μετανιωσε.
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
drakos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2044



« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 07:38:07 μμ »

Με βαση αυτα που ζητας , 5,5αρι - δυνατο - ευθυβολο και σπαστης κανης δυο ειναι για τα χρηματα που διαθετεις ,και ποιο φθηνα σιγουρα  Κλείσιμο ματιού .
WH 80αρι η΄90αρι , με το δευτερο να μη ψαχνεσαι ιδιαιτερα για πειραγματα κλπ , στη δυναμη που δουλευει .Το 80αρι ειναι θρυλος , και με χαιδεμα γινεται εξαιρετικο κι αυτο .
Και τα αλλα 97αρι-98αρι ειναι πολυ καλα δε το συζηταμε , αλλα για 5,5  βγαζουν λιγοτερη δυναμη  απ΄τα προηγουμενα . 
Καταγράφηκε

L a z e r
Φαλτσετα
Ματσετα
Μπαλτας
JJJONNN
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 08:35:37 μμ »

Η αληθεια ειναι οτι το magmum με γοητεψε αλλα οταν διαβασα για το οπλο απογοητευτηκα ειναι η αληθεια..Καταληγω στο 97 ή 98 αλλα πιστευω οτι στο μελλον θα το αποκτησω για να εχω ενα στη κατοχη μου..Μια ερωτηση μεταξυ 3 και 4 πιο ειναι καλυτερο? Το κοντοκαννο με το ζυγι ή το κλασσικο?
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26529



« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 08:46:23 μμ »

Η αληθεια ειναι οτι το magmum με γοητεψε αλλα οταν διαβασα για το οπλο απογοητευτηκα ειναι η αληθεια..Καταληγω στο 97 ή 98 αλλα πιστευω οτι στο μελλον θα το αποκτησω για να εχω ενα στη κατοχη μου..Μια ερωτηση μεταξυ 3 και 4 πιο ειναι καλυτερο? Το κοντοκαννο με το ζυγι ή το κλασσικο?

Μα γιατί επιμένεις; Πάρε το 97άρι που είναι οπλάρα και δεν θα θέλεις μετά να πάρεις άλλο... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 09:08:12 μμ »

Γιαννη καλως ηρθες,εχουμε και λεμε,diana 350,δυνατο οπλο αλλα δυναμη και ευθυβολια ειναι κομματακι δυσκολο.

97κ-98 τα καλα εργαλεια της HW,χειρουργικα εργαλεια με μαξ δυναμη τα 12,5-13 ποδολιβρα σε 4.5.

Να ξερεις οτι το 5.5 διαμετρημα θελει και την απαραιτητη δυναμη,κατι που τα παπαπανω οπλα δεν το γουσταρουν.

Για δυναμη,πολυ καλες βολες,πας σε HW 80-90 5.5

ΥΓ,για το 3,4 δεν μπορω να σου πω τιποτα.Εαν εισαι Αθηνα μην παρεις τιποτα,περνα μια βολτα απο το Σχιστο. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
JJJONNN
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 09:36:51 μμ »

Το 90αρι δεν με ενδιαφερει με το συστημα gas ram..To 80αρι ομως μου φαινεται αρκετα καλο..Οσο για τα magnum σκεφτομαι να παρω ενα μετα το hw που θα παρω..Γιαυτο ρωταω πιο ειναι πιο σταθερο απο τα 2..
Καταγράφηκε
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 10:32:05 μμ »

Το 90αρι δεν με ενδιαφερει με το συστημα gas ram..To 80αρι ομως μου φαινεται αρκετα καλο..Οσο για τα magnum σκεφτομαι να παρω ενα μετα το hw που θα παρω..Γιαυτο ρωταω πιο ειναι πιο σταθερο απο τα 2..
Φιλε μην ξοδευεις χρηματα για οπλα που δεν αξιζουν(Διανα 350)Παρε αλλο Διανα οχι αυτο!!!!
Παρε τα οπλα που σου εχουν προτεινει παραπανω σε 5,5...Σε 4,5 εχεις περισσοτερες επιλογες.
Καποιος αλλος Φιλος πριν 20 ημερες ρωτουσε τα ιδια με εσενα περιπου.
Τελικα αγορασε ενα απο αυτα που του προτειναν απο το Φορουμ και ενα Μαγνουμ αλλης εταιριας..
Τι κερδισε τωρα το πουλαει με σιγουρα ΑΠΩΛΕΙΑ χρηματων.
Σου προτεινω να μην Βιαστεις και να Διαβασεις ..Υπαρχει μεγαλη πληροφοριση για ολα τα οπλα
απο ανθρωπους που τα ΕΧΟΥΝ τα εχουν τεσταρει με πολλες χιλιαδες σφαιρακια

Καταγράφηκε
drakos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2044



« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 10:41:42 μμ »

Το 90αρι δεν με ενδιαφερει με το συστημα gas ram..To 80αρι ομως μου φαινεται αρκετα καλο..Οσο για τα magnum σκεφτομαι να παρω ενα μετα το hw που θα παρω..Γιαυτο ρωταω πιο ειναι πιο σταθερο απο τα 2..


Μονο αν δεις και ριξεις θα καταλαβεις . Στο σχιστο που λεει κι ο Χριστοφορος ,υπαρχει ολη η σειρα της WH απο οπλα  Κλείσιμο ματιού .
Τωρα προσπαθω να θυμηθω ποιος εχει κανα magnum  Στριφογύρισμα ματιών ,γιατι diana υπαρχει αλλα οχι αυτη η σειρα .  .  . αλλα η καλη .  
 
Καταγράφηκε

L a z e r
Φαλτσετα
Ματσετα
Μπαλτας
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 10:51:27 μμ »

Η αληθεια ειναι οτι το magmum με γοητεψε αλλα οταν διαβασα για το οπλο απογοητευτηκα ειναι η αληθεια..Καταληγω στο 97 ή 98 αλλα πιστευω οτι στο μελλον θα το αποκτησω για να εχω ενα στη κατοχη μου..Μια ερωτηση μεταξυ 3 και 4 πιο ειναι καλυτερο? Το κοντοκαννο με το ζυγι ή το κλασσικο?
Στα χρηματα που διαθετεις για αεροβολο υπαρχει και το Ποιοτικοτατο AIR ARMS ΤΧ200 MK3
H to TX200 HC hunting carbine...
Θα τα προτεινα σε 4,5 διαμετρ
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26529



« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 11:13:16 μμ »

Η αληθεια ειναι οτι το magmum με γοητεψε αλλα οταν διαβασα για το οπλο απογοητευτηκα ειναι η αληθεια..Καταληγω στο 97 ή 98 αλλα πιστευω οτι στο μελλον θα το αποκτησω για να εχω ενα στη κατοχη μου..Μια ερωτηση μεταξυ 3 και 4 πιο ειναι καλυτερο? Το κοντοκαννο με το ζυγι ή το κλασσικο?
Στα χρηματα που διαθετεις για αεροβολο υπαρχει και το Ποιοτικοτατο AIR ARMS ΤΧ200 MK3
H to TX200 HC hunting carbine...
Θα τα προτεινα σε 4,5 διαμετρ


Εγώ στα λεφτά που λες θα έπαιρνα ή το HW 97 K σε 4,5 ή το HW 90 σε 5.5 ρυθμισμένο στα 18 bar. Όλα τα ελατηρίου σε λίγο καιρό, θα θέλουν κάποιο κιτ βελτίωσης, το 90άρι όχι.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 11:22:36 μμ »

Δεν πρόσεξα ούτε προσέξατε την πρώτη κουβέντα του φίλου, θέλω ένα δυνατό όπλο και δεν  με πολύ ενδιαφέρει η ακρίβεια.

Άρα ένα 350 είναι ότι πρέπει για τον φίλο, δεν ρώτησα και ποια θα είναι η χρήση του.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 11:40:16 μμ »

Δεν πρόσεξα ούτε προσέξατε την πρώτη κουβέντα του φίλου, θέλω ένα δυνατό όπλο και δεν  με πολύ ενδιαφέρει η ακρίβεια.

Άρα ένα 350 είναι ότι πρέπει για τον φίλο, δεν ρώτησα και ποια θα είναι η χρήση του.
Δυναμη Χωρις Ευθυβολια τι νοημα εχει???
θα σημαδευεις κατι και θα βαρας με πολυ δυναμη το χωμα η κατι αλλο διπλα στο στοχο!!!
Το στοχο εχει πιθανοτητα να τον χτυπησει εαν ειναι Μεγαλος...
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 11:42:35 μμ »

Το 90αρι δεν με ενδιαφερει με το συστημα gas ram..To 80αρι ομως μου φαινεται αρκετα καλο..Οσο για τα magnum σκεφτομαι να παρω ενα μετα το hw που θα παρω..Γιαυτο ρωταω πιο ειναι πιο σταθερο απο τα 2..


Μονο αν δεις και ριξεις θα καταλαβεις . Στο σχιστο που λεει κι ο Χριστοφορος ,υπαρχει ολη η σειρα της WH απο οπλα  Κλείσιμο ματιού .
Τωρα προσπαθω να θυμηθω ποιος εχει κανα magnum  Στριφογύρισμα ματιών ,γιατι diana υπαρχει αλλα οχι αυτη η σειρα .  .  . αλλα η καλη .  
 

υπάρχουν τα 52, 54 και προσεχώς κάτι και από εμένα. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5

Σελίδες: [1] 2 3   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: