Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 25, 2024, 12:59:29 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Καλώς σας βρήκα
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Καλώς σας βρήκα
Αποστολέας Μήνυμα
psampa
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 110


« στις: Οκτώβριος 27, 2013, 05:12:02 μμ »

Αν και είμαι γραμμένος αρκετό καιρό νομίζω τώρα που πήρα το αεροβολικό βάπτισμα του πυρός και άρχισα να καταλαβαίνω 2-3 πραματάκια από αυτό που λέγεται αεροβόλο να συστηθώ.
Είμαι ο Πέτρος, είμαι 38 και πριν περίπου ένα χρόνο ξαναμπήκα στην παιδική μου χαρά, το αεροβόλο.
Πιτσιρικάς είχα ξεκινήσει με ένα αεροβόλο πιστόλι ελατηρίου  που είχα αγοράσει θυμάμαι από κάτι υπόγεια καταστήματα στον σταθμό του ηλεκτρικού στον ομόνοια :-) . Εκτοτε έτρεξε πολύ νερό στο αυλάκι, σπούδασα, παντρεύτηκα, έγινα μπαμπάς (δις) και τώρα που παλιμπαιδίζω μου μπήκε στο μυαλό μου το παιδικό μου χόμπι. Πριν αρχίσω να μαθαίνω πάλι τι γίνεται στο χώρο του αεροβολισμού μου σφηνώθηκε η ιδέα για εκείνα τα πιστόλια που έβλεπα μικρός και έπαιρναν αμπούλες  και έμοιαζαν με αληθινά :-) . Πριν ένα χρόνο περίπου, πήρα λοιπόν ένα Gamo PT-85 το οποίο και καταχάρηκα. Μετά όμως άρχισα να διαβάζω και ομολογώ πως κατάλαβα ότι το πιστολάκι μου δεν ήταν ούτε η καν η κορυφή του αεροβολιστικού παγόβουνου.
Άρχισα να θέλω τουφέκι, και μετά από λίγη μελέτη και δεδομένων των οικονομικών είπα να ξεκινήσω με ένα τουφέκι αμπούλας. Κατέληξα στο umarex 850 air magnum 4.5mm και μάλιστα την έκδοση classic που έχει ξύλινο κοντάκι και έρχεται με τον αντάπτορα που επιτρέπει τη χρήση δύο 12γρ αμπουλών. Με αυτό κατέβηκα και πρώτη φορά στο Σχιστό, όπου για κάνα δίωρο προσπαθούσα με ανοιχτά σκοπευτικά να δω που είναι ο γάμος του καραγκιόζη :-) . Ομολογώ πως απογοητεύτηκα δεν έβλεπα ούτε που σκόπευα ούτε που έριχνα :-) . Μετά ήρθε η σειρά της ρέπλικας μπας και καταλάβω που βρίσκομαι οπότε στην δεύτερη εξόρμηση στο Σχιστό πέτυχα δύο μύγες που έκατσαν πάνω στον στόχο μου :-) .
Για να μην τα πολυλογώ αφού διάβασα αρκετά κατάλαβα ότι μάλλον ήθελα τα γούστα που κάνει ένα πσπ και κατέληξα στο benjamin marauder 4.5mm. Αν και δεν έχω δυστυχώς χρόνο να το ρίξω πολύ ομολογώ πως με έχει ενθουσιάσει. Αν εξαιρέσω το αρχικό ζόρι που τράβηξα με την τρόμπα τα πάμε περίφημα. Με μπουκάλα πλέον και πλήρως εξοπλισμένος νομίζω ότι έχει ακόμα πολλά να μου δώσει μιας και αεροβολιστικά είμαι ακόμα νήπιο ;-) (και όχι μόνο αεροβολιστικά θα προσεθεται η γυναίκα μου :-) )

Οι επόμενες ανησυχείες μου είναι (τις οποίες όμως μάλλον θα αναφέρω σε νεό θέμα) αν υπάρχει δυνατότητα να βάλω ανοικτά σκοπευτικά στο πσπ και η απόκτηση ενός καλού (ελαφρυού, ήσυχου, ευθύβολου και με ανοιχτά σκοπευτικά) gas ram .

Καλά να είμαστε όλοι

Sent from my iPad using Tapatalk HD
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 06:25:13 μμ »

Πέτρο καλώς ήρθες στην παρέα μας Χαμόγελο
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
panik
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 186



« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 09:04:36 μμ »

Καλως ηρθες!
Καταγράφηκε

Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!

DIANA 45 W.Germany 88
Gamo Cadet
Berreta 92FS Umarex
Crosman revolver .357 4"
P08 6" WE
M700 Takedown KJ
Tokarev TT33 Ltd  SRC
MP5A3 ICS
Meu(soc) 1911 Tan Socom Gear
AK74 APS
Glock 17
Walther PPK/S Umarex
ajax
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1630



« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 09:13:04 μμ »


Καλώς ήρθες Πέτρο.. Σαρκασμός
Καταγράφηκε

AATX200            0.177
HW95                 0.20
benjamin392       0.22
slavia 631 lux     0.177
crosman 1760SE 0.177
 ?   ?   ?   ?    ?    ?    ?
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14265


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 09:48:05 μμ »

Καλώς ήρθες  Χαμόγελο

Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Vardeos®
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2261


General President of Σαλιγκαροστρούγκα,Αγροφύλαξ


« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 10:26:36 μμ »

Καλώς ήρθες.
Καταγράφηκε

Κόβω των σκυλιών κλαρί

Τι να το κάμεις τι πιτσιπι άμα έχεις καλο αλατήριο.

Καντιλοσβήστης σε κακόβουλα διαχειριστικά εργαλεία της φύσης.

Alex_Nos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 429



« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 27, 2013, 10:42:55 μμ »

Welcome και από μένα!
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: