Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 24, 2024, 08:41:14 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

10m RUNNING TARGET
Σελίδες: [1] 2 3 4   Κάτω
  Εκτύπωση  

  10m RUNNING TARGET
Αποστολέας Μήνυμα
SHADOW
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 262


SHADOW GUNSTOCKS AND MORE ! !


« στις: Ιούνιος 11, 2011, 09:23:21 μμ »

Περνω την πρωτοβουλια να ανοιξω αυτο το θεμα γιατι πιστευω οτι ειναι ενας δρομος οσων αφορα την νομιμοποιηση των διοπτρων!!!
Επειδη η ΣΚΟΕ θελει να το ζωντανεψει το αγωνισμα ,ειναι μια ευκαιρια .Απο την πλευρα μου επειδη μου αρεσει και θα ξεκινησω προπονησεις θα ενημερωνω απο εδω την εξελιξει του αγωνισματος.
Καταγράφηκε

Aν πεις οτι δεν μπορεις...........δεν μπορεις!!

Αν πιστεψεις πως μπορεις............ΜΠΟΡΕΙΣ!!!!!!
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 11, 2011, 09:48:11 μμ »

Ηλία πολύ κλά θα κάνεις, είναι κάτι που σαφώς και είναι ενδιαφέρον, όχι μόνο για τη νομιμοποίηση των σκοπευτικών αλλά και το αγώνισμα αυτό καθαυτό.

Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 11, 2011, 10:29:32 μμ »

Πολύ σωστά Ηλία!!
Πάνω σ'αυτό το υπόβαθρο έχω και εγώ κινηθεί και έχω αποκτήσει την βεβαίωση για την διόπτρα μου.
Είναι η μόνη λύση μέχρι στιγμής τουλάχιστον.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην νέα σου αυτή ενασχόληση με το αεροβόλο και πολύ χαίρομαι που την μοιράσθηκες μαζί μας.

Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
sniper
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 69



« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 13, 2011, 01:57:36 πμ »

Oταν ο νόμος λέει κατόπιν αδείας επιτρέπεται  η κατοχή  διόπτρας κτλ  εννοεί μόνο την μικρή του running target  ή οποιαδήποτε ασχέτως χαρακτηριστικών.ΠΟΛΎ ΤΑ ΕΙΘΕΛΑ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Καταγράφηκε
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 13, 2011, 02:04:52 πμ »

Ουσιαστικά ναί.
Τυπικά οι προδιαγραφές είναι οι εξής:
Μεγέθυνση μέχρι Χ4(εδώ βέβαια υπάρχει ένα διφορούμενο σημείο το οποίο θα εξηγήσω σε άλλο κατάλληλο θέμα),ολικό μήκος μέχρι 30cmm και όχι πάνω από 72mm διάμετρο αντικειμενικού φακού.
Επίσης εννοείται ότι ο κάτοχος να κατέχει Δελτίο Σκοπευτή(ενήμερο κάθε χρονιά)από την ΣΚ.Ο.Ε. και το όπλο στο οποίο θα τοποθετηθεί να πληρεί τις προδιαγραφές του αγωνίσματος(δηλαδή .177 το βασικό και ύστερα βάρος και μήκος όπλου).
Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
sniper
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 69



« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 13, 2011, 02:23:44 πμ »

ΜΑΛΙΣΤΑ κατά την μεταφορά από και πρός,  έχοντας δελτίο ΣΚΟΕ και άδεια κατοχής,  μπορεί να την  EXEI TΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΗ  ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΠΛΟ ή θα πρέπει να την έχει αφαιρέση για να είναι εντάξη  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Καταγράφηκε
sniper
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 69



« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 13, 2011, 02:25:07 πμ »

ΕΝ  ΤΑΞΗ
Καταγράφηκε
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 13, 2011, 02:32:10 πμ »

Θεωρητικά πάντα,θα πρέπει να είναι εκτός όπλου και να τοποθετείται μέσα στο σκοπευτήριο πάνω στο όπλο.Ξέρω ότι ακούγεται κάπως παράλογο,αλλά μία καλή διόπτρα και καλά ρυθμισμένη σε ένα σκοπευτικό όπλο το οποίο διαθέτει ειδική σήμανση πάνω στο μπλόκ,μπαίνει πάντα στο ίδιο σημείο και μίας και η απόσταση που ο σκοπευτής βάλλει είναι πάντα ίδια(10m) και με τις ίδιες συνθήκες(κλειστός χώρος) είναι πολύ δύσκολο να ξερυθμιστεί.Στην χειρότερη ίσως(ίσως λέω)να χρειαστεί ένα κλίκ.
Ο νόμος λοιπόν αυτές τις παραμέτρους υπολόγιζε σκεπτόμενος την προσθαφαίρεση της διόπτρας πάνω από το όπλο.
Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
sniper
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 69



« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 13, 2011, 02:43:43 πμ »

στα οπλα FIELD TARGET εαν  νομιμοποιηθουν ολα κτλ κτλ     θα πρεπει ΠΑΛΙ να βγενει η διοπτρα κατα  την μεταφορα  του οπλου
Καταγράφηκε
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 13, 2011, 02:51:04 πμ »

Απέχουμε πολύ ακόμα από αυτό το στάδιο και μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.
Έτσι λοιπόν υποθέτω ότι όπως σήμερα μπορεί κάποιος να κατέχει νόμιμα μία διόπτρα,έτσι αν αύριο-μεθάυριο επισημοποιηθεί το Field Target ή το Benchrest ή οποιοδήποτε άλλο αγώνισμα που προβλέπει την χρήση διόπτρας θα ισχύει το ίδιο,δηλαδή θα πρέπει να τοποθετείται και να αφαιρείται η διόπτρα από το όπλο.
Βέβαια αν ρωτάς εμένα,θα σου έλεγα ότι λίγο θα με ένοιαζε προκειμένου να είμαι νομότυπος.
Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
sniper
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 69



« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 13, 2011, 03:11:59 πμ »

Η μεταφορα αεροβολου οπλου μεσα σε βαλιτσα, που δεν ειναι καποιου αγωνισματος, με διοπτρα τοποθετημενη, που μπορει να φτασει εν τελει νομικα τον κατοχο
Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 13, 2011, 10:13:44 πμ »

Ανάλογα που θα γίνει ι βεβαίωση της παράβασης φίλε μου και φυσικά έγκειται και στο πως θα ερμηνεύσει το νόμο το όργανο της τάξης
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 13, 2011, 11:29:02 πμ »

Για να μην αποπροσανατολιζόμαστε από το πολύ όμορφο αυτό θέμα,που είναι πολύ συγκεκριμένο,
ανοίγω ένα νέο θέμα στο "Νόμοι και Εγκύκλιοι" όπου μπορεί να συνεχιστεί εκεί η συζήτηση.
Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
sniper
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 69



« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 13, 2011, 02:47:11 μμ »

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Καταγράφηκε
SHADOW
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 262


SHADOW GUNSTOCKS AND MORE ! !


« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 29, 2011, 08:14:54 μμ »

Αυτος ειναι ενας στοχος RUNNING TARGET .Οταν κινειται απο αριστερα προς τα δεξια ριχνουμε στο αριστερο στοχακι.Οταν κινειται απο δεξια προς τα αριστερα στο δεξι στοχακι.



Uploaded with ImageShack.us

Το αγωνισμα περιλαμβανει 60 βολες.30 αργες οπου εχουμε 5 sec χρονο για να ριξουμε και 30 γρηγορες οπου εχουμε 3 sec χρονο για να ριξουμε.

Καταγράφηκε

Aν πεις οτι δεν μπορεις...........δεν μπορεις!!

Αν πιστεψεις πως μπορεις............ΜΠΟΡΕΙΣ!!!!!!

Σελίδες: [1] 2 3 4   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: