Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 30, 2024, 05:44:54 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

10m RUNNING TARGET
Σελίδες: 1 2 [3] 4   Κάτω
  Εκτύπωση  

  10m RUNNING TARGET
Αποστολέας Μήνυμα
sniperman
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15



« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 29, 2011, 09:58:47 μμ »

Ωραια, γιατι μου ειχε φανεί περίεργο. Ειχα καταλάβει οτι η καθε μια ειναι για την καθε κατεύθυνση, αλλα αυτο που με ειχε προβληματίσει ηταν η γωνια που ειχαν, αρα ηταν καθαρα επιλογη επειδή ετσι  βόλευε.
Καταγράφηκε
tarras
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 29, 2011, 10:13:24 μμ »

Παντως κατα την ταπεινη μου γνωμη, ειναι απο τα πιο δυσκολα αθληματα στον χωρο της σκοποβολης.
Απαιτει να εχεις φυσικη κατασταση, γρηγορα αντανακλαστικα,πρεπει να εχεις σπουδασει την τεχη της ρομποτικης.
o ελαχιστος χρονος που εχεις, σε αγχωνει φοβερα, και δεν συγχωρει λαθη ,αφου οταν φτασει ο στοχος στο τελος της διαδρομης αν δεν ριξεις, μετραει 0 η βολη...
Εγω προσωπικα μετα απο καθε προπονηση, ημουν κοματια και με μυικους πονους στο στηθος το βραδυ που επεφτα για υπνο....
Ισως και αυτος να ειναι ο λογος που δεν προχωρησε το αθλημα στην ελλαδα..
Εχει βαθμο δυσκολιας αντοιστιχο με το πιστολι ταχυτητας, και ισως κατι παραπανω.
Καμια σχεση με τα αντοιστιχα μη ολυμπιακα αγωνισματα στην Ελλαδα, τυπου Β.R,
Που την ξαπλαρεις καρφωνεις το οπλο στην κυριολεξια,  στον παγκο,χρησιμοποιεις υπερδιοπτρες και ριχνεις με τον καφε και το τσιγαρο.ανα χειρας..


Καταγράφηκε
Thorin
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 304


I shoot, therefore I am.


WWW
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 29, 2011, 10:19:35 μμ »

Στην Ελλαδα δεν προχωρησε γιατι πριν τους ολυμπιακους δεν υπηρχε, και μετα τους ολυμπιακους δεν υπαρχει...
Ασε που οι ολυμπιακοι της Αθηνας ηταν οι τελευταιοι που το περιλαμβαναν, οποτε πλεον εχει και αλλες δυσκολιες μιας και δεν ειναι πλεον ολυμπιακο...
Καταγράφηκε
SHADOW
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 262


SHADOW GUNSTOCKS AND MORE ! !


« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 29, 2011, 10:21:34 μμ »

Παρολα αυτα ειναι παρα πολυ ενδιαφερον αγωνισμα και πιο ενδιαφερον βρησκω το mixed!!!
Καταγράφηκε

Aν πεις οτι δεν μπορεις...........δεν μπορεις!!

Αν πιστεψεις πως μπορεις............ΜΠΟΡΕΙΣ!!!!!!
SHADOW
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 262


SHADOW GUNSTOCKS AND MORE ! !


« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 23, 2011, 03:38:51 μμ »

Mια παρα πολυ καλη εξομοιωση προπονησης για το running target ειναι το moving target system της GAMO.
Ο συλλογος μου τον αγορασε(δεν ειναι ακριβος.Περιπου 160 ευρω)και μου ανεθεσε να φτιαξω μια βαση η οποια θα τον κραταει μπροστα απο τους σταθερους.
Η βαση αυτη θα στηνεται οταν θελουμε να προπονηθουμε στον κινουμενο,και παρα πολυ ευκολα θα ξεστηνετε για να κανουν προπονηση οι ''σταθεροι''.

Αυτη ειναι η πισω οψη.Φαινεται το βαγονακι και η διαδρομη που κινειται.


Uploaded with ImageShack.us


Αυτο ειναι το βαγονακι.Φαινεται ο επιλογεας των ταχυτητων.


Uploaded with ImageShack.us

Κανονικα εχει σιλουετες ελαφιου,τις οποιες εχω καταργησει και εχω βαλει τον στοχο .


Για να δουμε θα κανουμε δουλεια.Πρωτα ο Θεος την Τριτη θα τον παω στο σκοπευτηριο να τον εγκαινιασουμε.Τοτε θα ποσταρω και φωτο τελικης μορφης.



Uploaded with ImageShack.us


Καταγράφηκε

Aν πεις οτι δεν μπορεις...........δεν μπορεις!!

Αν πιστεψεις πως μπορεις............ΜΠΟΡΕΙΣ!!!!!!
SHADOW
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 262


SHADOW GUNSTOCKS AND MORE ! !


« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 30, 2011, 06:45:27 μμ »

Στημενο στο σκοπευτηριο.
Αρχηκα θα το αφησουμε ετσι,μετα ισως το βελτιωσω.Δουλευει μια χαρα.



Uploaded with ImageShack.us
Καταγράφηκε

Aν πεις οτι δεν μπορεις...........δεν μπορεις!!

Αν πιστεψεις πως μπορεις............ΜΠΟΡΕΙΣ!!!!!!
agior
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1401


Καπετάνιος


« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 02:56:57 μμ »

Οφείλω να ομολογήσω πως πρόσφατα μιλήσαμε με το Shadow και με ενημέρωσε για το σύλλογο που είναι μέλος, τις δυνατότητες του running target να μας ανεβάσει κατηγορία στις σκοπευτικές μας απολαύσεις και την πιθανότητα να βοηθηθούν κάποια παιδιά (ή μπαρμπάδες) να κουβαλάνε τα γυαλικά τους χωρίς άγχος... Δυστυχώς δε μπορώ λόγω απόστασης να σπρώξω το θέμα αλλά αν υπάρξουν κίνητρα, δηλαδή συμμετοχή και ενδιαφέρον και από άλλα παιδιά, δεν θα σκέφτομαι τα 220+ χλμ που πρέπει να κάνω κάθε φορά για να βρεθούμε.
Καταγράφηκε

Προστάτης της χλωρίδας και πανίδας με εργαλεία διαχείρισης άγριας ζωής
SHADOW
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 262


SHADOW GUNSTOCKS AND MORE ! !


« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 09:12:23 μμ »

Θα την πω ιστορια οπως εχει.Καποιοι την ξερουν αλλα υπαρχουν και καινουργια μελοι που δεν την ξερουν!!

Στο προσφατο παρελθον ενας αθλητης του FT ζητησε απο τον καθηγητη μου στην σκοποβολη να ερθει σε συναντηση με τον προεδρο της σκοε που τον γνωριζει προσωπικα!!(ονοματα δεν χρειαζεται να λεμε)
Απο αυτην την συναντηση ,με απλα λογια ο καθηγητης μου ,σε ομιλια που ειχα μαζι του μου ειπε.....

ΗΛΙΑ Η ΣΚΟΕ ΤΟ FT ΚΑΙ ΤΟ BR ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΜΕΛΑΝΙ!!!!!!! ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!

Οσοι χωνεψατε και καταλαβατε την απο πανω σειρα,συνεχιστε να διαβασετε το υπολοιπο μνμα μου!!!Οι υπολοιποι σταματηστε εδω την αναγνωση και ζηστε με το ονειρο οτι η σκοε θα βαλει στο προγραμμα της το FT ,BR!!!


Μου ειπε λοιπον στην συνεχεια .......

  -Εχετε (εμεις οι φιλταργκεραδες) ομως μια αλλη λυση οσων αφορα την αδεια της διοπτρας. Την λυση του running target.Και αυτο γιατι η σκοε θελει να ζωντανεψει αυτο το αθλημα το οποιο διεξαγεται ΜΕ διόχτρα.
  -Αυτο που εχετε να κανετε ειναι να πατε σε σκοπευτικους συλλογους και να ζητησετε να εξασκηθειτε σε αυτο το αθλημα.
  -Η σκοε εχει σακακια(που ειναι διαφορετικα απο του σταθερου) και οπλα (που διαφερουν στα περιφεριακα απο του σταθερου) και διοπτρες!!Θα τα μοιρασει σε συλλογους που θα εχουν δυναμικο!!
  -Εχει και μηχανες.Θα τις ενεργοποιησει οταν δει ενδιαφερον.Προς το παρον δουλευει μια στον Βυρωνα!!


Λυσεις για προπονησεις υπαρχουν για αυτους που δεν θελουν να τραβιουνται στον Βυρωνα.Την εδειξα πιο πανω σε προηγουμενο μνμα!!

Αλλα εγω σας λεω το αλλο!!!
Πρεπει να κανεις προπονησεις??
Οχι!!!!!
Τι πρεπει να κανεις??
Ναι παιζεις στους αγωνες που κανει η σκοε!!! Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Ετσι θα συντηρεις την αδεια που θα σου εχει παραχωρησει!!!
Ναι ρε Ηλια αλλα αν με πιασουν καθως θα πηγαινω στο Σχιστο??
Πολυ απλα ΕΙΜΑΙ ΑΘΛΗΤΗΣ ΤΟΥ RUNNING TARGET ΚΑΙ ΠΑΩ ΓΙΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΣΧΙΣΤΟΥ.ΟΡΙΣΤΕ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΜΟΥ ΟΡΙΣΤΕ ΚΑΙ Η ΑΔΕΙΑ ΤΗΣ ΔΙΟΠΤΡΑΣ!!
Και αν ρε Ηλια ερθει ο αστυνομικος στο σκοπευτηριο και δεν δει μηχανη κινουμενου στοχου???
ΟΚ ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΑΠΟ 2 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΤΗΣ CAMO ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 160 ΕΥΡΩ!!!


Και τελος παντων ρε παιδια αν με πιασουν θα εχω ενα χαρτι να δειξω!!
Τωρα τι εχουμε να δειξουμε??

οεο!!
 


Καταγράφηκε

Aν πεις οτι δεν μπορεις...........δεν μπορεις!!

Αν πιστεψεις πως μπορεις............ΜΠΟΡΕΙΣ!!!!!!
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14265


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 09:13:48 μμ »

+1
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Alex_Nos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 429



« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 09:17:57 μμ »

+1000
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26579



« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 09:29:54 μμ »

+1
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Mastromhtsos
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 325



« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 09:56:37 μμ »

Την ΣΚΟΕ δεν την ενδιαφερουν τα αγωνίσματα του FT και BR γιατι απλα δεν έχει οικονομικό όφελος.
Είναι γνωστό σε ολους οτι η χοντρή κονόμα ερχετε απο τα μπαρουτια απο τα μολιβάκια του αεροβόλου τι να βγάλουν;
Αν βρισκόταν ενας τροπος να οικονομάνε και απο εκει να ειστε σιγουροι οτι θα φτιαχναν στιβους FT παντου.
Αυτα τα λίγα φιλοι μου για να μην κοροϊδευουμε και τα μουτρα μας.
Καταγράφηκε
ΚΟΝΙ
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 144



« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 01:54:34 πμ »

Κάντε λίγο υπομονή,τον άλλο μήνα ίσως αλλάξουν τα πράγματα όσον αφορά ΣΚΟΕ-FT.
Πάντως να ξέρετε ότι στο 10 m Running Target η διόπτρα έχει περιορισμούς σε μήκος και σταυρόνημα και γι'αυτό δεν το έχουμε προχωρήσει.
Αντίθετα στα 50 μέτρα με 22άρι δεν έχει περιορισμό.Καλό θα είναι να είμαστε μέλοι σε σκοπευτικό σύλλογο και να ασχοληθούμε με το 50m Running Target
ώστε να αποκτήσουμε άδεια για διόπτρα.Η άδεια αυτή δεν χρειάζεται ανανέωση όπως οι άδειες των όπλων σκοποβολής και ισχύει μέχρι ο σκοπευτής να
διαγραφεί από την ΣΚΟΕ.
Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14265


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 01:55:44 πμ »

Κάντε λίγο υπομονή,τον άλλο μήνα ίσως αλλάξουν τα πράγματα όσον αφορά ΣΚΟΕ-FT.
Πάντως να ξέρετε ότι στο 10 m Running Target η διόχτρα έχει περιορισμούς σε μήκος και σταυρόνημα και γι'αυτό δεν το έχουμε προχωρήσει.
Αντίθετα στα 50 μέτρα με 22άρι δεν έχει περιορισμό.Καλό θα είναι να είμαστε μέλοι σε σκοπευτικό σύλλογο και να ασχοληθούμε με το 50m Running Target
ώστε να αποκτήσουμε άδεια για διόχτρα.Η άδεια αυτή δεν χρειάζεται ανανέωση όπως οι άδειες των όπλων σκοποβολής και ισχύει μέχρι ο σκοπευτής να
διαγραφεί από την ΣΚΟΕ.

Δώσε λεπτομέρειες αν θέλεις  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
ΚΟΝΙ
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 144



« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 02:24:50 πμ »

Έχει είδη γίνει συζήτηση σε συμβούλιο της ΣΚΟΕ για την εισαγωγή του FT στα αθλήματά της και πιθανότατα στο επόμενο συμβούλιο που θα γίνει τον άλλο μήνα θα το περάσουν.
Θα γίνει συζήτηση και για το BR που το έχει σαν άθλημα και το έχει παραμελήσει η ομοσπονδία.Δεν γνώριζαν μάλιστα ότι υπάρχει BR με αεροβόλο τουφέκι.Οπότε και με αυτό το
άθλημα μπορούμε να βγάλουμε άδεια για διόπτρα.Εδώ στα Χανιά στο σκοπευτήριο έχουμε πάρει στόχους για το FT και γίνετε κατασκευή του στόχου για το Running Target 50m
οπότε πιστεύω ότι θα είμαστε έτοιμοι τον άλλο μήνα.Έχει γίνει μεγάλη προσπάθεια από τους προέδρους των σκοπευτικών συλλόγων για να επιτύχουν την εισαγωγή του FT στην
 ΣΚΟΕ γιατί έχει μειωθεί πολύ η προσέλευση του κόσμου στα σκοπευτήρια λόγο των οικονομικών δυσκολιών και χάνονται πολλά χρήματα από τις εγγραφές και ανανεώσεις. 
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 [3] 4   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: