Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 28, 2024, 08:46:17 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Προδιαγραφές Οπλοβαστών,οπλοκιβωτίων κ.τ.λ.
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Προδιαγραφές Οπλοβαστών,οπλοκιβωτίων κ.τ.λ.
Αποστολέας Μήνυμα
harry22
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 103



« στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 09:21:50 μμ »

Ο λόγος περί οπλοκιβωτίων,οπλοβαστών κ.τ.λ.
Το θέμα ξεκίνησε από το post του μέλους mentzas και την κριτική που έκανα σχετικά.
Συνοπτικά λοιπόν κάποια στοιχεία περί οπλοκιβωτίων(όπως σωστά λέγονται).
Το οπλοκιβώτιο είναι μία κατασκευή η οποία προσφέρει πρώτα απ'όλα αντικλεπτική προστασία κατά δεύτερον προστασία στα ίδια τα όπλα,φύλαξη και μη πρόσβαση σε άτομα τα οποία δεν πρέπει να έχουν πρόσβαση σ'αυτά(ασχέτως το τι είδους όπλα είναι αυτά-πυροβόλα λειόκαννα ή ραβδωτά,αεροβόλα κ.τ.λ.)
Σε κάθε χώρα ποικίλουν οι προδιαγραφές που ορίζουν οι εκάστοτε νόμοι,αλλά σε γενικές γραμμές οι πιό πολλές προδιαγραφές συγκλίνουν.
Πολύ επιγραμματικά είναι οι κάτωθι:
Απαιραιτήτως πρέπει να κλειδώνουν.
Να είναι πακτωμένα σε τοίχο.
Να μην είναι σε εμφανές σημείο(σαλόνι,μπαλκόνι,χώλ κ.τ.λ.).
Στην περίπτωση που έχουν γυάλινες επιφάνειες,αυτές πρέπει να είναι αλεξίσφαιρες.
Να εχουν μία σχετική αντοχή στην φωτιά(στην περίπτωση πυρκαγιάς να είναι ασφαλή τα πυρομαχικά που τυχόν είναι αποθηκευμένα μέσα).
Τα τοιχώματά τους να είναι μεταλλικά(έστω και αν έχουν διακοσμητική επένδυση καπαμά εξωτερικά).
Ανάλογα το τι όπλα θα αποθηκεύσουμε πρέπει να πληρούν και αντίστοιχες προδιαγραφές(Grade1-Grade2 κ.τ.λ.).
Τα όπλα πρέπει να τοποθετούνται όρθια με την κάννη πρός τα πάνω.
Αυτά σε γενικές γραμμές,βέβαια υπάρχουν και άλλες λεπτομέρειες αλλά είναι πιό ειδικού ενδιαφέροντος.
Θα μου πείτε βέβαια ότι όλα αυτά ισχύουν για τα πυροβόλα όπλα και είναι υπερβολικό να μιλάμε για τέτοιες προδιαγραφές για αεροβόλα όπλα.
Μέχρι πρίν λίγα χρόνια στην Ελλάδα κυκλοφορούσαν 4,5mm άντε καμιά 16-18ft/lbs κανά δυνατό Diana.
Τώρα όμως με κάτι ντουντούκες στύλ Daystate Air Ranger 6,35mm και 60-80ft/lbs μήπως πρέπει να αναβαθμίσουμε και τον τρόπο φύλαξης και όχι μόνο το οπλοστάσιό μας?
Γι'αυτό λοιπόν το καλούπωμα φίλε Σταμάτη..,όποιος έχει τα γένια έχει και τα χτένια...

Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 09:40:11 μμ »

Ναι συμφωνώ με τις προδιαγραφές των οπλοβαστών, και επίσης πρέπει να υπάρχει συναγερμός κτλ κτλ ......

Αλήθεια ποιοί από εμάς τα τηρούμε αυτά;

Επίσης ποιοί από εμάς έχουμε και την οικονομική δυνατότητα καθώς και το χώρο να κάνουμε κάτι τέτοιο;

Αν κάποιος πχ μένει σε σπίτι νοικιασμένο, και πεί να πακτώσει οπλοβαστό σε τοίχο ...... τις συνέπειες όλοι μετά τις ξέρετε  Ντροπή
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
harry22
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 103



« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 10:40:44 μμ »

Ένα-ένα με την σειρά...
Λίγοι τα τηρούμε.Ακόμα και εγώ που τα αναφέρω δεν έχω οπλοκιβώτιο.Έχω μετατρέψει μία ντουλάπα του σπιτιού σε πρόχειρο οπλοκιβώτιο μέχρι να πάρω ένα κανονικό.Παρ'ότι λοιπόν δεν έχω οπλοκιβώτιο θυσίασα ένα χώρο του σπιτιού μου(από τους πιό χρειαζούμενους και πρακτικούς)για να βολέψω κάπως την κατάσταση έστω και προσωρινά.
Όσο για την οικονομική δυνατότητα αγοράς οπλοκιβωτίου θα σου πώ το εξής,
κάνε μία περιήγηση στο aerovolo.gr(με την έννοια ότι έχει τα πιό πολλά μέλη και τις περισσότερες παρουσιάσεις όπλων από τα μέλη του)και θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν αρκετοί που έχουν δαπανήσει αρκετές χιλιάδες ευρώ(ένα καλό PCP με μία μέτρια διόπτρα αγγίζει το διχίλιαρο άνετα.Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για δύο-τρία και τέσσερα όπλα)και πές μου εσύ αν έχουν ή όχι την δυνατότητα να σπαταλήσουν χρήματα ή όχι.
Για το νοικιασμένο σπίτι τώρα,επιτρέπεται βάση νόμου να ανοίξεις τρύπα για κλιματιστικό,για απορροφητήρα και να τοποθετήσεις τέντες σε όλα τα μπαλκόνια,αρκεί φεύγοντας αν δεν τα αφήσεις και τα πάρεις μαζί να τα αφήσεις όπως τα βρήκες
.Τέσσερα-έξι ούπα θα πειράξουν τον σπιτονοικοκύρη?
Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 11:12:58 μμ »

Ε χμ να πακτώσεις είπες στο πρώτο σου post πράγμα που μου φέρνει κατα νού όχι τρύπες και ούπα αλλά ..... ενταφιασμό στον τοίχο.

Αν είναι με ούπα τότε ναί μικρή η ζημιά.
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 08:38:42 πμ »

http://must-dive.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=1844_2701_2702&products_id=16020

Για να φυλαω με ασφαλεια τα αγαπημενα μου οπλα,εχω παρει το μεσαιο οπλοκιβωτιο σε καρυδια.
Εχω βαλει και αφυγραντηρα. Άνεση
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 08:52:43 πμ »

http://must-dive.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=1844_2701_2702&products_id=16020

Για να φυλαω με ασφαλεια τα αγαπημενα μου οπλα,εχω παρει το μεσαιο οπλοκιβωτιο σε καρυδια.
Εχω βαλει και αφυγραντηρα. Άνεση
Πολυ καλο, Βλεποντας οτι ο Γιος μου ακολουθει τα ιδια βηματα με εμενα μαλλον θα χρειαστω κατι παρομοιο πολυ πιο νωρις απο οτι υπολογιζα Γλώσσα Σφραγισμένα χείλη Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 09:01:53 πμ »

http://must-dive.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=1844_2701_2702&products_id=16020

Για να φυλαω με ασφαλεια τα αγαπημενα μου οπλα,εχω παρει το μεσαιο οπλοκιβωτιο σε καρυδια.
Εχω βαλει και αφυγραντηρα. Άνεση
Πολυ καλο, Βλεποντας οτι ο Γιος μου ακολουθει τα ιδια βηματα με εμενα μαλλον θα χρειαστω κατι παρομοιο πολυ πιο νωρις απο οτι υπολογιζα Γλώσσα Σφραγισμένα χείλη Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Φιλ να το παρεις,τα πιτσιρικια είναι παραξενα και δεν ξερεις ποτε θα στην κανουν.
Ο δικος μου τωρα στα 13 ασχολειται με γκομενες..... 8)αλλα δεν ξερεις.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
mikesf
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1290



« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 09:19:29 πμ »

Χριστόφορε, χωράνε όλα εκει μέσα η έχεις πάρει δύο;  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Ανώνυμοι Αεροβολικοί
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 09:30:10 πμ »

Χριστόφορε, χωράνε όλα εκει μέσα η έχεις πάρει δύο;  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Δυο.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
blackxx
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 398



« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 07:29:07 μμ »

Χριστόφορε, χωράνε όλα εκει μέσα η έχεις πάρει δύο;  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Δυο.


Ιδιοκατασκευή 1,25 Χ 1,25 αλλά επειδή πλέον περισσεύουν 5-6 (μπορεί και 7-8 δεν παίρνω όρκο)  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών ................. πάω για δεύτερο.


Καταγράφηκε
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 08:00:45 μμ »

Χριστόφορε, χωράνε όλα εκει μέσα η έχεις πάρει δύο;  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Δυο.


Ιδιοκατασκευή 1,25 Χ 1,25 αλλά επειδή πλέον περισσεύουν 5-6 (μπορεί και 7-8 δεν παίρνω όρκο)  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών ................. πάω για δεύτερο.



Εισαι Μega ΧΩΣΕ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
mikesf
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1290



« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 08:07:50 μμ »

Ποιος μιλάει ρε. Ο αρχι-ΧΟΣΕ...

ΧαμόγελοΧαμόγελοΧαμόγελοΧαμόγελοΧαμόγελοΧαμόγελοΧαμόγελοΧαμόγελοΧαμόγελοΧαμόγελο

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Καταγράφηκε

Ανώνυμοι Αεροβολικοί
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 09:01:02 μμ »

Ποιος μιλάει ρε. Ο αρχι-ΧΟΣΕ...

ΧαμόγελοΧαμόγελοΧαμόγελοΧαμόγελοΧαμόγελοΧαμόγελοΧαμόγελοΧαμόγελοΧαμόγελοΧαμόγελο

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Eσυ τοτε Μικε εισαι...............
GIGA ΧΟΣΕ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο     
Καταγράφηκε
mikesf
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1290



« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 09:07:25 μμ »

Χαχαχαχαχα

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Καταγράφηκε

Ανώνυμοι Αεροβολικοί

Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: