Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 28, 2024, 01:58:23 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

OΛΥΜΠΙΑΚΑ 10μετρα Αεροβολα(θρυλοι του παρελθοντος)
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 14   Κάτω
  Εκτύπωση  

  OΛΥΜΠΙΑΚΑ 10μετρα Αεροβολα(θρυλοι του παρελθοντος)
Αποστολέας Μήνυμα
mikesf
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1290



« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 28, 2014, 04:10:44 μμ »

Θέλω να πω οτι τα καινούρια είναι pcp. Ενας θάλαμος και μια βαλβίδα, όπως και να το κάνεις αυτό είναι.

Η παλιά σχολή είχε καινοτομίες μηχανολογικές που δεν θα ξαναβγούν. Αντικρυστά πιστόνια το diana συγχρονισμένα σαν εκκεντροφόροι, κιλίβαντες οπισθοδρόμησης που σήμερα τους εκθειάζουμε τους έφτιαχνε εδώ και 30 χρόνια η FWB και η Anschutz, αμορτισέρ λαδιού, κλπ, κλπ.

Μηχανικοί με @@ και όχι ένας θάλαμος και μια βαλβίδα. Δεν λέω οτι είναι ανώτερα σε απόδοση, είναι όμως ανώτερα σε καινοτομία... Μόνο αν τα πιάσεις στα χέρια σου, τα περιεργαστείς, ρίξεις και βλέπεις οτι ένα όπλο 40+ ετών ελατηρίου πάει τρύπα-τρύπα και το μόνο που καταλαβαίνεις οτι είναι ελατηρίου είναι ο ήχος, τι να λέμε τώρα...

Πες τα ρε Στέλιο...
Καταγράφηκε

Ανώνυμοι Αεροβολικοί
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 28, 2014, 04:18:49 μμ »

Maik ολα αυτα τα ξερω,αυτο που δεν ξερω ειναι οτι δεν ειναι θεμα κοστους,οτι ζητουσαν απο χρηματα ο κοσμος θα τα εδινε.
Γιατι δεν εξελιξαν τα παλια καλα μοντελα τους,και πηγαν σε μια σωληνα με αερα Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
mikesf
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1290



« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 28, 2014, 04:20:12 μμ »

Μα γιατί μια σωλήνα απο αέρα είναι καλύτερη. Δεν αντιλέγει κανείς για αυτό...

Απλά είναι βαρετή...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ανώνυμοι Αεροβολικοί
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 28, 2014, 05:33:37 μμ »

http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=4027

Μαικ αυτο ειναι καλο,μια σωληνα και μια καννη εχει Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 28, 2014, 05:43:09 μμ »

Πάρτο,
16,3 έως 20,4 joule σημαίνει από 12+ έως 15 πδλβρα.
Έχω να σου κάνω ένσταση...  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 28, 2014, 05:46:58 μμ »

Πάρτο,
16,3 έως 20,4 joule σημαίνει από 12+ έως 15 πδλβρα.
Έχω να σου κάνω ένσταση...  Σαρκασμός


Θα το παρω οταν μας πει ο Αλκης τα ποδολιβρα.Τι θελεις να το παρω και να το βαλω στον κ@λ@ μου οπως και τα αλλα Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Μου αρεσει και αυτο.http://www.airgunshop.gr/images/thumbnails/4/600/600/FWB800FTB.jpg
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 28, 2014, 08:29:57 μμ »

Θέλω να πω οτι τα καινούρια είναι pcp. Ενας θάλαμος και μια βαλβίδα, όπως και να το κάνεις αυτό είναι.

Η παλιά σχολή είχε καινοτομίες μηχανολογικές που δεν θα ξαναβγούν. Αντικρυστά πιστόνια το diana συγχρονισμένα σαν εκκεντροφόροι, κιλίβαντες οπισθοδρόμησης που σήμερα τους εκθειάζουμε τους έφτιαχνε εδώ και 30 χρόνια η FWB και η Anschutz, αμορτισέρ λαδιού, κλπ, κλπ.

Μηχανικοί με @@ και όχι ένας θάλαμος και μια βαλβίδα. Δεν λέω οτι είναι ανώτερα σε απόδοση, είναι όμως ανώτερα σε καινοτομία... Μόνο αν τα πιάσεις στα χέρια σου, τα περιεργαστείς, ρίξεις και βλέπεις οτι ένα όπλο 40+ ετών ελατηρίου πάει τρύπα-τρύπα και το μόνο που καταλαβαίνεις οτι είναι ελατηρίου είναι ο ήχος, τι να λέμε τώρα...

Πες τα ρε Στέλιο...
Θα συμφωνησω με τον Μικε γιατι ειμαι λατρης της Αρτιας Μηχαλογιας που ειχαν αυτα
Τα Γεροντακια μεν αλλα εργαλεια δεν..
Τωρα ξοδευουν λιγοτερα για ερευνα και αντιγραφει ο ενας τον αλλον....

Aυτο δηλ ειναι λιγο ΑπορίαΑπορία

http://www.egun.de/market/item.php?id=4919075
Ασχετο λιγακι με αυτα που εγραψα παραπανω Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Απλα αυτη η σωληνα μου αρεσει....



 
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 28, 2014, 08:39:16 μμ »

Καλο είναι αλλα παλιο μοντελο. Μεγάλο χαμόγελο
http://www.euroshooting.eu/en/index.php?detail=32220 Αυτό είναι το νέο.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 28, 2014, 09:01:06 μμ »

Μπα δεν νομιζω για Τουρκια,εχουν και αλλοι πολλοι MPR αλλα επιμονα ζηταει μονο το δικο μου Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
drakos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2044



« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 28, 2014, 09:07:06 μμ »

Θέλω να πω οτι τα καινούρια είναι pcp. Ενας θάλαμος και μια βαλβίδα, όπως και να το κάνεις αυτό είναι.

Η παλιά σχολή είχε καινοτομίες μηχανολογικές που δεν θα ξαναβγούν. Αντικρυστά πιστόνια το diana συγχρονισμένα σαν εκκεντροφόροι, κιλίβαντες οπισθοδρόμησης που σήμερα τους εκθειάζουμε τους έφτιαχνε εδώ και 30 χρόνια η FWB και η Anschutz, αμορτισέρ λαδιού, κλπ, κλπ.

Μηχανικοί με @@ και όχι ένας θάλαμος και μια βαλβίδα. Δεν λέω οτι είναι ανώτερα σε απόδοση, είναι όμως ανώτερα σε καινοτομία... Μόνο αν τα πιάσεις στα χέρια σου, τα περιεργαστείς, ρίξεις και βλέπεις οτι ένα όπλο 40+ ετών ελατηρίου πάει τρύπα-τρύπα και το μόνο που καταλαβαίνεις οτι είναι ελατηρίου είναι ο ήχος, τι να λέμε τώρα...

Πες τα ρε Στέλιο...


Τι να πει ο Στελιος Μιχαλη , αφου εσυ τα ειπες όλα  Κλείσιμο ματιού . Για να φτιαχτει τωρα που μιλαμε, ένα diana σκοπευτικο εποχης που αναφερεις με την ακριβως ιδια ποιοτητα,
περα ότι το κοστος θα ηταν απαγορευτικο από τη μια , από την άλλη πρεπει να σου κρεμονται για να τ΄ανοιξεις , σε σχεση με τα καινουργια pcp δεκαμετρα
που εννοείται στοιχιζουν νομιζω ποιο λιγο κατασκευαστικα από ένα τετοιο παλιο diana ας πουμε . Τωρα τα οπλα τα βγαζουν κομπιουτερ όπως σχεδόν όλα τα  ειδη.
Θα ηταν όμως ενδιαφερον να δουμε, τι σκορ εφερναν τοτε και τι τωρα . Η διαφορα αντικατροπτιζει την εξελιξη μετα από τοσα χρονια , αφου ολοι γνωρίζουμε
ότι το pcp γενικα , τα πραγματα τα κανει πολύ ποιο ευκολα στο θεμα της σκοπευσης. Εχω δει ανθρώπους που δεν εχουν πιασει ποτε αεροβολο , να βρισκουν στοχο με ευκολια.
Καταγράφηκε

L a z e r
Φαλτσετα
Ματσετα
Μπαλτας
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 28, 2014, 10:19:35 μμ »

Το ολυμπιακο οπλο το φερνει ο σκοπευτης στα μετρα του και παει στον βατηρα.Απο εκει καιπερα υπαρχει ολοκληρη ομαδα που ασχολειται με το οπλο.

Οπως στην φορμουλα 1, ενας τρεχει και 40 ειναι απο πισω που τρεχουν Κλείσιμο ματιού
Τωρα για τα γκρουπ, πιστευω θα ηταν τα γκρουπ με τα οπλα της εποχης, μαλλον καμια σχεση με τα σημερινα.
Οσο για το κοστος των σημερινων...ναι ειναι φτιαγμενα απο κομπιουτερ αλλα οταν εχεις ενα οπλο με εξωτικα υλικα εχει κοστος.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2014, 10:26:11 μμ από Christopher » Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
drakos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2044



« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 28, 2014, 11:53:18 μμ »

Χριστόφορε σιγουρα το οπλο ερχεται στα μετρα του κάθε σκοπευτή , αλλα μηχανολογικα τα οπλα αυτά πρωτου φτασουν στο σκοπευτή, ειχαν περασει από σαραντα κυματα.
Προπονητες ναι , για τεχνικες κλπ .  . σφαιρακια  .  .  . Μη ξεχναμε ότι μερικα απ΄αυτα τα οπλα δεν εχουν ανοιχτει ποτε
και ριχνουν απίστευτα , γιατι εκτος την ποιοτητα των υλικων , η δυναμη επαιξε κυριαρχο ρολο μη καταπονησης .
Σε γενικες γραμμες ότι και να λεμε , τα οπλα αυτά ηταν και είναι αλλου, από οποια μερια και να δεις το ζητημα .
Προσωπικα αυτά θα θαυμασω , γιατι μπορω ν΄αντιληφθω τις εργατοώρες , αλλα και τα μυαλα που σχεδιασαν τι δυσκολιες αντιμετωπισαν εως το αποτέλεσμα της εποχης .

Το ξεσκισαμε παλι το θεμα , αλλα ωραια η συζητηση για θρυλους  Κλείσιμο ματιού Πιστευω εως αυριο να γινει τηλεμεταφορα  Στριφογύρισμα ματιών

Καταγράφηκε

L a z e r
Φαλτσετα
Ματσετα
Μπαλτας
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 29, 2014, 12:34:39 πμ »

Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι εχουμε χαλασει Πολλα θεματα κανοντας αναφορες σε Ολυμπιακα 10μετρα
Που κατα την γνωμη μου ΑΞΙΖΟΥΝ να εχουν Δικο τους ΘΕΜΑ..
Ας ποσταρουν την Γνωμη τους ,Φιλοι που κατεχουν, αυτους τους"Θρυλους του Παρελθοντος" !!!!
ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ που εχουν αποκομισει,πιθανα μειονεκτηματα η Προτερηματα απο την χρηση τους...
Ειναι αεροβολα που αποσχολουν πολλους απο εμας και πιστευω θα ασχοληθουν πολλοι
 περισσοτεροι φιλοι του Φορουμ στο Μελλον..
Προταση μου προς την Συντονιστικη ομαδα να Φτιαξει κουτακια που να περιλαμβανουν
Tα σημαντικοτερα Βrand Names των Αεροβολων αυτης της Γενιας..
ΠΧ
Anschutz
Diana
Feinwerkbau
Walter
Πιστευω να ανταποκριθουν οι ΚΑΤΕΧΟΝΤΕΣ Τα ανωτερω Αεροβολα ........
Καταγράφηκε
mikesf
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1290



« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 29, 2014, 04:12:20 πμ »

Έχω ήδη φωτογραφικό υλικό...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ανώνυμοι Αεροβολικοί
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #29 στις: Μάιος 01, 2014, 11:13:06 μμ »

Επειδη ΔΕΝ εχω Ολυμπιακο 10μετρο εκανα το 100αρι μου Ολυμπιακο 100μετρο..
Χρωσταω πολλες Φωτο για πολλες μετατροπες αεροβολων, που τελικα καταφερα
να κανω με ανοιχτα σκοπευτικα(μετα απο 6 μηνες και ενα καρο ευρω που εχω χαλασει)
Μιλαω για ΑΑ ΤΧ 200,ΑΑ PS και ΗW 100.....
To που δεν εχω καταφερει ειναι το 98αρι που ειναι ημιτελες ακομα,λογω λαθος διαστασεων του
ανταπτορα του μπροστινου σκοπευτικου(χαμηλοτουφεκαει για την ωρα)
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 14   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: