Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 25, 2024, 04:16:27 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Βελτιώσεις σε όπλα ελατηρίου - gas ram
Σελίδες: 1 ... 20 21 [22] 23 24 25   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Βελτιώσεις σε όπλα ελατηρίου - gas ram
Αποστολέας Μήνυμα
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #315 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 01:21:09 πμ »

100% μονος του.

Μπορει να τον συμβουλεψε καποιος που επισης δεν γνωριζει απο αεροβολα,αλλα εχει γνωσεις μονο για λειοκαννα...  Χαμόγελο


Όχι από αυτό το φορουμ Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
george1212
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


« Απάντηση #316 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 01:27:12 πμ »

παλιοτερα  εχω καθαρισει παρομια αεροβολα με καλα αποτελεσματα δεν ειναι η πρωτη φωρα,,συμφωνο οτι ο οβελοσ και το βουρτσακι  δεν ειναι ενδεδιγμενη λυση μα και αυτο θελει τροπο,,,περνας τον οβελο στην κανη απο μπρως προσ τα πισω, χωρις βουρτσακι, βιδωνεισ το βουτρσακι και τραβας με μπωσικα προσ τα μπρος να περιστρεφετε η βουρτσα συφωνα με τη ραβδωση του οπλου,,, οσω για το ντηζελινγ και τη λασπη συγουρα καθαριστηκαν γιατι περνουσα πολλα πανακια και πανινα βουρτσακια και δεν ειχε ιχνος ντιζελινκ,,αν ολα γινουν σωστα και με προσοχη δε υπαρχη κυνδηνος  για τις ραδβωσεις,,,παντα μεχρι μπρουτζινη τριχα το βουρτσακι οχι  αλλη μεταλικη.....πχ πριν κανα δυο χρονια ενα διανα 45 χαλια των χαλιων  με αυτο το τρωπο εγεινε ξυραφη,,,και πολλα αλλα,,,,θελει τρωπο παντα,, το σκηνακι ειναι και αυτο μια λυσι αλλα σε απλα λερομενες κανες...
Καταγράφηκε
george1212
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


« Απάντηση #317 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 02:00:36 πμ »

ισως να μην εχω γινει κατανοητος,,,δεν μηλαω για μια απλα λερομενη κανη,,,μηλαω για μια κανη που εχει ριξει τη σαρα και τη μαρα  απο σφερακια εγκαταλελιμενο 35 χρονια με οξηδωσεις  και διαφορες αλλες βρομιεσ μεσα στη κανη που θα ηταν αδυνατον χωρις μουλιασμα να μαλακωσουν να αφερεθουν με απλα ενα μηχανικο τρωπο πωσο μαλον με σκινακι,,, αυτο δεν εχει γινει κατανοητο νομιζω...ακομα θεωρο κατορθωμα οτι εφτασα την κανη σε τεοιο σημειο καθαροτητος απο οτι ηταν,,,πιστεψτεμε  σε καμια  50 αρια αεροβολα που ρερασαν απο τα χερια μου κανενα δεν ειχε τοση βρομια ......οσο για λοιοκανα και απο αυτα ειχα και εχω αλλα εκει ειναι ποιο ευκολα τα πραματα ακομα και αν ριχνεις μαλινη ταπα..... φιλικΑ  Γιωργος
Καταγράφηκε
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #318 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 08:52:55 πμ »

To Wd40 Ειναι παρα πολυ ψιλο λαδι το οποιο εχει μεσα του και αρκετο πετρελαιο. Αυτο του δινει την ιδιαιτεροτητα να ειναι παρα πολυ διεισδυτικο..... Το να βαζουμε καθε φορα που καθαριζουμε την καννη μας Wd40 σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο. Η καννη εχει μεσα της καποιες ατελειες η οποιες με την χρηση του μολυβδου σφραγιζουν και με τον χρονο κανουμε μια ομορφη λεια πατουρα μεσα της. Με το Wd40 αφαιρουμε την παραπανω πατουρα. Τωρα το να βαλει καποιος μια φορα στης τοσες ενα πανακι εμποτισμενο με το παραπανω ωστε να βγαλει την πολυ επιμονη μολυβδοση δεν το θεωρω λαθος. Ουτε εχει τυχει να κανω ζημια ποτε. Ισα ισα το θεωρω πολυ πιο ασφαλες απο το να ριχνουμε οτιδηποτε αλλο στην καννη.......
ΑΛΛΑ 1- δεν καθαριζουμε την καννη καθε φορα με WD40!!!! πολυ σπανια και σε αρκετα δυσκολες περιπτωσεις ΜΟΝΟ.
         2- πολυ καλο καθαρισμα υπολειματων λαδιου μετα με καθαρα πανακια.
         3- αφου καθαρισουμε την καννη ριχνουμε αρκετα σφαιρακια να δημιουργησουμε εκ νεου μια πατουρα και μετα παλι καθαρισμα ΜΟΝΟ με καθαρα πανακια αυτην την φορα.
Ο φιλος Γιωργος πολυ πιθανων να βλεπει καποιες ατελειες μεσα στην καννη που εχουν δημιουργηθει απο την πολυκαιρια και την οξειδωση. Προτεινω να μην το πολυσκαλισεις περαν αυτα που εχεις κανει μην τυχων κανεις καμμια ζημια. Περισσοτερο σημασια εχει να εχεις καλη κωρωνα ( να μην εχει ζημια ) απο το να καθεσαι και να προσπαθεις να κανεις την κανη σου καθρεπτη απο μεσα.

Y.Γ Γιωργο εσυ δεν εισαι που αγορασες απο εμενα ενα Baikal 513 Απορία Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14265


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #319 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 09:52:00 πμ »

Ο πιο εύλοκος τρόπος να καθαρίσουμε μια κάνη που έχει τέτοιο μεγάλο πρόβλημα
είναι να την ταπώσουμε από μπροστά και να χρησιμοποιήσουμε σπρέϋ καθαρισμού μπέκ
ή καρμπυρατέρ,η μαυρίλα που βγαίνει είναι απίστευτη

 
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
george1212
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


« Απάντηση #320 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 11:18:21 πμ »

καλημερα ,,εγω αγορασα το 513,,,και να σου πω κατι ηταν ενα καλο οπλο ελαφρη και δυνατο 5,5,,,λιγο σε σκανδαλη υστερη,, αλλα αποακριβια με ανοιχτα τελοιο,,,,απλα τωτε επεσα στη παγιδα τησ διοπτρας και θεωρισα οτι αφου δεν ηταν δυνατον να φορεσει με ασφαλεια διοπτρα το εδωσα,,,,λαθος....... αυτα θα δω το οπλακι σε στοχο και τα λεμε  ,,,σφερακια υπαρχουν πολλα και σε πολλα υποδιαμετρηματα,,, φιλικα γιωργος
Καταγράφηκε
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #321 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 11:22:43 πμ »

καλημερα ,,εγω αγορασα το 513,,,και να σου πω κατι ηταν ενα καλο οπλο ελαφρη και δυνατο 5,5,,,λιγο σε σκανδαλη υστερη,, αλλα αποακριβια με ανοιχτα τελοιο,,,,απλα τωτε επεσα στη παγιδα τησ διοπτρας και θεωρισα οτι αφου δεν ηταν δυνατον να φορεσει με ασφαλεια διοπτρα το εδωσα,,,,λαθος....... αυτα θα δω το οπλακι σε στοχο και τα λεμε  ,,,σφερακια υπαρχουν πολλα και σε πολλα υποδιαμετρηματα,,, φιλικα γιωργος
Καλα Θυμαμαι Χαμόγελο οτι θες εδω ειμαστε Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #322 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 12:09:06 μμ »

Φιλε Γιωργο οπως και οι περισσοτεροι εδω μεσα θα σε συμβουλευα να μην ξαναεφαρμοζες αυτη την διαδιακασια καθαρισμου στην κανη του αεροβολου σου...

Το WD40 οσα πανακια και αν περασεις μετα,θα αφησει τα υπολειμματα του και συνδυασμο με τις πρωτες βολιδες που θα ριξεις μετα,θα δημιουργησει μια "λασπη" πραγματικα στην καννη σου...  Λύπη

Επισης,πασης φυσεως βουρτσακια ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ γιατι οι ραβδωσεις της καννης του αεροβολου ειναι τοσο ευαισθητες που η επαφη τους με τετοια υλικα οπως μπρουτζος,σιδερο κτλ,το πιο πιθανον ειναι να τις τραυματισουν με
ασχημα αποτελεσματα στην ευστοχια του οπλου!!!  Χαμόγελο
too late...
πολυ φοβαμαι οτι και εγω το ιδιο λαθος εκανα εδω και καιρο με το WD40 μιας και ηταν (και ειναι ) το μοναδικο λαδι που ειχα,αλλα και μαθημενος μια ζωη με τα λειοκαννα.
ενημερωθηκα βεβαια προσφατα για το σφαλμα μου και δεν θα επαναληφθει. παντως απο βουρτσα σε οσα χρησιμοποιησα,ηταν η ναυλον και οχι η μπρουτζινη.
μαλιστα ειχα βαλει το συγκεκριμενο λιπαντικο/καθαριστικο και σε pcp, εφαγε τα o-ring, βρηκε το δρομο του μεχρι τα βαθη του μηχανισμου και απορουσα ο  μπαγλαμας γιατι απωλεσε καθε ακριβεια το οπλο...
να ειναι καλα ο νεος ιδιοκτητης που το εκανε βιδες και ανακαλυψε τα κατορθωματα μου...   ας ελπισουμε οτι θα επανελθει πληρως στις δοξες του και θα το ευχαριστηθει στο επακρο,διοτι αμφοτεροι το αξιζουν (ανθρωπος και οπλο).
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
agior
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1401


Καπετάνιος


« Απάντηση #323 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 01:16:54 μμ »

Η λείανση του αυλού της κάνης (lapping) με λεπτομέρειες
http://wfks.gr/index.php?topic=1156.0
Καταγράφηκε

Προστάτης της χλωρίδας και πανίδας με εργαλεία διαχείρισης άγριας ζωής
george1212
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


« Απάντηση #324 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 03:16:08 μμ »

νομιζω οτι η λυσι ειναι αυτη,,,,απο μολυβια και λπ γνωριζω,,,,,απο παστα δεν,,,,ασ πουμε παστα για τριψημο βαλβιδων (ειναι μαλον χοντρη)...κατι σε ζιφ υγρο ασ πουμε,,,,,συγνωμη για την αμαθεια μου,,,νομιζω οτι η λυση του agior ειναι πολυ ψαγμενη και ευχαριστω για την παραπομπη,,,φιλικα γιωργος
Καταγράφηκε
george1212
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


« Απάντηση #325 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 03:43:22 μμ »

περνωντασ τωρα διαφορα σφερακια απο την κανη αυτη φενεται να ειναι αρκετα φαρδια ,,αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι στο σφερακι ασ πουμε πανω κατω υπαρχη αντικρηστα ενα αποτηπωμα ραβδωσης μεγαλητερο απο τα αλλα γυρο γυρο,,αυτο το μεγαλυτερο αποτυπωμα ειναι αντικρηστα στο σφερακι,,,,η να νη δε φενεται να εχει εξωτερικα χτυπηματα......λετε να ειναι στραβη,,,,η ειναι κατι που συμβενη απο κακη κατασκευη
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #326 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 03:45:15 μμ »

νομιζω οτι η λυσι ειναι αυτη,,,,απο μολυβια και λπ γνωριζω,,,,,απο παστα δεν,,,,ασ πουμε παστα για τριψημο βαλβιδων (ειναι μαλον χοντρη)...κατι σε ζιφ υγρο ασ πουμε,,,,,συγνωμη για την αμαθεια μου,,,νομιζω οτι η λυση του agior ειναι πολυ ψαγμενη και ευχαριστω για την παραπομπη,,,φιλικα γιωργος


Φιλε Γιωργο,παρακολουθω με μεγαλη προσοχη αυτά που εχεις κανει στη καννη του οπλου σου Άνεση Άνεση

Αν δεν την εχεις χαλασει μεχρι τωρα,με το ζιφ και με την παστα για βαλβιδες,θα είναι το τελος της.

Το ότι το οπλο δεν εχει καμια χρηματικη αξια,δεν είναι και ο λογος να του βγαλεις τα ματια.


Όλα αυτά που λεω παντα φιλικα,και δεν ξεχναω ποτε, τελος 2009 ένα μισο κουτακι jsb 8.44 που μου εδωσες να ριξω με το 97,και σε ευχαριστω πολυ Χαμόγελο Χαμόγελο

Από τοτε αγαπησα και τα jsb ....στο κοκκινο ασπρο κουτακι.Τα σφαιρακια Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
 ΥΓ. Εχω ένα Gamo el 300  του 70.Αν καποιος του εκανε αυτά τα κολπα Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός θα τον ειχα τωρα καθαρισει Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
george1212
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


« Απάντηση #327 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 04:17:46 μμ »

χριστοφορετο οπλακι το εχω εν λευκο και για λιγο πειραμα, εχω δωσει ενα αρτεμισ στο φιλο και ειναι ευχαριστημενος... ναφανταστης οτι αυτο το οπλακι δεν ερειχνε καν,,,δεν ειχε παρακατι κοματια τσημουχα δερμα ( μπεικεαπο 50αρη) και εγεινε και γιαλισμα του κυλινδρου που ηταν σε μαυρο χαλι,,,,,επεισης με πατεντα μεικε και ενασ οδηγος απο διανα,,,, ηταν πληρωσ μη λειτουργικο,, ,,τελοσ παντον καταφερα και βρεικα οτι οι περιεργεσ μεγαλιτερεσ ραβδωσεις ειναι στο τελευταιο  εναμιση εκατοστο πριν το σφερακι φυγη απο την κανη μαλον ειναι κακο κομενο τσοκ μιασ και ειναι αντικριστα στο σφερακι η παβδωσεις,,,,μενει ωσ εχει και θα μασ πει στο στοχο,,,,περιεργο τσοκ,,,,,εκει σφιγγει λιγο η βολιδα....ευχαριστω για της απαντησεις..
Καταγράφηκε
george1212
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


« Απάντηση #328 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 09:42:03 μμ »

Η..... ας πουμε οτι του εκανα εγω τη ζημια;D Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός  τιποτα δεν αποκλειετε,,,,,οπως ειδα  το 1,5 εκατοστο ειναι μαζι με το σφερακι οποτε αν κοπουν 12 χιλιοστα το προβλημα φευγη και μενη μια κατα τα αλλα φαρδια  κανη,,,οποτε χρειαδετε νεα κορονα και νετα το προτζεκτακι,,,βεβαια  το κοψιμο μπωρει να το καταφερω ισιο, με υπομονη, αλλα για τη κορονα δεν ειμαι συγουρος καθολου μα καθολουπαντος κατα τα αλλα το οπλακι μπωρει,,,,,ειδομεν,, πιστευω με λιγη βοηθεια στο τελος να ειναι αποδεκτο  σε ακριβια οπλο,,,,,,αμα ξαναμολυβδοθη η κανη,,,,,αυτατα λεμε (εχω κατι να ασχολουμε ολη μερα  μεσα )
Καταγράφηκε
xarris32
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 481



« Απάντηση #329 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 11:32:27 μμ »

Δες τι κάνει στο χάρτη και ύστερα βγάζεις συμπεράσματα αν θέλει κόψιμο η όχι.μπορει τα αποτελέσματα να είναι αποδεκτα
Καταγράφηκε

weihrauch hw 95 4.5
ΕΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑ ΣΤΟ ΣΦΥΡΙ ΕΝΑ DATSUN ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ

Σελίδες: 1 ... 20 21 [22] 23 24 25   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: