Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 19, 2024, 11:26:43 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Βελτιώσεις αεροβόλων - και δυνατότητα - αξία μεταπώλησης
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Βελτιώσεις αεροβόλων - και δυνατότητα - αξία μεταπώλησης
Αποστολέας Μήνυμα
MASTORAS
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


« στις: Νοέμβριος 23, 2011, 09:57:57 πμ »

Απαραίτητη η βελτίωση κάποιες φορές ενός αεροβόλου, με την μεταπώληση του όμως τι γίνεται;
Είναι θετική η αγορά σε βελτιώσεις ή θεωρεί οτι άν είναι <<πειραγμένο>> ότι έχει χαμηλότερη αξία;
Πρέπει να ενημερώνεται ο αγοραστής για το τι εχει γίνει επάνω στο αεροβόλο;
Αν ο αγοραστής είναι τελείως ασχετος μήπως θα είναι αρνητικός σε τέτοια αγορά; Αν ακούσει αλλαγές ή μετροπές σε πολλά σημεία μήπως οδηγείται σε συμπέρασμα οτι <<πρέπει να είχε πολλά προβλήματα σαν όπλο>>.
Προσφάτως άκουσα διά στόματος συνφορουμίστα οτι εξαπατήθηκε απο άλλον σε αγορά και καλά <<απείραχτου και μαμίσιου όπλου>>, το οποίο όταν αποσυναρμολογήθηκε για να διορθωθεί κάποιο πρόβλημα (από κάποιον εμπειρότερο), αποδείχθηκε οτι το κατσαβίδι στο <<απείραχτο>> και <<μαμίσιο>> αεροβόλο είχε μπεί τόσο βαθιά που είχαν απενεργοποιηθεί μηχανισμοί σημαντικοί για την λειτουργία και την ασφάλειά του.
Δέν ξέρω αν είναι το κατάλληλο θέμα γιά να συζητηθεί, ας μεταφερθεί από κάποιον συντονιστή σε καταλληλότερο.
Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 12:40:32 μμ »

Φίλε μου TWISTER πολύ καλά έκανες και έθιξες αυτό το θέμα.

Η αξία μεταπώλησης του όπλου, αλλά και η εντύπωση που προκαλεί στον άσχετο με το σπόρ υποψήφιο αγοραστή μεταχειρησμένου.

Απλά το διαχώρησα όπως είπες γιατι πιστεύω ότι πρέπει να είναι ένα θέμα από μόνο του και η θέση του είναι εκεί που εκφράζει τις απορίες του κάποιος όταν είναι να αγοράσει ένα όπλο.

Η αποψή μου τώρα, αν ήμουν άσχετος ( όχι ότι τώρα είμαι πολύ σχετικός, απλά με θεωρώ αιώνιο μαθητή και πάντα θα μαθαίνω ... ) θα επέλεγα ένα όπλο καινούριο ακριβώς επειδή υπάρχει η εγγύηση του ότι δεν έχει μπεί χέρι μέσα στο όπλο απο το στάδιο της συναρμολόγισης του μέχρι την παραλαβή του από εμένα. Δες το σαν μια λόξα να τα θέλω όλα καινούρια και όπου μπορώ το πράττω.

Μια βελτίωση μια που δεν αναφερόμαστε γενικά σε ένα τύπο αεροβόλου όπλου, γίνεται γιατί το όπλο από το εργοστάσιο όπως έρχεται κάποια χαρακτιρηστικά του δεν μας ικανοποιούν ( πχ δύναμη, κλώτσημα, εμφάνιση, εργονομία, αυτονομία κτλ κτλ είναι πάρα πολλά αυτά που θα έγραφα ). Αλλς φορές οι βελτιώσεις γίνονται για να εξαλειφθεί ένα πρόβλημα, και άλλες για πειραματισμό ( εξ ού και το θέμα μου με τα "πειραματόζωα"  μου ) και απόκτηση γνώσεων.

Για την αξία μεταπώλησης, σε έναν σχετικό με τις βελτιώσεις αν δηλώνεται πιστεύω η κάθε βελτίωση μόνο καλό μπορώ να το κρίνω, αλλά όμως έχουν πετύχει οι βελτιώσεις;
Αν είναι πολύ καλές οι βελτιώσεις τότε ναί αξίζει να ανεβεί η τιμή πωλησής του, και κατ εμέ καλό θα είναι να συνοδεύεται ένα όπλο από μια χρονογράφηση κτλ κτλ και φυσικά δοκιμή δοκιμή δοκιμή πάντα!
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
MASTORAS
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 07:08:38 μμ »

Συμφωνώ απολύτως μαζί σας, το ίδιο θα έκανα και εγώ.
Το θέμα είναι όμως αν θα είχατε την ευγένεια ή ευπρέπεια να εξηγήσετε σε κάποιον αγοραστή ότι είχε το όπλο κάποιο πρόβλημα και τό διόρθωσα π.χ., ή ότι υστερούσε στόν χ μηχανισμό και το βελτίωσα. Δέν αναφέρομαι φυσικά σε εσάς προσωπικά αλλά μιλώ γενικά.
Είναι κρίμα (έστω καί αν δέν υπάρξει ποτέ κάποιο πρόβλημα) να πληροφορηθεί ο κάθε αγοραστής ότι εμπαίχτηκε και εξαπατήθηκε όταν έδειξε την εμπιστοσύνη του σε κάποιον πωλητή.
Ισως βέβαια να χαρακτηριστώ <<Ρομαντικός>> τέτοιες εποχές που διανύουμε αλλά άς είναι κι'έτσι.
Καταγράφηκε
SHADOW
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 262


SHADOW GUNSTOCKS AND MORE ! !


« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 08:16:16 μμ »

Yπαρχουν πολλοι παραμετροι σχετικα με το θεμα.
Τι βελτιωση εχει γινει,πιο προβλημα δημιουργηθηκε.
Νομιζω πως στις μερες που διανυουμε κανενα αεροβολο δεν μενει απειραχτω.Ενα γυαλισματακι στην σκανδαλη ολοι το εχουν κανει.
Καθως επισης και τα pcp που συχνα παρουσιαζουν προβληματα (αναλογα με την συχνοτητα χρησεις βεβαια)
Καταγράφηκε

Aν πεις οτι δεν μπορεις...........δεν μπορεις!!

Αν πιστεψεις πως μπορεις............ΜΠΟΡΕΙΣ!!!!!!
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 12:53:08 πμ »

Συμφωνώ απολύτως μαζί σας, το ίδιο θα έκανα και εγώ.
Το θέμα είναι όμως αν θα είχατε την ευγένεια ή ευπρέπεια να εξηγήσετε σε κάποιον αγοραστή ότι είχε το όπλο κάποιο πρόβλημα και τό διόρθωσα π.χ., ή ότι υστερούσε στόν χ μηχανισμό και το βελτίωσα. Δέν αναφέρομαι φυσικά σε εσάς προσωπικά αλλά μιλώ γενικά.

Δυστυχώς υπάρχει και μια μερίδα που τείνουν να ξεφορτωθούν το όπλο τους επειδή δεν ρίχνει καλά ή επειδή μετα συγχωρήσεως του' χουν βγάλει τα μάτια έξω από τα πειράματα και πλέον δεν στρώνει με τίποτα οπότε αφήνουν άλλον να βγάλει το φίδι από την τρύπα.

Παράθεση
Είναι κρίμα (έστω καί αν δέν υπάρξει ποτέ κάποιο πρόβλημα) να πληροφορηθεί ο κάθε αγοραστής ότι εμπαίχτηκε και εξαπατήθηκε όταν έδειξε την εμπιστοσύνη του σε κάποιον πωλητή.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, γενικότερα καλό είναι να μην κάνουμε ότι δεν μας αρέσει να μας κάνουν.

Παράθεση
Ισως βέβαια να χαρακτηριστώ <<Ρομαντικός>> τέτοιες εποχές που διανύουμε αλλά άς είναι κι'έτσι.

Ρομαντικε!!  Σαρκασμός Σαρκασμός

Κι εγώ τα ίδια είμαι φίλε, κλασσική αξία ο ρομαντισμός
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....

Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: