Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 29, 2024, 10:01:34 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Theoben S type 6.35
Σελίδες: [1]   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Theoben S type 6.35
Αποστολέας Μήνυμα
D 52
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 38


« στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:31:12 πμ »

Ειμαι σε σκέψη για την αγορά του εν λόγω όπλου,και αν κάποιος έχει γνώση-εμπειρία σχετικά με βλάβες επαναλαμβανόμενες,
την ταχύτητά του με 25.4 και 31 grain,πόσες σταθερές βολές έχει ή αν είναι προτιμότερο να το αγοράσω στην έκδοση
με reg ή με απλή βαλβίδα (με τι αποδίδει καλύτερα σε αυτές τις δυνάμεις το 6.35)....
Οτιδήποτε θα βοηθήσει Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
harry22
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 103



« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 12:35:40 μμ »

Φίλε μου θα σε συμβούλευα να μην πάρεις το συγκεκριμένο όπλο σε 6,35.
Για να μην σου πώ όυτε και σε 5,5.Παρουσιάζει barrel drop,σύν το γεγονός ότι πέρα από την αρχική του τιμή,θα πρέπει να δώεις και κάποια χρήματα επιπλέον για μανόμετρο και quick fill.
Ακριβά όπλα όπως αυτά δεν αξίζει να αγοράζονται σε τέτοια διαμετρήμματα και δυνάμεις.
Κάνεις την  ίδια ακριβώς δουλειά με ένα 1250 Dominator σε 6,35.
Καταγράφηκε
D 52
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 38


« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 01:26:41 μμ »

Εχω ήδη σε 6.35 το lonestar από το οποίο ειδικά σε θέμα ευστοχίας έχω να πω τα καλύτερα...
Αυτό το παραπάνω που ζητώ είναι μεγαλύτερη αυτονομία και άν είναι δυνατόν 50 ποδλιβ. με jsb 6.35..
To θέμα του quick fill θα το λύσω φθηνά με τοποθέτηση αντάπτορα στην φιάλη του όπλου,κάτι που το έχω δει να λειτουργεί
και σε BSA με πίεση 235 bar,και σε theoben me Ζ allen αντάπτορα.
Το barrel drop νόμιζα ότι συμβαίνει στα ελατηρίου σπαστής κάνης,πως ακριβώς εμφανίζεται στο S type;
Xρησιμότατη η βοήθειά σου... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
harry22
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 103



« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 01:34:44 μμ »

Αν είναι αυτή η πατέντα που νομίζω,να θυμήσω ότι όταν αναρτήθηκε σε Αγγλικό φόρουμ μετά μπινελικίων διαγράφηκε αστραπιαία λέγοντας ότι είναι άκρως επικίνδυνη(και με βρίσκει και έμενα σύμφωνο).
Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά!!!
Αν στο μεταξύ σου αρέσει το 6,35(που απ'ότι καταλαβαίνω σ'αρέσει Μεγάλο χαμόγελο)και θέλεις αυτονομία,θα πρότεινα(με μία μικρή βέβαια επιβάρυνση σε σχέση με το Theoben)να ρίξεις και μία ματιά στα Beaumont.
Με κανά 800άρι παραπάνω θα έχεις και πιό ωραία εμφάνιση και περισσότερη δύναμη και μεγαλύτερη αυτονομία.
Σχετικά με το drop,το έχω δεί να συμβαίνει σε S-Type φίλο,σε 5,5 και 40ft/lbs.Μετά τα 50m μεγάλο πρόβλημα.
Καταγράφηκε
stefplak
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 251



« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 04:28:43 μμ »

Θα συμφωνησω με το Χαρη για το Τheoben οτι ειναι ΥΠΕΡεκτιμημενο οπλο γι αυτα που προσφερει και για την ποιοτητα κατασκευης του , αλλα παραλληλα πρεπει να επισημανω πως  ειναι και σκυλι στον τομεα της αξιοπιστιας.Πολυ ανθεκτικο οπλο σε αντιξοες συνθηκες.
Πριν απο αρκετα χρονια ειχε γινει ενα τεστ αντοχης των αεροβολων που υπηρχαν εως τοτε, και ειχε βγει πρωτο το Τheoben με δευτερο το s400.
Ρε συ Χαρη γιατι του λες του ανθρωπου να παρει Beaumont? Εφοπλιστης ειναι? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Χωρις πλακα τωρα γιατι να παρει καποιος Beaumont και οχι απευθειας ενα Daystate? Aφου τα Beaumont ειναι Daystate μεταλλαγμενα Κλείσιμο ματιού.
Στα ισχυρα 6,35 αεροβολα τα Air Ranger ειναι μονοδρομος. Δεν γνωριζω κατι καλυτερο...
Καταγράφηκε
harry22
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 103



« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 06:09:17 μμ »

Γιατί είχα(έστω για λίγο) Beaumont και έχω ρίξει πολλές φορές με Daystate και έχω μέτρο σύγκρισης.
Γιατί τα "Β" έχουν 300άρη θάλαμο(εννοώ BAR),
γιατί τά κοντάκια τα φτιάχνει στο χέρι ο Frederick και όχι CNC,
γιατί είναι πιό όμορφα,
γιατί είναι μοναδικά,
γιατί είναι πιό δυνατά(6,35=130ft/lbs με 50gr βλήμα και περίπου 60 βολές!!).
Γι'αυτό!!!
Σχετικά με το εφοπλιστιλίκι,αν ο άνθρωπός δίνει 1500€(από εξωτερικό) και καμιά 1800€ από Ελλάδα,ας κάνει λίγο υπομονή να μαζέψει ακόμα καμιά 800αριά ευρώ,να περιμένει και κανά 9 μηνό να φτιαχτεί και τέλος η υπόθεση.
Καταγράφηκε
stefplak
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 251



« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 07:51:00 μμ »

Γιατί είχα(έστω για λίγο) Beaumont και έχω ρίξει πολλές φορές με Daystate και έχω μέτρο σύγκρισης.
Γιατί τα "Β" έχουν 300άρη θάλαμο(εννοώ BAR),
AYTO ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΑΝ ΠΡΟΤΕΡΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΞΗΣ ΛΟΓΟΥΣ
1)ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΜΙΖΕΙΣ 300BAR?
2)TO AIR RANGER ΕΧΕΙ 250ΡΗ ΘΑΛΑΜΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ 500cc Κλείσιμο ματιού 8)ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙ.

γιατί τά κοντάκια τα φτιάχνει στο χέρι ο Frederick και όχι CNC,
ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟΝ Frederick?ΔΙΝΕΙΣ ΤΑ ΜΙΣΑ ΣΤΟΝ SHADOW ΚΑΙ
ΣΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ 100%ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΕΙ
Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο

γιατί είναι πιό όμορφα,
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΓΟΥΣΤΟΥ.Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ 90%ΘΕΜΑ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ.
ΤΑ beaumont ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΟΜΟΡΦΑ ΑΠΟ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΟΤΕΡΑ Huntsman

γιατί είναι μοναδικά,
ΣΕ ΤΙ????ΑΦΟΥ DAYSTATE EINAI..... ::)ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ,ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ....

γιατί είναι πιό δυνατά(6,35=130ft/lbs με 50gr βλήμα και περίπου 60 βολές!!).
Γι'αυτό!!!
Ο SEERHAN ΣΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΔΟΛΙΒΡΑ ΜΕ 250 BAR ΚΑΙ ME 40grains ΒΛΗΜΑ  Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός
Σχετικά με το εφοπλιστιλίκι,αν ο άνθρωπός δίνει 1500€(από εξωτερικό) και καμιά 1800€ από Ελλάδα,ας κάνει λίγο υπομονή να μαζέψει ακόμα καμιά 800αριά ευρώ,να περιμένει και κανά 9 μηνό να φτιαχτεί και τέλος η υπόθεση.
ΡΕ ΣΥ ΧΑΡΗ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΕΝΑ 9 ΜΗΝΟ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ?ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ? Μεγάλο χαμόγελο :DΤΑ ΟΠΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ.ΚΑΜΙΑ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ.ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ? ΕΙΝΑΙ DA-Y-STA-TE KAI ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ. ΟΙ 9 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΝΕ?9 ΜΗΝΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ΚΟΝΤΑΚΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΟΝΤΑΡΙΣΜΑ ΜΠΛΟΚ - ΚΑΝΝΗΣ - ΘΑΛΑΜΟΥ? ΑΛΛΑ ΞΕΧΑΣΑ ΑΝ ΤΟ ΜΟΝΤΑΡΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ? Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Και προσθετω.....αν σου χαλασει τι κανεις? αν χρειαστεις ανταλλακτικα τι κανεις? εισαι υποχρεωμενος να αρχισεις τα σουρτα φερτα με εξωτερικο?
Αν ξεμενεις απο βληματα τι θα κανεις? θα τα πληρωνεις χρυσα καθε λιγο και λιγακι?
Αφου ειναι τοσο καλο το Βeaumont Χαρη, τοτε γιατι το ειχες...λιγο??? Κλείσιμο ματιού Στριφογύρισμα ματιών
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2011, 08:05:37 μμ από stefplak » Καταγράφηκε
harry22
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 103



« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 08:33:15 μμ »

Δεν θα κάτσω τώρα να κάνω αντιπαράθεση ρε συ Στέφανε για κάτι που δεν χρίζει του άμεσου ενδιαφέροντός μου.
Αφού ο άνθρωπος έχει ήδη ένα 6,35,ας πάρει και το s-type να μας πεί και εμάς τι διαφορές μετά την σύγκριση.
Όσο για τα Daystate καλά είναι δεν λέω,αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη ελαφρώς υπερεκτιμένα(αξιακά εννοώ).
Καταγράφηκε
stefplak
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 251



« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:09:27 μμ »

Oχι ρε φιλε τι αντιπαραθεση, κουβεντα κανουμε. Εννοειται πως ο ανθρωπος θα παρει ότι αυτος γουσταρει αλλα εμεις δεν οφειλουμε να εξεταζουμε τα υπερ και τα κατά αν ξερουμε?
Πιστευω πως τα παντα είναι υπερ εκτιμημενα στην εποχη μας και οχι μονο τα αεροβολα. Τα πυροβολα πισω πανε? Βλεπεις οπλα με μια καννη και ένα κοντακι και κοστιζουν χιλιαδες ευρω.
Τα Daystate εχουν το μεγαλυτερο ονομα και αυτό το εκμεταλευεται η εταιρια που τα παραγει.
Τα Ολυμπιακα πισω πανε σε τιμες? Εκει τα σκας για την ακριβεια και αλλου τα σκας για τη δυναμη.
Πας να παρεις ένα αλουμινενιο τυποποιημενο πελμα και σου ζητανε 400 ευρω….γ@μησετ@.
Το lonestar που εχει ο D54 εχει και γαμω τις ακριβειες. Eιμαι βεβαιος πως εχει καλυτερη ακριβεια από το Theoben, αλλα από αυτονομια….χεστα….σαν το δικο μου είναι κι αυτό. Ας μην κρυβομαστε, τα 6,35 θελουν θαλαμαρα …..
Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 09:25:06 πμ »

Ως παράγοντα δύναμη και ακρίβεια θα σύστηνα και τα HATSAN AT44 και ΒΤ65 καθώς και το Airforce Condor.

Τα HATSAN και όπως είναι λειτουργούν μια χαρά και βγαίνουν σε 6,35 το δε Condor θέλει αλλαγή κάννης και σίγουρα είναι σε πολύ χαμηλότερες τιμές.
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
D 52
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 38


« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 11:45:48 πμ »

Bασικά αυτό που ζητώ είναι ένα όπλο με την ευστοχία του ταπεινού lonestar,αλλά να μπορεί τις 50 ποδ\λιβ με jsb 25.4 και να
τις κρατά για 40-45 βολές χωρίς περίεργα extreme spread...
Τα Βeaumont είναι όντως πέρα των δυνατοτήτων μου όπως και τα daystate,τώρα όσον αφορά το s type εκτός του ότι το γουστάρω
σαν όπλο, ;έχω βρεί πολύ καλές κριτικές χωρίς όμως να έχω πιάσει καν το όπλο στα χέρια μου..
Όσον αφορά την πλήρωση που με απασχολεί,εκτός της ακριβής λύσης με το μαμά εξάρτημα που πρέπει να τρυπίσεις το κοντάκι και μάλιστα στο σημείο της ράγας για το δίποδο,είδα στο εξωτερικό να παρουσιάζουν τα όπλα τους με αντάπτορα φιάλης δηλώνοντας απόλυτη αξιοπιστία....γι αυτό με βλέπετε και ψάχνομαι,ειδικά για λόγους ασφαλείας.
Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι αν είναι προτιμότερο τέτοιες δυνάμεις να τις διαχειρίζεται ρεγουλατόρος ή κλασική βαλβίδα δηλ.
MK II Stype ή MKII με βαλβίδα...
Υ.Γ..Αν στο χαρτί δεν βγάζει τα γκρούπ του lonestar,το οποιοδήποτε από τα ανωτέρω όπλα το θεωρώ αποτυχημένη αγορά..

Και μην ξεχάσω...στα πόσα bar γεμίζει;250 ή 230..
Καταγράφηκε
SNIPER 7
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 02:04:04 μμ »

Φίλε μου θα σε συμβούλευα να μην πάρεις το συγκεκριμένο όπλο σε 6,35.
Για να μην σου πώ όυτε και σε 5,5.Παρουσιάζει barrel drop,σύν το γεγονός ότι πέρα από την αρχική του τιμή,θα πρέπει να δώεις και κάποια χρήματα επιπλέον για μανόμετρο και quick fill.
Ακριβά όπλα όπως αυτά δεν αξίζει να αγοράζονται σε τέτοια διαμετρήμματα και δυνάμεις.
Κάνεις την  ίδια ακριβώς δουλειά με ένα 1250 Dominator σε 6,35.
καλησπερα   εχω το  σ τυπε  ( the best offfff the best ) και τα δυο τα οπλα τα ξερω πιο Dominator ( ειχα ) φιλε μου   ? πατατα εντελως..  οτι χειροτερο  ενταλως  ΧΑΛΙΑ    και μη συγρινεις  τωρα σκοντα  κε φεραρι .. μh τρελαθουμε ..    παντα φιλικα   
Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 06:45:14 μμ »

Φίλε μου θα σε συμβούλευα να μην πάρεις το συγκεκριμένο όπλο σε 6,35.
Για να μην σου πώ όυτε και σε 5,5.Παρουσιάζει barrel drop,σύν το γεγονός ότι πέρα από την αρχική του τιμή,θα πρέπει να δώεις και κάποια χρήματα επιπλέον για μανόμετρο και quick fill.
Ακριβά όπλα όπως αυτά δεν αξίζει να αγοράζονται σε τέτοια διαμετρήμματα και δυνάμεις.
Κάνεις την  ίδια ακριβώς δουλειά με ένα 1250 Dominator σε 6,35.
καλησπερα   εχω το  σ τυπε  ( the best offfff the best ) και τα δυο τα οπλα τα ξερω πιο Dominator ( ειχα ) φιλε μου   ? πατατα εντελως..  οτι χειροτερο  ενταλως  ΧΑΛΙΑ    και μη συγρινεις  τωρα σκοντα  κε φεραρι .. μh τρελαθουμε ..    παντα φιλικα   

Σίγουρα skoda με ferarri δεν μπορεί να συγκριθεί σε απόδοση ούτε όμως και στην τιμή.

Εγώ προσωπικά ούτε το ένα έχω πιάσει στα χέρια μου ούτε και το άλλο, xωρίς να θέλω να σε αποπάρω απλά έρχομαι από την πλευρά κάποιου που δεν έχει δεί κανένα από τα δύο όπλα και θέλει να πάρει κάποιο ποιοί οι λόγοι να προτιμίσει κανείς το S Type.
Το dominator τι ελατώματα έχει;
Επίσης ποιά τα χαρκτιριστικά του S type;

Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....

Σελίδες: [1]   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: