Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 30, 2024, 04:24:14 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Daystate Air Ranger 6,35 80t/lbs
Σελίδες: 1 [2] 3 4   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Daystate Air Ranger 6,35 80t/lbs
Αποστολέας Μήνυμα
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 15, 2011, 08:14:36 μμ »

Αν και δεν είμαι ειδικός στα δυνατά όπλα,το νούμερο μου φαίνεται απολύτως φυσιολογικό.Όσα όπλα έχω δεί και έχω ρίξει σε τέτοια επίπεδα δύναμης(και διαμετρήματος),περίπου τόσες βολές έχουν.

 
Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
mike
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 24



« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 15, 2011, 09:03:21 μμ »

Το 80ρι εχει regulator?
Καταγράφηκε
tieton
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 458



« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 15, 2011, 09:10:21 μμ »

Mπααα! Κλάμα
Καταγράφηκε
mike
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 24



« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 15, 2011, 09:48:44 μμ »

Ειναι ευκολο να μπει regulator για να αυξηθει η αυτονομια του?
Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 16, 2011, 10:03:44 πμ »

Regulator δεν νομίζω να μπάινει, αν όμως μπεί με κάποιο τρόπο τότε θα χάσει πολύ αισθητά σε δύναμη.

Γενικότερα η αυτονομία είναι αντιστρόφως ανάλογη με τη δύναμη. Οσο αυξάνεις τη δύναμη τόσο λιγότερες βολές έχεις.
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
mike
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 24



« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 16, 2011, 11:48:56 πμ »

ναι αλλά με το regulator όταν θέλεις το ξανά ανεβάζεις για όσο θέλεις εκεί που θέλεις . . . ή το κατεβάζεις για να έχεις αυτονομία. . .

το μόνο σίγουρο είναι ότι μπαίνει regulator σε έναν "καλό" μάστορα. . .

αυτό που κανείς δεν μου είπε είναι ότι θα πρέπει να πάρω το 5,5mm για να τα κάνω αυτά γιατί το 6,35mm δεν θα πηγαίνει καλά όταν το κατεβάζω...(λόγο βάρους ίσως..)

αφήστε που το 5.5mm έχει και καλύτερη ευστοχία λόγο λιγότερων τριβών(αντίστασης). . .
Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 16, 2011, 12:11:44 μμ »

Με τον ρεγουλαδόρο ακόμα και σε φούλ ισχύ, πάλι λόγω του τρόπου λειτουργίας του πεφτει η δύναμη. Δεν έχεις τη "σπιρτάδα" που έχεις ότνα το όπλο είναι χωρίς.

Με ρεγουλαδόρο δεν φτάνει ένα όπλο σχεδόν ποτέ να αποδώσει την αρχική του δύναμη.

Το Hatsan AT44 για παράδειγμα ενώ χωρίς ρεγουλαδόρο κάποια στιγμή το έφτασα μέχρι 60 ποδόλιβρα!! Αντίστοιχου διαμετρήματος με ρεγουλαδόρο δεν μπόρεσε να  ξεπεράσει τα 25!!

Επειδή όμως διακρίνω μια σύγχηση στα γραφόμενά σου, έχοντας κάθε καλή θέληση να ξεκαθαρίσω κάτι για τον ρεγουλαδόρο, δεν ρυθμίζει αυτός τη δύναμη. Στην ουσία είναι ενας μικρός θάλαμος πίεσης που παρεμβάλεται μεταξύ του κύριου χώρου αποθήκευσης αέρα υπό πίεση και του υπόλοιπου μηχανισμού του όπλου ( βαλβίδα transfer port κτλ ). Αυτός ο υποθάλαμος λοιπόν έχει πολύ μικρότερη πίεση από αυτή της μπουκάλας.

Αυτό που ρυθμίζουν τη δύναμη είναι κατα πρώτον το transfer port ( εφ όσων το όπλο διαθέτει ρυθμιστή δύναμης ( FX, Air Arms κτλ ) ), και κατα δεύτερον η προφόρτηση του ελατηρίου της σφύρας και το fire pin της βαλβίδας καθώς και η σφύρα η ίδια αν μπορούμε να μεταβάλουμε το βάρος της.

Ο ρεγουλαδόρος, το κύριο έργο που παράγει είναι να σου δίνει σταθερότητα στις βολές, δηλαδή όσο μικρότερη απόκλιση από το μέσο όρο των αρχικής ταχύτητας εξόδου από την κάννη.

Λέγοντας για ρεγουλαδόρους υπάρχουν δύο τύποι, αυτοί που μπαίνουν μέσα στη μπουκάλα και καταλαμβάνουν σημαντικό ωφέλημο χώρο από το χώρο αποθήκευσης και οι εξωτερικοί.

Το Air ranger από κατασκευής της μπουκάλας του εσωτερικό δεν μπορεί να δεχτεί, μπορεί όμως να δεχτεί εξωτερικό εφ όσων υπάρχει ( δεν έχω κάνει έρευνα για να μπορέσω να πω  τι υπάρχει και τί όχι ) και φυσικά πιθανό να αλλάξει και η εμφάνιση του όπλου με κάτι τέτοιο.

Ελπίζω να σου έλυσα την απορία.

 
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 16, 2011, 12:37:29 μμ »

Ειναι ευκολο να μπει regulator για να αυξηθει η αυτονομια του?


Φίλε Mike στα παλιότερα μοντέλα Air Ranger η Daystate έβαζε ρεγουλατόρο όμως τον κατήργησε. Μάλλον κάτι θα ξέρουν αυτοί καλύτερα απο 'μάς... Κλείσιμο ματιού.
 Όσο για το θέμα της αυτονομίας, είναι λογικό να έχει τέτοια μεγάλη κατανάλωση το 6,35.  80 ποδόλιβρα είναι αυτά!! Η γνώμη μου είναι να κατεβάσεις την προένταση του ελατηρίου της σφύρας και να επιτύχεις περίπου 50-55 ποδόλιβρα. Εκεί θα έχεις και σχετικά καλή αυτονομία και πολύ καλύτερη ευθυβολία και φυσικά θα μπορείς να απολαύσεις το όπλο σου καλύτερα.
 Το δικό μου στην αρχή είχε 62 ποδόλιβρα και είχε πολύ μεγάλη κατανάλωση. Μου έβγαζε 30-35 βολές βία βία. Όταν το έριξα στα 47 όμως κατάφερα να έχω 50 βολές, καλύτερη ευθυβολία και λιγότερο θόρυβο.
Και πίστεψέ με 47 ποδόλιβρες είναι υπέρ αρκετές για οτιδήποτε.
Καταγράφηκε
D 52
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 38


« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 18, 2011, 10:37:10 μμ »

Με 47 ποδόλιβρες το 0.22 δεν ρίχνει...ΘΕΡΊΖΕΙ...
Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14265


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 11:32:01 μμ »

Λοιπόν,
αν κάποιος με ρώταγε να του προτείνω μηχάνημα για  
να βάζει γρήγορα ούπα 6mm,
θα του έλεγα ή Makita ή Ranger 80 ...








Mε τα καινούργια baracuda hunter extreme και τη σταυρωτή μύτη








ο ήχος του βλήματος που σκίζει τον αέρα και διαπερνά το 200λιτρο βαρέλι στα 150 μέτρα προκαλεί σόκ και δέος...
Τα λοιπά λίαν συντόμως  Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
mikesf
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1290



« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 10, 2012, 02:31:06 μμ »

Εγώ θα σου έλεγα όχι μόνο για 6άρια ούπα. Και 30άρια μπορεί να βάλει και απο τα 50 μέτρα...




Πέρα απο την πλάκα, το γρουπάκι έγινε με 2 μποφώρ αέρα, πίεση στα 250bar(μέγιστη επιτρεπόμενη), με τα Benjamin .25 στα 27.8grain, απόσταση 50μέτρων benchrest 5 βολές. Το όπλο είναι απείραχτο στα 80 ποδόλιβρα. Ταχύτητες βλημάτων άνω των 1100 fps.
Καταγράφηκε

Ανώνυμοι Αεροβολικοί
ktmakias300
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 41


« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 10, 2012, 03:35:57 μμ »

Εγώ θα σου έλεγα όχι μόνο για 6άρια ούπα. Και 30άρια μπορεί να βάλει και απο τα 50 μέτρα...




Πέρα απο την πλάκα, το γρουπάκι έγινε με 2 μποφώρ αέρα, πίεση στα 250bar(μέγιστη επιτρεπόμενη), με τα Benjamin .25 στα 27.8grain, απόσταση 50μέτρων benchrest 5 βολές. Το όπλο είναι απείραχτο στα 80 ποδόλιβρα. Ταχύτητες βλημάτων άνω των 1100 fps.
αυτα ειναι +1000000
Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14265


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 10, 2012, 04:00:39 μμ »

Μιχάλη για τα Benjamin τα σφαιράκια φίλος μου είπε τα καλύτερα,
τουλάχιστον για το Ranger,τα πάει πάρα πολύ καλά...
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
mikesf
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1290



« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 10, 2012, 04:32:11 μμ »

Γκρουπάρουν πολύ όμορφα, χωρίς flyers που έχεις με τα 36grain της Daystate. Όχι οτι τα daystate γκρουπάρουν άσχημα αλλά όχι τόσο καλά όσο τα benjamin. Μοναδικό μελανό σημείο τα 19€ λιανική απο τον Παπαδάκη...

Και λίγα λόγια για το όπλο, μιας και είμαστε στο θέμα αυτό. Η σκόπευση του θέλει υπομονή, αυστηρά πλακάκι μονής γέμισης γιατί τα αερομαχικά είναι πανάκριβα, και σταθερό χέρι μιάς και "κλωτσάει" αρκετά. Κατα τα άλλα η δύναμη του είναι εξωπραγματική, στα 50 μέτρα τρυπάει δύο κουτιά απο παιδικές κρέμες(ότι έχει ο καθένας  Μεγάλο χαμόγελο) χωρίς να τις κουνήσει και συνεχίζει ακάθεκτο.

Ποιότητα εξαιρετική, καρυδιά απο άλλο πλανήτη και βαφές άψογες.
Καταγράφηκε

Ανώνυμοι Αεροβολικοί
ktmakias300
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 41


« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 10, 2012, 04:37:43 μμ »

οτι πληρωνεις παιρνεις μια παγκοσμια πραγματικοτητα
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3 4   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: