Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 29, 2024, 05:22:33 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Hatsan 99 recoilless
Σελίδες: [1] 2 3 ... 8   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Hatsan 99 recoilless
Αποστολέας Μήνυμα
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« στις: Ιούλιος 16, 2014, 07:26:18 πμ »

Το ξύλινο 99 το αγόρασα πρόσφατα από το nekfjr μέσα από μια άψογη συναλλαγή, με σκοπό να το σκίσω (thanks Νεκτάριε ...)
Το project που είχα στο μυαλό μου ήταν ένα recoilless με το μαμίσιο κοντάκι, που να "φαίνεται" όσο το δυνατόν λιγότερο.
Η διαδρομή που μπορούσα να εξασφαλίσω χωρίς πολλά κόψε-ράψε μετρήθηκε στα 18 χιλιοστά που έκρινα πως είναι επαρκής για την ανάκρουση του Τούρκου.
Η κεντρική ιδέα του δικού μου αντικραδασμικού ελατήριου, που το διαφοροποιεί από τα άλλα, είναι οι "δυο γλίστρες με μεγάλη απόσταση μεταξύ τους". Δηλαδή ένα σύστημα ολίσθησης μπροστά και ένα σύστημα ολίσθησης πίσω, με όσο μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ τους.
Αυτή η μεγάλη απόσταση άλλωστε εκμηδενίζει πλήρως την επίπτωση των όποιων (ελάχιστων πάντα) "τζόγων" στις ιδιοκατασκευασμένες μου γλίστρες στην ποιότητα και επαναληψιμότητα της βολής.

Σημειώνω ότι λόγω δουλειάς, λόγω του μεγάλου αριθμού φωτογραφιών και της αναλυτικότατης βήμα-βήμα περιγραφής, η συνέχεια του θέματος θα γίνει σήμερα, καταμεσήμερο  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Σημειώνω ακόμα ότι αυτό που θα δείτε είναι το δεύτερο recoilless ελατήριό μου. Το πρώτο δεν είναι ακόμα δημοσιεύσιμο ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2014, 08:44:26 πμ από paran » Καταγράφηκε

to the deepest limits...
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 16, 2014, 07:46:04 πμ »

Παναγη καλημέρα.

Το οπλο ριχνει πχ σαν το diana 54 Απορία Απορία
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 16, 2014, 07:59:51 πμ »

kαλημερα
Δειχτο μας και αυτο να παθουμε Πλακα...
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 16, 2014, 08:42:51 πμ »

το όπλο ΔΕΝ κουνιέται. Ακούς, βλέπεις τη ζημιά (είναι και 6.35 βλέπεις) αλλά ΔΕΝ νοιώθεις τίποτα ...

τρέχω σήμερα ...
Καταγράφηκε

to the deepest limits...
agior
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1401


Καπετάνιος


« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 16, 2014, 12:10:11 μμ »

Αμάν ρε Παναγή, μας τρέχουνε τα σάλια Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Προστάτης της χλωρίδας και πανίδας με εργαλεία διαχείρισης άγριας ζωής
ikuzusfanis
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1306



« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 16, 2014, 12:20:32 μμ »

Ακριβώς έτσι
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=_oAgkTwFRuM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=_oAgkTwFRuM</a>
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2017, 11:47:33 μμ από Mousafiris » Καταγράφηκε

ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΠΑΡΑ ΓΟΝΑΤΙΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ
michael1969
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 296


ΣΕΡΡΕΣ...


« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 16, 2014, 01:36:55 μμ »

τυφλωσε μας παλι ΠΑΝΑΓΗ.....
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 16, 2014, 03:42:19 μμ »

Προφανώς αυτό το 99άρι δεν είναι από άλλο πλανήτη, αλλά δεν αποφασίζω εγώ σε ποια ενότητα ανήκει κάθε θέμα.
Έλεγα ότι είχα εξ' ερχής στο μυαλό μου ένα διαφορετικής φιλοσοφίας recoilless. Με δυο συστήματα ολίσθησης σε μεγάλη απόσταση μεταξύ τους. Κυρίως όμως με σχεδίαση και υλικά που θα μου επέτρεπαν να το κατασκευάσω στο εργαστηριάκι μου.
Είχα μελετήσει είναι αλήθεια τα Χατσάνια και το τουφέκι το Νεκτάριου είχε όλα τα προαπαιτούμενα. Ξύλινο κοντάκι, σύστημα SAS, τρεις πείρους πίσω και σκανδάλη quattro.
Σύστημα SAS είπα ξανα-χαμογέλασα. Όταν το μπλόκ του όπλου ακουμπάει πίσω στο κοντάκι και η πίσω βάση είναι άκαμπτη, αναρωτιέμαι τι είδους απόσβεση κραδασμών προσφέρει.  Όμως το SAS προσφέρει χώρο για ένα "άλλο" σύστημα ολίσθησης και αποτελεί μια εξαιρετική βάση για να στηρίξεις πάνω της την ιδιοκατασκευή σου.
Μετρώντας προσεκτικά το SAS αλλά και μελετώντας όλο το όπλο και ολόκληρο το κοντάκι, ξεκίνησα την τροποποίηση του block και του κοντακιού για να δώσει τη δυνατότητα στο μπλόκ να κινηθεί μπρος-πίσω.

Εμπόδιο στην μετακίνηση είναι τα δυο αυτιά στην βάση του μηχανισμού σκανδάλης. Με δισκάκι κοπής στο dremel αφαιρέθηκαν όπως φαίνεται στις φωτό:









Με σκαρπέλο και βαρελάκι τριβής στο dremel τροποποιήθηκε και το κοντάκι για να δώσει τη δυνατότητα στο μπλοκ να κινείται μπρος-πίσω:







Η μπροστά "γλίστρα" ήθελα να χωρέσει μέσα στο "λοφάκι" του SAS. Απο ανοξείδωτη λαμαρίνα πάχους 3 mm, έφτιαξα ένα boxάκι πλάτους 17.3 mm, εξωτερικού μήκους 33.5 mm(δηλαδή εσωτερικού 27.5 mm) και ύψους 12.5 mm (εσωτερικό 6.5 mm). Είναι αλήθεια πως πρόσεξα πολύ την ακρίβεια των διαστάσεων από το μικρό παραλληλεπίπεδο, που τελικά ολοκληρώθηκε σε κάνα δίωρο.
Απο κάποιες κοντές ανοξείδωτες βίδες Μ10 με εξάγωνο κεφάλι, έφτιαξα στον τόρνο δυο τρύπια buttons με πάχος κεφαλιού 3.00 mm και διάμετρο 14.00 mm. Από ένα ανοξείδωτο αξονάκι Φ 9 mm (όλα τα ανοξείδωτα ήταν aisi 316) έφτιαξα στο χέρι και το "πλακέ" εσωτερικό της μπροστινής γλύστρας μου. Δυο φρεζάτα ανοξείδωτα βιδάκια Μ5 την ολοκλήρωσαν:



















Η τοποθέτηση στο όπλο εμπεριείχε λίγη βία και κάμποσες σπίθες. Κόπηκε με το σβουράκι το κυκλάκι του SAS και ότι απέμεινε τροχίστηκε στο σωστό ύψος, που είχα προσεκτικά υπολογίσει με διαδοχικές δοκιμές:







Κάνοντας πάλι κάμποσες δοκιμές η μπροστινή γλύστρα μπήκε στην θέση της, στερεώθηκε καλά με ένα μικρό σφιχτήρα και κολλήθηκε προσεκτικά στο μπλοκ με δυαράκια ανοξείδωτα ηλεκτρόδια στο inverterάκι μου. Σημειώνω ότι βαρέθηκα να το λύσω, οπότε το βρεγμένο πατσαβούρι έσωσε την τσιμούχα:















Όπως φαίνεται στις τρεις τελευταίες φωτογραφίες, το boxάκι της γλύστρας χρειάστηκε να σκαφτεί κατάλληλα με φρεζάκι καρβιδίου στο dremel για να χωρέσει κάτω από την αψίδα του ωστηρίου όπλισης. Τσίμπησα λίγο και τις καμπύλες του ωστηρίου, χωρίς όμως να το αδυνατίσω.

Με εποξική ρητίνη (και σκληρυντή προφανώς) της fibermax προσθέτοντας λίγη σκόνη ξύλου και λίγα ακόμη glass bubbles (η άσπρη σκόνη ...) έφτιαξα μια αρκετά πηχτή συγκολητική ύλη, χρώματος ξύλου. Προηγουμένως με το dremelάκι είχα διαμορφώσει "τραπεζοειδώς" τις απέναντι μπροστινές μαμίσιες τρύπες του κοντακιού, που διευρύνθηκαν στα σχεδόν 10 mm για να δεχτούν τα buttons της μπροστινής γλύστρας, που συγκολήθηκαν σε σώμα και σάρκα μία με το κοντάκι:





















Να σημειώσω εδώ ότι τα buttons πριν κολληθούν στο ξύλο του κοντακιού γυαλίστηκαν μέχρι 1000άρι:



Ταυτόχρονα με την μπροστινή γλύστρα φτιάχτηκε και η πίσω, που είναι εντελώς αιρετική. Αφού έχει που έχει πείρους πίσω το τουφέκι και μάλιστα δυο εξ αυτών διαμέτρου 6 mm, αποφάσισα να χρησιμοποιήσω τον μπροστινό σαν οδηγό για ένα πιο "φανερό" σύστημα ολίσθησης. Από την ίδια ανοξείδωτη λαμαρίνα έφτιαξα πολύ προσεκτικά δυο "Π" με τρύπιο κεφάλι, όπου αυτή η επιμήκης τρύπα είναι ταυτόχρονα και η γλίστρα. Αφού (ξανα) μέτρησα προσεκτικά με το άγιο dremel τρύπησα και φρεζάρισα κατάλληλα το κοντάκι για να μπουν τα δυο "Π" απέναντι και στο σωστό ύψος. Με το κοντάκι συγκολλήθηκαν με εποξική ρητίνη (βολεύει πολύ για το γέμισμα μια μικρή σύριγγα, που έτσι κι αλλιώς χρειάζεται για την σωστή δοσολογία:



































Σε κάποιες φωτό φαίνεται να έχει πίσω δυο πείρους μέσα στις γλίστρες. Αυτό έγινε μόνο για λόγους σωστού κεντραρίσματος στο κόλλημα. Μόνο ο μπροστινός που είναι επίσης ανοξείδωτος, χρησιμοποιείται ...





κατάλληλα διαμορφώθηκε και ο μαμά υποφυλακτήρας που δένει πλέον με την μαμά βίδα μπροστά και με μια κρυφή φρεζάτη από μέσα πίσω (εδώ δεν έχει γίνει ακόμα το πίσω σπείρωμα)



Όπως ίσως διακρίνατε έβαλα χέρι και στο κοντάκι, για να βολεύει στην καινούργια του αποστολή και να φτάνω σωστά την "μπροστά" θέση της σκανδάλης, οπότε και πιάνεται αξιοπρεπώς. Ως εδώ είχα υπομονή να τραβήξω φωτό. Μετά δεν προλάβαινα, έτρεχα, οπότε για ολοκληρωμένο τουφέκι με καινούργια ψάθα και βαμμένο κοντάκι θα περιμένετε λίγο ακόμα. Είχα καυλώσει να το ρίξω, όμως βρήκα την υπομονή (έστω και βρίζοντας) και γυάλισα (πάλι μέχρι 1000άρι) και τις πίσω γλίστρες για να δουλεύει απολύτως ανεμπόδιστα το σύστημα μπρος-πίσω, έτριψα και λίγο με ένα γυαλόχαρτο εσωτερικά τα χείλη του κοντακιου στην (τέως) επαφή του με το μπλοκ, έκανα μια τσααακ και το όπλισα, έβαλα ένα FTT, το 'κλεισα, έσπρωξα με τον δεξιό αντίχειρα την ασφάλεια για να πάει το μπλοκ μπροστά, σημάδεψα τον μισογκρεμισμένο μαντρότοιχο του γειτονα και πάτησα. Το βροντερό μπαμ ήταν παρόν, αλλά το όπλο ΔΕΝ κουνήθηκε. Το μολυβάκι όπως και πριν, ξεκολλάει μόνο με καλέμι από την πέτρα ... Ήταν βράδυ και δεν έριξα πολλές για να μην κοιμηθώ στο τμήμα, αλλά ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑ  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Σήμερα το σούρουπο έχει γκρουπάκια, να δούμε τι άλλαξε ...

Είναι αλήθεια πως έχω και γω τις αμφιβολίες μου. Πόσο γρήγορα θα πάρουν μπόσικα οι γλίστρες ας πούμε; Αν και η μεγάλη απόσταση μεταξύ τους δεν επιτρέπει στους όποιους τζόγους εμφανιστούν (τώρα δεν έχει) να επηρρεάσουν την τουφεκιά.
Ξέρω ότι είναι ακόμα ατελές. Θα του βάλω οπωσδήποτε ένα αφρώδες ελαστικό "στοπ" για να μην τερματίζει στις γλίστρες, έχω επίσης στο μυαλό μου ένα "εύκολο" "κλείδωμα" στην μπροστά θέση, ώστε να μπορείς να ρίχνεις χωρίς ανάκρουση και ψηλά και θα πειραματιστώ κάποια στιγμή προσθέτοντας ένα ελατήριο πίσω από το block, για να μην χαθεί εντελώς η αίσθηση της ανάκρουσης όπως τώρα, μιας και ο 15χρονος μεγάλος μας δήλωσε ότι αν δεν κλωτσάει κι αυτό δεν θα το ρίχνει ...

Έχω όμως στα χέρια μου το μοναδικό recoilless 99άρι που ξέρω, που το 'φτιαξα μάλιστα μόνος μου  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

δείτε το μέχρι εδώ και τα λέμε,





« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2014, 03:57:36 μμ από paran » Καταγράφηκε

to the deepest limits...
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4302



« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 16, 2014, 04:29:24 μμ »

ενα μπραβο ειναι λιγο ......να εισαι παντα καλα και να μας κανεις να ζηλευουμε και να θαυμαζουμε
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
stefplak
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 251



« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 16, 2014, 04:32:21 μμ »

Ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ από μένα φίλε paran.Επιτέλους άλλη μία ουσιαστική(η ουσιαστικότερη που μπορεί να υπάρξει σε αεροβόλο ελατηρίου)βελτίωση.
Την κούρμπα που κάνει η λάμα όπλισης(αλλα ΤΧ200SR)την έχει απ τη μάνα του το 99ρι?
Καταγράφηκε
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 16, 2014, 04:47:42 μμ »

Τι να πούμε ρε Παναγή, θα καταντήσουμε γραφικοί σε λίγο...

Χαίρομαι που είσαι μέλος του φόρουμ μας και που μοιράζεσαι τις γνώσεις σου και τις κατασκευές σου.

Εύγε!
Καταγράφηκε
michael1969
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 296


ΣΕΡΡΕΣ...


« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 16, 2014, 05:39:04 μμ »

Μπραβο ρε Παναγη , στο αλλο οπλο εφαρμοσες της ιδιες ιδεες?
Καταγράφηκε
ajax
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1630



« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 16, 2014, 05:51:48 μμ »

 Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

AATX200            0.177
HW95                 0.20
benjamin392       0.22
slavia 631 lux     0.177
crosman 1760SE 0.177
 ?   ?   ?   ?    ?    ?    ?
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26529



« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 16, 2014, 05:59:15 μμ »

Τι να πω ρε Παναγή, το ''συγχαρητήρια'' μου φαίνεται λίγο...  Έκπληξη

Πάντως για ερασιτέχνης, είσαι πολύ... επαγγελματίας...   Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Φραγκίσκος
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1184


« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 16, 2014, 06:02:36 μμ »

Τι να πω ρε Παναγή, το ''συγχαρητήρια'' μου φαίνεται λίγο...  Έκπληξη

Πάντως για ερασιτέχνης, είσαι πολύ... επαγγελματίας...   Κλείσιμο ματιού
+ 1000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3 ... 8   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: