Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 29, 2024, 10:24:05 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Hatsan 99 recoilless
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 8   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Hatsan 99 recoilless
Αποστολέας Μήνυμα
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 16, 2014, 06:35:17 μμ »

Ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ από μένα φίλε paran.Επιτέλους άλλη μία ουσιαστική(η ουσιαστικότερη που μπορεί να υπάρξει σε αεροβόλο ελατηρίου)βελτίωση.
Την κούρμπα που κάνει η λάμα όπλισης(αλλα ΤΧ200SR)την έχει απ τη μάνα του το 99ρι?

Ναι Στέφανε,όσα έχουν το SAS έχουν τέτοια οπλιστήρια.

Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 16, 2014, 06:36:53 μμ »

Τι να πώ ρε φίλε,
τα λέγαμε στο τηλέφωνο αλλά εδώ ξεπερνάς κάθε προσδοκία...
Το μπράβο είναι λίγο  Χαμόγελο
Αναμένω το νο1  Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη

Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 16, 2014, 07:33:11 μμ »

Φιλε Παναγη,απο τορνους,φρεζες κλπ δεν ξερω για να σου πω τι και πως.

Καταλαβαινω όμως τον ανθρωπο που είναι τεχνιτης,που εχει μερακι,και αγαπάει αυτό που κανει.

Είναι χαρα μας που σε εχουμε στο φορουμ.

Yγ,εχω ένα 99αρι και από αυριο θα κανω τον κοκορα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο λεγοντας ότι μπορει να γινει recoilless Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
THR S500
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1236


iron sights


« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 16, 2014, 07:43:31 μμ »

 Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Πολύ ωραία δουλειά,ότι και να πούμε είναι λίγο ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!
Καταγράφηκε
mikesf
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1290



« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 16, 2014, 07:59:29 μμ »

Μπράβο!!!
Καταγράφηκε

Ανώνυμοι Αεροβολικοί
blackxx
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 398



« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 16, 2014, 08:11:50 μμ »


Μπράβο ρε Παναγιώτη.
Καλά λέω εγώ και επιμένω ότι σαν τα Ελληνικά μυαλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.  Χαμόγελο

Καταγράφηκε
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 16, 2014, 08:30:47 μμ »

Αγαπητε Παναγη εισαι απαιχτος σε Φαντασια ,Πατεντα και εκτελεση!!!!!
 Δειχνεις ανθρωπος που εχεις δουλεψει πολυ και γνωριζεις την χρηση πολλων υλικων,ειμαι σιγουρος
οτι αυτο ειναι μια πειραματικη κατασκευη και στο Μελλον θα δουμε ΩΡΑΙΑ ΕΡΓΑ απο τα χερια σου...

ΥΓ
Εντοπισα ενα μικρο λαθος που εκανες ,το αναφερεις ομως και φανταζομαι το εκανες για να εχεις
 αμεσοτητα στις δοκιμες σου(να μην καθυστερεις Βγαζοντας/βαζοντας πιστονια κλπ) ..
Κατα την ταπεινη μου γνωμη επρεπε να κανεις τις εργασιες με το κουφαρι του οπλου ,χωρις πιστονι
οδηγους ,ελατηρια,τσιμουχες γρασσα ,γιατι με κολλησεις,και υψηλες θερμοκρασιες τα γρασσα και τα
ελαστομερη(τσιμουχες κλπ)μπορουσαν να παρουν Φωτια η να καταστραφουν απο τις υψηλες
 θερμοκρασιες ...
Δεν αναφερω τα ανωτερω για να υποβαθμισω την Αξιολογη προσπαθεια που εχεις κανει και οχι μονο,
γιατι εβγαλες φωτο την κατασκευη και μας την προσφερες Απλοχερα..(δεν δουλεψε κουβερτα)
Συγχαρητηρια..
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 16, 2014, 09:00:03 μμ »

σαβουροτουρκογυφτόφτυαρον, αντικραδασμικόν το Δυτικόν ...
Ο καλύτερος τρόπος λοιπόν για να ξεκολλήσεις κάποιον μπουκαλάκια από τα πισιπιά είναι τελεσίδικα ένα recoilless ελατήριο. Όσο πιο δυνατό, τόσο καλύτερα μάλιστα ...
Ρώταγα τον Πιπ αν τα "γκρουπάκια" μου με το πράμα να κλωτσάει σαν στριμμένος παλιογάιδαρος είναι καλά και με έβαλε στον πάγο. Τώρα πάει σχεδόν τρύπα-τρύπα με τα ανοιχτά και βιαζόμουνα να προλάβω το φως κιόλας. Μιλάμε με κάνει σκοπευταρά, εμένα το γκαβάδι  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Και επειδή απ' ότι έχω δει είναι must, πατάς την σκανδάλη και το 4.5άρι βληματάκι ακουμπημένο στο ξύλο του κοντακιού παραμένει ακλόνητο στην θέση του  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Λοιπόν παίδες από το δεύτερό μου recoilless είμαι κατενθουσιασμένος. Και από το πρώτο είμαι, το θεωρώ μάλιστα πολύ "προχώ", αλλά είπαμε περιμένετε να χειμωνιάσει να έχω χρόνο.
Επι του θέματος τώρα, η κρυφή πίσω βίδα του ελαφρά τροποποιημένου μαμά υποφυλακτήρα είναι αυτή:



Προσοχή θέλει μπας και σου στριμώξει στο όπλισμα κανένα απρόσεχτο δάχτυλο η αψίδα του ωστηρίου όπλισης. Ένα μικρό φάγωμα 5-6 χιλιοστά χρειάστηκε η σχισμή του κοντακιού που υποδέχεται το ωστήριο, γιατί στην πίσω θέση έβρισκε:



Ερχόμενο πίσω το block υπάρχει κίνδυνος να σου κόψει κάνα δάχτυλο η γωνία του πλαστικού οδηγού της ασφάλειας. Λίγο στρογγύλεμα και στις δυο γωνίες με το dremel και όλα ΟΚ. Οι γείτονες πάντως χρησιμοποίησαν το φτηνότερο ever πλαστικό (γτπ μιλάμε, με το που ακουμπάς το γυαλόχαρτο-βαρελάκι λειώνει ...) για δείτε τη μια φτιαγμένη και την άλλη ακόμα τετράγωνη:



Στις παρακάτω δυο κακοεστιασμένες είναι η μπροστά και η πίσω θέση της σκανδάλης μέσα στον υποφυλακτήρα. Διαδρομή ακριβώς 18 mm:





ΤΟ (ανώνυμο ακόμα) ΚΑΜΑΡΙ ΜΟΥ: (θα ξαναβάλω το λαστιχένιο butt, μόνο και μόνο για το μήκος, μιας και είμαστε λελέκια ...)



Στις παρακάτω τέσσαρες φωτό φαίνεται και ο τελικός ανοξείδωτος εξάρης πείρος, γυαλιστερός, με τα κεντράκια του για να λύνεις το όπλο:









Το χρώμα του εποξικού συγκολητικού δεν ταίριαξε με το Τούρκικο ξύλο που παρεμπιπτόντως έχει ωραία νερά:





Εδώ φαίνεται από κοντά το ένα button της μπροστινής γλύστρας με το γρασάκι του (ότι βρήκα έβαλα, νομίζω ένα θαλάσσης !!!):




Λίγες ακόμα σκόρπιες σκέψεις για το καμάρι μου. Τα 18 χιλιοστά διαδρομής αποδείχτηκαν αρκετά για τη δύναμη και το βάρος του 99αριού, μιας και σχεδόν σε όλες τις βολές δεν τερματίζει πίσω, αλλά αφήνει περίπου ένα ολόκληρο χιλιοστάκι διαδρομής ανεκμετάλλευτο. Λέω κάποια στιγμή αυτό το χιλιοστάκι να το χρησιμοποιήσει ένα άκοπο ΤΙΤΑΝ ν. 6  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Είπαμε, το χρώμα του εποξικού συγκολλητικού για τα buttons της μπροστά γλίστρας δεν πέτυχε και ξεχωρίζει από το ξύλο, αλλά στα φρύδια μου !!!

Α, ΔΕΝ την έκαψα την τσιμούχα με την συγκόληση λέμε ... το 'πνιξα στο νερό με το πατσαβούρι ...

ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΜΙΛΑΜΕ, ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Σε δυο τελευταίες τουφεκιές ελέγχου διάτρησης (16άρι  σκληρό άσπρο κοντραπλακέ) το πράγμα πέρασε αέρα, ενώ πρίν απλά φούσκωνε από πίσω. Σκέφτομαι ότι κανονικά θα 'πρεπε να είναι λίγο πιο αργό, αλλά είμαι κουρασμένος και μπορεί να σκέφτομαι μακακίες ... Δεν έχω χρόνη γμτ (είναι στο μεσοπρόθεσμο κι αυτός  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός)

ΥΓ. άντε τώρα να το τρίψω, να κάνω ψάθα και να το βάψω να μη λερώνει
ΥΓ 2. ζητείται δανεικός ψαθολόγος για δυο-τρεις μέρες, δε με νοιάζει να είναι ίδιος με την μπροστινή ...
ΥΓ 3. Πρέπει να κόψω ειδικό κονδύλι για αγορά FTT !!!
Καταγράφηκε

to the deepest limits...
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 16, 2014, 09:06:15 μμ »

Μπορει με τις θερμοκρασίες να εχει παρει λιγο η τσιμουχα,λιγα γρεζια μεσα στο ελατηριο κλπ.

Παναγη μην μασας,ελατηριο+τσιμουχα και ότι άλλο θελεις, θα τα εχεις δωρο από τον αρχηγο και τον υπαρχηγο του φορουμ Άνεση Άνεση Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 16, 2014, 09:34:29 μμ »

Χριστοφ, δεν την έκαψα την τσιμούχα λέμε, τι μανία σας έχει πιάσει, άλλωστε είναι χειροποίητη από ειδικό άκαυστο υλικό της NASA (έτσι με διαβεβαίωσε άλλωστε ο Πιπ για να με πείσει να το αγοράσω  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός) ...
Ούτε ένα γρέζι μέσα, είχα βάλει παντού χαρτοταινίες. Θα πεθάνω αν το γρατζουνίσω εσωτερικά λέμε  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Αντιθέτως, είχα άπειρα ανοξείδωτα γρέζια καρφωμένα στα δάχτυλα, που πονάνε κιόλας τα άτιμα ... Βγαίνουνε όμως σχεδόν όλα με πεπιεσμένο αέρα και υπομονή, ενώ όσα λίγα μείνουν βγαίνουν με τσιμπιδάκι ...

ψαθολόγο ψάχνω τώρα, για ελατήριο και για τσιμούχα (σε δέκα χρόνια που θα χρειαστεί) θα φροντίσω ...
Καταγράφηκε

to the deepest limits...
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 16, 2014, 09:42:45 μμ »

Αν εχει τσιμουχα με το υλικο της NASA ΟΚ Άνεση Άνεση Άνεση

Για ψαθολογο δεν ξερω Λύπη Λύπη Λύπη
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 16, 2014, 09:49:40 μμ »

Αν εχει τσιμουχα με το υλικο της NASA ΟΚ Άνεση Άνεση Άνεση

Για ψαθολογο δεν ξερω Λύπη Λύπη Λύπη
Η αληθεια ειναι οτι Eιμαστε λιγακι Μουν@ψειρες με τα εσωτερικα (καρδια πνευμονια κλπ)
του αεροβολου  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Ουτε εγω εχω ψαθολογους να βοηθησω την κατασταση Παναγη..
Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 16, 2014, 10:10:45 μμ »

Ο Νεκτάρης όταν το δεί τελειωμένο,με τη διαμορφωμένη λαβή και με τα λάδια θα βάλει τα κλάματα...  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
drakos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2044



« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 16, 2014, 10:49:00 μμ »

Αμα σου κοβει λιγο .  .  .  ξερεις και δουλευεις τα σωστα εργαλεία ,
μαζι με τη φαντασια και πατεντα [ που όπως ειπε ο Στελιος το εχουμε σα λαος ] μπορεις να κανεις παπαδες .
Η ουσια είναι η αρχικη σκεψη . Από κει και περα  χωρις βιασυνη , θα πετυχει ακομη καλυτερα η ιδεα .

Συγχαρητηρια για την απλοποιηση του συστηματος . Θελει λιγο δουλεια ακομη για το δρομο της τελειοτητας .
Καταγράφηκε

L a z e r
Φαλτσετα
Ματσετα
Μπαλτας
banman
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 252



« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 17, 2014, 04:58:37 πμ »

 Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

Crosman 1377
Cometa Galaxy 220 .177
BAM 26

Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 8   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: