Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 25, 2024, 11:26:14 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Hatsan 99 recoilless
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Hatsan 99 recoilless
Αποστολέας Μήνυμα
ikuzusfanis
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1306



« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 18, 2014, 03:07:00 μμ »



ΕΙΣΑΙ ΑΡΧΗΓΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ
ΞΑΝΑΜΑΤΑ ΤΑ ΣΕΒΗ ΜΟΥ  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΠΑΡΑ ΓΟΝΑΤΙΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ
Kallio
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 29


« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 18, 2014, 03:25:06 μμ »

Μπραβο και για την σκεψη και για την εφαρμογη και μπραβο να το μοιραστης, αλλα εδω εχω μια διαφορετικη ( δεν σημαινει οτι ειναι και σωστη) αποψη, θα μπορουσε να δινεται σε πμ σε καθε ενδιαφερομενο,       (Και  αυτο δωρεαν προσφορα γνωσης λεγεται)    ειτε να το αποκτησει ειτε να το κατασκευασει προς διαθεση, ετσι χυμα μπορουν να γινουν μαγκες οι <<γειτονες>> βαζοντας το στη γραμμη παραγωγης με μικρο κοστος και μεγαλο κερδος. Αν κριθει σωστο, ισως δεν ειναι αργα να μαζευτει.
Απο την φετα που μας πηγαιναν παρακαλοκλωτσωντας  να την κατοχυρωσουμε μεχρι τον ατερμονα κοχλια και το καλυτερο αντιαεροπορικο συστημα που το εδωσαν ετσι, εμεις θα βαδιζουμε με την ιδια νοοτροπια, χαλαροι, ολοι οι αλλοι στον πλανητη και μια καρφιτσα να φτιαξουν φροντιζουν να την προστατευσουν, αυτα ολα βεβαιως ειναι δικες μου αποψεις και τις καταθετω φιλικα,     εννοειται οτι ο καθενας κανει αυτο που γουσταρει οπως το γουσταρει, επι της ουσιας, παλι μπραβο στον paran.
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 18, 2014, 03:25:23 μμ »

Επιβιώνω επαγγελματικά (ακόμη) ως τοπογράφος.
Γουστάρω να φτιάχνω ψαροτούφεκα και ψαρεύω με αυτά, ψάχνοντας συνεχώς τα όρια. Και τα δικά τους και τα δικά μου. Η ψηλάφιση των ορίων άλλωστε, μας βελτιώνει από αρχαιοτάτων χρόνων ...
Πιστεύω βαθύτατα (έτσι με μεγάλωσαν) ότι η γνώση δεν είναι 15χρονη παρθένα σε επαρχιακό Ελληνικό χωριό του 1930 για να την κλειδαμπαρώσω και να την κρατήσω για πάρτη μου, αντίθετα πρέπει να μεταδίδεται ελεύθερα.
Άλλωστε όπως και γω ξεκίνησα από μια βασική ιδέα κάποιου άλλου, είναι πιθανόν μια καλή ιδέα δικιά μου να βρεθεί και να την πάει παρακάτω ο επόμενος "καλλιτέχνης" κι έτσι να εξελιχθεί εν τέλει το είδος ...
Είμαι σίγουρος πως θα βρίσκονται πάντα κάποιοι που θα προσπαθούν (τα κατάφεραν κιόλας μερικές φορές) να πάρουν τη "δόξα", ή ακόμα να "βγάλουν φράγκα" αντιγράφοντας ανενδοίαστα κάποια δικιά μου ιδέα. Δε με νοιάζει, πιστέψτε με, μιας και στα ψαροτούφεκα για τα οποία μίλησε ο Πιπ, είμαι ήδη πιο μπροστά, έχω πάει παρακάτω ...

Τα τελευταία χρόνια κόλλησα με τα αερικά και είχα την τύχη (και την απαραίτητη τρέλλα) να σας βρω. Μου αρέσει ιδιαιτέρως το καφενείο σας, γι αυτό άλλωστε συχνάζω σε αυτό ...
Γουστάρω με χίλια να φτιάχνω σκατοπαπαρολάκια (!!!) που "δουλεύουν" επιλύοντας σημαντικά ή ασήμαντα θέματα και να τα μοιράζομαι μαζί σας, μιας και από τα δικά σας "παρόμοια" συνήθως εμπνέομαι και ξεκινάω.

Δεν έχω πιάσει στα χέρια μου οποιοδήποτε άλλο recoilless, εκτός από τα δυο δικά μου, για να μπορώ να συγκρίνω, ούτε τρέφω την ψευδαίσθηση πως αυτήν την μορφή recoilless (με τις δυο γλίστρες σε μεγάλη απόσταση εννοώ) είμαι ο πρώτος που τη σκέφτηκα, αν και πρέπει να ομολογήσω πως χαίρομαι λιγουλάκι που μέχρι τώρα δεν βρήκα δημοσιευμένο κάτι παρόμοιο, αν και ψυλλιάζομαι ότι με παρόμοια φιλοσοφία δουλεύουν και τα "άλλα"...

Ούτε με νοιάζει αν "κλέψει" κάποιος οτιδήποτε από το project 99 recoilless, μιας και έχω ένα σκασμό πολύ σοβαρά θέματα, ειδικά αυτόν τον καιρό, που με στεναχωρούν και με στριμώχνουν στα σκοινιά.

Μην λησμονάτε άλλωστε ότι από τη στιγμή που δημοσιεύεται ευρέως κάποια τεχνική λύση, χωρίς να καλύπτεται από το κατάλληλο δίπλωμα ευρεσιτεχνίας, περιέρχεται σε επίπεδο "τεχνικής στάθμης" και μπορεί να χρησιμοποιηθεί από καθέναν ... και 'γω συνειδητά επέλεξα να σας το δείξω και μάλιστα βήμα-βήμα και αναλυτικά, ακριβώς για να μην υπάρχουν απορίες, ή μισόλογα. Οποιουδήποτε είδους ... Μην ξεχνάτε πως μιλάμε για ένα αεροβόλο του κατοστάρικου !!!

Θεωρώ τέλος, ότι αυτή μου τη γενική φιλοσοφία να "μοιράζομαι", την ασπάζονται μπόλικοι ακόμα στον καφενέ σας (μας). Ο Πιπ ας πούμε, μου 'χει δώσει ένα σωρό οδηγίες, διευκρινίσεις και εναύσματα. Ο michael 1969 μου 'κανε δώρο την κάνη για το πιστόλι μου, ο Στέλιος blackxx, μου δάνεισε χωρίς καν να με ξέρει, τους ψαθολόγους του. Με αυτά τα "μικρά",  "πάμε μπροστά" κύριοι ...

Τέλος (της μεγάλης και άσχετης) παρένθεσης. Η συνέχεια θα είναι στο θέμα HATSAN 99 recoilless και θα περιέχει μάλιστα και ψάθα "WFKS" !!! απλά μείνετε συντονισμένοι  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

to the deepest limits...
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 18, 2014, 03:40:55 μμ »

Μπραβο σου για την αντιληψη που εχεις να ΔΕΙΧΝΕΙΣ αυτα που κατασκευαζεις..
Ο καθενας μας παλευει με κατι στα "αερικα" αλλη φορα με επιτυχια αλλη φορα οχι ,αλλα ετσι
βαδιζουμε στην εξελιξη και βελτιωση καποιων θεματων στο αεροβολο....
Εχουν γινει απο καποιους φιλους σημαντικες εργασιες και βελτιωσεις,τις οποιες μας τις παρουσιασαν..
Αυτη πρεπει να ειναι και η ουσιαστικη υπαρξη των εξειδικευμενων Φορουμς...
Καταγράφηκε
agior
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1401


Καπετάνιος


« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 18, 2014, 03:45:27 μμ »

Είναι τοπογράφος  Άνεση Άνεση Άνεση Δεν περίμενα κάτι λιγότερο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Προστάτης της χλωρίδας και πανίδας με εργαλεία διαχείρισης άγριας ζωής
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 19, 2014, 09:13:59 πμ »

Έλεγα λοιπόν ότι δεν θα βάλω μπίλια-ελατήριο για να "κρατάει" το μπλοκ στην μπροστά θέση (ώστε να μπορείς να ρίχνεις και προς τα πάνω) γιατί είχα σκεφτεί μια πολύ πιο απλή και εύκολη στην κατασκευή της λύση. Ένα ατσάλινο ελασματάκι.

Οι υαλοκαθαριστήρες είναι μεγάααααλη εφεύρεση και ως εκ τούτου χρησιμότατοι. Τα ανοξείδωτα ατσάλινα ζευγάρια ελασματάκια των ανταλλακτικών λάστιχων, είναι όμως ακόμα πιο χρήσιμα ...
Ειδικά για τον Κιουταχή τον ακλόνητο που φτιάχνω ...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Ένα τέτοιο ανοξείδωτο ελασματάκι πλάτους 2.8 mm (πάχος δεν μέτρησα) το λύγισα με το πενσάκι κατάλληλα, το έκοψα όπως πρέπει και το προσάρμοσα στο κοντάκι, έτσι που να στοπάρει πάνω του ένα από τα "ελεύθερα" αξονάκια της quattro.
Εφαρμόζοντας το ελασματάκι χρειάστηκε να κάνω δυο φωλίτσες στο κοντάκι για να πατάει καλά ο υποφυλακτήρας που το συγκρατεί στήν θέση του.

Επιτέλους κατάλαβα και σε τι χρησιμεύουν τα δυο χρυσαφιά "αυτάκια" της λεπίδας της quattro. Τα 'χει φτιάξει η HATSAN ειδικά για να μην χωράει το ελασματάκι που λέγαμε και να μην μπορείς να το κάμεις recoilless !!!  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Μισό λεπτάκι με ένα στρογγυλοκέφαλο κυλινδρικό φρεζάκι καρβιδίου και το ελασματάκι "έκατσε" perfect. Για δείτε το:







Έτσι κάθεται δίπλα στην quattro και στοπάρει στο πίσω ελεύθερο αξονάκι. Όπως είναι προφανές, αλλάζοντας λίγο το σχήμα, μειώνεις ή αυξάνεις την "προένταση" πάνω στο αξονάκι. Επειδή η ύπαρξή του θα επηρρεάζει έστω και ελάχιστα την ανάκρουση, δεν το "πείραξα" ακόμα, για να δω πιθανή αλλαγή στην συμπεριφορά σήμερα που θα το ρίξω πιο συστηματικά:





Όπως έλεγα χρειάστηκε να πάρω δυο πασάκια το "ειδικό anti-recoilless" αυτάκι της quattro (σιγά μην ήταν μπρούτζος, Τούρκικο μαλακό σίδερο έχουνε βάλει βεβαίως ...):



Εδώ η σκανδάλη είναι στην θέση της. Παρατηρείστε τα "ελεύθερα" αξονάκια της quattro, που μπορούν να κινηθούν ανεμπόδιστα μπρος πίσω τα 18 χιλιοστάκια της διαδρομής, οριοθετημένα άριστα από το ξύλο του κοντακιού. Στο πίσω αξονάκι "πιάνει" το λαμάκι που περιγράφω:







Για να πατάει καλά στην θέση του ο υποφυλακτήρας, που κρατάει και το λαμάκι, χρειάστηκαν δυο φωλίτσες που έγιναν στρίψη ματιού με ένα φρεζάκι μετωπικής κοπής, διαμέτρου 3 mm στο dremel. Η πισινή έγινε ελάχιστα πιο βαθιά για να μπορεί να ολισθαίνει ελεύθερα το λαμάκι, ανάμεσα κοντάκι και υποφυλακτήρα. Σημειώνω ότι ο υποφυλακτήρας στριμώχνει και κρατάει ακλόνητο το λαμάκι στην μπροστινή φωλίτσα:







Στις δυο παρακάτω φωτό φαίνεται το λαμάκι στην θέση του, με τοποθετημένο τον υποφυλακτήρα, που μόλις βαφτεί το τουφέκι δεν χρειάζεται να ξαναβγεί από εκεί (προφανώς ούτε και το λαμάκι:





Τώρα κύριοι ακόμα και με κατακόρυφο το τουφέκι το μπλοκ μένει "μπροστά", κλειδωμένο σε αυτήν την θέση και "απασφαλίζει" από εκεί με ελάχιστη δύναμη  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός



Ήρθε η ώρα να τελειώνω σιγά-σιγά και την καλλιτεχνική "WFKS" ψάθα μου...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
να 'στε καλά και τα λέμε,
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2014, 09:44:17 πμ από paran » Καταγράφηκε

to the deepest limits...
Spiros79
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 222



« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 19, 2014, 09:36:41 πμ »

Συγχαρητηρια αγαπητε μου, για τον τροπο σκεψης σου.
Ισως και γινομαστε καλυτεροι σαν ανθρωποι ακολουθωντας τα πιστευω σου.

Αυτο που θα ηθελα να σημειωσω ειναι η ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ παρουσιαση με τις αναλυτικες φωτογραφιες και τα κειμενα που τις συνοδευουν.
Μη ξεχνατε πως θελει και αυτο το χρονο του.

Keep up!
Καταγράφηκε

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14265


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 19, 2014, 10:19:39 πμ »

Μου έφτιαξες τη μέρα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 19, 2014, 11:00:27 πμ »

μπας και έχει κανείς ιδέα αν υπάρχει σαν ανταλλακτικό το (κομμένο στο δικό μου 99άρι) λαμάκι της αυτόματης ασφάλειας??? Έτσι κι αλλιώς θα σπρώχνω με τον αντίχειρα το μπλοκ, μπαίνει δεν μπαίνει η ασφάλεια ...
Καταγράφηκε

to the deepest limits...
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 19, 2014, 11:20:44 πμ »

A ρε Νεκταριε που να φανταζοσουν οτι το 99αρι που εδωσες θα γινοταν το πιο ΔΙΑΣΗΜΟ 99αρι
Στην Ελλαδα !!!
Ποια Ελλαδα στον κοσμο..
Παναγη τελειωνοντας αυτα που φτιαχνεις ,εαν ασχοληθεις λιγο και με τα εντοσθια (μειωση θορυβων ελατηριου κατα την αποφορτιση) θα εχεις ενα οπλο που στην λειτουργια του δεν θα παιζεται....
Ασε που μπορεις να ανεβασεις δυναμη οσο Θελεις 18+ για πλακα..
Καταγράφηκε
blackxx
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 398



« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 19, 2014, 11:35:15 πμ »

Πολύ καλή ιδέα και πολύ καλή εφαρμογή.

Πριν μερικές μέρες έλυσα ένα θέμα με εντελώς ανορθόδοξο τρόπο με τις οδηγίες που μου έδωσε ένας υπάλληλος από κατάστημα εργαλείων.
Επειδή ξέρω ότι είναι ανήσυχο πνεύμα και πατενταδόρος τον ρώτησα πώς έχει μάθει όλα αυτά τα τεχνάσματα.
Εγώ μου λέει ότι μου ζητάνε ρωτάω πάντα τι θα κάνουν με αυτό ας είναι και το πιο απλό πράγμα.
Όταν λοιπόν ακούσω κάποια περίεργη εφαρμογή παίρνω μια μίνι συνέντευξη και μετά τον περιμένω για Feedback.
Έτσι μαθαίνω διάφορα.

Α ρε αθάνατο Ελληνικό μυαλό με την φιλομάθεια σου και τον πειραματισμό σου, άσε τους άλλους να πηγαίνουν ........ by the Book.

Υ.Γ. Βλέπω ότι ο ψαθοκόφτης "πήρε μπρος" και κάνει θαύματα .....  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη ........ είσαι μεγάλος καλλιτέχνης.

Καταγράφηκε
dimikar
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54



« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 19, 2014, 01:16:07 μμ »

Δεν ξερω κατα που να κανω,απο τα recoilless καρουλοπλα λαστιχοβολα στα recoilless ελατηριοβολα...... Μεγάλο χαμόγελο
Γεια σου Παναγη!
Καταγράφηκε
mikesf
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1290



« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 19, 2014, 01:19:26 μμ »

Σε λίγο θα δουμε και αεροβόλο ρολλερ...
Καταγράφηκε

Ανώνυμοι Αεροβολικοί
ajax
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1630



« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 19, 2014, 03:26:45 μμ »

 Έκπληξη Έκπληξη Άνεση

πολλά μπράβο Παναγή..πολύ μεράκι έβαλες και φάινεται και απο τις εικόνες και από τα γραφόμενά σου..
Καταγράφηκε

AATX200            0.177
HW95                 0.20
benjamin392       0.22
slavia 631 lux     0.177
crosman 1760SE 0.177
 ?   ?   ?   ?    ?    ?    ?
gatos
WFKS®
Αρχικαψοπόστης® Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26576



« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 19, 2014, 07:36:30 μμ »

Μπράβο ρε Παναγή και πάλι μπράβο. Κάθε μέρα και μια έκπληξη... Φτου σου να μην σε ματιάσω... Κλείσιμο ματιού

ΥΓ. Και το κοντάκι γίνεται αστέρι. ''Το έχεις'' και με τα ξύλα, όπως και με τα μέταλλα, βλέπω... Κλείσιμο ματιού

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2014, 07:54:45 μμ από gatos » Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: