Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 29, 2024, 01:38:04 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Hatsan 99 recoilless
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Hatsan 99 recoilless
Αποστολέας Μήνυμα
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #90 στις: Ιούλιος 26, 2014, 09:58:43 πμ »

Μονο μην αφησεις τον Μπαρμπα να σε πεισει να το κανεις 12λιβρο Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Ελα ρε Φιλ......οχι και 12αλιβρο, εδω το δικο μου το εχω στα 15.5 Άνεση
Απο 22 που ηταν Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #91 στις: Ιούλιος 26, 2014, 10:16:27 πμ »

Παίδες θέλω ένα σπρωξιματάκι πως να ανεβάσω ένα βιντεάκι από το photobucket με μια τουφεκιά, γιατί κόλλησα και δεν βρήκα στην βοήθεια σχετικό θέμα ...  Θυμός

Τώρα λοιπόν που εξαφανίστηκε εντελώς η ανάκρουση, η quattro σηκώνει σημαντικό "ελάφρωμα", μιας και αρχίζει να μου κακοφαίνεται ...

Η πλάκα είναι που επειδή είναι δυνατούτσικο (και 6.35) ακούς διάφορα γκντουπ, σβιιιιιν, βλέπεις τα σπινεράκια να την ακούνε στερεοφωνικά και διακρίνεις την στοχοθήκη (ένα πολύ γρέντζο κομμάτι μπετόν) να διαλύεται σε κομματάκια, ενω πολλά FTT ενσωματώνονται σε αυτήν για πάντα, χωρίς όμως να είναι "αντρικό πράγμα", μιας και ρίχνει χωρίς ίχνος ανάκρουσης  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 10:21:50 πμ από paran » Καταγράφηκε

to the deepest limits...
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #92 στις: Ιούλιος 26, 2014, 10:30:11 πμ »

Βαζεις η το direct link η αλλιως το Image οπως κανεις καθε φορα και απλα εμεις παταμε επανω στο λινκ η την εικονα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #93 στις: Ιούλιος 26, 2014, 11:05:52 πμ »

thanks lion,
Αυτή λοιπόν η τουφεκιά είναι η πρώτη, η παρθενική, του project 99 recoilless μετά το βερνίκωμα. Θα παρατηρήσετε πως δεν "τερμάτισε" πίσω το μπλοκ, μιας και είχα καθαρίσει τα βερνίκια μόνο από την δεξιά πίσω γλίστρα. Την αριστερή την ξέχασα στην βιασύνη μου να το ρίξω βερνικωμένο...
Δέκα τουφεκιές μετά ( Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο) εκμεταλλευόταν πλέον όλη τη διαδρομή του, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να σταματήσουμε το ρίξιμο και το χαβαλέ με το πρώτο 99 recoilless για καινούργιο βίντεο Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

http://s1279.photobucket.com/user/paran1/media/99recoilless_zps75ae6beb.mp4.html?sort=3&o=0
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 03:59:22 μμ από agior » Καταγράφηκε

to the deepest limits...
stefplak
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 251



« Απάντηση #94 στις: Ιούλιος 26, 2014, 12:49:23 μμ »

Παρατηρώ ότι το κοντάκι πάει αρκετά πίσω με τη βολή Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
zafka
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 472



« Απάντηση #95 στις: Ιούλιος 26, 2014, 01:32:16 μμ »

Λογικό δεν είναι; Το κοντάκι είναι αστήρισχο τελείως και νομίζω ότι οι τριβές και μόνο που υπάρχουν στα ράουλα που κινείται το μπλόκ πάνω στο κοντάκι είναι αρκετές να δημιουργεί αυτή την οπισθοδρόμηση στο ξύλο.
Καταγράφηκε

stefplak
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 251



« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 26, 2014, 01:44:13 μμ »

Δεν είναι αστήριχτο.Το κοντάκι,η πάπια δηλαδή ακουμπάει κανονικά στο τραπέζι.Αλλά και να μην ακουμπούσε δεν έπρεπε να πηγαίνει πίσω.Στο δικό μου τχ200 recoilless το κοντάκι είναι σαν βαλσαμωμένο όταν ρίχνεις το ακουμπήσεις η όχι σε πάγκο.
Καταγράφηκε
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4302



« Απάντηση #97 στις: Ιούλιος 26, 2014, 03:50:39 μμ »

εχω να πω
και τωρα  ηρθε η ωρα για
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
zafka
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 472



« Απάντηση #98 στις: Ιούλιος 26, 2014, 04:00:49 μμ »

thanks lion,
Αυτή λοιπόν η τουφεκιά είναι η πρώτη, η παρθενική, του project 99 recoilless μετά το βερνίκωμα. Θα παρατηρήσετε πως δεν "τερμάτισε" πίσω το μπλοκ, μιας και είχα καθαρίσει τα βερνίκια μόνο από την δεξιά πίσω γλίστρα. Την αριστερή την ξέχασα στην βιασύνη μου να το ρίξω βερνικωμένο...
Δέκα τουφεκιές μετά ( Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο) εκμεταλλευόταν πλέον όλη τη διαδρομή του, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να σταματήσουμε το ρίξιμο και το χαβαλέ με το πρώτο 99 recoilless για καινούργιο βίντεο Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

http://s1279.photobucket.com/user/paran1/media/99recoilless_zps75ae6beb.mp4.html?sort=3&o=0



Τότε ίσως πρέπει να μπει ένα βίντεο μετά το καθάρισμα της γλιστρας για να υπάρξει σωστή σύγκριση........
Καταγράφηκε

paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #99 στις: Ιούλιος 26, 2014, 08:36:39 μμ »

καλησπέρες,
Στέφανε και σε τούτο, μόλις "τριφτήκανε" τα βερνίκια στην πίσω ακαθάριστη γλίστρα (καμιά δεκαριά-δεκαπέντε τουφεκιές χρειάστηκαν, μιας και το βερνίκι δεν "πιάνει" στα ανοξείδωτα) το κοντάκι μένει "άγαλμα"
Σημειώνω ότι το πράγμα είχε "σκληρή" σκανδάλη (για recoilless) στο βιντεάκι, πράγμα άλλωστε που φαίνεται από την "παραμόρφωση" του δείκτη που την πατάει. Ρυθμίστηκε όμως και αυτό ...
Το τουφέκι περνάει πάντα το τεστ με το "βληματάκι ακουμπημένο στο ξύλο", τις μισές φορές το τεστ με τα "δυο βληματάκια το ένα πάνω στο άλλο", αλλά δεν περνάει ποτέ το τεστ του "όρθιου μολυβιού", προφανώς λόγω αυξημένων (και λόγω των "ιδιοκατασκευασμένων" ανοχών, όχι απολύτως ίδιων πάντα) τριβών στις αυτοσχέδιες γλίστρες του ...
Το νόημα όμως αυτου του project δεν είναι η επίτευξη της τελειότητας, αλλά η ερασιτεχνική ιδιοκατασκευή ... Σημειώνω ότι όπως περιγράφηκε άλλωστε, δεν χρησιμοποιήθηκε πουθενά φρέζα στην κατασκευή, που ολοκληρώθηκε μαζί με τα βαψίματα, σε καμιά δεκαριά απογεύματα...

Το ρεζουμέ της κατασκευής είναι αυτό:




Τα τέσσερα περίπου εκατοστά συγκέντρωση που έκανα (εγώ ο άπειρος) με ανοιχτά και το τουφέκι "μαμά" στηριγμένο μπροστά, στα είκοσι μέτρα, έγιναν και μάλιστα χωρίς ιδιαίτερη προσοχή έντεκα βολές (11) σχεδόν τρύπα-τρύπα στην ίδια απόσταση και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο στήριξης.
 
(όρθιος συνεχίζω να ρίχνω χάλια, ο τρεμουλιάρης)
Καταγράφηκε

to the deepest limits...
stefplak
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 251



« Απάντηση #100 στις: Ιούλιος 26, 2014, 08:56:28 μμ »

Για να πω την αλήθεια Παναγή  την σκέφτηκα κι αυτή την εκδοχή,δηλ να ήταν η σκανδάλη σκληρή και η οπισθοδρόμηση του κοντακίου να προήλθε από το δάχτυλο.
Οσο για την ακρίβεια τι να πει κανείς,Η ΜΕΡΑ ΚΑΙ Η ΝΥΧΤΑ απ το μαμίσιο,και το λέω πάντα,όσο και να πειράξει κανείς ένα αεροβόλο ελατηρίου δεν πάει να του ρίξει χιλιάρικα σε κίτ ελατήρια τσιμούχες ρουλεμάν και μπουζί Σαρκασμός, σαν  recoilless δεν θα γκρουπάρει ποτέ!
Ας πάρουμε για παράδειγμα τα diana 54 συγκρινόμενα με τα 48 και τα 52.Πάντα μπροστά τα 54ρια Άνεση
Καταγράφηκε
paha1971
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 247



« Απάντηση #101 στις: Ιούλιος 26, 2014, 09:01:01 μμ »

Φίλε Παναγιώτη είσαι φοβερός.
Χίλια μπράβο...
Καταγράφηκε

Artemis lr700w  5.5  (13 lbft)
Slavia 618  4.5   (3 lbft)
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #102 στις: Ιούλιος 26, 2014, 09:24:46 μμ »

όσο και να πειράξει κανείς ένα αεροβόλο ελατηρίου δεν πάει να του ρίξει χιλιάρικα σε κίτ ελατήρια τσιμούχες ρουλεμάν και μπουζί Σαρκασμός, σαν  recoilless δεν θα γκρουπάρει ποτέ!


Bάλε και αυτοκόλλητα...  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
stefplak
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 251



« Απάντηση #103 στις: Ιούλιος 26, 2014, 09:32:40 μμ »

Mε το αυτοκόλλητο βελτιώνονται τα 17/38του συνολικού κύκλου λειτουργίας Σαρκασμός Γλώσσα
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #104 στις: Ιούλιος 27, 2014, 05:12:04 μμ »

Το μισό χιτώνιο που έλεγα να φτιάξω για να αντικαταστήσω το γκουμουτσοπλαστικό του 99 μου, ετοιμάστηκε χτες που ήταν μέρα ξεκούρασης απ' την δυσκολότατη εβδομάδα που προηγήθηκε, με υλικά που είχα πρόχειρα στο εργαστήριο. Ένα κομμάτι αλουμινοσωλήνα διαμέτρου 23/25 mm και λίγο μασούρι μαύρο acetal.
Στο τορνάκι φτιάχτηκαν οι δυο ακρινές τάπες, (στην πίσω πιάνουν και δυο σκουληκόβιδες Μ5, που ακινητοποιούν το χιτώνιο στην κάνη) που μπήκαν σφιχτά στην θέση τους και κολλήθηκαν με λίγη κυανοακρυλική κόλλα, ενώ προηγουμένως ενδιάμεσα στην σωστή θέση είχε κολληθεί επίσης με κυανοακρυλική το "αστεράκι" που αφήνει τον αέρα που εκτονώνεται να περάσει στο πίσω μέρος του χιτώνιου.

Στην μπροστά άκρη του χιτώνιου βιδώθηκε η ανοξείδωτη ακίδα, που έχει τρυπίτσα 2 mm και ρυθμίζεται προφανώς σε ύψος, που προστατεύεται από ένα τμήμα λοξοκομένου ανθρακονημάτινου κυλίνδρου, που κολλήθηκε επίσης με δυο-τρεις σταγόνες κυανοακρυλική κόλλα.

Το αντικείμενο τρίφτηκε μέχρι 240 ξερό και βάφτηκε ένα χέρι αστάρι αλουμινίου, που το κάλυψαν δυο χέρια μαύρο ματ bumper spray (το πιο ανθεκτικό μαύρο spray που έχω δοκιμάσει. 24 ώρες μετά ΔΕΝ φεύγει και δεν γρατσουνιέται εύκολα κιόλας ...)

Η απλή αυτή κατασκευή έκοψε τόσο πολύ τον ήχο, που ακούω πλέον "άλλα" πράγματα, που ελπίζω να μου εξηγήσει ο Χτιστόφ, μιας και είμαι άπειρος γενικά στα αερικά.

για δείτε:





Εδώ η μεσαία τάπα σχήματος "αστεράκι" που επιτρέπει στον αέρα που εκτονώνεται να πάει στον πίσω θάλαμο του χιτωνίου



Στις δυο παρακάτω φαίνεται ο "κώνος" της μπροστινής τάπας που στοπάρει τον αέρα που εκτονώνεται και τον γυρίζει (και) πίσω.





Το "αστεράκι" κολλήθηκε στην θέση του, που μετρήθηκε πολύ προσεκτικά με λίγες σταγονίτσες κυανοακρυλικής κόλλας και έγινε "φιξ".









Η κάνη το 99αριού είχε αυτήν την περίεργη εσοχή και τις τρεις σαγρέ "ροδέλλες" που κρατούσαν την μαμά πλαστιπλέξ μούρη. Οι σαγρέ περιοχές ίσιωσαν με ένα φρεζάκι καρβιδίου και για να μην σκουριάσουν έγινε ένα βιαστικό blueing, με το λαδάκι του ...







Η ακίδα έγινε από μια ανοξείδωτη βίδα Μ5, που τρυπύθηκε προσεκτικά με τρυπανάκι καρβιδίου 2 mm. Στην κατεργασία της βόλεψε πολύ το βίδωμά της σε ένα τακάκι, οπότε και παρέμεινε σταθερή ...











Στο κεντράρισμα της τρύπας της ανοξείδωτης ακίδας με το πίσω σκοπευτικό, βοηθάει πολύ ένα κομματάκι ηλεκτρόδιο 2 mm.



εδώ φαίνονται οι δυο ανοξείδωτες σκουληκόβιδες Μ5, που δένουν το χιτώνιο στην κάνη και οι τρεις τρυπίτσες Φ 4 mm, που του επιτρέπουν να "ανασαίνει". Σημειώνω ότι πρόσεξα πολύ τις ανοχές της μεσαίας τάπας, "αστεράκι", που μπαίνει σφηνωτή, για να μην υπάρχει μπόσικο στο ζόρισμα της φάσης του οπλίσματος.























Σημειώνω εδώ ότι το προστατευτικό ανοιχτού κυκλικού σχήματος της τρύπιας ακίδας (τρύπα 2 mm), έγινε από μια ανθρακονημάτινη "ροδέλλα" ενός παλιού καλαμιού ψαρέματος  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Η πύλη της κολάσεως έχει διάμετρο 7 mm και είναι άψογα κεντραρισμένη στην κάνη ...





ωραίο έγινε  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

ΥΓ. Γιώργο και Κώστα, δείτε το γιατί εγώ πάω να βοηθήσω στον Άγγελο να καθαρίσουμε κάτι χοντροροφά που βγάλαμε σήμερα το πρωί Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός


Καταγράφηκε

to the deepest limits...

Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: