Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 28, 2024, 09:22:58 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Hatsan 99 recoilless
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8]   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Hatsan 99 recoilless
Αποστολέας Μήνυμα
ikuzusfanis
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1306



« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 27, 2014, 06:47:09 μμ »

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=A67HGjl6j6s" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=A67HGjl6j6s</a>
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2014, 07:13:56 μμ από thrass86 » Καταγράφηκε

ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΠΑΡΑ ΓΟΝΑΤΙΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 27, 2014, 10:03:52 μμ »

To μαμά πλαστικό μου άρεσε περισσότερο...  Γλώσσα
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
michael1969
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 296


ΣΕΡΡΕΣ...


« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 28, 2014, 09:57:12 πμ »

pssssssssss κατσε καλα το εκανες.
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 28, 2014, 08:01:01 μμ »

Πριν πιάσω λοιπόν σίδερα, φρεζάκια και λίμες για να φτιάξω ένα αξιοπρεπές πίσω σκοπευτικό τοποθετημένο πίσω-πίσω στην dovetail, είπα να δοκιμάσω μπας και ταιριάξει κάπου το δικό του, που έτσι κι αλλιώς επρόκειτο να αφαιρεθεί ...
Χρειάστηκα μόνο μια εσοχή με ένα φρεζάκι 3 mm μετωπικής κοπής στη βάση του μαμά σκοπευτικού, ένα κομματάκι ανθρακόνημα με μια εγκοπή 1 mm, μιας και η μαμίσια εσοχή των 2 mm έδινε πολύ "φαρδύ" οπτικό πεδίο και μισή ωρίτσα ...
 
Έτοιμο και το "νέο" μου πίσω σκοπευτικό, που διπλασιάζει σχεδόντο μήκος της σκοπευτικής γραμμής. Για δείτε το και αυτό:



Η εσοχή που χρειάστηκε και έγινε με το dremel και το μαμά αλλενάκι που βιδώθηκε στο δεύτερο από πίσω σπείρωμα της dovetail





Επειδή το σπειρωματάκι του αλουμινένιου "παξιμαδιού" του ρυθμιστή του elevation την είχε ακούσει, έριξα δυο κοπανιές, "τετραγώνισα" το αλουμινιάκι και ύστερα ξανάκοψα το σπείρωματάκι (Μ3 είπαμε) , οπότε τώρα δουλεύει χωρίς καθόλου μπόσικα ...



Το ανθρακονημάτινο πλακίδιο με τις δυο τρυπίτσες για τα πράσινα "ματάκια" και την εγκοπή πλάτους ενός περίπου χιλιοστού, ήταν ένα ακόμα περίσσευμα από ψαροτουφεκοκατασκευή και κολλήθηκε με μια σταγονίτσα κυανοακρυλική. Κάποια στιγμή ίσως το βγάλω και τοποθετήσω εκεί πίσω ένα μικρό ανθρακονημάτινο κυκλάκι με τρεις περιμετρικές τρυπίτσες  0.5, 0.75 και 1.0 mm και δυο εγκοπές 0.75 και 1.00 mm, για να μπορείς να διαλέξεις περιστρέφοντας ότι σε βολεύει ... Ίσως ...









Στερεώθηκε πολύ γερά και έδειξε ωραίο βιδωμένο εκεί πίσω ... Μου αρέσει και με βολεύει πολύ, μιας και το 99 προορίζεται για "καθημερινό" και δεν ήθελα ματογυάλι πάνω του  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Είμαι απόλυτα βέβαιος πως θα βοηθήσει να σφίξουν (κι άλλο  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός) τα γκρουπάκια του ...





Καταγράφηκε

to the deepest limits...
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4302



« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 28, 2014, 10:39:23 μμ »

εμενα δε μ' αρεσει να το βαλεις παλι εκει που το βρηκες Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί
πλακα κανω τελειο Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 30, 2014, 06:21:14 πμ »

Στις χτεσινές βολές λοιπόν αποδείχτηκε ότι η πίσω εγκοπή πλάτους 1.2 mm είναι πολύ φαρδιά και δεν δίνει την "ακρίβεια" εικόνας που χρειάζεται για τόσο μεγάλη σκοπευτική γραμμή και τόσο πίσω τοποθετημένο σκοπευτικό.
Φάνηκε επίσης ότι τα πράσινα "ματάκια" είναι άχρηστα αν τα κοιτάς από τόσο κοντά.
Οπότε κατασκευάστηκε σε πέντε λεπτάκια ένα καινούργιο πλακάκι επίσης carbon fiber με τρυπίτσα στην κορυφή (σαφώς πιο ψηλά από την μαμά εγκοπή, ώστε να "δουλεύει" το πίσω σκοπευτικό με πολύ πιο βιδωμένο το ρυθμιστή του elevation). Αυτό το πλακάκι φτιάχτηκε λίγο πιο χοντρό και μετά από λίγες δοκιμές η τρυπίτσα έγινε 0.8 mm με ένα κωνικό οδοντιατρικό διαμαντοφρεζάκι δουλεμένο στο χέρι ...
Το σούρουπο, αν προλάβω, έχει εκτεταμένη βλητική δοκιμή.

(με βλέπω σιγά σιγά να πηγαίνω σε μικρομετρικά ...)







Καταγράφηκε

to the deepest limits...
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 30, 2014, 06:28:41 πμ »

Σωστος. Οσο πιο πισω τοσο πιο στενο το κλισιοσκοπιο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
Antonios
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 102



« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 11:39:00 μμ »

Μόλις σήμερα βρήκα το θέμα, και το ρούφηξα σχεδόν όλο. Δεν θα σταθώ όμως στην ευρεσιτεχνία, την καινοτομία, την εκτέλεση, και το αποτέλεσμα. Οι φίλοι συμφορουμίστες τοποθετήθηκαν επαρκώς και με διθυραμβικά σχόλια, ώστε τα δικά μου, αν και από βάθος καρδιάς, θα ήταν μια ανούσια επανάληψη. Θέλω να σταθώ στη στάση σου για το ελεύθερο πνέυμα και την χρήση του στην ζωή:

Επιβιώνω επαγγελματικά (ακόμη) ως τοπογράφος.
Γουστάρω να φτιάχνω ψαροτούφεκα και ψαρεύω με αυτά, ψάχνοντας συνεχώς τα όρια. Και τα δικά τους και τα δικά μου. Η ψηλάφιση των ορίων άλλωστε, μας βελτιώνει από αρχαιοτάτων χρόνων ...
Πιστεύω βαθύτατα (έτσι με μεγάλωσαν) ότι η γνώση δεν είναι 15χρονη παρθένα σε επαρχιακό Ελληνικό χωριό του 1930 για να την κλειδαμπαρώσω και να την κρατήσω για πάρτη μου, αντίθετα πρέπει να μεταδίδεται ελεύθερα.
Άλλωστε όπως και γω ξεκίνησα από μια βασική ιδέα κάποιου άλλου, είναι πιθανόν μια καλή ιδέα δικιά μου να βρεθεί και να την πάει παρακάτω ο επόμενος "καλλιτέχνης" κι έτσι να εξελιχθεί εν τέλει το είδος ...
Είμαι σίγουρος πως θα βρίσκονται πάντα κάποιοι που θα προσπαθούν (τα κατάφεραν κιόλας μερικές φορές) να πάρουν τη "δόξα", ή ακόμα να "βγάλουν φράγκα" αντιγράφοντας ανενδοίαστα κάποια δικιά μου ιδέα. Δε με νοιάζει, πιστέψτε με, μιας και στα ψαροτούφεκα για τα οποία μίλησε ο Πιπ, είμαι ήδη πιο μπροστά, έχω πάει παρακάτω ...


Αυτές οι φράσεις δείχνουν ανωτερότητα και αλτρουιστική στάση σαν μέρος του συνόλου και ενεργό κύτταρο στην κοινωνία την οποία ποθείς διακαώς να προχωρήσει και να εξελιχθεί και να ανέβει σε υψηλότερη κλίμακα δόνησης και δράσης.
Απλώς υποκλίνομαι.

υ.γ. Μην το απο καλείς πλέων στγφτρ. Ούτε και Hatsan.  Δεν είναι πλέον τίποτα από τα δύο. Είναι ένα πάρα πολύ καλό και δικό σου όπλο.
       Paran.... κάτι θα πρέπει να λέγεται. Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2014, 12:29:05 πμ από Antonios » Καταγράφηκε

DAISY POWERLINE
HW 40 PCA
TELLY LG822 '1961
HW30S
HW97K CUSTOM STOCKS CS700 V-MATCH
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #113 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 11:55:10 πμ »

Σωστος. Οσο πιο πισω τοσο πιο στενο το κλισιοσκοπιο Χαμόγελο
Και μεγαλύτερη η ακρίβεια ....

Φίλε Παναγιώτη αφού το τελειώσεις κάνε κι ένα κόπο να βάλεις δύο ροδέλες απο μπρούτζο να μην έχεις τζόγους δεξιά κι αριστερά για να έχεις όσο πιο ακριβή ρύθμιση των σκοπευτικών σου Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
dogo-argentino
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 41



« Απάντηση #114 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 10:39:22 πμ »

απιστευτη δουλεια!!  Έκπληξη Έκπληξη
περιμενω να δω και το νεο...  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 6 7 [8]   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: