Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 29, 2024, 02:45:01 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

BAM 30-1 bullpup-recoilless
Σελίδες: 1 [2] 3   Κάτω
  Εκτύπωση  

  BAM 30-1 bullpup-recoilless
Αποστολέας Μήνυμα
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 12:54:01 πμ »

Όπως εύκολα θα καταλάβει κάποιος που διάβασε το θέμα,
πέρα από το όπλο και η παρουσίαση έχει πολύ κόπο και χρειάζεται πολύ χρόνο για να γίνει.
Ο Παναγής ξεκίνησε να γράφει στις 18 Αυγούστου αν θυμάμαι καλά,
είχα την τύχη να τη διαβάζω πριν βγεί προς τα έξω,έβλεπα το πάζλ να συμπληρώνεται κομμάτι κομμάτι,
έβλεπα ένα απίστευτο μηχανολογικό πορνό στην οθόνη μου,μύριζα το μαραγκούδικο και τα πριονίδια...
Τι να πεί κανείς για το όπλο ή τον δημιουργό του χωρίς να σκιαχτεί ότι θα είναι λίγο;;;;
Τι να πεί κανείς για αυτό το μοναδικό κόσμημα και τη μοναδική προσφορά της γνώσης ελεύθερα,
ακόμα και όσα αγοράστηκαν είχε ποιός - πού -πόσο...
ΒΑΜ 30 ο τίτλος του θέματος που είναι σε πίνακα ελεύθερο στα μη-μέλη,
φαντάζομαι τη φάτσα αυτού που σε κάποια φάση θα γκουγκλάρει "ΒΑΜ30 custom" και θα ανοίξει αυτή τη σελίδα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Το μόνο που θα πώ λοιπόν είναι ότι ποτέ δε φιλοδοξούσα να είμαι διαχειριστής σε φόρουμ με αεροβόλα,
δεν ήταν το όνειρό μου δηλαδή με τίποτα,αν ήταν όμως,στο όνειρο αυτό θα είχε τέτοια πόστ,
μοναδικά όχι για την Ελλάδα αλλά παγκόσμια.
Και είμαι σίγουρος πλέον ότι αυτό το όπλο είναι από άλλο πλανήτη...
Και ότι η Ονειροφαντασία είναι κάπου στα Δυτικά  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
agior
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1401


Καπετάνιος


« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 07:20:29 πμ »

Στο δρόμο που μας δείχνει ο Παναγής είμαι σίγουρος ότι θα κινηθούν κι άλλοι, γιατί η γνώση δε σφραγίστηκε σε κλειστό κύκλωμα αλλά μας πήρε απ το χεράκι και μας την έδειξε. Ανώτερα πράματα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Προστάτης της χλωρίδας και πανίδας με εργαλεία διαχείρισης άγριας ζωής
mikesf
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1290



« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 10:25:29 πμ »

Στο δρόμο που μας δείχνει ο Παναγής είμαι σίγουρος ότι θα κινηθούν κι άλλοι, γιατί η γνώση δε σφραγίστηκε σε κλειστό κύκλωμα αλλά μας πήρε απ το χεράκι και μας την έδειξε. Ανώτερα πράματα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

+100000

Άλλο πράγμα να το κατέχεις και να το φυλάς κάτω απο το στρώμα, και άλλο να το κατέχεις και να το μοιράζεσαι να ξεστραβώνονται και οι υπόλοιποι. Όχι οτι ποτέ θα μπορέσουμε εμείς οι κοινοί θνητοί να φτιάξουμε αυτά τα αριστουργήματα, αλλά έχουμε μια άποψη για το πώς γίνεται...

Εύγε Παναγή!
Καταγράφηκε

Ανώνυμοι Αεροβολικοί
Vardeos®
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2259


General President of Σαλιγκαροστρούγκα,Αγροφύλαξ


« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 10:46:33 πμ »

Απλά έχω μείνει άφωνος ότι καλύτερο θα μπορούσε να έχει αυτό το χόμπι από τα χέρια και το μυαλό  του Παναγή.
Καταγράφηκε

Κόβω των σκυλιών κλαρί

Τι να το κάμεις τι πιτσιπι άμα έχεις καλο αλατήριο.

Καντιλοσβήστης σε κακόβουλα διαχειριστικά εργαλεία της φύσης.

michael1969
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 296


ΣΕΡΡΕΣ...


« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 01:10:50 μμ »

Παναγη ενα γκαμο 1000 που εχω θελεις να το κανουμε pcp ε θελεις εε πες ναι πες ναι.
Ωραια δουλεια, για μια ακομα φορα μας εστειλες...
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 01:35:46 μμ »

καλό μεσημέρι από τα Δυτικά,

Προσπερνάω τους διθύραμβους και μάλιστα ασχολίαστους, μιας και με αδικούν, αφού δεν με περιγράφουν, ούτε καν...
Επιβιώνω ακόμα ως τοπογράφος και είμαι ένας απλός ερασιτέχνης χομπιστας-μικροκατασκευαστής. Από την εσωτερική σκάλα του σπιτιού και το γραφείο-πατάρι μας, μέχρι το δεντρόσπιτο των παιδιών και τα εντελώς παρανοικά αεροβόλα ψαροτούφεκά μου. Από τους πετρόχτιστους μαντρότοιχους του κήπου μας και τις τέντες του, μέχρι τα στεριανά αεροβόλα, με τα οποία "κόλλησα" εξ αιτίας σας.
Προσπαθώ να μοιράζω ειρηνικά και δίκαια τα εικοσιτετράωρά μου και ανησυχώ λίγο, μόνο όταν η Κατερίνα με προσφωνεί αγέλαστη, "αυτιστικό εφευρέτη" στις δυο τα μεσάνυχτα... Τότε απλά κλείνω το dremel, το τορνάκι το ραδιόφωνο και τα φώτα (με αυτήν τη σειρά), κλειδώνω το εργαστηριάκι μου και πάω για ύπνο  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός


Κύριοι επι του θέματος: το κατασκεύασμα είναι άπαιχτο για καλυκάκια. Όσο ρίχνεις οριζόντια, ή προς τα κάτω είναι σούπερ. Μιλάμε ακούνητο. ΑΚΟΥΝΗΤΟ. Μάρμαρο και μάλιστα μεγάλου μεγέθους. Μόλις όμως το σηκώσεις καμιά δεκαπενταριά-είκοσι μοίρες προς τα πάνω, απλά το block (λόγω των ελάχιστων τριβών που έχουν οι γραφιτογρασσαρισμένες γλίστρες) τσουλάει πίσω και παύει να είναι recoilless.
Είναι καθαρά θέμα τριβής και επειδή όπως είπαμε κάποια προβλήματα τα λύσανε άλλοι πριν από εμάς, αντέγραψα την DIANA και έφτιαξα ένα ρυθμιζόμενο συστηματάκι με μια ακέφαλη αλενόβιδα Μ6, ένα κομματάκι λάστιχο διαμέτρου 5 mm (αντί ελατήριο που δεν είχα εύκαιρο) και μια μπίλια 5 mm που τρίβεται στην κάτω επιφάνεια της μπροστινής γλίστρας και "πιάνει" σε μια ρηχή εγκοπή της, οπότε και είναι πλέον εφικτές και ψηλές τουφεκιές.

Το τίμημα της επιλογής "αυξημένων τριβών", βιδώνοντας το ρυθμιστικό βιδάκι, είναι προφανώς κάποια (λίγη, σαν πισιπί ένα πράγμα) ανάκρουση...
Μόλις προλάβω θα το δείτε κι αυτό...

ΥΓ. Επειδή πάντα με ενοχλούσε να αναρωτιέμαι "πως το φτιαξε ο φούστης;;;" βλέποντας κάτι που με ενδιαφέρει να παρουσιάζεται "κρυμμένο" ή μισοκρυμμένο, έχω εδώ και χρόνια αποφασίσει πως ότι είναι για δημοσίευση, θα είναι πλήρες. Χωρίς να μένουν απορίες ...
Καταγράφηκε

to the deepest limits...
Φραγκίσκος
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1184


« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 03:57:13 μμ »

Λίγα λόγια γιατί έχω μείνει άφωνος

Απλά........ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ........Είναι πολύ μεγάλη δουλειά να έχεις την δύναμη να υλοποιείς αυτό που σκέπτεσαι   Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giorgos
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 853



« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 04:15:16 μμ »

Στο δρόμο που μας δείχνει ο Παναγής είμαι σίγουρος ότι θα κινηθούν κι άλλοι, γιατί η γνώση δε σφραγίστηκε σε κλειστό κύκλωμα αλλά μας πήρε απ το χεράκι και μας την έδειξε. Ανώτερα πράματα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

+100000

Άλλο πράγμα να το κατέχεις και να το φυλάς κάτω απο το στρώμα, και άλλο να το κατέχεις και να το μοιράζεσαι να ξεστραβώνονται και οι υπόλοιποι. Όχι οτι ποτέ θα μπορέσουμε εμείς οι κοινοί θνητοί να φτιάξουμε αυτά τα αριστουργήματα, αλλά έχουμε μια άποψη για το πώς γίνεται...

Εύγε Παναγή!
+10000000000000000....................
Καταγράφηκε
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 08:43:13 μμ »

Το σύστημα "ελεγχόμενης τριβής" είναι είπαμε αντιγραφή του αντίστοιχου της DIANA. Αντί για μπίλια χρησιμοποίησα τελικά ένα ανοξείδωτο "bullet" με ημισφαιρικό κεφάλι, αντί για ελατήριο που δεν είχα τόσο μικρό, χρησιμοποίησα ένα σχεδόν κυλινδρικό κομμάτι λάστιχο ψαροτούφεκου και μια σκουληκόβιδα Μ6:



Όλα (αυτά με τη σειρά) χώρεσαν σε ένα σωληνάκι με σπείρωμα Μ6 στη μια του άκρη, που "βλέπει" σε μια αυλακωτή εσοχή στην κάτω πλευρά της μπροστινής γλίστρας:







Στις δυο επόμενες φαίνεται τόσο η επάνω άκρη από το σωληνάκι που φιλοξενεί το "ρυθμιστή τριβής", όσο και το αφρώδες ελαστικό στοπ του block προς τα εμπρός. Στο εσωτερικό πλάι του κοντακιού τα δυο γυαλισμένα, εξάγωνα buttons της μπροστινής γλίστρας

,



Καταγράφηκε

to the deepest limits...
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 09:40:09 μμ »

Απλή,καθαρή και ομορφοδουλειά,μπράβο  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
paran
Από τα Δυτικά
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 283



« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 06:49:14 πμ »

Χτες παρέλαβα το καινούργιο μου red dot, έναν Κινέζικο κλώνο walther, το τοποθέτησα στρίψη ματιού και έριξα καμμιά δεκαριά να το μηδενίσω. Κάπου εκεί και χωρίς καμμιά προειδοποίηση, πάω να οπλίσω και ο μοχλός πάει μόνο μέχρι τη μέση της διαδρομής. Το 'λυσα αμέσως και βρήκα το μόνο πράγμα που δεν είχα "πειράξει" σπασμένο. Ο οδηγός του ελατηρίου είχε παραδώσει πνεύμα, μιας και "ξεκεφάλωσε" τις δυο ροδέλες του. Γυάλισμα στις ροδέλες, κόλλημα με ψιλό ηλεκτρόδιο, πρόσωπο και γυάλισμα στον τόρνο, καθάρισμα της τρύπας και τρία τέταρτα μετά ξανάριχνα...

ο μαμά οδηγός ήταν έτσι για να τον θυμηθούμε:



και κολλήθηκε μέχρι να βρω χρόνο να φτιάξω έναν μασίφ μεταλλικό (και όχι acetal, αφού το "σκιάχτηκα")



Στο λύσιμο βρήκα και κάτι ακόμα που με προβλημάτισε, αλλά μιας και δεν κατέχω το θέμα, περιμένω τη βοήθεια σας. Το ελατήριο που μου έστειλε ο ΠΙΠ ήταν ένα Τούρκικο από Hatsan 125. Το έκοψα 28.5 εκατοστά και "πάτησα" τα πρώτα 5 mm (μισή σπείρα δηλαδή) για να κάμω "πρόσωπο", με την προοπτική ότι θα κοντύνει με τη χρήση και κάνα-ενάμισι πόντο, οπότε θα είμαι ΟΚ.
Μετά από καμμιά εκατονπενηνταριά βολές λοιπόν το Τούρκικο ελατήριο από 28 cm που ήταν έγινε 24, δηλαδή κάνα πόντο πιο κοντό από το μαμά Κινέζικο.
Να τονίσω εδώ ότι στο τεστ 16άρας μελαμίνης στα δέκα μέτρα, που με το μαμά ελατήριο δεν πέρναγε απέναντι, τώρα περνάει αέρας, είναι δηλαδή σαφώς πιο δυνατό, αλλά είναι φυσιολογικό να κοντύνει τόσο πολύ;;;

Το ελατήριο του 125 είναι πάνω και το μαμά Κινέζικο κάτω:



Σας θυμίζω πως ήταν όταν τοποθετήθηκε, όπου το ελατήριο του 125 είναι σε πρώτο πλάνο:



Το red dot είναι αξιοπρεπές, με μεγάλο για σοβαρή σκοποβολή dot, αλλά τα κουτάκια από τα αναψυκτικά χτες το σούρουπο στέναξαν...
Καταγράφηκε

to the deepest limits...
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 07:08:22 πμ »

Απο οτι βλεπω το κομμενο ελατηριο ειναι 30 σπειρες με πιο χοντρο συρμα εναντι του εργοστασιακου με 32 σπειρες και πιο λεπτο συρμα. Συνηθως οσο πιο λιγη προφορτηση εχει ενα ελατηριο τοσο πιο καλα εκτονωνεται με πιο ομαλο κυκλο λειτουργειας και μακρενει η ζωη του. Το οτι εκατσε το ελατηριο νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο ειδικα σε εργοστασιακα ελατηρια οπως του 125.
Δες το και αλλιως , εβαλες 19αρι μακρυ λαστιχο αντι για 17αρι κοντο κατα εναν τροπο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
mikesf
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1290



« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 09:15:26 πμ »

Μεμέτη ελατήριο έβαλες, τι περίμενες; Πάλι καλά που δεν βγήκε μπακλαβάς απο μέσα...

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ανώνυμοι Αεροβολικοί
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 09:34:53 πμ »

kαλημερα
Κανενα ελατηριο δεν παραμενει το ιδιο απο την στιγμη που μπαινει στον θαλαμο συμπιεσης !!!
Αυτο ειναι που λεμε στρωνει,δηλ λειτουργει στο μηκος που του επιτρεπει ο θαλαμος
 Το ποσο θα καθησει εχει να κανει με την προφορτιση που του εχει ασκηθει..
Εαν πχ το ειχες κοψει στους 27, υπαρχει πιθανοτητα να ηταν πιο δυνατο το αεροβολο,αλλα με πιο
γλυκεια ανακρουση..(μπορει να ηταν ομως και λιγο πιο αδυνατο..)θελει ερευνα και δοκιμες..
Το 27αρι εαν το εβγαζες θα ειχε γινει και αυτο 24(αλλα θα ειχε κατσει 3.5εκ)
 Το 28,5 που τοποθετησες καθησε 4,5εκ ..
Ασφαλως ολα τα ελατηρια δεν εχουν την ιδια κατασκευη..
(παχος συρματος,αρ σπειρων ,διαμετρο κλπ) ουτε την ιδια βαφη στο μεταλο !!!!..
Αυτες οι διαφορες μεταβαλουν την λειτουργια και την δυναμη σε καθε αεροβολο..

Πχ ενα v-mach 12λιβρo για το ΤΧ εχει 31σπειρες στα 23εκ,Το μαμα Φακ στο ΤΧ εχει 28 σπειρες σε 23εκ και βγαζει 13,5π/λ ,ενα Τιταν 7 εχει 31σπειρες στα 25,5εκκαι βγαζει δυναμη 15-16π/λ...
Το δικο σου στα 28,5εκ ηταν 30 σπειρες,που σημαινει αραιωτερες σπειρες,..
Ολα ειναι προς διερευνηση,απλα εχουμε καποιες ετοιμες λυσεις,στο περιπου για καποια μονελα
αεροβολων ,απο την προηγουμενη εμπειρια των κατοχων τους...
Εγραψα στο περιπου ,γιατι υπαρχουν και μικροδιαφορες απο παρτιδα σε παρτιδα ελατηριων..
Δεν ξερω εαν βοηθησα,αλλα καπως ετσι εχουν τα πραγματα,,,,
Τα χωνεις, κοβεις,δοκιμαζεις και επιλεγεις τι σε καλυπτει.Δεν ειναι λιγες οι φορες που τρως ΠΑΚΕΤΟ
γιατι το αχρηστευεις κοβοντας το πολυ κοντο..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2014, 09:40:14 πμ από kostas100 » Καταγράφηκε
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 09:47:58 πμ »

Ναι αλλα εδω ο Ανθρωπος με λιγοτερη προφωρτηση εβγαλε μεγαλυτερη δυναμη που για εμενα αυτο ειναι καλο. Μην ξεχναμε οτι ειναι Recoiless.
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.

Σελίδες: 1 [2] 3   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: