Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 20, 2024, 07:21:59 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Διόπτρες στην Ελλάδα.Κατοχή,χρήση,μεταφορά.Τι ισχύει?
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Διόπτρες στην Ελλάδα.Κατοχή,χρήση,μεταφορά.Τι ισχύει?
Αποστολέας Μήνυμα
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 15, 2011, 12:05:17 μμ »

Βλέπω ότι η συζήτηση πάλι φέυγει εκτός θέματος.

Μήπως να ανοίξουμε κανένα νέο θεματάκι να μεταφερθεί εκεί η κουβέντα για τα ανοικτά σκοπευτικα;

Είναι ενδιαφέρον θέμα.

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
AMEΡΙΚΑΝΟΣ
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 43



« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 15, 2011, 02:32:54 μμ »

Δεν είναι δική μου δουλειά σίγουρα αλλά φίλε ΑΜΕΡΙΚΑΝΕ αν μπορείς να μήν εκφράζεσαι με υποννοούμενα γλυκισμάτων και χυδαιότητες Greeklish θα είμαστε ευγνώμωνες όλοι οσοι διαβάζουμε πιστεύω.
Χωρίς ίχνος παρεξήγησης αλλά μόνο απο ευγένεια.
Ευχαριστώ.
\



TWISTER δεν καταλαβα τιποτα απ το μηνυμα σου.Χυδαιοτητες, Greeklish.....που τα ειδες αυτα?
Καταγράφηκε
MASTORAS
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 15, 2011, 05:04:49 μμ »

Δεν είναι δική μου δουλειά σίγουρα αλλά φίλε ΑΜΕΡΙΚΑΝΕ αν μπορείς να μήν εκφράζεσαι με υποννοούμενα γλυκισμάτων και χυδαιότητες Greeklish θα είμαστε ευγνώμωνες όλοι οσοι διαβάζουμε πιστεύω.
Χωρίς ίχνος παρεξήγησης αλλά μόνο απο ευγένεια.
Ευχαριστώ.
TWISTER δεν καταλαβα τιποτα απ το μηνυμα σου.Χυδαιοτητες, Greeklish.....που τα ειδες αυτα?

5η Σελίδα στο τέλος του τρίτου μυνήματος σας.
Καταγράφηκε
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 15, 2011, 05:10:53 μμ »

Δεν ξερω τι μικρομετρικα φοραει το 75αρι αλλα αν μπορει να παρει τα γυαλακια του p70 θα εκπλαγεις.Μιλαμε για νομιμο σκοπευτικο μεγενθυσης.Μην φανταστεις βεβαια μεγενθυση διοπτρας αλλα για μια μεγενθυση 2-3χ που θα σου επιτρεψει να διακρινεις στοχους που με γυμνο ματι δεν μπορεις.


Συνάδελφε TWISTER,αν εννοείς το πιό πάνω μήνυμα(αυτό είναι το τρίτο κατά σειρά του μέλους ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ στην 5η σελίδα),δεν μπορώ να καταλαβώ και εγώ τι εννοείς.
Δεν διακρίνω κάτι.
Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
AMEΡΙΚΑΝΟΣ
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 43



« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 15, 2011, 05:15:14 μμ »

Δεν είναι δική μου δουλειά σίγουρα αλλά φίλε ΑΜΕΡΙΚΑΝΕ αν μπορείς να μήν εκφράζεσαι με υποννοούμενα γλυκισμάτων και χυδαιότητες Greeklish θα είμαστε ευγνώμωνες όλοι οσοι διαβάζουμε πιστεύω.
Χωρίς ίχνος παρεξήγησης αλλά μόνο απο ευγένεια.
Ευχαριστώ.
TWISTER δεν καταλαβα τιποτα απ το μηνυμα σου.Χυδαιοτητες, Greeklish.....που τα ειδες αυτα?

5η Σελίδα στο τέλος του τρίτου μυνήματος σας.



To τριτο μηνυμα μου ως μελος ειναι αυτο.

Aνοικτα σκοπευτικα κυριοι.Τι διοπτρες και κουραφεξαλα?
Μαθαμε τωρα ολοι με τη διοπτρα. Στραβομαρα εχουμε?
Βλεπω καποιους που δεν εχουν ξαναασχοληθει ποτε με αεροβολα,παιρνουν
το πρωτο τους αεροβολο κι αμεσως ψαχνονται για κορυφαια διοπτρα.
Για να πετυχεις κατι δηλ πρεπει κατι αλλο να στο μεγενθυνει πρωτα?Πως ειπες?δεν το βλεπεις?Να πας
πιο κοντα για να το δεις και αμα εισαι μαγκας να το πετυχεις με τα ανοικτα.Αντε γιατι καλομαθαμε μου φαινεται ολοι μας......
Οταν εγινε ο πρωτος αγωνας με ανοικτα σκοπευτικα φανηκε ποσο πισω ειναι οι σκοπευτες μας.
Χωρις διοπτρα ειναι σαν''τυφλοι''.Στο γαμο του καραγκιοζη ολες οι βολες........



Ουτε Greeklish υπαρχουν,ουτε χυδαιοτητες.
Καταγράφηκε
MASTORAS
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 15, 2011, 05:17:02 μμ »

Εννοούσα το τρίτο μύνημα της σελίδας.

Υπαρχουν μαρτυρες πολλοι που μπορουν να το επιβεβαιωσουν αυτο και ενας απο αυτους ειναι και ο Shadow.Μιλαμε για μικρομετρικα που φυσανε,για να μην πω G@μ@νε.Φυσικα ειναι ακριβα,αλλα μια φορα τα παιρνεις και εισαι νομιμος.

Εγώ δεν διατύπωσα σωστά. Συγνώμη για την αναστάτωση.
Καταγράφηκε
AMEΡΙΚΑΝΟΣ
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 43



« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 15, 2011, 05:20:01 μμ »

Εννοούσα το τρίτο μύνημα της σελίδας.

Υπαρχουν μαρτυρες πολλοι που μπορουν να το επιβεβαιωσουν αυτο και ενας απο αυτους ειναι και ο Shadow.Μιλαμε για μικρομετρικα που φυσανε,για να μην πω G@μ@νε.Φυσικα ειναι ακριβα,αλλα μια φορα τα παιρνεις και εισαι νομιμος.

Εγώ δεν διατύπωσα σωστά. Συγνώμη για την αναστάτωση.






 Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 15, 2011, 05:23:58 μμ »

Συνάδελφοί δεν τρέχει τίποτα,
προφανώς Twister αναφέρεσε στο "G@μ@νε",οκ θα μπορούσε ο φίλος ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ να αρκεστεί στο "φυσάνε",αλλά big deal.
Μεγάλα παιδιά είμαστε και το φόρουμ δεν είναι ούτε παρθεναγωγείο ούτε εμείς είμαστε Αρσακιάδες.Στην τελική το έγραψε όσο πιό "κόσμια" γινόταν.
Είμαι σίγουρος ότι ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ δεν το έγραψε για να προκαλέσει,αλλά και εσύ το σχολιάσες όχι για να του κάνεις την προσωπική επίπληξη αλλά για την καλή εικόνα του φόρουμ.
Ας είναι τέλος καλό,όλα καλά.
Να'ταν αυτά τα προβλήματά μας ρε παιδιά,να είχαμε κάθε μέρα τέτοια.

Λήξαν λοιπόν το θέμα και συνεχίζουμε,
φιλικά,Χάρης.
Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
tarras
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 15, 2011, 05:54:32 μμ »

το μελος mike ειπε-κυνήγι και σκοποβολή μεγάλων αποστάσεων (300+μέτρα).... αλλά κυρίως κυνήγι μετρίων και μεγαλύτερων θηραμάτων....
Οδιαχειρηστης απαντησε..Να σε πληροφορήσω ότι το κυνήγι με αεροβόλο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!
Οπότε όπως αντιλαμβάνεσαι το συγκεκριμένο θέμα δεν αφορά στο συγκεκριμένο φόρουμ
.
Και ο δευτερος διαχειρηστης απαντησε...Κατ αρχάς φίλε Μιχάλη το κυνήγι είναι μια δραστηριότητα που απαγορεύεται στη χώρα μας δια νόμου. Οπότε και δεν αναφέρομαι κάν σε αυτό το θέμα.

Και θετω το ευλογο ερωτημα ως λογικα σκεπτομενος,περιηγητης.
Μας δουλευετε?? η υποτιματε την νοημοσυνη μας..
Οταν καποιος αναφερεται στο κυνηγι, με αεροβολα του λετε οτι δεν εχει δουλεια να το γραφει εδω μεσα γιατι ειναι παρανομο, με μεγαλα γραμματα..

Και οταν καποιος μιλαει για κατοχη διοπτρας, και τα σχετικα τον παροτρυνουμε, και του ταζουμε νομιμοτητα αν περασει το αθλημα..
Με το ιδιο σκεπτικο, θα επρεπε να διοργανωνονται παρανομα κυνηγια με αεροβολα,και να φωναξουμε τους δασικους, να δουν οτι υπαρχουν πολλοι που ενδιαφερονται, για το<< αθλημα>> και να το νομιμοποιησουν..


Τεσπα αναφορικα φιλε Γεωργιαδη  να σου πω οτι εγω απλα εξεφρασα ενα παραπονοκαι τιποτα αλλο..
Δεν εχω προσωπικα με κανεναν απο τον χωρο των αθληματων με διοπτρα, και ουτε εχω σκοπο να αποκτησω.
Και εγω αν καποτε τα καταφερετε και το περασετε, θα συμετασχω με χαρα !!!
Δεν ειπα να παραποιησετε τα αγωνισματα, απλα να βαλετε και μια κατηγορια με ανοιχτα, σε αλλους στοχους,να γουσταρουν και οι υπολοιποι αεροβολιστες.
Στα ολυμπιακα αγωνισματαπου υπαρχουν οπως αναφερεις Χαρη, ειναι συγκεκριμενα, και με κανονισμους που απαγορευουν να ριξεις με τα αγαπημενα υπεροπλα, που κυκλοφορουν, και εχουν οι πιο πολλοι στην κατοχη τους, οποτε η συγκριση ειναι ατελες.

Κανεις δεν αμφισβητησε τα λεγομενα και τα δρωμενα σας, στον χωρο, και την προσφορα σας.
Ειναι σεβαστη,και μη εξαιρετεα, και μπραβο σας, για το μενος και την υπομονη σας, και για το προσωπικο κοστος που εχετε διαθεσει, ειτε ειναι οικονομικο, η ηθικο, για το αντικειμενο που αγαπατε.

Πες μου και σε ποιο αγωνισμα που ειναι στην σκοε  εισαινα εχω μια ιδεα.,
 Εγω ριχνω 10αμετρο πιστολι, και προπονουμε σε συνεργασια με την σκοε, και τον συλογο που ανηκv στο running target, στο μηχανημα που υπαρχει στο εθνικο σκοπευτηριο στον Βυρωνα.

 Αυτα απο εμενα, και αν θελετε να το συζητησουμε και εκτενεστερα για ανταλαγη αποψεων, οχι γραπτα, γιατι ο γραπτος λογος υστερει, και ειναι ευκολα παρεξηγησημος..
Καταγράφηκε
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 15, 2011, 06:18:02 μμ »

Πολύ συνοπτικά,
το κυνήγι με αεροβόλο απαγορεύεται ρητώς και κατηγορηματικώς.Δεν υπάρχει καμία περίπτωση κάποιος να το εξασκήσει(και γι'αυτό αποτρέπουμε το κάθε μέλος να αναφέρεται σ'αυτό).
Η χρήση διόπτρας υπό προυποθέσεις επιτρέπεται και γι'αυτό και μπορούμε να το κουβεντιάζουμε,αλλά και να αναφέρουμε τρόπους εξασφάλισης της άδειας χρήσης της.
Η πρόταση αυτή είναι οξύμωρη:"...Δεν ειπα να παραποιησετε τα αγωνισματα, απλα να βαλετε και μια κατηγορια με ανοιχτα, σε αλλους στοχους..."
Αφού δεν υπάρχουν επίσημα αγωνίσματα πέρα των Ολυμπιακών που να είναι περασμένα σε κάποια Ομοσπονδία και να εξασκούνται με ανοικτά σκοπευτικά,τότε θα πρέπει να επινοήσουμε δικά μας.Επειδή δεν υπάρχει παρθενογένηση θα πρέπει να "πατήσουμε" σε κάποιο ήδη υπαρκτό αγώνισμα και να το παραποιήσουμε.
Εκτός και αν το κάνουμε όπως στην Αμερική και φτιάξουμε όπλα που ρίχνουν καρότα(δεν κάνω πλάκα,πραγματικά υπάρχει!! )και κάνουν χαβαλέ.

Οι νόμοι της ISSF δεν θέτουν κανέναν περιορισμό για τα υπερόπλα που αναφέρεις όσον αφορά την δύναμη.Μπορείς κάλλιστα να πάς στον Βύρωνα και να παίξεις με ένα HW95 με ανοικτά σκοπευτικά.Απλά δεν θα μπορείς να συμμετάσχεις σε επίσημο αγώνα γιατί το όπλο δεν θα πληρεί τις προδιαγραφές μήκους-βάρους(συν το γεγονός ότι δεν θα έχεις καμία ελπίδα για διάκριση ακόμα και να μπορούσες να συμμετάσχεις).

Τώρα σχετικά με τα αγωνίσματα που ασχολούμαι,κατ'αρχήν να σου πώ ότι δεν ασχολούμαι αγωνιστικά(δεν θα με δείς σε αγώνες δηλαδή μιάς και δεν έχω ούτε τον κατάλληλο εξοπλισμό,αλλά ούτε και την θέληση για κάτι τέτοιο)και ασχολούμαι περιστασιακά με το τουφέκι και καθόλου με το πιστόλι.Ασχολούμαι επίσης και με τα πυροβόλα σε εντελώς "τουριστική" διάσταση γράφοντας αγώνες πρακτικής πιό πολύ για να βοηθάω τον Συλλογό μου με την συμμετοχή μου και όχι γιατί μου αρέσει.

Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
mike
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 24



« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 15, 2011, 09:06:57 μμ »

τον λόγο που τόσα χρόνια είναι απαγορευμένο το κυνήγι με αεροβόλο τον ξέρετε?Απορία

και η καραμπίνα που προκαλεί οικολογική καταστροφή γιατί επιτρέπετε???
Καταγράφηκε
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 15, 2011, 09:10:42 μμ »

Το σχόλιο είναι άσχετο με το θέμα.
Σε παρακαλώ άνοιξε νέο θέμα στην κατηγορία "Νόμοι και Εγκύκλιοι".
Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
Gunner
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 18, 2011, 07:05:58 μμ »

οσο για τα airsoft εχω φαει μπιλακι απο τα 100 μετρα και χωροπηδιξα...
Δεν ειναι το θεμα μας αυτο,αλλα θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι εισαι λιγο υπερβολικος..Μπιλακι airsoft 100 μετρα νομιζω δεν φτανει με την καμια.. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Fire your guns wisely..
Gunner
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 18, 2011, 07:54:31 μμ »

Και κατι για το θεμα μας:Επειδη ζουμε στην Ελλαδα μια χωρα που εκτος των αλλων πασχει και απο τους νομους της,ποσες φορες εμεις οι ιδιοι δεν εχουμε παρανομησει γνωριζοντας το?(π.χ σταματαμε στις διαβασεις των πεζων με το αυτοκινητο μας?)κ.λ.π,καπως ετσι θα ελεγα παρανομουμε και με τις διοπτρες στα οπλα μας.Παιρνουμε καποιο ρισκο.Αληθεια αν βαλει καποιος διοπτρα που ειναι σχεδιασμενη για airsoft(δεν ειναι αντικραδασμικη)και πωλειται ελευθερα απο καταστηματα που ασχολουνται με airsoft θα ειναι νομιμος η παρανομος μιας και ΔΕΝ χρειαζεται αδεια για την αγορα της? Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Fire your guns wisely..
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 18, 2011, 08:12:55 μμ »

Δυστυχώς Ανδρέα ότι διόπτρα και να βάλεις υπόκειται στον νόμο περι όπλων και εκρηκτικών Λύπη
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....

Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: