Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 28, 2024, 07:00:08 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Διόπτρες στην Ελλάδα.Κατοχή,χρήση,μεταφορά.Τι ισχύει?
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 9   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Διόπτρες στην Ελλάδα.Κατοχή,χρήση,μεταφορά.Τι ισχύει?
Αποστολέας Μήνυμα
sniper
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 69



« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 13, 2011, 04:59:51 μμ »

Διαβαστε το νομο.
Η ΚΑΤΟΧΗ διοπτρας απαιτει ΑΔΕΙΑ.
δηλαδη η νομιμη κατοχη διοπτρας απαιτη αδεια χρησης αυτης σωστα.
Καταγράφηκε
Thorin
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 304


I shoot, therefore I am.


WWW
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 13, 2011, 05:02:30 μμ »

'Αρθρο 7

Κατοχή

5. Δεν απαιτείται άδεια για μαχαίρια, που προορίζονται για αλιεία, θήρα, τέχνη ή οικιακή, επαγγελματική ή άλλη συναφή χρήση, για μηχανισμούς εκτοξεύσεως χημικών ουσιών, που προορίζονται για την ίδια χρήση, ως και για ξίφη και σπάθες που χρησιμοποιούνται για άθληση.


Oποτε οι σεφ ειναι ασφαλεις.
Καταγράφηκε
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 13, 2011, 05:04:26 μμ »

Τυπικά λοιπόν το μαχαίρι κοπής μπριζόλας(και αφού δεν αφορά την παρασκευή φαγητού άμεσα) και μιάς και δεν περιγράφεται ειδικά κατά περίσταση δεν εξαιρείται οπότε όλα τα εστιατόρια είναι παράνομα.
Μην είμαστε τόσο τυπολάτρες(και όχι τυπικοί,άλλο είναι αυτό),μόνο και μόνο για την προσκόμιση επιχειρημάτων.Ξέρεις πολύ καλά ότι εγώ δεν το εννοούσα αυτό για τους Σέφ,απλά το ξεχείλωσα με δόση χιούμορ για να δείξω ότι χρειάζεται και λίγη ελαστικότητα πνεύματος και ευτυχώς απο αυτήν τα Ελληνικά δικαστήρια διαθέτουν.

Συμπλήρωμα:
Άρα στην ουσία με το χωρίο που παραθέτεις στην ουσία δεν απαγορεύεται κανένα μαχαίρι.Υπόκειται στην διακριτική αντίληψη του οργάνου το πως θα μεταφράσει τον νόμο και το αν θα κάνει την προσαγωγή ή όχι.Αν γίνει πάντως κάτι τέτοιο να ξέρεις ότι οι δικαστές έχουν άλλη αντίληψη από τα όργανα τις τάξης τα οποία παραπέμπουν και δεν δικάζουν.
Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
Thorin
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 304


I shoot, therefore I am.


WWW
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 13, 2011, 05:08:05 μμ »

Η μπριζολα εντασσεται στην οικιακη χρηση υποθετω.

Οποιος θελει να ασχολειται με ελεγχομενα αντικειμενα, οπως οπλα διοπτρες κλπ
ειναι υποχρεωμενος να γνωριζει τα δικαιωματα και τις υποχρεωσεις του.
Το να παρανομει κανεις και να βασιζεται στην ελαστικοτητα των δικαστηριων, μπορει να οδηγισει σε δραματα.
Καταγράφηκε
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 13, 2011, 05:10:50 μμ »

Ναί αλλά δεν μου απάντησες τελικά πώς ξεχωρίζει η διόπτρα από το τηλεσκόπιο στα μάτια του νόμου?
Απ'ότι βλέπω είναι πολύ πιό περιγραφικός για τα μαχαίρια.Για την διόπτρα καμία περιγραφική αναφορά δεν υπάρχει.

Στο μεταξύ ξέχασα...από που ξεκίνησε η κουβέντα?
Αν ναί,αν είναι παράνομη η κατοχή της διόπτρας.
Επειδή όμως μπερδευτήκαμε λίγο και με τα σερβίτσια μήπως να κατασταλάξουμε πρώτα τι είναι η διόπτρα?
Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 13, 2011, 05:17:27 μμ »

Anyway,ο Thorin ισχυρίζεται έτσι όπως αυτός μεταφράζει τον νόμο ή τον αντιλαμβάβεται ότι η απλή κατοχή μιάς διόπτρας χρειάζεται άδεια.
Εγώ το αντίθετο.
Κανένας δικηγόρος να μας φωτίσει?
Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
Thorin
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 304


I shoot, therefore I am.


WWW
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 13, 2011, 05:19:00 μμ »

Σωστα μεταφρασα το ΚΑΤΟΧΗ ως ΚΑΤΟΧΗ.
Ας περιμενουμε ενα δικηγορο.
Καταγράφηκε
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 13, 2011, 05:28:15 μμ »

Δεν αναφέρομαι σ'αυτό αλλά στο ότι ο νόμος δεν καλύπτει επαρκώς τον όρο "διόπτρα".
Τι είναι διόπτρα σύμφωνα με τον νόμο?
Για τα αεροβόλα είναι σούπερ περιγραφικός,τι βάλλουν,απο τι υλικό,με ποιόν τρόπο κ.τ.λ.
Για την διόπτρα τίποτα,μόνο "διόπτρα".
Παρακαλώ πολύ ο δικηγόρος που τυχόν επέμβει να στηριχθεί σε τούτο το παράδειγμα:
Έχω σπίτι μου μία διόπτρα και κοιτάω πουλάκια(κατά συνέπεια την χρησιμοποιώ σαν μονοκυάλι).Τι κυρώσεις έχω?
Έχω σπίτι μου ένα αεροβόλο με ένα τηλεσκόπιο επάνω του,του οποίου η κατοχή και χρήση δεν απαγορεύεται(κατά συνέπεια το χρησιμοποιώ σαν διόπτρα).Τι κυρώσεις έχω?

Στην περίπτωση που στο δεύτερο παράδειγμα αθωωνόμουν,τρέχω να πάρω ένα τηλεσκόπιο να βάλω πάνω στο Walther!!!!
Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
MASTORAS
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 13, 2011, 07:43:20 μμ »

θεωρώ κάπως άστοχη την παρομοίωση με τα τηλεσκόπια κλπ, θα ήθελα κάποια συγκεκριμένη θέση απο τους συνομιλούντες σε αυτό το θέμα πέρα απο αστεισμούς και παραδείγματα.
Μας ενδιαφέρει να νομιμοποιηθεί με οποιονδήποτε τρόπο η κατοχή διόπτρας ωστε να ωφεληθούν οι ενασχολούντες με οποιοδήποτε είδος (σκοποβολή, κυνήγι, εμπόριο) η οποία φυσικά νομιμοποίηση θα παραβιαστεί δεώντος αφού τα μεγέθη 2χ και 4χ δεν θα καλύψουν την θέληση των ενασχολούντων, ή να πάει μπροστά κάποιο απο τα αθλήματα του αεροβόλου εκτός απο το Ολυμπιακό?
Δηλαδή στην περίπτωση που δεν έγινε κατανοητή η απορία μου, προσπαθούμε να προωθήσουμε τήν διόπτρα ή το αεροβόλο?
Είμαι βέβαιος πως όλοι θα ήθελαν ενα οπτικό μέσο νόμιμο επάνω στο αεροβόλο τους αλλά με ποιόν τρόπο όταν η μόνη διασφάλιση θα είναι συγκεκριμένες διαδρομές απο και πρός σε σκοπευτήριο που θα υποστηρίζει αυτό το άθλημα. Φυσικά θα γραφτεί κάποια απάντηση όπως π.χ. <<εγώ χρόνια το κάνω και δέν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα ποτέ>> αλλά ας είμαστε ακριβείς προς τον νόμο γιά να μην δημιουργήσουμε κάποια λάθος εντύπωση σε νεοεισερχόμενο στόν χώρο ο οποίος απο την απειρία του πολύ πιθανό να βρεθεί σε κάποιο κρατητήριο επειδή κράτησε στην μνήμη του μόνο τα παχιά λογια και οχι τήν ουσία.
Καταγράφηκε
sniper
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 69



« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 13, 2011, 08:07:28 μμ »

λοιπον με της λεξεις του νομου που  ειναι και αυτες που τα διαβαστουν απο   το οργανο ή τον δικαστη
αεροβολο   ειναι αυτο με αερα
σκοπευτικη ΔΙΟΠΤΡΑ  οχι οτιδηποτε αλλο  αρα για σκοπευση
κατοχη      χωρις αδεια   18+
χρηση       μονο σε ειδικους χωρους  μονο σκοποβολη      18+
μεταφορα  μονο σπιτη  σκοπευτηριο
σκοπευτικη ΔΙΟΠΤΡΑ  οχι οτιδηποτε αλλο 
κατοχη     με αδεια  χορηγείται σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα, που ασχολούνται αποδεδειγμένα με την προαγωγή του αθλήματος της σκοποβολής
χρηση      επιτρεπεται για σκοποβολη στους χώρους άσκησης και επίσημους αγώνες σκοποβολής
ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΑ ΟΠΛΑ    αεροβολα ειναι αυτα που χαρακτηριζει ο νομος περι σκοποβολης  και εχουν συγκεκριμενες  χαρακτιριστηκα
κατοχη                                χωρις αδεια
χρηση σκοπευτικου σε αυτα   με αδεια   
χρηση                                 μονο σε ειδικους μεταφορα           
μεταφορα                            μονο σπιτη  σκοπευτηριο         

ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ  ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ  Η ΠΡΟΚΕΙΠΤΕΙ  ΟΤΙ ΤΟ  ΟΠΛΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΔΙΟΠΤΡΑ ΜΟΝΙΜΟΣ ΠΑΝΟ ΤΟΥ  εχοντας ολα τα παραπανο βεβαια,  εκτος εαν υπαρχει αλλος νομος που λεει  οτι δεν  επιτρεπεται ο συνδιασμος,  οποτε γιατι ενα οπλο με διοπρα ειναι καπος  και αποσχολη τοσο μαλλον γιατι κανενας δεν εχει αυτην την αδεια και μετα μπενου στο κοπο να την βγαλουμε και το γνωστα εινε κυαλι...............και δεν .........
παρακαλω  εαν καποιος εχει αδεια ΚΑΤΟΧΗΣ ΔΙΟΠΡΑΣ μονο να την καταθεση  και να τελιωνουν  οι υποθεσεις
Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 13, 2011, 10:04:57 μμ »

Βασικά νομικός είναι ο Βύρονας από όσο ξέρω, μήπως μπορεί να μας διαφωτήσει;

Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
mike
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 24



« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 13, 2011, 10:41:56 μμ »

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΟΗΜΑ Η φοβία... της διόπτρας!

Ο ελληνικός νόμος περί όπλων πάσχει από.... έναν παθολογικό φόβο προς τις διόπτρες! Οι διόπτρες απαγορεύονται, με ελάχιστες εξαιρέσεις σκοπευτικών αθλημάτων όπου οι κανονισμοί επιτρέπουν τη χρήση διόπτρας, γιατί οι αγώνες δεν μπορούν να διεξαχθούν αλλιώς...

Ομως τι ακριβώς κάνει η διόπτρα και τη φοβούνται τόσο πολύ οι νομοθέτες μας;

Η διόπτρα κάνει το προφανές: μεγεθύνει τον στόχο και έτσι ο αδαής υποθέτει ότι διευκολύνει τη σκόπευση. Ομως τα πράγματα δεν είναι έτσι ακριβώς...

Εκτός από τον στόχο, η διόπτρα... μεγεθύνει και τις κινήσεις του σκοπευτή. Δηλαδή το σταυρόνημα κινείται ανάλογα με τις αναπνοές και τους παλμούς καρδιάς του σκοπευτή, όπως και ανάλογα τις όποιες μικροκινήσεις του σώματός του. Η μεγέθυνση των κινήσεων σέρνει το σταυρόνημα πέρα δώθε στον στόχο και μάλλον δυσκολεύει τη σκόπευση παρά τη διευκολύνει. Οσο πιο δυνατή είναι η διόπτρα, τόσο πιο δύσκολη είναι η χρήση της. Η διόπτρα δεν πρόκειται να μετατρέψει έναν μέτριο σκοπευτή σε άσο της σκοποβολής, διά της απλής παρουσίας της στο όπλο!

Σε ό,τι αφορά τη σκοποβολή, η αγορά, κατοχή και χρήση διόπτρας, είναι παντελώς ελεύθερη σε ΟΛΗ την Ευρώπη και ουσιαστικά σε όλο τον κόσμο. Η Ελλάδα είναι η ΜΟΝΗ χώρα που απαιτεί άδεια για την κατοχή διόπτρας. Και σαν αυτό το παράδοξο να μην ήταν αρκετό, είμαστε η μόνη χώρα που απαγορεύει τη χρήση ενός αντικειμένου, ενώ επιτρέπει την ελεύθερη εμπορία του. Κάτι τέτοια φαινόμενα βοηθούν τους ξένους να καταλάβουν φαινομενικά ακαταλαβίστικες ελληνικές παροιμίες, όπως αυτήν που λέει «πιάσ' το αβγό και κούρευτο». Η απαγόρευση της διόπτρας δεν είναι δυνατή, όταν επιτρέπονται κάθε είδους τηλεσκόπια και μονοκιάλια. Η διόπτρα δεν είναι τίποτε παραπάνω από ένα μονοκιάλι, με μια βάση που το στερεώνει στο όπλο. Αυτά όμως είναι θέματα κοινής λογικής και ανήκουν στη «σφαίρα» άλλων ειδικών...
Καταγράφηκε
mamawaits
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8



« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 13, 2011, 11:11:02 μμ »

 Σφραγισμένα χείλη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2011, 12:18:51 πμ από mamawaits » Καταγράφηκε
sniper
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 69



« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 13, 2011, 11:15:33 μμ »

και ομως  εγω μεσα απο αυτην την συζητιση αποκομισα πολλα χρησιμα πραματα
Καταγράφηκε
sniperman
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15



« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 13, 2011, 11:17:51 μμ »

Το πιο λογικό, σχετικά με διόπτρες, μου το ειπε ενας στην αστυνομία σε τομεα που σχετίζεται με άδειες όπλων. Μου ειπε πως η διοπτρα ειναι παράνομη αν και το όπλο στο οποίο είναι τοποθετημένη ειναι παράνομο(φυσικά ο νόμος δεν λεει κάτι τέτοιο).
Με άλλα λόγια, αν την έχεις πάνω σε αεροβόλο και δεν προκαλέσεις, κανείς δεν θα ασχοληθεί. Αν όμως την εχεις σε αεροβόλο ή σε οποιοδήποτε όπλο και πας και κυνηγάς παράνομα, τοτε σίγουρα θα φας και παράνομη κατοχή διόπτρας. Στ θεμα της προκλησης, φανταστείτε να σε πιάνουν νυχτα, κατα την διάρκεια αλκοοτεστ, να κουβαλάς πάνω σου ενα κουζινομαχαιρο,  νόμιμο ειναι και χωρίς άδεια αλλα ο χώρος και το τρόπος....

Γενικά πιστευω οτι αν κάποιος ακολουθήσει αυτα που ανέφερε ο Χάρης, ειναι μάλλον απίθανο να αντιμετωπίσει πρόβλημα.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 9   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: