Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 28, 2024, 06:21:30 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Διόπτρες στην Ελλάδα.Κατοχή,χρήση,μεταφορά.Τι ισχύει?
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Διόπτρες στην Ελλάδα.Κατοχή,χρήση,μεταφορά.Τι ισχύει?
Αποστολέας Μήνυμα
AMEΡΙΚΑΝΟΣ
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 43



« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 14, 2011, 11:14:02 μμ »

Aνοικτα σκοπευτικα κυριοι.Τι διοπτρες και κουραφεξαλα?
Μαθαμε τωρα ολοι με τη διοπτρα. Στραβομαρα εχουμε?
Βλεπω καποιους που δεν εχουν ξαναασχοληθει ποτε με αεροβολα,παιρνουν
το πρωτο τους αεροβολο κι αμεσως ψαχνονται για κορυφαια διοπτρα.
Για να πετυχεις κατι δηλ πρεπει κατι αλλο να στο μεγενθυνει πρωτα?Πως ειπες?δεν το βλεπεις?Να πας
πιο κοντα για να το δεις και αμα εισαι μαγκας να το πετυχεις με τα ανοικτα.Αντε γιατι καλομαθαμε μου φαινεται ολοι μας......
Οταν εγινε ο πρωτος αγωνας με ανοικτα σκοπευτικα φανηκε ποσο πισω ειναι οι σκοπευτες μας.
Χωρις διοπτρα ειναι σαν''τυφλοι''.Στο γαμο του καραγκιοζη ολες οι βολες........
Καταγράφηκε
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 14, 2011, 11:25:48 μμ »

Να σού πώ δεν έχεις και άδικο.Όντως η σκόπευση με ανοιχτά σκοπευτικά είναι πρόκληση.Που να πούμε και με μικρομετρικά.
Από εκεί και ύστερα όμως θα σου πώ το εξής.
Εγώ για παράδειγμα που είμαι ας το πούμε "πιό αθλητικός"(τάχα)τύπος και αρέσκομαι στο benchrest και στο field target πρέπει να χρησιμοποιώ την διόπτρα.
Είναι αναγκαία,καταλαβαίνεις πως το λέω.
Η παρατήρηση σου όμως σχετικά με τους νέους αεροβολιστές που κατευθείαν τοποθετούν διόπτρα επάνω στα όπλα τους πρίν ακόμα κάνουν την πρώτη βολή τους είναι σωστή.
Από την άλλη όμως με όλη αυτήν την "διαφήμιση" που πέφτει από τα μέλη των φόρουμς πάρε TX,πάρε 97άρι και όλοι ακολουθούν την ρέγουλα,πού είναι τα ανοιχτά σκοπευτικά?
Σε λίγο και από τις ίδιες τις εταιρείες θα είναι συλλεκτικά τα αεροβόλα με ανοικτά σκοπευτικά.
Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
AMEΡΙΚΑΝΟΣ
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 43



« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 14, 2011, 11:49:49 μμ »

Φιλε AIG πριν ενα δυο μηνες ο Seerhan ειχε ενα Feinwerkbau p70.To ειχε ανεβασει στις 8,8 ποδολιβρες και του ειχε βαλει και διοπτρα.
Τα μικρομετρικα του ειχαν μεγενθυτικα γυαλακια,και μπορουσες να βλεπεις καλύκα κυνηγετικου νοπλου στα 50 μετρα ανετα.
Αν εβλεπες τα group που καναμε στα 60 μετρα σε στοχο μεγεθους μανταρινιου θα παθαινες την πλακα σου.
Σε πληροφορω πως εκανα benchrest στα 26 μετρα και με τα μικρομετρικα εφερνα καλυτερο σκορ απο οτι με τη διοπτρα.
Υπαρχουν μαρτυρες πολλοι που μπορουν να το επιβεβαιωσουν αυτο και ενας απο αυτους ειναι και ο Shadow.Μιλαμε για μικρομετρικα που φυσανε,για να μην πω G@μ@νε.Φυσικα ειναι ακριβα,αλλα μια φορα τα παιρνεις και εισαι νομιμος.
Καταγράφηκε
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 15, 2011, 12:01:00 πμ »

Δεν αντιλέγω,σύμφωνοι,αλλά αν το πάμε τυπικά και με τους κανόνες το benchrest δυστυχώς ή ευτυχώς προβλέπει διόπτρα.
Και να προλάβω κάποιους το γνωρίζω ότι υπάρχει και benchrest με ανοιχτά/μικρομετρικά σκοπευτικά,αλλά εκτός ότι εκείνο είναι σε κλειστό χώρο(άντε βρές εσύ τώρα στην Ελλάδα τέτοιο σκοπευτήριο)αυτό που εξασκούμε εμέις(πάλι δυστυχώς ή ευτυχώς)είναι το γνωστό benchrest με διόπτρες.

Έχω και εγώ ένα Diana 75(το οποίο είναι κλασσικό 10μετρό όπλο)και εννοείται με μικρομετρικά σκοπευτικά,σε αντίστοιχες προπονήσεις δεν είχα τόση επιτυχία.Σε σιλουέτες όμως τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά(για να μην τρελλαθούμε κι'όλας μιλάω για 25-30m).

Τα ανοιχτά σκοπευτικά θέλουν μαγκιά και τρελλή προπόνηση.Πόσοι είναι διαθετιμένοι ή έχουν χρόνο για κάτι τέτοιο?

Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
AMEΡΙΚΑΝΟΣ
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 43



« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 15, 2011, 12:07:21 πμ »

Δεν ξερω τι μικρομετρικα φοραει το 75αρι αλλα αν μπορει να παρει τα γυαλακια του p70 θα εκπλαγεις.Μιλαμε για νομιμο σκοπευτικο μεγενθυσης.Μην φανταστεις βεβαια μεγενθυση διοπτρας αλλα για μια μεγενθυση 2-3χ που θα σου επιτρεψει να διακρινεις στοχους που με γυμνο ματι δεν μπορεις.
Καταγράφηκε
drakos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2044



« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 15, 2011, 12:34:43 πμ »

Αυτος που δεν ξερει να ριξει με ανοιχτα σκοπευτικα,ας ειναι τελειος με οφθαλμιδα, παντα θα εχει ενα κενο.Ενω αντιθετα δεν συμβαινει το ιδιο.
Ειναι σα να οδηγω μονο αυτοματο αυτοκινητο, γιατι δεν ξερω με ταχυτητες.
Τα ανοιχτα οταν πετυχαινεις τον στοχο, νοιωθεις αλλη ικανοποιηση. Επισης δεν κουραζονται τα ματια , και μπορεις να ριχνεις ωρες.
Οσο για τα μικρομετρικα προσωπικα δεν με διευκολυνουν.Ισως δεν εχω πεσει σε καλα η΄δεν εχω συνηθισει . Δεν ξερω...μου περιοριζουν τον χωρο γυρω απ΄τον στοχο.
Προτιμω τα μαμα του 80αριου σκοπευτικα,που αν ειναι ρυθμισμενο σωστα το οπλο,και εχεις καλη οραση κανεις..... θαυματα οπως λεει ο Βασιλης.

Δεν ξερω τι μικρομετρικα φοραει το 75αρι αλλα αν μπορει να παρει τα γυαλακια του p70 θα εκπλαγεις.Μιλαμε για νομιμο σκοπευτικο μεγενθυσης.Μην φανταστεις βεβαια μεγενθυση διοπτρας αλλα για μια μεγενθυση 2-3χ που θα σου επιτρεψει να διακρινεις στοχους που με γυμνο ματι δεν μπορεις.


Αυτο θα ειναι καλη φαση. Πολυ θα ηθελα να το δω.
Καταγράφηκε

L a z e r
Φαλτσετα
Ματσετα
Μπαλτας
tarras
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 15, 2011, 01:06:29 πμ »

Mια και τοφερε η κουβεντα για τα ανοιχτασκοπευτικα, θα πω και εγω το παραπονο μου...
Σε ολα αυτα τα φορουμ, και σε ολους αυτους τους συλογους φιλων του αεροβολου,που διοργανωνουν ολους αυτους τους αγωνες.
Ειναι ντροπη να λενε οτι ειναι φιλοι του αεροβολισμου, και να διοργανωνουν συνεχως αγωνες με διοπτρες..
Φιλοι της διοπτρας ειναι , και προσπαθουν να προωθησουν τα αγωνισματα που σχετιζονται με αυτην.
Δινουν εναυσμα για να παρανομησει καποιος, κουβαλωντας την, για να συμετασχουν σε καποιον αγωνα που διοργανωνεται.
Ειναι σαν να εισαι Ατομο με ειδικες αναγκες, και να χρησιμοποιηις καροτσακι, και να μην υπαρχει ουτε μια ραμπα, για να ανεβεις ενα πεζοδρομιο..
Μπαινεις στην μπριζα βλεποντας να γινεται κατι που σου αρεσει, και δεν μπορεις να συμετασχεις, γιατι απλα δεν θελεις να εχεις επιπλοκες με τον νομο..
Και μην μου πει κανεις ,οτι δεν τρεχει τιποτα..
Γιατι εγω ,και πολλοι αλλοι αεροβολιστες,που ειμαστε γραμμενοι σε συλογους αναγνωρισμενους απο την ομοσπονδια,δεν διακινδυνευουν να παρανομησουν σε θεματα που αφορουν τους νομους περι οπλων.
Μετα αφαιρουνται δελτια σκοπευτη, κατασχεσεις, σε σκοπευτικα οπλα αφαιρεση αδειας σκοπευτικων πυροβολων και χανεται το δικαιωμα να εισαι γραμμενος σε σκοπευτικους συλογους..
Κανεις δεν σκεφτηκε να βαλει μια κατηγορια, με ανοιχτα σκοπευτικα σε καποιον απο τους αγωνες που διοργανωνουνε?

Ενας ΨΑΣΑ. Εγινεμε ανοιχτα, και μετα τελος γιατι οπως ειπε και καποιος παραπανω,δυσκολεψαν τα πραγματα, και δεν υπηρχαν οι επιδοσεις που θα ηθελε να φερει ο καθε σκοπευτης που εχει μαθει να ριχνει με οφθαλμιδα.
Αυτα απο εμενα περι αεροβολισμου, και των αγαπητικων της..
Που μεχρι τωρα απο τα δρωμενα, δειχνουν να εχουν διχοτομησει τον αεροβολισμο,σε παρανομους και μη παρανομους αγωνες και οχι να τον ενωσουν βαση των λεγομενων.

Καταγράφηκε
AMEΡΙΚΑΝΟΣ
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 43



« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 15, 2011, 01:20:21 πμ »

Φιλε drako βλεπω πως εχεις πιασει το νοημα απολυτα.Η ικανοποιηση της ευστοχης βολης με ανοιχτα σκοπευτικα δεν συγκρινεται με καμια διοπτρα .Τα μικρομετρικα είναι γεγονος πως δεν βολευουν τους περισσοτερους και ειδικα για μεγαλες αποστασεις,αλλα είναι θεμα συνηθειας και εξοικειωσης.
Τα σκοπευτικα του 80ριου και ειδικα αυτό με τη μπιλιτσα είναι για μενα το καλυτερο ανοιχτο σκοπευτικο από τα γνωστα εργοστασιακα.
Καταγράφηκε
Thorin
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 304


I shoot, therefore I am.


WWW
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 15, 2011, 01:28:54 πμ »

Να πω οτι τα μικρομετρικα για χαρτινο στοχο χρησιμοποιουνται σε αγωνες μεχρι 1000 μετρα...
Καταγράφηκε
AMEΡΙΚΑΝΟΣ
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 43



« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 15, 2011, 01:50:10 πμ »

Να πω οτι τα μικρομετρικα για χαρτινο στοχο χρησιμοποιουνται σε αγωνες μεχρι 1000 μετρα...






Πολυ σωστα.Κατα τα αλλα καποιοι κουραμπιεδες βαζουν διοπτρες σε πυροβολα ραβδωτα και πηγαινουν στην Αφρικη και πυροβολουν ζωα στα 100 μετρα.Απο εκει μπορει να καταλαβει κανεις πολλα πραγματα.Οι ιδιοι αν τους ρωτησεις θα δικαιολογηθουν λεγοντας οτι στο κυνηγι σημασια εχει η χειρουργικη ακριβεια,και βαζουν διοπτρες στα οπλα για να χτυπησουν ταχα μου τους στοχους τους σε καιρια σημεια.
Εδω στηνεις το οπλο σου και ριχνεις σε συγκεκριμενη αποσταση και αμα σηκωθεις και ξανακατσεις οι βολες σου θα πανε αλλου,και αυτοι στιβαγμενοι μεσα στα τζιπ που δεν ξερουν ουτε ποτε θα δουν ζωο,ουτε σε ποια αποσταση θα ειναι,και ουτε υπο ποια γωνια θα τους δοθει η ευκαιρια να ριξουν,θα το πετυχουν σε καιριο σημειο επειδη εχουν διοπτρα.
Καταγράφηκε
Thorin
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 304


I shoot, therefore I am.


WWW
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 15, 2011, 02:19:00 πμ »

Καλα αλλο το κηνυγι, βεβαια αν δεις πως κηνυγανε ευρωπη και πως αμερικη αλλη νοοτροπια.
Στην σκοποβολη εχουν και οι διοπτρες τη θεση τους και τα αγωνισματα τους.
Εγω δεν τις χρησιμοποιω αλλα δεν ειμαι εναντιον τους για οποιον τις θελει.
Προσοχη θελει ομως...
Καταγράφηκε
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 15, 2011, 02:24:09 πμ »

Σεβαστή η αποψή σου φίλε tarras και καλά έκανες να την προβάλλεις.

Θα σου παραθέσω την δική μου με πολλαπλές ιδιότητες.
1η)Απλού καθημερινού αεροβολιστή που παρακολουθεί τα πράγματα εκ του μακρώθεν.
2η)Αθλητού/Μέλους Σκοπευτικού Συλλόγου-Μέλους της ΣΚ.Ο.Ε.
3η)Ιδιώτη(με τις παραπάνω ιδιότητες) που προσπαθεί και διοργανώνει αγώνες(μέχρι σήμερα)Benchrest.
4η)Ιδιοκτήτη φόρουμ αεροβολιστικού ενδιαφέροντος.

Έχοντας όλες αυτές τίς ιδιότητες πιστεύω να αντιλαμβάνεσαι ότι έχω μία σφαιρική άποψη επί του θέματος.Θα προσπαθήσω να τεμαχίσω το σχόλιο σου για διευκόλυνση του σχολιασμού του.

Οι αγώνες που διοργανώνονται αφορούν συγκεκριμένα αγωνίσματα αεροβόλου όπλου,παγκοσμίως αποδεκτά και οργανωμένα σε αντίστοιχες Ομοσπονδίες.Αυτά λοιπόν τα αγωνίσματα προυποθέτουν και προβλέπουν την χρήση διόπτρας.
Αν διοργανωθεί αγώνας π.χ. field target χωρίς την χρήση διόπτρας αυτομάτως υποβαθμίζεται το ίδιο το αγώνισμα.Είναι σαν να παίζεις ping-pong χωρίς ρακέτες και μόνο με τις παλάμες.Πώς θα φαινόταν αυτό?
Άρα θεωρώ ότι καλύτερα να μην διοργανωθεί καλύτερα καθόλου ο αγώνας παρά "τσουκουρεμένος".

Σχετικά με το εναυσμά της προτροπής στην παρανομία,δεν νομίζω ότι κανένας έσυρε κάποιον στο σκοπευτήριο με το ζόρι.Αν έχει την ίδια άποψη με σένα,απλά δεν πάει.

Εφόσον είσαι σκοπευτής(ενεργός από ότι μας δίνεις να καταλάβουμε)πιστεύω ότι θα πρέπει να έχεις μάθει να ακολουθείς του κανονισμούς του αγωνίσματος στο οποίο εξασκείσαι και να πορεύεσαι σύμφωνα μ΄αυτούς.Όποιος θέλει να προωθήσει τον αεροβολισμό και διοργανώνει αγώνες πρέπει να "πατάει" σ'αυτούς τους κανονισμούς των αγωνισμάτων.Δεν μπορεί να εφευρισκεί νέα αγωνίσματα πρός χάριν της διευκόλυνσης.Τότε πρόκειται για παιχνλιδι για να περνάει ή ώρα,Όπως θα γνωρίζεις από πρώτο χέρι,οι Ομοσπονδίες δεν στέκονται σε παιχνίδια αλλά σε εφαρμοσμένα αγωνίσματα.Αυτός λοιπόν είναι ο μοναδικός τρόπος να "περάσει" και στην ΣΚ.Ο.Ε. κάποιο από τα αγωνίσματα που μας αρέσει να εξασκούμε.

Αν στο μεταξύ είσαι εραστής των ανοιχτών σκοπευτικών,όπως θα γνωρίζεις ήδη,υπάρχουν αγωνίσματα αεροβόλου όπλου(και επίσημα ενταγμένα στην ΣΚ.Ο.Ε.)τα οποία και μπορείς να εξασκήσεις χωρίς φόβο.Γιατί να κάνουμε εμείς(εννοώντας εμένα,τον Α.Ο.Φ.Α. και τους δύο Ε.Σ.Ο.Α.Α.Π),αγώνες με ανοιχτά σκοπευτικά ενώ ήδη τους κάνουν τα Σωματεία της ΣΚ.Ο.Ε.?

Η γνώμη του παραπάνω μέλους που είπε ότι δυσκόλεψε το επίπεδο και δεν ξαναέγιναν αγώνες με ανοιχτά σκοπευτικά,δεν σημαίνει ότι ισχύει.Εγώ πιστεύω ότι(μέχρι στιγμής τουλάχιστον)δεν ξαναέγιναν αγώνες με ανοιχτά σκοπευτικά γιατί δεν εξυπηρετούσαν πουθενά.Αμφότεροι "κυνηγάμε" την ένταξη συγκεκριμένων αγωνισμάτων στην ΣΚ.Ο.Ε. και γι'αυτό εξασκούμε τα συγκεκριμένα.

Το χαρακτηρισμό "αγαπητικοί"{συνειρμικά μου έρχεται της βοσκοπούλας} δεν νομίζω ότι δίνει την κατάλληλη βαρύτητα στο σχόλιο.Το αντιπαρέρχομαι και συνεχίζω.

Η διχοτόμηση του αεροβολισμού δεν ισχύει.Αν εγώ σαν Χάρης Γεωργιάδης έχω προσωπικά με το Τάδε Δείνα ή ο  Άγνωστος Τυχαίος έχει προσωπικά με τον Χάρη Γεωργιάδη,είναι άσχετο και σε προσωπικό επίπεδο.

Σαν φόρουμ πρός φόρουμ(τα οποία και θεωρώ απρόσωπα όργανα που τυχαίνει να τα κατέχουν κάποιοι άνθρωποι)το A.I.G. δεν έχει τίποτα να χωρήσει με το aerovolo.gr.
Τα ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΕΙΑ σαν διοργάνωση δεν έχουν να χωρίσουν τίποτα με τον Α.Ο.Φ.Α και τις διοργανώσεις του,και ούτω καθεξής.
Απόδειξη είναι ότι μέλη του Α.Ο.Φ.Α. έχουν αγωνισθεί σε αγώνες των ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΕΙΩΝ(δυστυχώς εγώ δεν συμμετείχα στον αγώνα OPEN,αλλά οφειλόταν σε προσωπικούς λόγους).
Απόδειξη είναι ότι το aerovolo.gr διαθέτει ειδικό topic για τα ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΕΙΑ όπου και προβάλλονται.
Απόδειξη είναι ότι το A.I.G. διαθέτει ειδικό topic για τον Α.Ο.Φ.Α. και τις διοργανώσεις του καθώς και για το aerovolo.gr
Απόδειξη είναι ότι το A.I.G. προσκάλεσε επίσημα και τιμής ένεκεν και τους τρείς Ομίλους(Ε.Σ.Ο.Α.Α.Π.-Ε.Σ.Ο.Α.Α.Π. ΚΡΗΤΗΣ-Α.Ο.Φ.Α.)και στους μελλοντικούς αγώνες που διοργανώνει το A.I.G. και στο μελλοντικό συνέδριο.

Όσο για παράνομους ή μη αγώνες,εννοείται ότι όλοι είναι παράνομοι καθώς δεν υπόκειντω σε καμία Ομοσπονδία.Αυτό όμως δεν πρέπει να αφορίζει την προσπάθεια που γίνεται εκατέρωθεν.

Θέλω να πιστεύω ότι είμαι ένα δραστήριο μέλος της αεροβολιστικής κοινότητας.Μετά από κάποια χρόνια αισθάνομαι ότι θα μπορώ να έχω την πολυτέλεια να λέω ότι έχω κάνει αγώνες(εννοώντας την προσπάθεια και όχι κυριολεκτικά αγώνες)για τον αεροβολισμό.
Εδώ και αρκετό καιρό προσπαθώ κάνοντας ότι καλύτερο μπορώ....Κάνω blog,κάνω φόρουμ,κάνω αγώνες,είμαι πάντα πίσω από το τηλέφωνο για όλους ότι και αν θελήσουν,παώ σκοπευτήριο και πολλες φορές αντί να ρίχνω απαντάω σε ερωτήσεις....

Έχω κατηγορηθεί για χίλια-δύο πράγματα...
Τι ειρωνίες,τι με λένε ψώνιο,τι με λένε κλέφτη,τι με λένε ψευδοσωτήρα του αεροβολισμού,τι,τι,τι....

Δεν το βάζω κάτω όμως.Και ξέρεις γιατί?Γιατί αγαπάω αυτό που κάνω.Πολύ!!!!
και ξέρεις και κάτι άλλο?Και οι aerovolo.grήδες το αγαπάνε πολύ!!!Και ξέρεις και κάτι άλλο?Και οι Α.Ο.Φ.Α.τζήδες το αγαπάνε πολύ!!!

Μην μου λές όμως για διχοτόμισεις γιατί τρελλαίνομαι!!

Ρωτάς πόσα έχουν δώσει οι Α.Ο.Φ.Α.τζήδες για το όλο εγχείρημα?(δεν σου βάζω το τρέξιμο και τον χρόνο).
Ρωτάς πόσα ξενύχτια έχω φάει να ξεγκαβωθώ(περεπιπτόντως είναι 03:18 και ακόμα γράφω)να μάθω δύο πράγματα?

Αστό μην πλατειάζω άλλο,Δεν τα έχω μαζί σου πιστεψέ με,απλά το μηνυμά σου ήταν κατάλληλο για να πώ αυτά τα δύο-τρία πραγματάκια τα οποία και έπρεπε να ειπωθούν κάποια στιγμή.

{Σημ:Μπουρδέλο το έκανα το θέμα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Ελπίζω να μου συγχωρήσετε αυτήν την λογοδιάρροια..}
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2011, 02:42:56 πμ από AIG » Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
MASTORAS
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 15, 2011, 10:50:55 πμ »

Δεν είναι δική μου δουλειά σίγουρα αλλά φίλε ΑΜΕΡΙΚΑΝΕ αν μπορείς να μήν εκφράζεσαι με υποννοούμενα γλυκισμάτων και χυδαιότητες Greeklish θα είμαστε ευγνώμωνες όλοι οσοι διαβάζουμε πιστεύω.
Χωρίς ίχνος παρεξήγησης αλλά μόνο απο ευγένεια.
Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
GEORGEGR
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26



« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 15, 2011, 11:02:28 πμ »

Συγχωρεμένος  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Αν και είμαι λάτρης των ανοικτών σκοπευτικών και συμφωνώ απόλυτα με την εκτεταμένη χρήση τους όπου δεν είναι απαραίτητη η χρήση διόπτρας (κανονισμοί αθλήματος) παραβλέπουμε ότι στα pcp η τοποθέτηση ανοιχτών σκοπευτικών (μικρομετρικών ή απλών) προϋποθέτει μετατροπή τουλάχιστον στο μπροστινό αν μιλάμε για μικρομετρικά.
Έτσι ένας νέος ιδιοκτήτης δύσκολα θα μπει στην διαδικασία αυτή και θα ακολουθήσει την αγορά διόπτρας.
Καταγράφηκε
cynix
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 79


« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 15, 2011, 11:02:57 πμ »

Παράθεση
Μιλαμε για μικρομετρικα που φυσανε,για να μην πω G@μ@νε.Φυσικα ειναι ακριβα,αλλα μια φορα τα παιρνεις και εισαι νομιμος.

Υπάρχουν περισσότερα στοιχεία? Κάποιο λινκ ίσως?
Καταγράφηκε

team Walther Greece

Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: