Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 28, 2024, 07:28:40 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Αγορα αεροβολου - Επιλογή σωστού όπλου.
Σελίδες: [1] 2   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Αγορα αεροβολου - Επιλογή σωστού όπλου.
Αποστολέας Μήνυμα
fenix
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


« στις: Νοέμβριος 01, 2014, 05:16:01 μμ »

Χαιρετώ και εγώ την παρέα του φόρουμ.

Είμαι 35 χρονών και κατόπιν παρότρυνσης και του μικρού μου γιου αποφάσισα να αγοράσω ένα αεροβόλο όπλο ώστε να μοιραστούμε έτσι ένα χόμπι που αρέσει και στους δυο μας.

Αφού λοιπόν ξεκίνησα την αναζήτηση για την αγορά ενός αεροβόλου, αμέσως κατάλαβα ότι η επιλογή ενός "σωστού" όπλου δεν θα ήταν εύκολη υπόθεση αφού και οι γνώσεις μου στο αντικείμενο είναι πολύ περιορισμένες αλλά ότι και οι επιλογές πλέον είναι πάρα πολλές.

Εδώ, με βοήθησε ο φίλος μου ο Γιώργος (diana350) και θέλω να τον ευχαριστήσω γιαυτό, ο οποίος μου εξήγησε κάποια πράγματα αλλά επιπλέον με ενημέρωσε για το φόρουμ.

Έτσι λοιπόν θα ήθελα την βοήθεια σας στο θέμα της αγοράς ενός όπλου το οποίο θα ήθελα να είναι εύκολο στην χρήση ώστε να μπορεί να το οπλίσει και ο μικρός αλλά να διατηρεί τα απαραίτητα στοιχεία της ευθυβολίας.

Με βάσει την εμπειρία σας, εσείς τι θα προτείνατε ?

Καινούργιο ή μεταχειρισμένο

Εταιρεία, μοντέλο

4,5 ή 5,5 βολίδες (γιατί)

Ελατήριο ή προ συμπιεσμένο ?

Η κύρια χρήση του όπλου θα είναι για σκοποβολή σε στόχους και μπουκάλια.

Το κόστος αγοράς το υπολογίζω περίπου στα 200€ αλλά αν μεσολαβούν πλεονεκτήματα σε ένα όπλο των 250€ δεν είναι κάτι που θα απορρίψω.

Επιπλέον μην ξεχνάτε ότι θέλω να το χρησιμοποιεί και ο μικρός οπότε ίσως οι επιλογές μου να περιορίζονται αρκετα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
Καταγράφηκε
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 06:58:00 μμ »

Nα καλοσορίσω το νέο μέλος της παρέας μας, fenix.
 Με το Γιάννη είμαστε συνάδελφοι στη δουλειά και όπως προείπε έχει ένα παληκάρι 8 ετών που ψήνεται για να μπεί στον κόσμο του αεροβόλου, φυσικά με την καθοδήγηση και την επίβλεψη του πατέρα του.

Δεδομένων των οικονομικών δυσχερειών που βρισκόμαστε όλοι, καθώς και ότι είναι το πρώτο όπλο του, θεώρησα καλό σε πρώτη φάση να είναι μάλλον ένα όπλο ελατηρίου.
Σίγουρα ένα μικρό pcp θα ήταν πιο εύκολο για τον πιτσιρικά, αλλά όλα τα παρελκόμενα που χρειάζονται ανεβάζουν το κόστος και κάνουν τη μεταφορά πιο δύσκολη.
 
Μετά απ όλα αυτά, κατέληξα να προτείνω τα weihrauch 25, 30S και 50S.
Όπλα που όπως γνωρίζουμε, είναι πολύ ποιοτικά, ελαφριά, εύκολα στην όπλιση, ευθύβολα και με καλή μεταπωλητική αξία.
Καταγράφηκε
tassos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 378



« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 07:36:07 μμ »

  Καλώς  ήρθες   fenix  .

  Όπως  τα  γραψε  και  ο  350  ,  ένα  καλό μικρό ελατηρίου είναι ότι πρέπει  WH 30 , 50 .  Το  μόνο  αρνητικό  που μπορώ  να  δώ  ίσως  είναι  το  μήπως  ο  σωματότυπος  του  νεαρού  8χρονου  δεν  βολεύει τόσο  δηλαδή  μήπως  του  είναι κάπως  μεγάλο το  μέγεθος  των όπλων για  να το κουμαντάρει  μόνος  του χωρίς  βοήθεια.
  Αν   πράγματι  το  μέγεθος  των  όπλων  είναι μεγάλο και δύσκολος  ο  χειρισμός , όπλιση  κτλ τότε  ίσως  να  βολεύει  κάποιο  μικρό πιστόλι - καραμπινάκι  της  crosman με  αμπούλα  και κοντάκι  αλλά  θα  έχει  αυξημένο  λειτουργικό κόστος  λόγω  τους  κόστους  της  αμπούλας.

   Το διαμέτρημα  θα ναι  4.5 , δεν χρειάζεται  κάτι  παραπάνω και  λόγω  μικρής  δύναμης  του όπλου  και λόγω  φθηνών  αναλωσίμων  .
   Το  μεταχειρισμένο  παίζει  σαν  επιλογή  και μην  ανησυχείς  θα  στο  τσεκάρει   ο  350  για  το  άν  αξίζει  ή  όχι  και μετά  το  παίρνεις  με  κλειστά  μάτια.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2014, 07:44:31 μμ από tassos » Καταγράφηκε
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 09:07:47 μμ »

Νομιζω οτι ο Τασος και Γιωργος καλυψαν πληρως το θεμα Χαμόγελο
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 09:08:53 μμ »

Καλως ηρθες Γιαννη  Χαμόγελο
Το hw 30s ειναι μια πολυ καλη επιλογη. Οπλο που θα μεινει  για αρκετο καιρο στα χερια σας.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Teo
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 09:11:29 μμ »

από αυτά που μας έγραψες δεν υπάρχει κανένα δίλημμα .... το 30 είναι ίσως η σοφότερη επιλογή . τα pcp σε αυτή την τιμή δεν υπάρχουν κάν . υπολόγισε και μπουκάλες , και , και ..... HW 30 και μετά βλέπετε
Καταγράφηκε
ikuzusfanis
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1306



« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 09:25:47 μμ »

Γεια σου φίλε φενιξ συνομήλικε  Μεγάλο χαμόγελο
Να τολμήσω να προτείνω όπως είπε ο Τασος για τον μικρο crossman co2 και συγκεκριμένα 1077  Χαμόγελο :)μανιτζεβελο πολυσφαιρο ειδανικο για πλινκινκ αν δεν σε ενοχλεί η πλαστικουρα βέβαια και φυλάς τα υπόλοιπα χρήματα για μελλοντική αγορά μετά από διάβασμα και καθοδήγηση αλλά και προσωπικές εμπειρίες
ειδάλλως το 30αρι είναι άπαιχτο από ότι λένε παντού
και πίστεψέ με αφού το λένε τουλάχιστον εδώ... κι αυτοί που το λένε έτσι είναι  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΠΑΡΑ ΓΟΝΑΤΙΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26578



« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 09:30:27 μμ »

από αυτά που μας έγραψες δεν υπάρχει κανένα δίλημμα .... το 30 είναι ίσως η σοφότερη επιλογή . τα pcp σε αυτή την τιμή δεν υπάρχουν κάν . υπολόγισε και μπουκάλες , και , και ..... HW 30 και μετά βλέπετε


Παίζουν και τα... Gamo Delta Max, BΑΜ 12-6, Baikal 512.

Η διαφορά του 250% στις τιμές τους από ένα ''καλύτερο ακριβότερο'', δεν αντιστοιχεί και σε ανάλογο ποσοστό υποδεέστερης ποιότητας. Άντε να έχουν 20-30% ποιοτική διαφορά, με τίποτα όμως 250% που έχουν στην τιμή... Κλείσιμο ματιού

Για αρχή εγώ θα πρότεινα ένα φθηνότερο και αρκετά καλό αεροβόλο... Κλείσιμο ματιού

Είναι σαν τα αυτοκίνητα. Σε νέο οδηγό που θέλει να μάθει πάνω σ' ένα αυτοκίνητο, δεν του λες πάρε Mercedes SLK, του λες πάρε ένα Fiat άντε ένα Toyota... Κλείσιμο ματιού Μετά βλέπουμε... Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
zafka
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 472



« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 09:50:10 μμ »

Το hw30 óπως είπαν και παραπάνω είναι πολύ καλή επιλογή, αρκει να κάνει για το σωματότυπο του μικρού. Μια άλλη επιλογή που θα πρότεινα είναι το baikal izh61 μιας και έχω διαβάσει ότι είναι καλό, σχετικά μικρό και πολύ μανιτζέβελο
Καταγράφηκε

gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26578



« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 10:10:24 μμ »

Το hw30 óπως είπαν και παραπάνω είναι πολύ καλή επιλογή, αρκει να κάνει για το σωματότυπο του μικρού. Μια άλλη επιλογή που θα πρότεινα είναι το baikal izh61 μιας και έχω διαβάσει ότι είναι καλό, σχετικά μικρό και πολύ μανιτζέβελο

Καθόλου κακή ιδέα. Ο Σάββας που το είχε, υπάρχει και θέμα στο φόρουμ, το είχε καταφχαριστηθεί... Έχει και ''διαστημικό'' design και θα αρέσει ιδιαίτερα στον πιτσιρικά... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 10:51:56 μμ »

από αυτά που μας έγραψες δεν υπάρχει κανένα δίλημμα .... το 30 είναι ίσως η σοφότερη επιλογή . τα pcp σε αυτή την τιμή δεν υπάρχουν κάν . υπολόγισε και μπουκάλες , και , και ..... HW 30 και μετά βλέπετε


Παίζουν και τα... Gamo Delta Max, BΑΜ 12-6, Baikal 512.

Η διαφορά του 250% στις τιμές τους από ένα ''καλύτερο ακριβότερο'', δεν αντιστοιχεί και σε ανάλογο ποσοστό υποδεέστερης ποιότητας. Άντε να έχουν 20-30% ποιοτική διαφορά, με τίποτα όμως 250% που έχουν στην τιμή... Κλείσιμο ματιού

Για αρχή εγώ θα πρότεινα ένα φθηνότερο και αρκετά καλό αεροβόλο... Κλείσιμο ματιού

Είναι σαν τα αυτοκίνητα. Σε νέο οδηγό που θέλει να μάθει πάνω σ' ένα αυτοκίνητο, δεν του λες πάρε Mercedes SLK, του λες πάρε ένα Fiat άντε ένα Toyota... Κλείσιμο ματιού Μετά βλέπουμε... Κλείσιμο ματιού

 

Γατε,την  διαφορα 20-30% θα την δεις με τον καιρο, με το οπλο που πηρες,και με το οπλο που εδωσες. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26578



« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 10:54:57 μμ »

από αυτά που μας έγραψες δεν υπάρχει κανένα δίλημμα .... το 30 είναι ίσως η σοφότερη επιλογή . τα pcp σε αυτή την τιμή δεν υπάρχουν κάν . υπολόγισε και μπουκάλες , και , και ..... HW 30 και μετά βλέπετε


Παίζουν και τα... Gamo Delta Max, BΑΜ 12-6, Baikal 512.

Η διαφορά του 250% στις τιμές τους από ένα ''καλύτερο ακριβότερο'', δεν αντιστοιχεί και σε ανάλογο ποσοστό υποδεέστερης ποιότητας. Άντε να έχουν 20-30% ποιοτική διαφορά, με τίποτα όμως 250% που έχουν στην τιμή... Κλείσιμο ματιού

Για αρχή εγώ θα πρότεινα ένα φθηνότερο και αρκετά καλό αεροβόλο... Κλείσιμο ματιού

Είναι σαν τα αυτοκίνητα. Σε νέο οδηγό που θέλει να μάθει πάνω σ' ένα αυτοκίνητο, δεν του λες πάρε Mercedes SLK, του λες πάρε ένα Fiat άντε ένα Toyota... Κλείσιμο ματιού Μετά βλέπουμε... Κλείσιμο ματιού

 

Γατε,την  διαφορα 20-30% θα την δεις με τον καιρο, με το οπλο που πηρες,και με το οπλο που εδωσες. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού


Έχεις δίκιο, μπορεί να είναι και αντίστροφη η αναλογία, υπέρ του φθηνότερου... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar 60SR .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
fenix
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 10:57:54 μμ »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, πραγματικά είναι πολύ χρήσιμες ειδικά στην δική μου περίπτωση.

Λόγω ότι οι επιλογές είναι πολλές, πιστεύω πως το καλύτερο που πρέπει να κάνω είναι να επισκεφτώ ένα κατάστημα μαζί με τον μικρό για να τα δώ απο κοντά και να διαπιστώσω ποιο θα ταιριάξει καλύτερα στο σωματότυπο του.

Αν και σκόπευα να του το κάνω δώρο για τα Χριστούγεννα, θα χρειαστεί να του το πω νωρίτερα αλλά πάλι η έκπληξη θα είναι μεγάλη γι’αυτόν. Σαρκασμός

Κλίνω περισσότερο για το weihrauch, που οι περισσότεροι μου προτείνατε αλλά δεν αποκλείω και περίπτωσεις όπως του bam, Baikal 512 που επίσης άκουσα αξιόλογα λόγια.

Ισως, όπως προτείνετε η επιλογή ενος φθηνού αλλα καλού όπλου για αρχή να είναι τελικά μονοδρομος.

Μένει να επισκεφτώ από Δευτέρα ένα κατάστημα και να σας ενημερώσω για την τελική επιλογή μου πριν την αγορά, για τις τελευταίες ίσως παρατηρήσεις σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2014, 11:04:20 μμ από fenix » Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14265


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 11:06:11 μμ »

Καλώς ήρθες  Χαμόγελο
Το 50άρι έχει πολύ σκληρή όπλιση  Κλείσιμο ματιού
HW 30s πολύ καλό όπλο σε όλα του.
Πάντως και 'γω για πρώτο όπλο και στόχους τενεκεδομπούκαλα όπως είπες προτίμησα ένα φτηνό,
το ΒΑΜ 15.Κόστος νομίζω 60€.Το είχα πάρει για το γιό μου όταν ήταν 7 χρονών !!!
Με 67 το ΒΑΜ 12 επίσης με πολύ μαλακιά όπλιση.
Και με τα δύο θα το ευχαριστηθείς,δεν έχουν κανένα πρόβλημα.
Το gamo επίσης αλλά πιο ακριβό γύρω στο 100ρικο και το baikal στο 150άρι.
Σύγκριση με το HW30 δεν υπάρχει βέβαια καμμία αλλά μια και με το Γιώργη είστε φίλοι
η ψαλίδα θα κλείσει σημαντικά.Πρακτικά όμως μιλάμε για 100€ διαφορά χοντρά χοντρά
να πάρεις ένα οικονομικό ή να πάρεις το ακριβότερο,εσύ αποφασίζεις  Χαμόγελο

Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
tassos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 378



« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 11:12:54 μμ »

   Το  ΙΖΗ 61  το  κατέχω  αλλά  δεν το  συνιστώ.

   Το  θετικό  που  βρίσκω  σ αυτό είναι το  μέγεθος  και το  βάρος  του  που  θα  μπορέσει  να  το κουμαντάρει κάθε  παιδί αλλα  τα  μέταλα  είναι  πολύ  μαλακά  στην  περιοχή σκανδάλης - πιστονιού και δεν  μ άρεσε αυτό ,  το  βρήκα πολύ φθηνιάρικο  στην  ποιότητα  για τα  λεφτά  που δίνεις .  Επίσης  η σκανδάλη  κάποτε  είχε  δύο ρυθμιστικές  βίδες  για  ακριβή  ρύθμιση  ενώ τώρα πλέον έχει μόνο μία  και στις  ρυθμίσεις  που  έκανα  δεν μου λειτουργούσε  και πολύ  σωστά  ,  σαν  να  μου  έδινε  την  εντύπωση  ότι  κάθε  φορά  είχε διαφορετική διαδρομή πρώτου σταδίου και σαν  από  φορά  σε  φορά   να  μήν  είχε την ίδια  συμπεριφορά  η σκανδάλη.

   Γενικά  δεν το  συνιστώ  για  λόγους  ασφαλείας  αλλα  και για  έναν  αρχάριο  χρειάζεται  και αρκετή  εξοικείωση  με  το  γέμισμα  των  γεμιστήρων και την  χρήση τους .
   Εχει κάποιο  έξτρα  λεβιεδάκι  για  την αφαίρεση  , όταν  γεμίζεις  πρέπει  η κάννη  να  κοιτά  προς  τα κάτω  για  να  μην  χυθούν  τα  βολιδάκια  μέσα  από τον  γεμιστήρα  και θα  πρέπει  να  μετράς  5 βολές  χωρίς  να  ξεχνιέσαι  για να μην ρίχνεις  κούφιες  βολίδες  ( χωρίς  βλήμα ).
   Η  δύναμή του  είναι πολύ  ισχνή  3.5 ποδόλιβρα ,  όταν εξοικειωθείς   είναι πολύ διασκεδαστικό λόγω του γεμιστήρα γιατί  ρίχνεις  πιο  γρήγορα  τις  βολές  αλλά  γενικά  δεν  το  συνιστώ  για κάποιον  αρχάριο .  
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: