Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 24, 2024, 08:54:22 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

επιλογη οπλου
Σελίδες: [1] 2 3 ... 19   Κάτω
  Εκτύπωση  

  επιλογη οπλου
Αποστολέας Μήνυμα
djtasos
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


« στις: Μάρτιος 15, 2015, 11:49:21 πμ »

γεια σας παιδια.
Ψαχνω να αγορασω ενα αεροβολο στα 200ευρω μαξ.
Ειδα την καινουργια τεχνολογια gas ram kai vortex..διαβασα πως λενε πως ειναι πιο καλο και δεν χανει ευκολα την δυναμη τους οπως το ελατηριο...αλλα εχω μπερδευτει...το gas ram kai vortex ειναι το ιδιο?
Και αν παρω οπλο με gas ram kai vortex θελει και τρομπα για να αυξανω την δυναμη οταν θελω?αν το παρω και το δουλευω οπως το ελατηριο δεν εχει απο μονο του την ονομαστικη δυναμη του?Απορία

Ειμαι αναμεσα σε gas-ram,vortex και το κλασικο ελατηριο.
Με ελατηριο ειχα παλια πριν καμια 15χρονια που το ειχα για κυνηγι...
Στην επαρχεια και εδω που μενω το πρωτο οπλο για κυνηγι ειναι το αεροβολο στα πιτσιρικια οπως ειμουν και εγω καποτε.αλλα επεσε πολυ η δυναμη του λογω του ελατηριου και μιας και δεν εχει μαστορα εδω κοντα μου το εστειλα.
Ειπα να παρω ενα μετριο αεροβολο λοιπον που να ειναι δυνατο και ευθυβολο οσο γινεται με αυτα τα λεφτα...
Διαβασα εδω μεσα και σταματησα τελευταια στιγμη πριν παρω το kral magnum safari 5,5.διαβασα πως δυναμη και ευθυβολια δεν πανε μαζι...
Εσεις τι γνωμη εχετε για kral magnum safari,hatsan mod125 sniper,beretta x50 και γενικα για τα sniper??,
Eπισης ειδα τα εξης μοντελα :beretta atac gas-ram,hatsan 99 αυτα ειναι καλυτερα?τεινω προς beretta atac που το εχουν με διοπτρα και διαφορα αλλα δωρα σε μερικες σελιδες...
Καταγράφηκε
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 15, 2015, 11:59:01 πμ »

καλως ηρθες και εδω και καλη παραμονη!
σε βλεπω ανησυχο (καλο ειναι αυτο) και δυσκολο στο να κατασταλαξεις (πολυ φοβαμαι οτι πρεπει να ακολουθησεις το παναρχαιο μαθημα που λεγεται παθημα για να εμπαιδωσεις....),γι αυτο θα σου κανω copy-paste την απαντηση που σου εδωσα και στο αλλο φορουμ,μιας και ισως δεν την διαβασες εκει. χωρις ιχνος ειρωνιας,εμπαιγμου η' οτιδηποτε αλλο. στην τελικη εσυ και μονο εσυ θα αποφασισεις που και πως θα επενδυσεις το προιον των κοπων σου και κανενας αλλος.απλα προσπαθουμε να βοηθησουμε μηπως και αποφυγεις καποιες κακοτοπιες.ελπιζω να το εκτιμησεις και να μην παρεξηγησεις φιλε μου ετσι?
εξαλλου πολλοι ειμαστε και εδω και εκει και πανω κατω τα ιδια πραγματα θα ακουσεις και διαβασεις. θα συμπηρωσω μονο εδω,οτι φροντισε να δοκιμασεις οπλα πριν προβεις σε αγορα. θα βοηθησει τα μεγιστα!!
ακολουθει η παραθεση...

φιλε μου καλημερα!
επετρεψε μου και εμενα να σου πω 2-3 πραγματακια με τις λιγες και λειψες γνωσεις που διαθετω και με ολο το σεβασμο σε παλαιοτερους και εμπειροτερους,πραγματα που θα επρεπε να σου εχουν πει με απλο τροπο και να εχεις καταλαβει ηδη.
ΞΕΧΝΑ ορολογιες τυπου gas ram,vortex,gas system,νιτρο piston,v-mach,titan,pcp, κλπ,κλπ,διοτι μπερδευεσαι ανευ λογου.!!
τα αεροβολα χωριζονται σε 2 βασικες κατηγοριες.
 α) σε αεροβολα εμβολου,δηλαδη σε αεροβολα οπου ενα εμβολο συμπιεζει/σπρωχνει τον αερα που βρισκεται στο κυλινδρο/κυριως σωμα του οπλου μπροστα προς την τρυπα που υπαρχει και απο εκει προωθει το βλημα (και σαν κινητηριο δυναμη χρησιμοποιουν η' ελατηριο,η' ενα <<αμορτισερ>> γεμισμενο με αεριο,τα λεγομενα gas ram). αεροβολα που απο ελαχιστα εως πολυ εχουν κραδασμους διοτι πολυ απλα υπαρχουν κινουμενες μεταλλικες μαζες στο εσωτερικο,θελουν λιγο περισσοτερο εξασκηση και εξοικιωση αλλα η ενασχοληση μαζι τους δεν τελειωνει σχεδον ποτε και προσφερουν μεγαλη ευχαριστηση και...
β) σε αεροβολα βαλβιδας. αεροβολα δηλαδη τα οποια εχουν καποιο ενσωματωμενο η αφαιρουμενο θαλαμο ο οποιος περιεχει ατμοσφαιρικο αερα (η'διοξειδιο) σε μεγαλη πιεση και τον οποιο απελευθερωνουν με δοσεις μεσω μιας βαλβιδας καθε φορα που τραβας την σκανδαλη. αυτα δεν εχουν σχεδον καθολου ανακρουση(αρα και καλυτερη ακριβεια απο το κουτι τους),συνηθως εχουν πολυ περισσοτερη δυναμη και την δυνατοτητα πολλαπλων βολων με ενα γεμισμα του θαλαμου τους σε αντιθεση με τα πρωτα που πρεπει να οπλιζεις (να θετεις δηλ το ελατηριο τους υπο πιεση για να μπορει να εκτονωθει μετα και να σπρωξει μπροστα αερα και βολιδα) για καθε νεα βολη.
τα πρωτα διαθετουν απεριοριστη αυτονομια ,χωρις παρελκομενα,τα δευτερα χρειαζεσαι καποιον εξοπλισμο εξτρα ωστε να γεμιζεις με αερα τους αεροθαλαμους τους.
υποκατηγορια των αεροβολων βαλβιδας αποτελουν και τα πνευματικα που εχουν ενσωματωμενη την τρομπα τους,δεν εχουν κραδασμους σαν τα προσυμπιεσμενα,αλλα για καθε βολη παλι θα πρεπει να τρομπαρεις,διοτι δεν διαθετουν αεροθαλαμο αλλα μονο την βαλβιδα,την οποια γεμιζεις με αερα μεσω της ενσωματωμενης τους τρομπας και μολις ριξεις αδειαζει ολο της το φορτιο με την μια και μετα πρεπει να τρομπαρεις παλι...
αναλογα λοιπον με τις αναγκες σου,το ποσο που διαθετεις,το χωρο,τα μεσα αλλα και τον τροπο που σου αρεσει να ριχνεις θα κανεις μετα απο ΠΟΛΥ διαβασμα την επιλογη σου και πιστευω και σου ευχομαι οτι θα εισαι ευχαριστημενος.
μην μπλεκεις λοιπον απο τα σπαργανα ενω ακομα δεν εχεις καταννοησει βασικες αρχες λειτουργιας των οπλων,με ορολογιες των εκαστοτε συστηματων λειτουργιας ,η' των οποιων βελτειωτικων κιτ που προσφερονται (βλ. v-mach,vortex,titan,κλπ,κλπ...)
για τα λοιπα ,οτι σου εχουν πει τα παιδια πολυ σωστα μεχρι τωρα.
....και κατι τελευταιο: το καινουριο δεν αποτελει πανακεια,αλλα ουτε υπαρχει και κατι που δεν θα χασει σε βαθος χρονου σε δυναμη,δεν θα παρουσιασει καποιο προβλημα,βλαβη,η οτιδηποτε. ειναι ουτοπικο,αφελεια να πιστευεις κατι τετοιο. τα παντα υποκεινται σε φθορα στο χρονο. ελατηρια,καθονται,σπανε,τσιμουχες ξεραινονται η κοβονται,o-ring το ιδιο,κλπ.  καθε τι καποια στιγμη θα βγαλει κατι. αν το προσεχεις απλα θα αργησει πολυ περισσοτερο. μην  παιρνεις ως σταθερα το baikal του παρελθοντος σου. δεν ειναι καν απαραιτητο να ηταν δικο του λαθος το τι του συνεβει.....
καλη συνεχεια και καλη τυχη στην αγορα σου και την ενασχοληση σου.
φιλικα Θανος.
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 15, 2015, 12:00:40 μμ »

Καλως ηρθες Χαμόγελο Χαμόγελο

Καποτε ολοι ημασταν πιτσιρικαδες ;)τωρα που μεγαλωσαμε ξερουμε ότι το κυνηγι με αεροβολο απαγορευεται.

Από όλα αυτά τα οπλα που λες,γνωριζω σαν καλο το χατσαν 99.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
djtasos
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 15, 2015, 12:50:36 μμ »

Το ξερω πως απαγορευεται το κυνηγι στην ελλαδα μονο...στην ελλαδα παω με το δικανο για κυνηγι οποτε μπορεσω.
Ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε μου.
καποιος αλλος που να ξερει να μου απαντησει και για τις ερωτησεις μου σε σχεση με to gas ram vortex
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 15, 2015, 12:56:58 μμ »

Το συστημα gas ram vortex είναι πατεντα της χατσαν Κλείσιμο ματιού

GAS RAM βγαζουν η gamo,theoben,hw,crosman,diana κλπ.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
djtasos
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 15, 2015, 01:02:59 μμ »

Αν παρω ενα οπλο με gas ram h vortex εχει απο μονο του μεσα τον απαραιτητο αετα η υγρο και βγαζει την οξομαστικη δυναμη οπου αναγραφει????και το συμπληρωμα αερα το κανουμε μετα απο πολυ καιρο?
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 15, 2015, 01:08:41 μμ »

Αν παρω ενα οπλο με gas ram h vortex εχειβαπο μονο του μεσα τον απαραιτητο αετα η υγρο και βγαζει την οξομαστικη δυναμη οπου αναγραφει????και το συμπληρωμα αερα το κανουμε μετα απο πολυ καιρο?

Ναι θα βγαζει την δυναμη που λεει Άνεση Άνεση Άνεση

Αερα θα βαλεις μονο αν θελεις να παιξεις με την δυναμη(αν παρεις οπλο που ρυθμιζει την δυναμη,δεν το κανουν όλα) η σε καποιο σερβις αν το οπλο χασει αερα από τα o-ring.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 15, 2015, 01:16:25 μμ »

Αν παρω ενα οπλο με gas ram h vortex εχει απο μονο του μεσα τον απαραιτητο αετα η υγρο και βγαζει την οξομαστικη δυναμη οπου αναγραφει????και το συμπληρωμα αερα το κανουμε μετα απο πολυ καιρο?
ναι, ειναι ετοιμο να ριξει οπως θα το παρεις. θα ασχοληθεις μετα απο καιρο και μονο αν κατι δεν σε ευχαριστει/ικανοποιει. απλα δεν δεχονται ολα τα gas ram συστηματα της αγορας ρυθμιση,συντηρηση ,επισκευη. υπαρχουν καλα και λιγοτερο καλα,οπως σε καθε προιον και εως ενος σημειου το ποσο αγορας ενος προιοντος αντικατοπτριζει και την ποιοτητα κατασκευης του και την μακροζωια του....
εικαζω οτι τελικα θα παρεις αυτο που θα σου κανει κλικ στο ματι και σε ελκυει με τις ονομαστικες του προδιαγραφες και επιδοσεις (πραγμα που δεν ειναι απαραιτητα η'παντα κακο). ευχομαι να σου βγει καλο φιλε μου. εξαλλου οι κατα τοπους καταστηματαρχες πρεπει να δουλεψουν και αυτοι και παραλληλα να εχουμε και καλες σχεσεις μαζι τους....
και παλι καλη τυχη σου ευχομαι,οπως και με την βοηθεια των παιδιων εδω μεσα να μπορεσεις να ευχαριστηθεις στον μεγιστο βαθμο το χομπυ σου/μας!
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
djtasos
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 15, 2015, 01:16:57 μμ »

Ευχαριστω πολυ ωραια μου λυσατε την απορια.
Βλεπω πως ενω ειναι πολυ γνωστη η μαρκα beretta σε κυνηγετικα οπλα στα αεροβολα δεν βλεπω να την προτιμουν...
Καταγράφηκε
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 15, 2015, 01:18:48 μμ »

η λακωνικοτητα του μπαρμπα προλαβε την παρλα του γερικου πουλαριου.... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Γλώσσα
οπως τα λεει ο Χριστοφορος...να τον ακους!
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
djtasos
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 15, 2015, 01:19:40 μμ »

Λογω μαρκετινγκ μου ειχαν γυαλισει τα sniper...
αλλα πιστευω πως θα εχουν πολλους κραδασμους και η διοπτρα θα θελει ρυθμισμα καθε 5-10βολες...
Καταγράφηκε
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 15, 2015, 01:22:16 μμ »

Ευχαριστω πολυ ωραια μου λυσατε την απορια.
Βλεπω πως ενω ειναι πολυ γνωστη η μαρκα beretta σε κυνηγετικα οπλα στα αεροβολα δεν βλεπω να την προτιμουν...
ΑΚΡΙΒΩΣ!!
απλα θελει να παρει μεριδιο της αγορας και απο αυτο το κομματι.
ανεβαινει αλλα θελει δουλεια ακομη...η τεχνογνωσια δεν ειναι δικια της απο οτι εχω καταλαβει στον τομεα,συν οτι οι επιλογες της αλλα και οι προτεραιοτητες της δεν ειναι απολυτα ιεραρχημενες στον τομεα της φασον κατασκευης...
μεινε σε καποιες εταιρειες που εξειδικευονται στα αεροβολα και εχουν εργο να επιδειξουν δοκιμασμενο στην διαρκεια των χρονων...
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 15, 2015, 01:24:37 μμ »

Λογω μαρκετινγκ μου ειχαν γυαλισει τα sniper...
αλλα πιστευω πως θα εχουν πολλους κραδασμους και η διοπτρα θα θελει ρυθμισμα καθε 5-10βολες...

Ότι γυαλιζει,δεν είναι χρυσος. Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
djtasos
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 15, 2015, 01:28:48 μμ »

κοιταζω τον τουρκο που μου υποδειξε ο "μπαρμπας"....Χαμόγελο ειπαμε να τον ακουω...
Κοιτουσα το Beretta atac που εχει δωρα σε.πολλες σελιδες μαζι με το οπλο μεχρι και διοπτρα εχει μαζι με το οπλο.
Εχω μπερδευτει λιγο με ποιο να διαλεξω.
Καταγράφηκε
djtasos
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 15, 2015, 01:32:52 μμ »

Λογω μαρκετινγκ μου ειχαν γυαλισει τα sniper...
αλλα πιστευω πως θα εχουν πολλους κραδασμους και η διοπτρα θα θελει ρυθμισμα καθε 5-10βολες...

Ότι γυαλιζει,δεν είναι χρυσος. Χαμόγελο Χαμόγελο
Ναι εχετε δικιο...απλα οποιος σαν και εμενα αν δεν ξερει το βλεπει που λενε οτι ειναι δυνατο και παει εκει με την μια...
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3 ... 19   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: