Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 29, 2024, 04:03:14 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Αεροβόλα pcp της Air Arms
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 15   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Αεροβόλα pcp της Air Arms
Αποστολέας Μήνυμα
player
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35



« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 30, 2015, 12:18:01 πμ »

Αν και δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί αγοράζοντας μια καραμπίνα μπορώ να κυνηγήσω και δεν μπορώ να το κάνω με αεροβόλο, δέχομαι την απάντηση μια και δεν είναι του παρόντος ανάλυση για το λόγο που ο νομοθέτης νομοθέτησε.

Κατανοητό και η τρόμπα χειρός. Σε αυτή την περίπτωση αγοράζουμε μια φιάλη πλήρωσης που υποθέτω πως όσο πιο μεγάλη είναι, τόσο πιο οικονομική θα είναι. Το πώς ξαναγεμίζεται η φιάλη αυτή θα μου το πουν μάλλον οι καταστηματάρχες στους οποίους θα απευθυνθώ για να μη σας κουράζω με ερωτήματα που μπορούν να απαντηθούν εύκολα. Αν έχετε πάντως υπόψη σας links για αγορά φιάλης, με χαρά να τις δω.

Κατανοητό επίσης για διόπτρες. Απαγορεύονται άρα το ξεχνάμε. Παρόλα αυτά δεν απαγορεύονται αν είναι εκτός αεροβόλου και τη λειτουργήσεις σαν κιάλι. Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω πως στοχεύεις με ακρίβεια σε μεγάλες αποστάσεις με τέτοιο όπλο, αλλά το αντιπαρέρχομαι και ερωτω για διόπτρα άσχετα αν θα μείνει στο αεροβόλο επάνω ή όχι. Το ερώτημά μου είναι το παρακάτω, μπορεί να σταθεί οποιαδήποτε διόπτρα πάνω στο αεροβόλο; Όσο μεγάλο ή μικρό zoom κάνει; Έχω διαβάσει πως αναλόγως τη δυναμική του αεροβόλου, ανάλογη διόπτρα βάζεις. Νομίζω πως γνωρίζω τα χαρακτηριστικά μιας διόπτρας και κατά συνέπεια μια σαν και αυτή http://www.geta.gr/eshop/products/kualia-tileskopia/dioptra-monokualo-skopeutiko-hunting-rifle-scope-6-24x50ao-rgb-illuminated-zoom-x24/229-16936 μπορεί να σταθεί πάνω στο αεροβόλο ή πρέπει να πληροί συγκεκριμένες διαστάσεις μια διόπτρα πάνω στο συγκεκριμένο αεροβόλο;
Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 30, 2015, 12:31:23 πμ »

Τα οπτικά χωρίζονται σε δυό βασικές κατηγορίες,αυτά που αντέχουν την ανάκρουση (πιστοποιημένα) και μπαίνουν όπου θες
και αυτά ποιυ δεν αντέχουν και μπαίνουν μόνο σε pcp.
Αυτή που έβαλες πχ μπαίνει όπου θες αν χωράει βέβαια,Ελλάδα κλασσικά κοστίζει Χ2...

http://pt.aliexpress.com/item/High-Quality-Leapers-UTG-6-24X50-Full-Size-AO-Mil-dot-RGB-Zero-Locking-Resetting-Scope/1563636419.html?recommendVersion=1

Για μένα προσωπικά όμως πλέον θα αγόραζα όπλο που έχει ή μπορώ να βάλω νόμιμα σκοπευτικά
δηλαδή ανοιχτά ή μικρομετρικά.Το πλέον βέβαια πάει ότι πρέπει να 'χα (σε διάφορες φάσεις) πάνω από 50 οπτικά  Σαρκασμός
Δηλαδή το 'χω δει το έργο που λέμε,δεν έχω την περιέργεια.
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
player
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35



« Απάντηση #107 στις: Μάιος 03, 2015, 07:55:59 μμ »

Ομολογώ ότι το διαχωρισμό των 2 κατηγοριών στις διόπτρες δε τον γνώριζα.

Το link που έστειλες το ανεβάζω ξανά στην αγγλική του έκδοση για κάθε ενδιαφερόμενο. http://www.aliexpress.com/item/Leapers-UTG-6-24X50-Full-Size-AO-Mil-dot-RGB-Zero-Locking-Resetting-Rifle-Scope-Free/1902508044.html  Δε ξέω αν το είχες έτοιμο αλλά πράγματι είναι το φθηνότερο που υπάρχει!

Αν μη τι άλλο και σαν μονοκιάλι πρέπει να είναι εξαιρετικό. Και η συγκεκριμένη ιστοσελίδα που ανέβασες με χαροποίησε ιδιαίτερα διότι τον Ιούνη κλείνω 2 χρόνια από τότε που πρωτοξεκίνησα να αγοράζω από τη συγκεκριμένη  με 33 αγορές μέχρι τώρα και πλήρη επιστροφή χρημάτων καθώς και μερική επιστροφή χρημάτων λόγω προβλημάτων των ηλεκτρονικών που αγόρασα. Θέλω να πω πως είναι αρκετά αξιόπιστο ακόμα και σε περιπτώσεις που χρειαστείς επιστροφή χρημάτων ή αλλαγή προϊόντος.

Αν και μπορώ να ρωτήσω το ελληνικό κατάστημα που το πουλάει ακριβότερα χ2 αν μπορεί να σταθεί η διόπτρα με βάση πάνω στο .25, μια επιπλέον επιβεβαίωση εκ μέρους σου, δε θα με ενοχλούσε καθόλου! Υπάρχουν συγκεκριμένες βάσεις που «φορά» το αεροβόλο; Θέλω να πω πως ο κινέζος που το πουλάει δεν παρέχει βάσεις, θα χρειαστεί να αγοράσω από αλλού.

Μια κα είσαι λάτρης του συγκεκριμένου αεροβόλου όπως κι εγώ, θα ζητήσω την απόψή σου για ένα ακόμα θέμα. Σε ένα τέτοιο αρκετά ισχυρό αεροβόλο που μπορεί άνετα να σταθεί –παρανόμως μεν- σε κυνήγι μικρών θηραμάτων, οι βολίδες δε θα μπορούσαν να είναι άλλες παρά την αξία και δύναμη που έχει. Κατά συνέπεια θεωρείς πως οι συγκεκριμένες http://www.e-aerovolo.gr/product/846_Bolides-PREDATOR-POLYMAG--6.35/150 είναι το top που θα μπορούσε να πάρει; Και αν ναι, υπάρχει κάποια προτίμηση σε μάρκα;


Το αεροβόλο δεν το έχω αγοράσει ακόμη. Είναι θέμα χρόνου, απλά δε ξέρω αν θα αγοράσω την καραμπίνα και μετά το αεροβόλο ή μόνο το αεροβόλο! Φοβάμαι πως αν μείνω με το αεροβόλο μόνο, θα το έχω για το χόμπι μου και μόνο, ενώ αν έχω και μια καραμπίνα θα έχω να φάω και τίποτα από κυνήγι.
Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #108 στις: Μάιος 03, 2015, 08:35:30 μμ »

To αεροβόλο (ξεκινάω ανάποδα) θα το έχεις για την προσωπική σου ψυχοθεραπεία,
η ηρεμία που προσφέρουν αυτά τα ταπεινά οπλάκια (ακόμα και αν κοστίζουν κάτω από 100€) είναι απίστευτη,
η χαρά όταν το μάθεις και πετυχαίνεις ότι "ματιάζεις" θα σε κάνει να νοιώθεις παιδί  Χαμόγελο
Πάμε παρακάτω τώρα,οπτικά πουλάνε πολλά site,ενδεχομένως με λίγο ψάξιμο θα βρείς την 6-24 ακόμα πιο φτηνά.
Καλή (σχετικό),την είχα πολλά χρόνια,δε θα την ξανααγόραζα.
Αλλαγή κέντρων με την αλλαγή μεγένθυνσης το μεγαλύτερο πρόβλημα.
Αν τη χρησιμοποιείς μόνο για χαρτί σε σταθερή μεγένθυνση,ας πούμε Χ20,τότε κάνει.
Για γενική χρήση όμως (plinking κτλ) έχει μικρότερα ελαφρύτερα αδερφάκια όπως η 3-9x40 και η 4-16x40
που είναι σαφώς λιγότερο ογκώδη,ο όγκος σε ένα οπτικό είναι ένα θέμα όπως και το βάρος του.
Τα predator δε θα τα έβαζα ούτε στο ΑΑ ούτε σε κανένα άλλο όπλο,
ενδεχομένως να υπερτερούν σε διάτρηση αλλά όπως όλοι καταλαβαίνουμε πρέπει πρώτα να χτυπήσεις ένα στόχο...
Βάσεις και πιο σωστά δαχτυλίδια μια και μιλάμε για pcp θα βρείς σε πολλά site και εδώ και έξω,
ανάλογα με το ύψος του οπτικού (διάμετρος αντικειμενικού φακού) πάει και το ύψος του δαχτυλιδιού.
Τέλος θα σου πρότεινα να πας σε ένα πιο φιλικό και οικονομικό στη χρήση διαμέτρημα (.177 ή .22)
για να μην αγχώνεσαι για τον τερματισμό της βολής αλλά να μπορείς να ρίχνεις και στην αυλή σου που λέει ο λόγος,
άλλο 6 άλλο 16 και άλλο 60 πδλβρα.
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
player
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35



« Απάντηση #109 στις: Μάιος 03, 2015, 08:50:56 μμ »

Μια και είσαι master επί του θέματος,  Σαρκασμός αν αυτή τη στιγμή έπαιρνες για τον εαυτό σου ένα .25 (δεν το αλλάζουμε αυτό!) θα μπορούσες να μου αναφέρεις αυτά 2 στοιχεία (βολίδες, διόπτρα και βάση) που θα πρότεινες ή θα αγόραζες; Έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχουν και άλλα για να «φορτώσεις» το αεροβόλο.
Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #110 στις: Μάιος 03, 2015, 09:07:31 μμ »

Οπτικό θα έβαζα delta με τα αντίστοιχα δαχτυλίδια,τις θεωρώ best val. for money.
O καθένας όμως θα μπορούσε να σου προτείνει κάποιο άλλο οπτικό για τους δικούς του λόγους.
Σφαιράκι όποιο πήγαινε μόνο μετά από δοκιμές στην πράξη,δεν είναι όλα τα όπλα και οι κάνες ίδιες.
Θα δοκίμαζα οπωσδήποτε όμως jsb 25.4 και baracuda 31 grain.
Δες σε άλλο νήμα και τη δοκιμή των νέων jsb.
Μια και σε βλέπω master στις ερωτήσεις,πες μας πόσα προτίθεσαι να διαθέσεις για το οπτικό,
αυτή που σου είπα πιο πάνω είναι μέτρια προς φτηνή (περίπου 350€)

Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
player
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35



« Απάντηση #111 στις: Μάιος 03, 2015, 09:22:18 μμ »

Η αλήθεια είναι πως αν βρεθεί κάποιος που έχει τις γνώσεις που χρειάζομαι δύσκολα σταματώ τις ερωτήσεις!!! Είναι κρίμα να σπαταλήσω χρόνο και χρήμα για να πειραματιστώ από τη στιγμή που μπορώ να ακολουθήσω την πεπατημένη. Αν φυσικά ο άλλος έχει διάθεση για να δώσει τις πληροφορίες του, πολλοί σου λένε όπως ταλαιπωρήθηκα εγώ, το ίδιο να πάθεις κι εσύ, κάτι σαν την αγελάδα του Χριστόδουλου ένα πράμα!

Για το οικονομικό θα σου γράψω αυτό που με «σημαδεύει» στη ζωή μου, ό,τι παίρνω, το παντρεύομαι, δεν το αλλάζω, δεν ασχολούμαι με τίποτα άλλο πέραν αυτού μέχρι να χαλάσει ή να μην υπάρχουν ανταλλακτικά να το φτιάξω ή κρίνεται ασύμφορη η επισκευή του. Αυτός είναι και ο λόγος που στοχεύω ένα δυνατό αεροβόλο και που ξέρεις, τον επόμενο καιρό ίσως επιτραπεί το κυνήγι με αυτό, να νομιμοποιηθούν τα πάντα (λέω τώρα εγώ που «στοχεύω πάντα πιο μακριά) και τότε θα έχω στα χέρια μου αυτό που ήθελα πάντα να έχω και νόμιμα. Ξέρω ότι θα μου γράψεις πως το συγκεκριμένο χόμπι δε είναι μια και έξω και πρέπει να ξόδεψες, να πειραματιστείς και να τα «χώνεις» που και που, αλλά όχι εγώ! Το πήρα, το παντρεύτηκα, τέλος, έτσι είμαι!  Κλάμα

Με δεδομένο λοιπόν πως δεν πρόκειται να αλλάξω αεροβόλο μέχρι τα βαθιά μου γεράματα, θα σου έγραφα πως λόγω της μη νομιμότητας στη χρήση του κυνηγιού, αλλά και στο αν επιτρέπεται τελικά ή όχι η χρήση του αν σε πιάσουν να το κατέχεις ή μεταφέρεις, θα σου γράψω πως δεν διατίθεμαι να δώσω πάνω από 1.500 ευρώ. Δεν εννοώ τα αναλώσιμα που θα χρειαστούν, εννοώ την εφάπαξ αγορά του. Συμπεριλαμβανομένου διόπτρας. Θα προτιμούσα μια TC αλλά νομίζω πως είναι πανάκριβη και δεν αξίζει για μια δεύτερη μπουκάλα που ενσωματώνει να δώσω τόσα λεφτά.

Κάπως έτσι έχουν, καλώς ή κακώς οι αντιλήψεις μου…   Απορία
Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #112 στις: Μάιος 03, 2015, 09:34:48 μμ »

Ωραίος,θες κάτι να ζήσει και όχι για "κανα δυό φορές".
Οι κινέζικες (αυτές που λέγαμε συγκεκριμένα) έχουν αποδειχτεί τέρατα αντοχής
μια και έχουν φάει (δικές μου) πολλές τούμπες,χτυπήματα,φίλου στράβωσε και έγινε S και πάλι την ίσιωσε με σωλήνα !!!
και την άλλη Κυριακή έκοβε κέντρα !!!
Δηλ. και με 50 - 60€ κάνεις δουλειά σου,δε σπάνε δε χαλάνε.
Η ουσία όμως είναι να το ευχαριστιέσαι κιόλας,την πρώτη φορά που θα κοιτάξεις μέσα από φακό με καθαρά κρύσταλλα
θα πείς "θέλω και εγώ"  Σαρκασμός
Πήγαινε στο τόπικ "επιλογή διόπτρας ΙΙ" και ποστάρησε για οπτικό έως 400€,με τα υπόλοιπα 1100 θα πάρεις όπλο -θήκη
μπουκάλα και σύστημα πλήρωσης και πιθανόν να σου μείνουν και (αρκετά) ρέστα  Χαμόγελο
Θα πάρεις πολλές γνώμες με επιχειρήματα αφού λίγο πολύ ότι οπτικό κυκλοφορεί έως 400€ κάποιος το 'χει  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
player
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35



« Απάντηση #113 στις: Μάιος 03, 2015, 09:52:04 μμ »

Αν είναι τόσο καλή η διόπτρα όσο μου γράφεις, είναι πολύ ευχάριστο. Θα κάνω την 34η αγορά  μου την ερχόμενη εβδομάδα! Πιστεύω να μην πειράζει αν ξεκινήσω από τη διόπτρα, ούτως ή άλλως σαν παράνομη που είναι, θα την έχω και για… τηλεσκόπιο!  Αρκεί να μπορεί να φορεθεί πάνω στο .25 αν ποτέ νομιμοποιηθεί, μη μου μείνει στο… μάτι σαν τηλεσκόπιο!

Άρα λοιπόν, 2 κατοχυρώσεις πολύ καλές – κορυφαίες αγορές μέχρι τώρα, το ΑΑ και τη διόπτρα (αν μείνουμε τελικά σε αυτή.). Πάμε να βρούμε τώρα και τα υπόλοιπα!

Τον εξοπλισμό της πλήρωσης τον είχα ξεχάσει! Υπάρχει και αυτός τελικά σαν εξοπλισμός! Εκεί δεν έχω ιδέα πραγματικά, μου έγραψες πως μόνο μέσω φιάλης και όχι χειρός, αν υπάρχουν «παγίδες» στην αγορά της θα χρειαστώ βοήθεια (και εκεί!)

Οκ, για το post, θα το διαβάσω πρώτα να έχω μια εικόνα προτού ποστάρω.

ΥΓ. Αν υπάρχει η συγκεκριμένη διόπτρα σε φθηνότερο κατάστημα γιατί επέλεξες να μου στείλεις το aliexpress??  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #114 στις: Μάιος 03, 2015, 09:57:23 μμ »

Ενδεικτικά,μπορεί την άλλη εβδομάδα να είναι φτηνότερη στo  ebay  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #115 στις: Μάιος 03, 2015, 10:35:11 μμ »

Σε τι τιμη το εχεις βρει το Air arms,που εδώ εχει χ2  Απορία Απορία
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
player
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35



« Απάντηση #116 στις: Μάιος 03, 2015, 10:53:17 μμ »

Αν κατάλαβα καλά στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε, το έχει με 890€ τα 45 ποδόλιβρα.

http://www.milidonis.gr/category-93/opla/air-arms-s510-extra-oksia-6-35mm.html
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #117 στις: Μάιος 03, 2015, 10:57:31 μμ »

Αν κατάλαβα καλά στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε, το έχει με 890€ τα 45 ποδόλιβρα.

http://www.milidonis.gr/category-93/opla/air-arms-s510-extra-oksia-6-35mm.html

Αυτή είναι η τιμη του Άνεση Άνεση

Το εχεις βρει σε καλυτερη τιμη??
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
player
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35



« Απάντηση #118 στις: Μάιος 03, 2015, 11:04:01 μμ »

Όχι δεν το έχω βρει σε καλύτερη τιμή επειδή ακόμη δεν έχω ψάξει για καλύτερη τιμή! Υπάρχουν αν έχω καταλάβει καλά πολλές εκδόσεις στα 510 με επιλογές διαφορετικές για ποδόλιβρα και Joules. Η Air Arms είχε μια πανέμορφη ιστοσελίδα με όλα τα χαρακτηριστικά των εκδόσεων αλλά την κατέβασε.

Αν έχετε τιμές για 45 ποδόλιβρα σε ιστοσελίδες προς αγορά, καλοδεχούμενες.

Τα μόνα links που έχω είναι τα παρακάτω:

http://kapoulitsas-outdoors.gr/index.php/eshop/skopovolh/aerovola-opla/airarms-s510-xtra-sl-rhb-635mm-detail

http://www.pyramydair.com/s/m/Air_Arms_S510_Xtra_FAC_Sidelever_PCP_Air_Rifle/2498

http://www.cheshiregunroom.com/air-arms-s510-superlite-high-power-f-a-c-carbine-rifle.html
Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #119 στις: Μάιος 03, 2015, 11:20:52 μμ »

Σε τι τιμη το εχεις βρει το Air arms,που εδώ εχει χ2  Απορία Απορία

Για τη leapers λέγαμε
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον

Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 15   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: