Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 28, 2024, 11:39:29 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Αεροβόλα pcp της Air Arms
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Αεροβόλα pcp της Air Arms
Αποστολέας Μήνυμα
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26529



« Απάντηση #180 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 02:34:21 μμ »

Αν εξαιρέσεις τον ρεγκ... που δεν είναι του όπλου... το μόνο παράπονο που θα έλεγα ότι έχω εγώ από το 200 είναι η σκανδάλη του...  Αναποφασιστικότητα
Ίδρωσα εγώ και ο Γιώργος 350 να την κάνουμε σκανδάλη...  Χαμόγελο


ΥΓ.  Και η μ@λακία με την βαλβίδα, που μου ''έλυσε'' στα καλά καθούμενα...  Απορία Απορία Απορία    Δεν το άκουσα όμως ποτέ από άλλον...  Κλείσιμο ματιού
Δαιμονισμένο είπαμε...  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26529



« Απάντηση #181 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 02:42:13 μμ »

Πάντως, ότι και να λέμε... όσα 200άρια έχω δει... έχουν κάνη φαρμάκι...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4302



« Απάντηση #182 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 04:24:51 μμ »

λοιπον ετσι απλα για τη γνωση σας λεω ενας ρεγουλατορος δεν χρειαζεται και δεν θελει στρωσιμο. Κλείσιμο ματιού
Ή δειχνει κοσμια διαγωγη ες αρχης ή κατι παιζει.
Στις μετρησεις που κανατε θα εκανα και με καποιο αλλο κουτι σφαιρακια ή ακομα και αλλο ειδος.
αν λεει τα ιδια ή χειροτερα τοτε εγω θα αποφορτιζα λιγο την σφυρα (μπορει και μια ολοκληρη στροφη)
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26529



« Απάντηση #183 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 06:29:30 μμ »

λοιπον ετσι απλα για τη γνωση σας λεω ενας ρεγουλατορος δεν χρειαζεται και δεν θελει στρωσιμο. Κλείσιμο ματιού
Ή δειχνει κοσμια διαγωγη ες αρχης ή κατι παιζει.
Στις μετρησεις που κανατε θα εκανα και με καποιο αλλο κουτι σφαιρακια ή ακομα και αλλο ειδος.
αν λεει τα ιδια ή χειροτερα τοτε εγω θα αποφορτιζα λιγο την σφυρα (μπορει και μια ολοκληρη στροφη)


Εγώ στη θέση του Κώστα θα το έκανα έτσι κι αλλιώς, γιατί είναι ψηλά το όπλο... Αν άκουγες πως χτύπαγε η σφύρα την βαλβίδα θα καταλάβαινες...  Κλείσιμο ματιού

Αυτό το όπλο δεν είναι για καταστροφές... είναι για να περνάς σφαιράκια από την τρύπα της βελόνας...  Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #184 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 06:37:56 μμ »

Καπου το ακουσα,καπου το διαβασα,το εχω τσεκαρει και προσωπικα.Τα 4.5 psp Air arms  δουλευουν πολύ καλα από 11-13 ποδολιβρα Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
pasific
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


« Απάντηση #185 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 06:57:56 μμ »

Καλησπερα στην παρεα
Νεος στο αθλημα με τα pcp παλια ειχα ενα 45αρι diana το οποιο λογο βαρους και οτι ηταν αβαφτο το πουλησα μεσα σε ενα χρονο
τωρα σκεφτομαι να παω σε ενα pcp θα ηθελα να ρωτησω το ς510 βγαινει με ρυθμιστη πιεσης
η ειναι ειδικη εκδοση η ρυθμιση πιεσης γιατι βλεπω μεγαλες αποκλισεις στις τιμες
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #186 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 07:22:34 μμ »

Κανενα pcp air arms εκτως απο τα αγωνιστικα της πχ ftp 900 δεν εχει ρυθμιστη πιεσης αυτο που λεμε reg,
Εχουν ομως ρυθμιστη δυναμης.
Στο 510 η διαφορα τιμης μπορει να ειναι στο κοντακι, οξια η καρυδια.κοντο η μακρυ κλπ

Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
zafka
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 472



« Απάντηση #187 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 08:10:22 μμ »

Προσωπικά θεωρώ τον τρόπο ρύθμισης δύναμης στο S510 αποτυχημένο. Πολύ ευαίσθητο κομβίο χωρίς χαρακτηριστικά κλικ. Αν το ξανάπερνα θα ήταν 12λιβρο και χωρίς ρυθμιση.
Παρεπιπτόντως γνωρίζει κανείς πόσο εύκολο είναι να τοποθετήσεις κάνη S200 ή MPR σε S510;
Καταγράφηκε

diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #188 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 08:39:54 μμ »

Προσωπικά θεωρώ τον τρόπο ρύθμισης δύναμης στο S510 αποτυχημένο. Πολύ ευαίσθητο κομβίο χωρίς χαρακτηριστικά κλικ. Αν το ξανάπερνα θα ήταν 12λιβρο και χωρίς ρυθμιση.
Παρεπιπτόντως γνωρίζει κανείς πόσο εύκολο είναι να τοποθετήσεις κάνη S200 ή MPR σε S510;

Zαφείρη θα διαφωνήσω. Είναι ωραίος ο τρόπος ρύθμισης των air arms. Ευαίσθητος ναί, χωρίς κλίκ ναί, αλλά όχι και αποτυχημένος.
Η σκληρότητα πάντως της ρύθμισης φτιάχνεται, απλά θέλει άνοιγμα το μπλόκ απο κάτω.
Η κάννη του S200 προβλέπω να γίνεται ανάρπαστη, μιας και ήδη έχει μπεί σε πάρα πολλά άλλα όπλα και έχει δώσει λύση σε προβλήματα ευστοχίας και στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό!
Δεν ξέρω αν μπορεί να μπεί χωρίς μετατροπές, αλλά σίγουρα δε θα είναι και κάτι τόσο τραγικό.
Καταγράφηκε
zafka
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 472



« Απάντηση #189 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 08:59:14 μμ »

Έχω ανοίξει τη βίδα κάτω από το ρυθμιστή για να σφίξω τη μικρή αλενόβιδα από κάτω αλλά πολύ μικρή η διαφορά. Έφτιαξα ένα καπάκι για να καλύπτω το ρυθμιστή και έχει λυθεί λίγο το πρόβλημα. Επίσης είναι τόσο ευαίσθητος που πολύ δύσκολα μπορώ να το φέρω στις ταχύτητες που θέλω. Γι αυτό και προσωπικά δεν βρίσκω το ρυθμιστή ότι καλύτερο. Πάντως έχεις δίκιο ότι η λέξη αποτυχία που χρησιμοποίησα είναι ίσως υπερβολική, Εξάλλου το όπλο έχει άλλους προσανατολισμούς από αυτόν που το χρησιμοποιώ...
Επιπλέον έχω πέσει σε κάνη που πάει μόνο τα 10.3 JSB, γι αυτό και ρώτησα για S200 ή MPR.
Καταγράφηκε

Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #190 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 09:16:31 μμ »

 
S200-mpr πανε μερικα σφαιρακια ακομα,αλλα ολοι εχουμε καταληξει στο 10.3. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
pasific
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


« Απάντηση #191 στις: Οκτώβριος 08, 2016, 11:32:58 μμ »

Κανενα pcp air arms εκτως απο τα αγωνιστικα της πχ ftp 900 δεν εχει ρυθμιστη πιεσης αυτο που λεμε reg,
Εχουν ομως ρυθμιστη δυναμης.
Στο 510 η διαφορα τιμης μπορει να ειναι στο κοντακι, οξια η καρυδια.κοντο η μακρυ κλπ


Οκ το καταλαβα αυτο εγω που το θελω για σκοποβολη στα 50 με 60 μετρα να προτιμησω το μακρυ?
καμια καλουτσικη διοπτρα οχι πολλη ακριβη για αρχη?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2016, 03:55:00 πμ από diana350magnum » Καταγράφηκε
Karizma
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1441


Weihrauch Fun-boy


« Απάντηση #192 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 12:20:17 πμ »

Κανενα pcp air arms εκτως απο τα αγωνιστικα της πχ ftp 900 δεν εχει ρυθμιστη πιεσης αυτο που λεμε reg,
Εχουν ομως ρυθμιστη δυναμης.
Στο 510 η διαφορα τιμης μπορει να ειναι στο κοντακι, οξια η καρυδια.κοντο η μακρυ κλπ


Οκ το καταλαβα αυτο εγω που το θελω για σκοποβολη στα 50 με 60 μετρα να προτιμησω το μακρυ?
καμια καλουτσικη διοπτρα οχι πολλη ακριβη για αρχη?

Το αεροβολο ειναι ραβδωτο οπλο,οποτε καταλαβαινεις πως απαγορευτεται
η χρηση του για οποιαδηποτε μορφη κυνηγιου στην Ελλαδα! Κλείσιμο ματιού

Υ.Γ : Εξηγουμαστε εξ αρχης για να μην παρεξηγουμαστε φιλε μου! Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2016, 04:01:07 πμ από diana350magnum » Καταγράφηκε

Anschütz LG 380 Match
AA TX200 MK3 4,5mm
Weihrauch HW35E 4,5mm
Weihrauch HW97KT 4,5mm
Weihrauch HW97K Laminate 5,5mm
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3228


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #193 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 01:55:28 πμ »

 Δεν γνωριζω αν εχουν διαφορα στον αεροθαλαμο τα δυο μοντελα, η οπου αλλου περαν της καννης και πως μεταφραζεται η οποια διαφορα τους σε αυτονομια η' δυναμη, αλλα θεωρω οτι πρεπει να ειναι μικρη εαν υπαρχει.
αρα θα προτεινα να εβλεπες και επωμιζες και τα δυο αν υπαρχει η δυνατοτητα πριν αποφασισεις. ειναι παντα η καλυτερη και ασφαλεστερη οδος,αλλα δυστυχως δεν ειναι εφικτη για τους περισσοτερους...  Λύπη
εγω θα επαιρνα το μακρυ για να παιξω  εκ του ασφαλους βεβαια (για να μην αναφερω οτι εκτιμαται και απο τα προαναφερθεντα κουνελια ...  Στριφογύρισμα ματιών Σαρκασμός Σαρκασμός Γλώσσα Γλώσσα ), αλλα αν το/τα εχει καποιος συνφορουμιτης θα σε συμβουλεψει αυτος ως πιο αρμοδιος. σε καθε περιπτωση οταν ελθει η ωρα,με το καλο να προβεις στην καλυτερη δυνατη αγορα και να ευχαριστηθεις στο επακρο τις δυνατοτητες και χαρες του ,με οποιον τροπο και για οποιον σκοπο εσυ κρινεις οτι πρεπει..!!  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο



...και ολιγον εξτρα καψιμο,συν μεταμεσονυκτιο σνακ σκεψης υπο μορφη ερωτησης...   ας υποθεσουμε οτι   διατηρει καποιος σε ιδιοκτητο ευμεγεθη,πληρως απομονωμενο,απομακρυσμενο,περιφραγμενο,κλπ,κλπ, χωρο ενα αλφα μεγεθους κονικλοτροφειο. για ιδιωτικη/οικογενειακη,η' ημιεπαγγελματικη χρηση (να βγαινει κανα χαρτζηλικι που λενε...).  ως γνωστον το κουνελι (και διαφορα αλλα ζωντανα επισης...) δεν αρμεγεται για να μας δωσει γαλα ας πουμε. ουτε αβγα κανει.... Στριφογύρισμα ματιών
το μονο που μπορει να μας προσφερει ειναι το κρεας του και το τομαρι του. αμφοτερα αρνειται πεισματικα να τα παραχωρησει οικειοθελως απο οσο ξερω. αρα πρεπει να το θανατωσουμε το ζωντανο (να το γδαρεις και να το φας ζωντανο,το θεωρω και εγω οπως πολλοι αλλοι βαρβαροτητα..  Έκπληξη Σαρκασμός ). στο υποθετικο μας αυτο σεναριο λοιπον,αν ο ιδιοκτητης δεν θελει,δεν γνωριζει,η' δεν σηκωνει το στομαχι του να βαλει μαχαιρι,η' να σπαει σβερκους,  το να το αμολυσεις να πας πιο περα και να του σφυριξεις μια στον κροταφο με το air arms ας πουμε -μιας και περι αυτου ο λογος- λεγεται κυνηγι Απορία   Αναποφασιστικότητα Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών   Σφραγισμένα χείλη
(και τωρα παω να συγγραψω αλλο ενα σεναριο επιστημονικης (η΄οχι και τοσο) φαντασιας (πλουσιας και διεστραμενης... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός ) και τα λεμε αυριο παλι Θεου θελοντος και ιντερνετ επιτρεποντος
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2016, 03:56:07 πμ από diana350magnum » Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26529



« Απάντηση #194 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 07:45:19 πμ »

Δεν είναι μόνο το κυνήγι παράνομο... παράνομο είναι και το οπτικό, αλλά το έχουμε όλοι στα όπλα μας... παράνομο είναι και που πηγαίνουμε στα βουνά και στα λαγκάδια και να ρίχνουμε, ακόμη και με ανοικτά...  Στριφογύρισμα ματιών
Δεν είναι ''διακριτικό'' να δείχνουμε την ευαισθησία μας, μόνο για κάτι που μας ενοχλεί... Όχι, ''τα μα σα και τα σα, μάσατα''... είναι υποκρισία...  Στριφογύρισμα ματιών

ΥΓ.  Υπόψιν, εγώ δεν κυνηγάω...  Άνεση
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 



Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.

Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: