Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 28, 2024, 05:22:43 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Αεροβόλα pcp της Air Arms
Σελίδες: [1] 2 3 ... 15   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Αεροβόλα pcp της Air Arms
Αποστολέας Μήνυμα
Nikos_Atalanti
Τραπεζίτης
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4901


Πάς τζάμπα??.....πάς παντού


« στις: Μάρτιος 20, 2015, 04:25:33 πμ »

Καλησπέρα στην πιό όμορφη αεροβολική παρέα.
Μετά την εγγραφή μου δέν σας απασχόλησα καθόλου γιατί πρώτα ήθελα να αποκτήσω κάποιες
θεωρητικές γνώσεις για τα αεροβόλα εκμεταλευόμενος την δική σας εμπειρία.
20 περίπου μέρες διαβάζοντας (πολύ διάβασμα...) κάθε μέρα άλλαζα γνώμη για το ποιό τελικά θα
έπρεπε να είναι το πρώτο μου αεροβόλο. (εντάξει....αυτό που είχα στα 13 δέν πιάνετε)
Στην αρχή έλεγα για ελατηρίου ώστε να έχω ανεξαρτησία αλλα όσο περισσότερο κοιτούσα βιντεάκια
και περιγραφές αρχισαν να με γοητεύουν τα pcp.
Γενικά δέν είμαι άνθρωπος που του αρέσουν οι πολλές μετατροπές.
Είμαι της φιλοσοφίας οτι εάν δέν σε ικανοποιεί αυτό που έχεις πούλα το και πάρε κάτι πιό καλό.
Δηλαδή εάν πάρω ελατηρίου με βλέπω ή για TX200 ή για HW95 (ακόμη σκέπτομαι σπαστή ή όχι κάνη)
Και πάνω που είχα πεί οτι θα έπαιρνα χατσάν AT44 βλέπω τυχαία στην οπλοεμπορική το S510 XTRA FAC 4,5mm σε προσφορά 580 ευρώ.
Εδώ στην Ελλάδα που κοίταξα είναι 300 ευρώ ακριβότερο.
Αμέσως σκέφτηκα μήν τυχών κάποιο λάκο έχει η φάβα....(πχ έχει κάποιο προβληματάκι και θέλει να το ξεφορτωθεί)
Απ ότι έχω διαβάσει το συγκεκριμένο μαγαζί είναι μια χαρά αλλα εάν το έβρισκα Ελλάδα μέχρι 50 ευρώ παραπάνω θα το έπαιρνα από εδώ.
Εάν κάποιος έχει κάποια γνωριμία με τον εδώ αντιπρόσωπο και μπορούμε να κάνουμε κάτι στο θέμα τιμής θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.(πχ εάν θα υπάρξει κάποια προσφορά για την έκθεση)
Επίσεις απο ότι έχω δεί οι κατέχοντες το συκγεκριμένο όπλο το έχουν σε 5,5mm.
Θα ήθελα να με συμβουλέψετε εάν σε 4,5mm δέν είναι καλό τότε να μήν προβώ σε αγορά.
Αυτό το όπλο μου άρεσε για την τιμή του,τα καλά σχόλια σας και την ευκολία στην ρύθμιση της δύναμης που προσφέρει.
Οποιαδήποτε πρόταση για αγορά διαφορετικού μοντέλου με καλύτερα χαρακτηριστικά σε αυτή την τιμή θα ήταν ευπρόσδεκτη.
Εχω και 2 ερωτήσεις για αρχή.
1.Εάν θέλω να αλλάξω κάνη στο μέλλον με 5,5 γίνεται και εάν ναί με τί κόστος
2.Εχουμε κάποια παραδείγματα απο την αυτονομία του όπλου?

Δέν θα κάνω περισσότερες ακόμη γιατί μπορεί να αλλάξω γνώμη την κυριακή που θα έρθω να σας βρώ να δώ μερικούς απο εσάς απο κοντά και εάν μου επιτρέψετε να ρίξω μερικές με τα όπλα σας.

Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 20, 2015, 04:47:27 πμ »

Αλλαγή διαμετρήματος πέραν των άλλων σε πολύσφαιρο καλύτερα να το ξεχάσεις...
Το 510 είναι πολύ καλό τουφέκι σε όλα τα διαμετρήματα καθώς και βάση για βελτιώσεις
με σφύρα αδρανείας,ρεγουλατόρο κτλ χωρίς αυτό να σημαίνει πως ντε και καλά τα χρειάζεται.
Σε .22 όμως έχει δώσει άριστα δείγματα γραφής στο χαρτί,ξανασκέψου το  Χαμόγελο
Αν έρθεις Κυριακή θα δεις φίλε μου ότι σχεδόν όλοι αφήσαμε τα πισιπιά και παίζουμε με τους σουμιέδες,
Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει και κάτι  Χαμόγελο

Αν θες να αγριέψεις πάντως διάβασε αυτό...

http://wfks.gr/index.php?topic=3455.0

 Έκπληξη Κλείσιμο ματιού Άνεση
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Nikos_Atalanti
Τραπεζίτης
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4901


Πάς τζάμπα??.....πάς παντού


« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 20, 2015, 05:17:22 πμ »

Δηλαδή κώστα αξίζει να πληρώσω απο 580 σε 4,5 880 για 5,5?
Είναι σχεδών 60% παραπάνω.....
Πιστεύω σαν αρχάριος που είμαι μέχρι να φτάσω στο σημείο να μπορώ να αξιοποιήσω τα πλεονεκτήματα που ενδεχομένος θα μου
δώσει το 5,5 θα περάσει καιρός....τότε το πουλάω και πέρνω κάτι άλλο....
Καταγράφηκε
Christos Ni
O Μάγος του χωριού
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 522


OBSCURED BY CLOUDS


« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 20, 2015, 07:34:27 πμ »

Η αυτονομια ενος μη ρεγουλαρισμενου 510 σε 5.5 ειναι περι των 30 βολων
Με ρεγουλατορο και σφυρα αδρανειας ξεπερναει τις 50...(στο δικο μου 60) Η διαφορα δεν ειναι ομως μονο στην ποσοτητα των βολων, αλλα στην ποιοτητα καθως οι ρεγουλαρισμενες εχουν ελαχιστες αποκλισεις μεταξυ τους
Καταγράφηκε

ΡΕ ΟΥΣΤ ΛΕΜΕ !!!
agior
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1401


Καπετάνιος


« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 20, 2015, 07:46:10 πμ »

Καλημέρα Νίκο,
πολύ καλή επιλογή και εξαιρετικής ποιότητας όπλο, το διαμέτρημα 4,5 έχει πλεονέκτημα στην βλητική μικρομεσαίων αποστάσεων, την γκάμμα βολίδων που έχεις διαθέσιμες για να διαλέξεις και (ίσως) μια βελτιωμένη αυτονομία, σε σχέση πάντα με το 5,5 που είναι πιο "κυνηγιάρικο". Σου θυμίζω βέβαια πως το κυνήγι με αεροβόλο δεν επιτρέπεται άρα πας για 4,5 Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Προστάτης της χλωρίδας και πανίδας με εργαλεία διαχείρισης άγριας ζωής
Nikos_Atalanti
Τραπεζίτης
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4901


Πάς τζάμπα??.....πάς παντού


« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 20, 2015, 07:55:37 πμ »

Η αυτονομια ενος μη ρεγουλαρισμενου 510 σε 5.5 ειναι περι των 30 βολων
Με ρεγουλατορο και σφυρα αδρανειας ξεπερναει τις 50...(στο δικο μου 60) Η διαφορα δεν ειναι ομως μονο στην ποσοτητα των βολων, αλλα στην ποιοτητα καθως οι ρεγουλαρισμενες εχουν ελαχιστες αποκλισεις μεταξυ τους


Καλημέρα χρήστο.
Απο ότι κατάλαβα και σε ένα 4,5 με ρεγουλατόρο και σφύρα κάπου εκεί θα είναι η
αυτονομία ή κάνω λάθοσ?
Καταγράφηκε
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4302



« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 20, 2015, 07:59:43 πμ »

Η αυτονομια ενος μη ρεγουλαρισμενου 510 σε 5.5 ειναι περι των 30 βολων
Με ρεγουλατορο και σφυρα αδρανειας ξεπερναει τις 50...(στο δικο μου 60) Η διαφορα δεν ειναι ομως μονο στην ποσοτητα των βολων, αλλα στην ποιοτητα καθως οι ρεγουλαρισμενες εχουν ελαχιστες αποκλισεις μεταξυ τους


Καλημέρα χρήστο.
Απο ότι κατάλαβα και σε ένα 4,5 με ρεγουλατόρο και σφύρα κάπου εκεί θα είναι η
αυτονομία ή κάνω λάθοσ?
Καλημερα....εξαρτατε απο τη ρυθμιση που θα κανεις.Χωρις πηρα στο συγκεκριμένο οπλο αλλα απο αλλα που εχω το λιγοτερρο θα ειναι στα ιδια με το 5,5
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 20, 2015, 08:02:09 πμ »

Δική μου γνώμη είναι να κάνεις πρώτα ένα τηλέφωνο στον κύριο Οπλοεμπορική. Πολλές φορές άλλα γράφει στη σελίδα του και άλλα ισχύουν. Ίσως να βρείς στην αναγραφόμενη τιμή και ένα 5,5άρι.
Καταγράφηκε
Christos Ni
O Μάγος του χωριού
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 522


OBSCURED BY CLOUDS


« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 20, 2015, 08:05:21 πμ »

Η αυτονομια ενος μη ρεγουλαρισμενου 510 σε 5.5 ειναι περι των 30 βολων
Με ρεγουλατορο και σφυρα αδρανειας ξεπερναει τις 50...(στο δικο μου 60) Η διαφορα δεν ειναι ομως μονο στην ποσοτητα των βολων, αλλα στην ποιοτητα καθως οι ρεγουλαρισμενες εχουν ελαχιστες αποκλισεις μεταξυ τους


Καλημέρα χρήστο.
Απο ότι κατάλαβα και σε ένα 4,5 με ρεγουλατόρο και σφύρα κάπου εκεί θα είναι η
αυτονομία ή κάνω λάθοσ?

Νικο πιθανολογω οτι λογω χαμηλοτερης δυναμης το 4.5 και εφοσον εχει τον ιδιο θαλαμο με το 5.5, θα βγαζει περισσοτερες βολες
Καταγράφηκε

ΡΕ ΟΥΣΤ ΛΕΜΕ !!!
Nikos_Atalanti
Τραπεζίτης
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4901


Πάς τζάμπα??.....πάς παντού


« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 20, 2015, 08:17:05 πμ »

Καλημέρα Νίκο,
πολύ καλή επιλογή και εξαιρετικής ποιότητας όπλο, το διαμέτρημα 4,5 έχει πλεονέκτημα στην βλητική μικρομεσαίων αποστάσεων, την γκάμμα βολίδων που έχεις διαθέσιμες για να διαλέξεις και (ίσως) μια βελτιωμένη αυτονομία, σε σχέση πάντα με το 5,5 που είναι πιο "κυνηγιάρικο". Σου θυμίζω βέβαια πως το κυνήγι με αεροβόλο δεν επιτρέπεται άρα πας για 4,5 Μεγάλο χαμόγελο

Καλημέρα καπετάνιε.
Αφου δέν υπάρχει πρόβλημα με το 4,5 αυτό θα πάρω λόγο προσφοράς.
Τώρα πάλι εάν υπάρξει κάτι καλό σε μεταχειρισμένο 5,5 δέν θα πώ όχι.
Για κυνήγι ούτε να το συζητάς,αφού δέν τα τρώω γιατί να τα κυνηγάω τα κακόμηρα τα ζωντανά.
Τώρα εάν βρεθεί κανενα φίδι ή κανένας ποντικός μπροστά μου μάλλον δέν θα του την χαρίσω.
Πιστεύω οταν πάρω το όπλο να μεσολαβήσεις για μουγκανοτήρι σαν το δικό σου.... Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Nikos_Atalanti
Τραπεζίτης
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4901


Πάς τζάμπα??.....πάς παντού


« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 20, 2015, 08:17:49 πμ »

Δική μου γνώμη είναι να κάνεις πρώτα ένα τηλέφωνο στον κύριο Οπλοεμπορική. Πολλές φορές άλλα γράφει στη σελίδα του και άλλα ισχύουν. Ίσως να βρείς στην αναγραφόμενη τιμή και ένα 5,5άρι.

+1000
Καταγράφηκε
zafka
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 472



« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 20, 2015, 08:26:50 πμ »

To 4.5 είναι πάρα πολύ ωραίο και συνδιαζόμενο με ένα βαρύ σφαιράκι (10.3 grain) μπορεί να κάνει παπάδες (το έχω και γι'άυτό το λέω). Επίσης πιθανότατα να το δουλεύεις στη μέση του ρυθμιστή δύναμης γιατί από κει και πάνω οι ταχύτητες "καίνε" και τα αποτελέσματα θα είναι αναμφίβολα. Το δικό μου στη μεσαία ρύθμιση "φτύνει" τα JSB 10.3 με 850 πόδια και με πολύ καλά αποτελέσματα. Με ρεγουλατόρο που έχει βγάζει πάνω από 70 βολές.
Καταγράφηκε

Nikos_Atalanti
Τραπεζίτης
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4901


Πάς τζάμπα??.....πάς παντού


« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 20, 2015, 09:01:29 πμ »

To 4.5 είναι πάρα πολύ ωραίο και συνδιαζόμενο με ένα βαρύ σφαιράκι (10.3 grain) μπορεί να κάνει παπάδες (το έχω και γι'άυτό το λέω). Επίσης πιθανότατα να το δουλεύεις στη μέση του ρυθμιστή δύναμης γιατί από κει και πάνω οι ταχύτητες "καίνε" και τα αποτελέσματα θα είναι αναμφίβολα. Το δικό μου στη μεσαία ρύθμιση "φτύνει" τα JSB 10.3 με 850 πόδια και με πολύ καλά αποτελέσματα. Με ρεγουλατόρο που έχει βγάζει πάνω από 70 βολές.

Πολύ καλό μου ακούγεται...
Να σε ρωτήσω κάτι.
Εχεις δοκιμάσει να το φουσκώσεις με τρόμπα?
Εάν για αρχή θελήσω να ρίχνω χωρίς να έχω φιάλη θα είναι πολύ δύσκολο?
Μιλάμε για 2 γεμίσματα το σαββατοκύριακο.
Καταγράφηκε
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 20, 2015, 09:07:51 πμ »

Η εξάρτηση με αυτά τα όπλα έρχεται με το που θα το πάρεις στα χέρια σου. Οπότε καναδυό γεμίσματα τα ξεχνάς. Οι βολές που θα κάνεις θα είναι πάαααρα πολλές!

Την τρόμπα δεν τη συνιστώ σε κάνεναν, εκτός και αν μένεις σε καμιά έρημο ή καμιά βουνοκορφή. Δεν είναι ότι καλύτερο για το όπλο σου, αλλά και την υπομονή σου...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 20, 2015, 09:11:17 πμ »

Μακρια απο τρομπες......... ( Γενικα Σφραγισμένα χείλη ) Θα σου γεμισουν τον θαλαμο υγρασια και με την ιδια τιμη σχεδον παιρνεις μια μικρη φιαλλη.
δες εδω το 510 σε 4.5 να κολλησεις ακομη περισσοτερο Άνεση

 <a href="http://www.youtube.com/watch?v=O-HAWWBzKKI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=O-HAWWBzKKI</a>
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.

Σελίδες: [1] 2 3 ... 15   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: