Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 27, 2024, 06:52:32 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Έρευνα: Πόσοι από εμάς (και πόσες φορές) είχαν ψιλοατύχημα με αεροβόλο.
Σελίδες: [1] 2 3 4   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Έρευνα: Πόσοι από εμάς (και πόσες φορές) είχαν ψιλοατύχημα με αεροβόλο.
Αποστολέας Μήνυμα
Nikos_Atalanti
Τραπεζίτης
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4901


Πάς τζάμπα??.....πάς παντού


« στις: Μάιος 27, 2015, 08:37:38 μμ »

Λέω για περιπτώσεις δυσλειτουργίας του όπλου,απροσεξίας ή μή τήρηση των κανόνων ασφαλείας.
Συμπεριλαμβάνονται και οι περιπτώσεις που τελικά δέν συνέβει κάτι άν και θα μπορούσε.
Το ανοίγω το θέμα κυρίως για να μάθουμε οι νεότεροι και να φυλαγόμαστε.
Aπο όσο είδα δέν έχει ξαναπαίξει το θέμα....εάν έχει κάποιος μόντ να το μετακινήσει.

Εμένα ευτυχώς δέν μου έχει συμβεί τίποτα ακόμη....είμαι νέος στον χώρο... Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 28, 2015, 07:45:38 πμ από diana350magnum » Καταγράφηκε
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #1 στις: Μάιος 27, 2015, 09:04:02 μμ »

Ωραίο θέμα Νίκο και πολύ διδακτικό.

Μου έχουν τύχει πολλά και διάφορα κατα καιρούς, είτε έφταιγα εγώ, είτε έφταιγε κάποιος άλλος. Ευτυχώς όλα όμως είχαν θετική κατάληξη.  
Νομίζω πως η γραμμή μεταξύ ασφαλούς και σωστού χειρισμού με το να γίνει το ατύχημα είναι πολύ πολύ λεπτή...

Σε διάφορα σεμινάρια που έχω κάνει για θέματα ατυχημάτων και πυρκαγιάς, έχω διδαχθεί πως για να προκληθεί ένα τέτοιο ατύχημα (θα θεωρήσω και το αεροβόλο όπλο ένα απο αυτά) χρειάζονται τουλάχιστον δύο, συνήθως τρείς αρνητικοί παράγοντες. Για παράδειγμα (αυπνία, αυξημένο στρές, υψηλή εξωτερική θερμοκρασία, απόσπαση προσοχής, πείνα, υπερβολική εμπιστοσύνη, παραβίαση κανόνων ασφαλείας κα.)

Το 95% όλων των ατυχημάτων που συμβαίνουν στον κόσμο, οφείλονται σε δύο-τρείς απο τους προαναφερθέντες παράγοντες και μόνο 5% σε κάποιο παράγοντα αστάθμητο... Τα ατυχήματα δηλαδή, αν θα μπορούσαμε να τα "χαρτογραφίσουμε" και να τα "ερμηνεύσουμε" πριν γίνουν, θα μπορούσαμε να τα αποφύγουμε σε τεράστιο ποσοστό!
  
Το σημαντικότερο όταν έχουμε να κάνουμε με όπλα, με ένα πολύπλοκο μηχάνημα, μια εργαλειομηχανή κτλ κτλ, είναι οι κινήσεις μας να είναι 100% ενσυνείδητες και όχι μηχανικές. Να έχουμε δηλαδή ανα πάσα στιγμή στο μυαλό μας πως έχουμε να κάνουμε με κάτι πάρα πολύ επικίνδυνο.  
Καταγράφηκε
Mastromhtsos
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 325



« Απάντηση #2 στις: Μάιος 27, 2015, 09:06:48 μμ »

  Καλησπέρα σε όλους.
 Εγώ στην ώρα με το αεροβόλο δεν έχω πάθει τίποτα. Απεναντίας το τροχάκι κοντεύει να με αφήσει ανάπηρο.
Καταγράφηκε
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #3 στις: Μάιος 27, 2015, 09:31:39 μμ »

υλικες ζημιες τριτων πιανονται  Απορία  Στριφογύρισμα ματιών  Γλώσσα
γιατι δοξα το Θεο σωματικες βλαβες η καταστροφη η αχρηστια εξοπλισμου δεν ειχαμε μεχρι στιγμης... (μακρυα απο εμας και απο ολους..)
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #4 στις: Μάιος 27, 2015, 09:56:35 μμ »

Σύνηθες "ατύχημα" νέων και όχι μόνο αεροβολιστών, είναι με οπλισμένο όπλο και σπασμένη κάννη να πατούν τη σκανδάλη.
Μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει καφάλι να σπάει ή δάχτυλο να κόβεται και η ζημιά περιορίζεται σε ένα γενναίο στράβωμα κάννης, ευτυχώς...
Καταγράφηκε
michael1969
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 296


ΣΕΡΡΕΣ...


« Απάντηση #5 στις: Μάιος 28, 2015, 07:31:25 πμ »

Σε οπλισμενο οπλο σπαστης καννης magtech μου το εδωσε φιλος να ριξω και εγω απο συνηθεια πηγα να το ξαναοπλισω και να βαλω σφαιρακι ελα ομος που το οπλο εχει προβλημα και μολις το ανοιξα ξαναεκλεισε αποτομα και παραλιγο να φαω την καννη στην μαπα λιγο η καννη στραβωσε και τα νυχι μου....
Καταγράφηκε
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4304



« Απάντηση #6 στις: Μάιος 28, 2015, 08:28:21 πμ »

λυμένο κοντάκι για δοκιμες σε ένα PCP και καποια στιγμη μπερδεύεται η σκανδαλη στη μπλούζα μου και ριχνει. Απώλειες   ευτυχώς
μόνο το τραπεζακι της τηλεόρασης  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #7 στις: Μάιος 28, 2015, 12:17:56 μμ »

Παιδιά το θέμα είναι σοβαρό και πολύ ενδιαφέρον, ας μη το χαλάμε ενώ ακόμα καλά καλά δεν άρχισε...
Καταγράφηκε
agior
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1401


Καπετάνιος


« Απάντηση #8 στις: Μάιος 28, 2015, 12:37:55 μμ »

λυμένο κοντάκι για δοκιμες σε ένα PCP και καποια στιγμη μπερδεύεται η σκανδαλη στη μπλούζα μου και ριχνει. Απώλειες   ευτυχώς
μόνο το τραπεζακι της τηλεόρασης  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη

Ήμουν κι εγώ εκεί, αν θυμάσαι Στριφογύρισμα ματιών Ψάχναμε τη βολίδα να δούμε που πήγε και δεν τη βρίσκαμε, μετά βρέθηκε η ζημιά.

Μπορώ κι εγώ να σας επιστήσω την προσοχή όταν κάνετε δοκιμές (ειδικά στα PCP) χωρίς κοντάκι. Υψηλότατες πιθανότητες η ήδη υπερευαίσθητη σκανδάλη σας ν ακουμπήσει κάπου και... να σου μια τρύπα να χάσκει Σαρκασμός Ευτυχώς στις δικές μου απρόσεκτες την μια την πλήρωσε το φτερό απ το αμάξι της συζύγου Σαρκασμός και την άλλη ο Χρόνης που την έφαγε αλύπητα στην πρόσοψη. Και οι δυο γίνανε γιατί σετάριζα χωρίς κοντάκι. Δεν το ξανακάνω γιατί "μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη.."
Καταγράφηκε

Προστάτης της χλωρίδας και πανίδας με εργαλεία διαχείρισης άγριας ζωής
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14265


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #9 στις: Μάιος 28, 2015, 12:45:08 μμ »

Να έχουμε  ανα πάσα στιγμή στο μυαλό μας πως έχουμε να κάνουμε με κάτι πάρα πολύ επικίνδυνο.  


Σε μια γραμμή τα πάντα.
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
kdaffy
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 297



« Απάντηση #10 στις: Μάιος 28, 2015, 01:33:42 μμ »

   1.Οπλισμενο gamo 5.5 μεσα στο σπιτι αλλα επειδη απασχοληθηκα απο κατι το ξεχασα. Μετα απο λιγο δοκιμαζα να κοιταξω μεσα απο τη διοπτρα απο το παραθυρο (ευτυχως κλειστο) και μπαμ... πατησα σκανδαλη. Ευτυχως δεν εσπασε το τζαμι ενω η βολιδα εγινε πιτα.(την εχω κρατησει ενθυμιο της βλακειας μου).

   2.Ο ανηψιος μου με σπασμενη την κανη στο bam19 πατησε σκανδαλη. Αποτελεσμα πηρε στα χερια το οπτικο και η κανη πηρε λιγο την ανιουσα.

   3.Ειχα βγαλει το κοντακι απ'το 30αρι και οπως αφου ειχα οπλισει και  κλεισει την κανη μπλεχτηκε η σκανδαλη στη μπλουζα μου και εριξε. Αποτελεσμα μια τρυπα στο ταβανι του σαλονιου.

   4.Οταν γυρισα απο το λιμανι που ο φιλος Μανωλης μου εστειλε το προσπορτ δεν κρατιομουν και ηθελα να ριξω στο κουτι που εχω στο σαλονι (χωρις ανοιχτα σκοπευτικα φυσικα και χωρις διοπτρα). Αποτελεσμα μια τρυπαρα στον τοιχο του σαλονιου.

Αν κατσω μπορει να θυμηθω κι αλλα. Αλλα ας ειμαστε ειλικρινεις και ολοι να πουμε τις γκαφες που εχουμε κανει . Ειναι διδακτικο και εχει πλακα.(αρκει ολα να ηταν καλα) Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #11 στις: Μάιος 28, 2015, 01:49:56 μμ »

οπως ξεκινησα νωριτερα να πω (αλλα επειδη κατοπιν παραγγελιας συνφορουμιτη κιολας,το ποστ μου θα διανθιζοταν με διαφορα χιουμοριστικα και θα παρεκτρεπομασταν και πιθανοτατ ορθως διαγραφηκε), ατυχηματα δεν λογιζονται μονο οι κακοι χειρισμοι, η μη τηρηση κανονων ασφαλειας, κατασκευαστικες ατελειες των οπλων,λανθασμενες επισκευες και βελτειωσεις,γενικοτερη απροσεξια και ενθουσιασμος του χρηστη που οδηγουν σε σωματικες και υλικες βλαβες και φθορες.
ατυχημα η' εν δυναμει ατυχημα που μπορει -ο Θεοςνα φυλαει- να οδηγησει και σε δυστυχημα ειναι και υποεκτιμηση η υπερεκτιμηση των δυνατοτητων του οπλου μας και των δικων μας....
επιβαλεται η το κατα δυναμη πληρεστερη γνωση του τι κραταμε στα χερια μας,του τι ειναι ικανο να κανει σε διαφορες αποστασεις και ποιες ικανοτητες διαθετουμε εμεις για να πραξουμε το επιθυμητο...
παντα ενημερωση και πρακτικη εξασκηση πρωτα σε ασφαλες περιβαλλον πριν βγουμε σε αγνωστα  <<νερα>> για κολυμπι...
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
kdaffy
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 297



« Απάντηση #12 στις: Μάιος 28, 2015, 02:13:00 μμ »

Δεν βλεπω να γραφονται γκαφες. Ολοι τοσο σουπερντουπερ ειστε;;  Γλώσσα:P:P:P

Send by my Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 edition) using Tapatalk
Καταγράφηκε
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #13 στις: Μάιος 28, 2015, 02:34:47 μμ »

Δεν βλεπω να γραφονται γκαφες. Ολοι τοσο σουπερντουπερ ειστε;;  Γλώσσα:P:P:P

Send by my Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 edition) using Tapatalk
αφου επιμενεις....
νεοαποκτηθεν at44 .22 δημιουργει οπες εξαερισμου σε μεταλλικη στεγη επαγγελματικου χωρου και φροντιζει για την αυξηση του οριου υγρασιας (χρειαζοταν,πολυ ξεραιλα πριν...),συν τον οικονομικο αλλα και απολυτα ρομαντικο φωτισμο του χωρου απο ηλιαχτιδες σε συγκεκριμενη ωρα της ημερας...
αιτιο? λαθος εκτιμηση (υπο) της δυναμης του οπλου, λαθος εκτιμηση (υπερ)  της αντοχης του υλικου της στεγης .αστοχια δεν υπηρξε απο οσο θυμαμαι. οι τρυπες (3 τον αριθμο) εγιναν αφου διαπερασαν τον στοχο...
αρα μαθαινουμε το οπλο μας και τι ειναι ικανο να κανει πριν προβουμε σε οτιδηποτε οπως προειπα....
επισης  ασφαλες backstop βολιδων δεν ειναι αυτο που αποροφα την ενεργεια της βολιδας και την αποτρεπει απο το να συνεχισει την πορεια της η' να εξοστρακιστει και προξενησει ζημια. ειναι αυτο που ουτε το ιδιο παθαινει σημαντικη ζημια....
Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #14 στις: Μάιος 28, 2015, 02:48:11 μμ »

Δεν βλεπω να γραφονται γκαφες. Ολοι τοσο σουπερντουπερ ειστε;;  Γλώσσα:P:P:P

Send by my Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 edition) using Tapatalk

Κώστα όπως πολύ σωστά έγραψες νωρίτερα, όλοι έχουμε κάνει στραβές άλλοι χοντρές και άλλοι λιγότερο χοντρές.
Σίγουρα αυτό που μένει μετά είναι μπόλικη ντροπή και το πληγωμένο μας εγώ (πως έγινε εγώ ο γαμάτος σκοπευτής που έχω ρίξει τόνους μολύβι να κάνω τέτοια χοντράδα??). Όμως κανονικά πρέπει να μοιραστούμε τη μαλακία μας με όσο τον δυνατόν περισσότερους φίλους, προς γνώσιν και αποφυγήν παρόμοιων περιστατικών.

Και μια ιστορία που συνέβη μπροστά μου...
Παλιότερα είχαμε σαν στέκι για καφέ και καλαμπούρι, ένα κατάστημα με είδη αλιείας και κάτι λίγα κυνηγετικά.
Ο ιδιοκτήτης περιστασιακά καταπιανόταν και με καμιά επισκευή σε όπλα που του έφερναν.
Μια μέρα του φέρνουν ένα πιστόλι διοξειδίου με μεταλλικά bbs. To παίρνει στα χέρια, αφαιρεί το γεμιστήρα, οπλίζει και λέει "για να δούμε αν έχει αέρα η φιάλη ή τον έχει χάσει"? Και ρίχνει (άκουσων άκουσων) στο εσωτερικό της παλάμης του για δοκιμή!!
Με αποτέλεσμα η μεταλλική μπίλια που υπήρχε στη θαλάμη με την όπλιση να περάσει στην κάννη και απο εκεί με τη σειρά της στο χέρι του.
Φυσικά απο τέτοια μικρή απόσταση του καρφώθηκε ανάμεσα στους τένωντες και τα νεύρα!
Τέλος, μετά απο μια ώρα επέμβαση, του έμεινε για αρκετούς μήνες ένα μούδιασμα στο χέρι και μικρή ανικανότητα στα δύο απο τα πέντε δάχτυλα...  
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3 4   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: