Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 20, 2024, 03:39:26 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Έρευνα: Πόσοι από εμάς (και πόσες φορές) είχαν ψιλοατύχημα με αεροβόλο.
Σελίδες: 1 [2] 3 4   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Έρευνα: Πόσοι από εμάς (και πόσες φορές) είχαν ψιλοατύχημα με αεροβόλο.
Αποστολέας Μήνυμα
viston
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 114


« Απάντηση #15 στις: Μάιος 28, 2015, 03:06:37 μμ »

το πρωτο ατυχημα που ειχα παθει ηταν οταν το ειχα πρωτοπαρει το οπλο, εβαλα στο απεναντη δωματιο ενα mdf χοντρουτσικο ενα περιοδικο και ενα πλαστικο καλυμα απο εκτυπωτη χαλασμενο και απο πανω απο αυτα τον στοχο. βαρεσα μια και πηγα να ελενξω να δω αν περασε, ολα καλα δεν περασε απο πισω, βαρεσα 2-3 ακομα και ειχε ανοιξει μια τρυπα να με το συμπαθιο στο mdf και για το υπολοιπο του απογευματος στοκαριζα τοιχο να μην το δει η κυρα και με απελασει Σαρκασμός
το δευτερο και τελευταιο ατυχημα ηταν οταν προσπαθησα να ρυθμισω την σκανδαλη πρωτη φορα, την ελαφρυνα περισσοτερο απο οτι επρεπε και πριν χαιδεψω την σκανδαλη βαρεσε μοναχο του αλλα δοξα τους θεους το ειχα στραμενο προς ασφαλη κατευθυνση.
Καταγράφηκε
Nikos_Atalanti
Τραπεζίτης
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4901


Πάς τζάμπα??.....πάς παντού


« Απάντηση #16 στις: Μάιος 28, 2015, 10:53:32 μμ »

Μόλις θυμήθηκα και εγώ κάτι.
Ο στόχος που χρησιμοποιώ συνήθως είναι ένα στάντ φυλλαδίων με μερικά φυλλάδια που έχουν μπροστά κολλημένα τον χάρτινο στόχο.
Αυτό το κάνω για να μήν φτάνει η βολίδα στο χοντρό σίδερο του στάντ.
Τα φυλλάδια δέν καλύπτουν όλο το σίδερο,αφήνουν 3 πόντους περίπου από πάνω ακάλυπτους.
Μιά μέρα τον χάρτινο στόχο τον κόλλησα λίγο παραπάνω από ότι συνήθως ετσι ώστε το πάνο άκρο του δέν εφάπτονταν στα φυλλάδια.
Ετσι εάν ρίχναμε εκεί η βολίδα θα έβρισκε απευθείας σίδερο.
Εγώ ο έξυπνος (επειδή δέν είχαμε κυάλια και βαριόμουνα να πηγαινοέρχομαι) όταν έριχνε η γυναίκα μου καθόμουν δίπλα
από τον στόχο (2 μέτρα αριστερα) για να λέω πού πήγαν οι βολές της.
Εβαλε στόχο το πάνω μέρος και χτυπώντας η βολίδα στο σίδερο έφυγε με δύναμη ευτυχώς στα δεξιά....
Εγινα κίτρινος από την τρομάρα μου γιατί το σημείο που χτύπησε η βολίδα ήταν στο ύψος του προσώπου μου....
Εάν ερχόταν αριστερά την είχα άσχημα....
Γι αυτό ποτέ δέν καθόμαστε δίπλα σε στόχους.... Σφραγισμένα χείλη
Καταγράφηκε
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26567



« Απάντηση #17 στις: Μάιος 28, 2015, 11:55:47 μμ »

1.  Πιστόλι Smith & Wesson 586 6''. Οι πρώτες βολές στο σπίτι, έγιναν σε περιοδικά που στην πλάτη τους είχαν ένα μαξιλαράκι. Πρώτη βολή... τρύπα στον τοίχο της κουζίνας... Μετά την ρύθμιση όλες πήγαιναν σχεδόν κέντρο. Όλες όμως... Στο τέλος, είχε ''φύγει'' το χαρτί κι εγώ συνέχιζα να ρίχνω στο μαξιλαράκι... Ακόμα υπάρχει τρύπιο στην κουζίνα...

2. Πρώτη βολή με το πρώτο μου 30άρι με διόπτρα. Αρύθμιστη η διόπτρα, η βολή στο τραπεζάκι στον διάδρομο και μετά στον τοίχο της κουζίνας... δίπλα σε αυτή του πιστολιού, αλλά πιο μεγάλη και πιο βαθειά...

3.  Κακή μου συνήθεια, να οπλίζω και να πιάνω την κουβέντα. Έτσι οπλισμένος όπως είμαι, πάει να μου δείξει κάτι ο Αποστόλης - Σκουριασμένος και του λέω τελευταία στιγμή, όταν το χέρι του ήταν ήδη μπροστά στην κάνη μου... περίμενε να δω αν έχει σφαιράκι μέσα και πατάω την σκανδάλη, χωρίς να του δώσω χρόνο να αντιδράσει... Αποτέλεσμα το σφαιράκι να περάσει ξυστά από το χέρι του...

4.  Οπλίζω ''φτιαγμένο'' Gas Ram με υπερευαίσθητη σκανδάλη και την ώρα που το κλείνω ρίχνει μόνο του, με το χέρι μου μακρυά από την σκανδάλη... Ευτυχώς που την ώρα που το έκλεινα, το γύρισα σε μέρος που δεν υπήρχε τίποτα...

5.  Βολή στο σπίτι, δεν θυμάμαι με τι όπλο, προς την στοχοθήκη μου. Βρίσκω το MDF και το σφαιράκι γυρίζει πίσω και το ακούω να σφυρίζει δίπλα απο τ' αυτί μου. Αποτέλεσμα, ένα μικρό ξέφτι στην κουρτίνα...

6.  Αφηρημένος, σκύβω να πιάσω κάτι, δεν θυμάμαι τι, μπροστά από τους πάγκους στο Σχιστό, την ώρα που οι άλλοι έριχναν... Ευτυχώς δεν την έφαγα στο δόξα Πατρί...

Αυτά και ίσως και άλλα που δεν θυμάμαι...


Λύπη Λύπη Λύπη       Ντροπή Ντροπή Ντροπή Ντροπή        Λύπη Λύπη Λύπη Λύπη Λύπη
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2015, 12:13:52 πμ από gatos » Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #18 στις: Μάιος 29, 2015, 12:03:02 πμ »

Εχω κανει 2 τρυπες στην τεντα του μπαλκονιου οι βολες πηγαν σε απενατη πολυκατοικια στο ντουβαρι, αυτο εγινε οταν σεταριζα την BSA 36x44 στα 14 μετρα και ειχα χασει τον κοσμο απο το μεγαλο ζουμ.

Μια τρυπα σε ενα μπουφαν παλι απο σεταρισμα διοπτρας.

Και  3-4 κουφιες, η το ξεχασα η εφυγε το σφαιρακι απο την καννη.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Φραγκίσκος
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1184


« Απάντηση #19 στις: Μάιος 29, 2015, 12:51:07 πμ »

Με οπλισμένο το όπλο πήγα να αλλάξω θέση στο σάκο και έχυσα τον καφέ,νες σκέτο.
Μόλις τον είχα φτιάξει...  Λύπη

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ΜΠΕΦ
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 496


« Απάντηση #20 στις: Μάιος 29, 2015, 01:19:48 πμ »

Σκαγια σε δυο αυτοκινητα σε διαφορετικες περιπτωσεις.Το ενα ηταν το δικο μου,μπαταρισα ενα κορακοηδες και 2 ξωσκαγα πηγαν στην λαμαρινα.Με το αεροβολο πετυχα αλλο δικο μου αυτοκινητο με ψηφο,λογο αρυθηστης διοπτρας,την ακουσε για τα καλα το κακομοιρο...
Καταγράφηκε
kdaffy
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 297



« Απάντηση #21 στις: Μάιος 29, 2015, 03:51:17 μμ »

Σιγα σιγα φευγουν οι ντροπες και βγαινουν '' μαργαριταρια'' Μεγάλο χαμόγελο:D:D:D

Send by my Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 edition) using Tapatalk
Καταγράφηκε
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 05, 2015, 08:10:57 πμ »

Λοιπον εχουμε και λεμε.
1- Προσοχη στο τι θα βαλουμε για στοπ στης βολες μας. Μου εχει τυχει αρκετες φορες να εχω φτιαξει χοντρες κατασκευες απο μαζεμενα περιοδικα και εφημεριδες μεσα σε κουτι απο παπουτσια ακομη και τηλ καταλογους και εννοειται οτι αντεχουν της βολες.............  Μεχρι ενος σημειου Σφραγισμένα χείλη
Ενα 30λιβρο 5,5αρι με ευκολια μπορει να τρυπησει τηλ καταλογο εαν αρχισουμε να κανουμε γκρουπακια των 5 βολων!!! Αποτελεσμα ενα σπασμενο πλακακι στο μπανιο Ντροπή Αλλη φορα σε χρονοφραφιση μια απο τα ιδια ριξε μετρα ριξε μετρα μεχρι που καποια στιγμη να σου η τρυπα στην πορτα οπου το σφαιρακι δεν μπηκε ολοκρηρω μεσα στο ξυλο!!!! λεω δεν ειναι δυνατον να αστοχησα την στοχοθηκη και να εγινε μονο αυτη η ζημια Σφραγισμένα χείλη Λοιπον τρυπησε την στοχοθηκη συνεχισε και τρυπησε τον βραστηρα του σιδερου, και συνεχισε μεχρι που χτυπησε την πορτα Γλώσσα ( αναγκαστηκα να αγορασω καινουργιο σιδερο  Κλάμα)

2- προσοχη στην αρχικη ρυθμηση της διοπτρας μας. Ποτε δεν βαζουμε καινουργια διοπτρα/δαχτυλιδια και ριχνουμε σε στενο χορο!!!!

Μια στο μαγαζι του Πιπ πρωτη βολη στοχευα την στοχοθηκη και η βολιδα πρεπει να εφυγε καμμια 70αρια ποντους επανω στο πριονι.
και αλλη μια στο σπιτι οπου η απωλεια ηταν ενα μπουκαλι σαμπουαν ( ευτηχως ) Αναποφασιστικότητα
3- το ιδιο υσχυει οταν κανουμε δοκιμες με νεους σιγαστηρες!!!! Πλακακι Νο2 Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη


Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
drakman
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 60


Δράκος


« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 05, 2015, 10:13:03 πμ »

Να πω και εγώ τα καμώματά μου.. Σαρκασμός
Βολή στα 6 μέτρα μέσα στο σπίτι με αεροβόλο πιστόλι 4,5mm με πελετ όχι ΒΒ.

Ιδιοκατασκευή στόχος 50χ50 έξι κομμάτια φελιζολ 2cm πάχος το καθένα ενωμένα και πίσω χαρτόνι από κούτα.
Αποτέλεσμα μέχρι να αντιληφθω τι γινόταν 5 τρύπες στον τοίχο.. Σαρκασμός

Άλλη κατασκευή με πανιά και Tshirt απλωμένα σε χαρτόκουτο χωρίς να τα δέσω και με ανοιχτή την κούτα.. Γλώσσα
Αποτέλεσμα εξοστρακισμός (κάτι που δεν περίμενα) και το μολυβάκι στα πόδια μου 5 μέτρα πίσω.. Λύπη
Αν ήμουν κοντύτερα δεν ξέρω με τι δύναμη θα το έτρωγα και που θα με έβρισκε..

Θέλει προσοχή παιδιά..
Πολύ προσοχή.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:42:25 πμ »

Με τα 6λιβρα, ριχνω σε 8 μετρα σαλονι και η στοχοθηκη είναι μεσα στο τζακι Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Για τα βαρια οπλα τα 12λιβρα,ανοιγω τις μπαλκονόπορτες και παω στα 14 μετρα. Με τα 24-26 ποδολιβρα δεν ριχνω ποτε.

ΠΡΟΣΟΧΗ.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 05, 2015, 11:55:48 πμ »

Με τα 6λιβρα, ριχνω σε 8 μετρα σαλονι και η στοχοθηκη είναι μεσα στο τζακι Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Για τα βαρια οπλα τα 12λιβρα,ανοιγω τις μπαλκονόπορτες και παω στα 14 μετρα. Με τα 24-26 ποδολιβρα δεν ριχνω ποτε.

ΠΡΟΣΟΧΗ.
Και που να ειχες 70αλιβρο Στριφογύρισμα ματιών Σφραγισμένα χείλη Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 05, 2015, 12:05:46 μμ »

Με τα 6λιβρα, ριχνω σε 8 μετρα σαλονι και η στοχοθηκη είναι μεσα στο τζακι Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Για τα βαρια οπλα τα 12λιβρα,ανοιγω τις μπαλκονόπορτες και παω στα 14 μετρα. Με τα 24-26 ποδολιβρα δεν ριχνω ποτε.

ΠΡΟΣΟΧΗ.
Και που να ειχες 70αλιβρο Στριφογύρισμα ματιών Σφραγισμένα χείλη Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

70λιβρο Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη,μακρια από μενα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 05, 2015, 01:20:20 μμ »

Αλλο πραγμα που χρηζει προσοχης ειναι οταν μας λεει καποιος *φιλος να ριξουμε με το οπλο του προκειμενου να δουμε τι σοι σκανδαλη εχει φτιαξει.....................

* 97αρι που νιαουριζει
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26567



« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 05, 2015, 01:37:41 μμ »

Αλλο πραγμα που χρηζει προσοχης ειναι οταν μας λεει καποιος *φιλος να ριξουμε με το οπλο του προκειμενου να δουμε τι σοι σκανδαλη εχει φτιαξει.....................

* 97αρι που νιαουριζει


Αν πεις στον άλλον να προσέχει, μιας και δεν την έχει ξαναρίξει ποτέ, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...  Κλείσιμο ματιού
Πριν λίγο καιρό με το δικό μου έριξε ο Νίκος Αταλάντη και τα παιδιά του Πιπ και σε κανέναν δεν έφυγε η σκανδάλη... Κλείσιμο ματιού

ΥΓ.  Προυπόθεση είναι να μην έχεις κάνει εσύ καμμιά μ@λακία στη ρύθμιση... Τότε είναι επικίνδυνα τα πράγματα, γιατί δεν ξέρεις πότε μπορεί να ρίξει μόνο του...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 05, 2015, 02:11:58 μμ »

ΥΓ.  Προυπόθεση είναι να μην έχεις κάνει εσύ καμμιά μ@λακία στη ρύθμιση... Τότε είναι επικίνδυνα τα πράγματα, γιατί δεν ξέρεις πότε μπορεί να ρίξει μόνο του...

Στην δικια σου περιπτωση παυει να ειναι προυποθεση και γινεται  Κανονας  Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.

Σελίδες: 1 [2] 3 4   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: