Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 29, 2024, 09:10:25 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
Σελίδες: [1] 2 3 ... 26   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Διαδικασία απόκτησης σκοπευτικής διόπτρας
Αποστολέας Μήνυμα
ΚΟΝΙ
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 142



« στις: Ιούλιος 29, 2015, 06:37:16 μμ »

Ευχάριστα τα νέα για τον χώρο μας.Πριν λίγες μέρες μου ήρθε η έγκριση για αγορά και κατοχή σκοπευτικής διόπτρας.
Πριν αναλύσω την διαδικασία πρέπει να αναφέρω και να ευχαριστήσω τα άτομα που έτρεξαν για να μπορούμε να έχουμε νόμιμα πια στην κατοχή μας σκοπευτικές διόπτρες.
Τα άτομα αυτά είναι ο Μανώλης Κουριδάκης πρόεδρος του συλλόγου ΣΚΟΛΕΚ στον οποίο ανήκω και ο Γιώργος Γκουτής.Έτρεξαν και άλλα άτομα ειδικά από τον ΑΟΦΑ τα οποία δυστυχώς δεν ξέρω τα ονόματα τους για να τα αναφέρω,αν τα γνωρίζει κάποιος θα παρακαλούσα να τα αναφέρει.Ο Μανώλης Κουριδάκης είναι ένας άνθρωπος που λατρεύει την σκοποβολή και έχει αφιερώσει πολλά χρόνια στα σκοπευτήρια και σαν πρόεδρος του συλλόγου και σαν μέλος της ΣΚΟΕ και ειδικά το σκοπευτήριο των Χανίων του χρωστάει πολλά.Χρειάστηκαν πολλά τηλέφωνα και ταξίδια στην Αθήνα στις συνελεύσεις της ΣΚΟΕ από τον Μανώλη Κουριδάκη για να έχουμε αποτέλεσμα.Η βοήθεια του Γιώργο Γκουτή ανεκτίμητη και αυτή μια και έκανε όλη την δουλειά με την χαρτούρα που απαιτήθηκε για την ενημέρωση στις συνελεύσεις της ΣΚΟΕ σχετικά με το FIELD TARGET.
 
Η διαδικασία τώρα ξεκινάει με την εγγραφή μας σε ένα σκοπευτικό σύλλογο που ανήκει στην ΣΚΟΕ.Μέσω του συλλόγου κάνουμε μία απλή αίτηση στην ΣΚΟΕ σαν το υπόδειγμα:

      Χανιά ../../2015                                                                           Αρ.Πρωτ:                         
                                                            Προς
                                        Σκοπευτική Ομοσπονδία Ελλάδος
     ΘΕΜΑ:<<Χορήγηση Βεβαίωσης Αγοράς Σκοπευτικής Διόπτρας.>>
              Παρακαλούμε όπως χορηγήσετε βεβαίωση αγοράς στον αθλητή
του συλλόγου μας ......................  ..........του ........ με αρ. ΔΕ.ΣΚ. ................
σκοπευτικής διόπτρας .......................... προκειμένου να την προσαρμόσει σε
αεροβόλο τουφέκι που κατέχει νόμιμα ώστε να συμμετέχει στα αγωνίσματα
FIELD TARGET και BENCH REST που από τους κανονισμούς επιτρέπεται η χρήση της.

                Ο                                            Ο                                             
         ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ                                 


Όταν έρθει η βεβαίωση από την ΣΚΟΕ πηγαίνουμε στο αστυνομικό τμήμα της περιοχή μας και την καταθέτουμε αναφέροντας το κατάστημα που θα κάνουμε την αγορά (το οποίο πρέπει να έχει άδεια πώλησης για διόπτρες).
Από το τμήμα εκδίδεται η άδεια αγοράς σκοπευτικού βοηθήματος και με αυτή πηγαίνουμε στο κατάστημα που θα κάνουμε την αγορά όπου θα μας δώσει ένα έντυπο ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ - ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ μαζί με το τιμολόγιο τα οποία θα τα καταθέσουμε στο τμήμα για να μας εκδόση το δελτίο που πρέπει να έχουμε πάντα μαζί μας όταν πάμε για σκοποβολή.Η διαδικασία είναι η ίδια ακριβώς που ακολουθείται για την απόκτηση σκοπευτικού όπλου.Αν κάποιος τώρα έχει στην κατοχή του σκοπευτικό όπλο οπότε και δελτίο απλώς το πηγαίνει στο τμήμα και του συμπληρώνουν και την σκοπευτική διόπτρα. 
Για τις διόπτρες που έχουμε ήδη στην κατοχή μας η μόνη λύση για την ώρα είναι να βρούμε ένα κατάστημα που να μπορεί να μας κόψει τιμολόγιο με ένα μικρό ποσό και να μας φτιάξει το χαρτί που απαιτείτε για να το καταθέσουμε στο τμήμα.
Αυτή είναι η διαδικασία για την απόκτηση σκοπευτικής διόπτρας και είναι λίγο χρονοβόρα αλλά είναι η μόνη λύση για να είμαστε νόμιμοι για την ώρα.
   
Καταγράφηκε
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 29, 2015, 07:18:20 μμ »

Μπράβο Νίκο  Χαμόγελο
Και σε σένα και σε όλα τα παιδιά που έτρεξαν 
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 29, 2015, 08:10:35 μμ »

Μπράβο Νίκο  Χαμόγελο
Και σε σένα και σε όλα τα παιδιά που έτρεξαν 

Μπραβο Νικο και απο εμενα Χαμόγελο

Αυτο που δεν ξερω ειναι καταστημα να εχει αδεια για διοπτρες .

Αν ξερεις μας το λες, και θα βρουμε την ακρη  Κλείσιμο ματιού

Εχω πολλα πραγματα απο οπλα και οπτικα αλλα με πολυ λιγα χαρτια Λύπη
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
ΚΟΝΙ
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 142



« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 29, 2015, 08:46:12 μμ »

Εδώ στα Χανιά γνωρίζω αλλού δεν ξέρω αλλά όλα τα καταστήματα που πουλάνε όπλα σκοποβολής συνήθως έχουν άδεια για διόπτρες.
Πιστεύω ότι μπορεί να γίνει αγορά και από κατάστημα εξωτερικού ή τουλάχιστον από Κύπρο ,τυπώνοντας την ιστοσελίδα την καταθέτεις μαζί με την αίτηση στο τμήμα και όταν σου έρθει η έγκριση κάνεις την αγορά και όταν την παραλάβεις πας στο τμήμα το παραστατικό που περιλαμβάνετε στην συσκευασία και προχωράει η διαδικασία.Αυτό όμως πρέπει να το ρωτήσουμε για ποιο σιγουριά.
Καταγράφηκε
Nikos_Atalanti
Τραπεζίτης
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4901


Πάς τζάμπα??.....πάς παντού


« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 31, 2015, 10:14:58 πμ »

Εγώ για την διόπτρα που θα πάρω από κύπρο συνεννοήθηκα με τον κύριο Αλέξανδρο να μου κόψει το παραστατικό
όποτε θελήσω εγώ και να μου στείλει καί βεβαίωση.
Αρα αρχές του νέου έτους θα είμαι οκ....ελπίζω... Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 31, 2015, 10:18:15 πμ »

Εγώ για την διόπτρα που θα πάρω από κύπρο συνεννοήθηκα με τον κύριο Αλέξανδρο να μου κόψει το παραστατικό
όποτε θελήσω εγώ και να μου στείλει καί βεβαίωση.
Αρα αρχές του νέου έτους θα είμαι οκ....ελπίζω... Μεγάλο χαμόγελο

Απο χαρτια θα εισαι οκ.Τα υπολοιπα σιγα σιγα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Nikos_Atalanti
Τραπεζίτης
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4901


Πάς τζάμπα??.....πάς παντού


« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 31, 2015, 10:29:29 πμ »

Εγώ για την διόπτρα που θα πάρω από κύπρο συνεννοήθηκα με τον κύριο Αλέξανδρο να μου κόψει το παραστατικό
όποτε θελήσω εγώ και να μου στείλει καί βεβαίωση.
Αρα αρχές του νέου έτους θα είμαι οκ....ελπίζω... Μεγάλο χαμόγελο

Απο χαρτια θα εισαι οκ.Τα υπολοιπα σιγα σιγα Κλείσιμο ματιού

 Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Glock34
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5



« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 15, 2016, 01:11:50 μμ »

μια ερώτηση,έχω άδεια κατοχής πυροβόλου 9mm και είμαι γραμμένος σε όμιλο της σκοε.μου αρέσει το αεροβόλο(εδώ και κάνα μήνα) και ασκούμε στο σκοπευτήριο μου(παίζω και το μαθαίνω)και θέλω να βάλω διόπτρα,και να είμαι και νομιμος.μπορω να κάνω αυτό το χαρτί στη σκοε και να μου δώσει άδεια αγοράς?μετά θα πρέπει να κάνω επίσημους αγώνες?και μιας που το είπα επίσημοι αγώνες ?υπάρχει πρωτάθλημα?η δίοπτρα θα γραφτεί στην ίδια άδεια που έχω για το 9mm?ελπίζω να μην σας κούρασα και να είμαι και εκτός θεματος.  ευχαριστώ 
Καταγράφηκε

IN GLOCK WE TRUST
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 15, 2016, 10:23:50 μμ »

H διόπτρα για αεροβόλο δεν πάει με το όπλο,είναι μόνη της.
Θα γραφτεί στο δελτίο που έχεις για το πιστόλι (το δελτίο είναι ένα).
Θα χρειαστείς μια βεβαίωση από το σύλλογο σου ότι ασχολείσαι πχ με το ft.
Αγώνες γίνονται,προς το παρών διασυλλογικοί μόνο στη Λάρισα.

Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Glock34
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5



« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 07:52:14 πμ »

σε ευχαριστήσω πολύ για την απάντηση σου.
Καταγράφηκε

IN GLOCK WE TRUST
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 08:06:05 πμ »

μια ερώτηση,έχω άδεια κατοχής πυροβόλου 9mm και είμαι γραμμένος σε όμιλο της σκοε.μου αρέσει το αεροβόλο(εδώ και κάνα μήνα) και ασκούμε στο σκοπευτήριο μου(παίζω και το μαθαίνω)και θέλω να βάλω διόπτρα,και να είμαι και νομιμος.μπορω να κάνω αυτό το χαρτί στη σκοε και να μου δώσει άδεια αγοράς?μετά θα πρέπει να κάνω επίσημους αγώνες?και μιας που το είπα επίσημοι αγώνες ?υπάρχει πρωτάθλημα?η δίοπτρα θα γραφτεί στην ίδια άδεια που έχω για το 9mm?ελπίζω να μην σας κούρασα και να είμαι και εκτός θεματος.  ευχαριστώ 

Μια εγριση θα δωσει η ΣΚΟΕ στην ασφαλεια,αφου πρωτα πας βεβαιωση απο το καταστημα με τα στοιχεια του οπτικου (στην ΣΚΟΕ) που θα τα δωσεις (μαζι με την εγριση) στη ασφαλεια,και θα περιμενεις για την τελικη αδεια.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Glock34
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5



« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 03:34:43 μμ »

κάποιο μαγαζί να γνωρίζει κανείς στην αθηνα που μπορεί να αγοράσω με βεβαίωση νόμιμα?μέχρι στιγμής ότι έχω ψάξει δεν έχω βρει
Καταγράφηκε

IN GLOCK WE TRUST
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 05:30:52 μμ »

κάποιο μαγαζί να γνωρίζει κανείς στην αθηνα που μπορεί να αγοράσω με βεβαίωση νόμιμα?μέχρι στιγμής ότι έχω ψάξει δεν έχω βρει

Αυτό ψάχνουμε και εμεις,αν το βρουμε θα τα μαθεις τα νεα Χαμόγελο Χαμόγελο

Kαι φυσικα εκτος Ελλαδος, ουτε για αστειο.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 09:55:41 μμ »

κάποιο μαγαζί να γνωρίζει κανείς στην αθηνα που μπορεί να αγοράσω με βεβαίωση νόμιμα?μέχρι στιγμής ότι έχω ψάξει δεν έχω βρει

Πάρε τηλ. στον Μηλιδώνη και το airgunshop που μπορεί να μην είναι Αθήνα αλλά είναι σα να είναι  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
Goldwhisky
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 95


TX200 MKIII 0.177, Hawke EclipseSF 6x24x50


« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 10:17:00 μμ »

Θα δοκίμαζα και στον Κύργια....
Καταγράφηκε


Σελίδες: [1] 2 3 ... 26   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: