Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 28, 2024, 03:56:50 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

ΝΕΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΕΙΣ (ΠΡΟΣΕΧΩΣ)
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 16   Κάτω
  Εκτύπωση  

  ΝΕΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΕΙΣ (ΠΡΟΣΕΧΩΣ)
Αποστολέας Μήνυμα
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 11:50:48 μμ »

Παίζει να δούμε και το μηχανισμό του επιτέλους, ή είναι επτασφράγιστο μυστικό σαν τον τάφο της Αμφίπολης?  Στριφογύρισμα ματιών

Το μυστικο, ειναι η χαρη σε αυτα τα οπλα Κλείσιμο ματιού

Εχω δει Diana 54,και FWB 300S .

Δε με καλύπτει αυτό Χριστόφορε.
Το 54άρι ξέρω πως είναι απο μέσα.
Εσένα δε σε ενδιαφέρει να δείς πως είναι κατασκευασμένο αυτό το αριστούργημα?

Φυσικα και με ενδιαφερει.Οι φιλοι Στρατος και Θρασσος φερνουν τα οπλα τους και τα ριχνουμε Άνεση Άνεση
Ένα τετοιο οπλο δεν μπορεις να το ανοίξεις στο Σχιστο.Ο δημιουργος των οπλων δεν γραφει εδώ,ουτε και σε άλλο φορουμ που γραφει εχει αναφερθεί κατι.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 12:03:00 πμ »

Παίζει να δούμε και το μηχανισμό του επιτέλους, ή είναι επτασφράγιστο μυστικό σαν τον τάφο της Αμφίπολης?  Στριφογύρισμα ματιών

Το μυστικο, ειναι η χαρη σε αυτα τα οπλα Κλείσιμο ματιού

Εχω δει Diana 54,και FWB 300S .

Δε με καλύπτει αυτό Χριστόφορε.
Το 54άρι ξέρω πως είναι απο μέσα.
Εσένα δε σε ενδιαφέρει να δείς πως είναι κατασκευασμένο αυτό το αριστούργημα?

Φυσικα και με ενδιαφερει.Οι φιλοι Στρατος και Θρασσος φερνουν τα οπλα τους και τα ριχνουμε Άνεση Άνεση
Ένα τετοιο οπλο δεν μπορεις να το ανοίξεις στο Σχιστο.Ο δημιουργος των οπλων δεν γραφει εδώ,ουτε και σε άλλο φορουμ που γραφει εχει αναφερθεί κατι.

Eμένα μου κάνει εντύπωση πως όταν ένα καινούριο όπλο πρωτοεμφανίζεται, όλοι μας απο τα πρώτα πράγματα που ρωτάμε είναι για τα μηχανικά του μέρη. Έχει buttoning, έχει καλές ανοχές, έχει οδηγούς ποιοτικούς και καλή τσιμούχα? κτλ κτλ..
Αυτά τα recoiless (αυτού του κατασκευαστή) κατα ένα περίεργο τρόπο δεν έχει αναρωτηθεί κανείς κερατάς πως είναι απο μέσα? Μόνο εγώ είμαι ο περίεργος δηλαδή?
Όσο για το μέρος που θα ανοιχτεί και θα φωτογραφηθεί ένα τέτοιο όπλο, σίγουρα μπορεί ΚΑΙ στο Σχιστό, όταν ανοίγονται εκεί άλλα και άλλα. Προσυμπιεσμένα σετάρονται, κιτάκια τοποθετούνται και άλλα πιο περίπλοκα απο μια απλή αφαίρεση κοντακιού.
Το θέμα μου Χριστόφορε δεν είναι να δω ένα τέτοιο όπλο, μιας και έχω ένα πολύ κοντά μου και ανα πάσα στιγμή μπορώ να πάω και να το επεξεργαστώ και να το αντιγράψω (αν εκεί παει το μυαλό κάποιων). Το θέμα μου είναι να πάψει αυτή η μυστικοπάθεια και η κάλυψη και να δείχνονται όλα στη φόρα. Όπως αρμόζει σε ένα σωστό forum...
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 12:17:50 πμ »

Παίζει να δούμε και το μηχανισμό του επιτέλους, ή είναι επτασφράγιστο μυστικό σαν τον τάφο της Αμφίπολης?  Στριφογύρισμα ματιών

Το μυστικο, ειναι η χαρη σε αυτα τα οπλα Κλείσιμο ματιού

Εχω δει Diana 54,και FWB 300S .

Δε με καλύπτει αυτό Χριστόφορε.
Το 54άρι ξέρω πως είναι απο μέσα.
Εσένα δε σε ενδιαφέρει να δείς πως είναι κατασκευασμένο αυτό το αριστούργημα?

Φυσικα και με ενδιαφερει.Οι φιλοι Στρατος και Θρασσος φερνουν τα οπλα τους και τα ριχνουμε Άνεση Άνεση
Ένα τετοιο οπλο δεν μπορεις να το ανοίξεις στο Σχιστο.Ο δημιουργος των οπλων δεν γραφει εδώ,ουτε και σε άλλο φορουμ που γραφει εχει αναφερθεί κατι.

Eμένα μου κάνει εντύπωση πως όταν ένα καινούριο όπλο πρωτοεμφανίζεται, όλοι μας απο τα πρώτα πράγματα που ρωτάμε είναι για τα μηχανικά του μέρη. Έχει buttoning, έχει καλές ανοχές, έχει οδηγούς ποιοτικούς και καλή τσιμούχα? κτλ κτλ..
Αυτά τα recoiless (αυτού του κατασκευαστή) κατα ένα περίεργο τρόπο δεν έχει αναρωτηθεί κανείς κερατάς πως είναι απο μέσα? Μόνο εγώ είμαι ο περίεργος δηλαδή?
Όσο για το μέρος που θα ανοιχτεί και θα φωτογραφηθεί ένα τέτοιο όπλο, σίγουρα μπορεί ΚΑΙ στο Σχιστό, όταν ανοίγονται εκεί άλλα και άλλα. Προσυμπιεσμένα σετάρονται, κιτάκια τοποθετούνται και άλλα πιο περίπλοκα απο μια απλή αφαίρεση κοντακιού.
Το θέμα μου Χριστόφορε δεν είναι να δω ένα τέτοιο όπλο, μιας και έχω ένα πολύ κοντά μου και ανα πάσα στιγμή μπορώ να πάω και να το επεξεργαστώ και να το αντιγράψω (αν εκεί παει το μυαλό κάποιων). Το θέμα μου είναι να πάψει αυτή η μυστικοπάθεια και η κάλυψη και να δείχνονται όλα στη φόρα. Όπως αρμόζει σε ένα σωστό forum...

+1 Άνεση
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Vardeos®
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2259


General President of Σαλιγκαροστρούγκα,Αγροφύλαξ


« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 12:25:51 πμ »

Κάποτε Γιώργη επί εποχής e-artemis.gr που τότε ήταν το μοναδικό μέσω επικοινωνίας των αεροβολάδων.
Είχα ρωτήσει τον μάστορα που θα μπορούσα να βρω ένα κύλινδρο αλουμινίου για να κάνω στον 100αρι
μου μεγαλύτερο κύλινδρο μιας και είχε άποψη επί του θέματος.

Η απάντηση ήταν στον σταθμό του τρένου κάνεις δεξιά στο πρώτο μαγαζί που θα βρεις.

Μην το ψάξεις δεν θα βρεις κανένα μαγαζί Γιώργη.

Τον Αλουμινένιο κύλινδρο ξέρεις πολύ καλά ποιος Μάστορας τον έφτιαξε να είναι καλά εκεί που είναι...
Καταγράφηκε

Κόβω των σκυλιών κλαρί

Τι να το κάμεις τι πιτσιπι άμα έχεις καλο αλατήριο.

Καντιλοσβήστης σε κακόβουλα διαχειριστικά εργαλεία της φύσης.

mikesf
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1290



« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 10:09:02 πμ »

Ο μόνος τρόπος να δεις τι έχει κάνει ο οπλουργός είναι να το ανοίξεις εσύ.

Εδώ ρώτησα, αν δώσω μια περιουσία για ένα τέτοιο όπλο, θα μπορώ να του αλλάξω ένα ελατήριο, η μια τσιμούχα, και πήρα την απάντηση οτι το όπλο ανήκει στον δημιουργό του.

Τι ψάχνεις τώρα, άκρη δεν βγαίνει...
Καταγράφηκε

Ανώνυμοι Αεροβολικοί
Piperman
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14261


A2R (addicted to recoil)


« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 04:52:31 μμ »

Για το θέμα που συζητάμε να πώ και 'γώ τη γνώμη μου,
ο magnum έχει 100% δίκιο,σαν απλός αναγνώστης του φόρουμ.
Ας το δούμε τώρα αλλιώς,τα όπλα (τα βελτιωμένα) που παρουσιάζονται στο φόρουμ
είναι κατά 99.9% φτιαγμένα από ιδιώτες,από μέλη του φόρουμ που ούτε τους νοιάζει να πουλήσουνε
ούτε τίποτα τέτοιο,ίσα ίσα είναι χαρά (γιατί είναι μεγάλος κόπος μια αναλυτική παρουσίαση,όποιος δεν το 'χει κάνει
δε φαντάζεται πόσο ενέργεια θέλει να γράψεις μια ολοκληρωμένη τεχνική παρουσίαση) να μοιράζουν τη γνώση ελεύθερα,
και όχι μόνο,να βοηθάνε (και μάλιστα αφιλοκερδώς) όσους θέλουν να φτιάξουν κάτι.
Παραδείγματα άπειρα,από μια απλή λίπανση απολίπανση,μια τοποθέτηση κιτ σε όπλο,μια κατασκευή.
Θα θυμάστε οι παλιότεροι στο άλλο φόρουμ ότι κάποιοι τσιμπάγανε από μεροκαματάκι έως μεροκαματάρα
για πράγματα πολύ απλά - τυποποιημένα.Και καλά κάνανε και δε μας νοιάζει,
όταν κάναμε το φόρουμ όμως είπαμε ότι ο μόνος λόγος που το κάνουμε είναι επειδή γουστάρουμε τα αεροβόλα,
κάνουμε κέφι να ρίχνουμε και να σκαλίζουμε και να βελτιώνουμε αεροβόλα,δε θέλουμε να βγάλουμε όμως ούτε σέντσι από αυτά  Χαμόγελο
Και ούτε καν κυνηγάμε τις εγγραφές,τα "διαμάντια" αν θέλετε του φόρουμ είναι ανοιχτά στους επισκέπτες,
διαβάζει όποιος θέλει είναι δεν είναι μέλος.Και 1000000 μέλη να είχαμε τι θα άλλαζε,
θα αποκτούσαμε κύρος;  Απορία ή θα βάζαμε διαφημιστικά μπάνερ; ή διαφήμιση να τρέχει;;;
Απλά μας είναι αδιάφορο,δουλεύουμε σαν ομάδα και το λειτουργικό κόστος το μοιραζόμαστε 5 φιλαράκια και αυτό είναι  Χαμόγελο
Και το μικρό μας φόρουμ δείχνει εκ των πραγμάτων να έχει δόντια,να είναι ένα πραγματικό φόρουμ για αεροβόλα
με θέματα από τα μέλη του που είναι "πρωτοπαγκόσμια" όπως λέει και ο 100άρης.
Και άσε τους άλλους να τα 'χουν όλα κλειδωμένα και να απαιτούν εγγραφή  Άνεση
Υπάρχουν τώρα κάποια όπλα εδώ (για εδώ θα μιλήσω μόνο) που δεν είναι φτιαγμένα από απλούς ερασιτέχνες - χομπίστες,
ή μάλλον για να μην αδικήσω κάποιον θα πώ από κάποιους ανθρώπους που δεν είναι κάν μέλη στο φόρουμ (Σιρχάν)
ή που είναι αλλά από επιλογή δε συμμετέχουν (Γκουτής).
Θεωρώ λοιπόν ότι έχουν το δικαίωμα να λένε "ρίχτε τα,μετρήστε τα,γκρουπάρετε,κάντε ότι θέλετε,παρακαλώ όχι φωτό - όχι λεπτομέρειες".
Ειδικότερα τώρα για τον Σιρχάν,ούτε στο φόρουμ που διαχειρίζεται δεν έχει κάνει αναφορά στη λειτουργία των recoilless.
Φοβάται μην τον αντιγράψουν;Δε νομίζω,απ' τη στιγμή που δίνει όπλα ξέρει ότι μεθαύριο μπορεί να τα δει "γυμνά" στο ίντερνετ.
Φοβάται την κακή κριτική;Την έχει ήδη από όσους δεν τα 'χουν καν δει από κοντά.
Φοβάται μην του κόψουν οι δουλειές;Μάλλον δεν τον πολυενδιαφέρει,έως καθόλου θα έλεγα,αν τον ένοιαζε η κονόμα
θα ήταν μέλος στα φόρα,γειά,είμαι ο Γιώργος - Σιρχάν,φτιάχνω αυτό εκείνο και τ' άλλο,τόσο,τόσο και τόσο,
ειδικαί τιμαί για ναυτικούς - επαναπατριζόμενους.Δεν τον ενδιαφέρει η κονόμα (δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά αλλά απ' την άλλη
ούτε καν τον νοιάζει να προβάλλει τη δουλειά του,με ένα mail σαν τον audrius και paypal θα μπορούσε να πουλάει βάσεις,σκανδάλες,
κέρατα,τα πάντα.Δεν τον νοιάζει και απ' όσο γνωρίζω του έχουν προτείνει να τον πληρώσουν να φτιάξει όπλο και έχει αρνηθεί
και όχι μία φορά και δύο,επιλέγει σε ποιόν θα και σε ποιόν ΔΕΝ θα.Και για να τελειώνουμε,άμα τον ένοιαζε δε θα 'μπλεκε με φόρα,
θα 'χε ένα site - forum ολόδικό του και θα πούλαγε ότι και όσο ήθελε.)
Φοβάται κάτι λοιπόν;Μάλλον όχι...
Τότε γιατί;Όποιος τον γνωρίζει ας τον πάρει τηλέφωνο να τον ρωτήσει.
Η δικιά μου εκτίμηση ποια είναι;
Δε θέλει να δώσει τη χαρά στους 5-10 μ@λάκες.
Που βλέπανε μια γυαλισμένη βίδα και μιλάγανε για "το απαύγασμα της παγκόσμιας αεροβολικής βελτίωσης",
που γκρουπάρουνε στα 100 μέτρα μια τρύπα (μόνο σπίτι τους όμως...  Κλείσιμο ματιού),που στο 80άρι κάναν και χωριστό θέμα για το "δε μας αρέσουν τα σκοπευτικά"
αλλά για το όπλο - λειτουργία μόκο,που πιστεύουν ότι τα μόνα όπλα που υπάρχουν είναι τα HW και ΑΑ,τα παλιά diana και άντε και κανα daystate,
που οδήγησαν εμένα και καμμιά 400αριά άλλους εδώ αλλά δυστυχώς άλλους τόσους σπίτια τους,που "έχουν κουραστεί να διαβάζουν",
που "το 100άρι κάνει μια τρύπα και δε χαλάει ποτέ",που φέρναν όπλα απ' την Αγγλία σε κομμάτια και τα πουλάγανε,
που καταφέραν να κλειδώσουν το πρώτο φόρουμ για αεροβόλα (e-artemis),που τα παίρνανε χοντρότατα ("προήγαγαν" το ήθος στον αεροβολισμό αλλά το ψάρεμα ψάρεμα)
αλλά τους πείραξε ο Ηλίας με τα κοντάκια και ο σιρχάν με τα μηχανουργικά,που,που...
Πριν τρείς μέρες και πριν γράψει ο Γιώργος ο μάγνουμ είχα μια κουβέντα με ένα φίλο,χαρά στην όρεξη σου μου είπε,
του απάντησα "υπάρχουν πλέον 5 μ@λάκες,παλιά ήταν 15,είναι επιλογή μας (ΣΑΝ ΟΜΑΔΑ) να τους απομονώσουμε,
να τους αγνοούμε και να προχωρήσουμε χωρίς αυτούς  Χαμόγελο"
Τον Σιρχάν δεν τον ξέρω προσωπικά αλλά έχω την αίσθηση ότι θα γνωριστούμε σύντομα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Μόνο sex και αεροβόλα πλέον
ΣΤΡΑΤΟΣ
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 139



« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 12:12:55 πμ »

1) Απάντηση προς diana350magnum:
To κάθε recoilless όπλο που έχει φτιάξει ο συγκεκριμένος κατασκευαστής είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ από ένα άλλο, πάλι recoilless, ακόμα και ίδιου τύπου. Έχουν φτιαχτεί, συγκεκριμένα, 5 AA TX recoilless.
Ενώ ΟΛΑ είναι recoilless, κανένα δεν διαθέτει το ίδιο σύστημα «απόσβεσης ανάκρουσης» με το άλλο, ας πούμε, όμοιό του.
Το 80άρι SRS δεν είναι το πρώτο σπαστής κάνης αεροβόλο όπλο ελατηρίου που έχει δεχθεί την βελτίωση recoilless από τον συγκεκριμένο βελτιωτή. Αρκετοί στο Σχιστό έχουν δει-ρίξει το 98άρι με σύστημα recoilless. Ε... το σύστημα που φοράει το συγκεκριμένο 98άρι είναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικό από αυτό του recoilless 80αριού, παρ’ ότι και τα δύο recoilless!
Το εάν απασχολεί τον βελτιωτή η αντιγραφή; Χμμ... δεν το νομίζω! Πρώτον, γιατί ακόμα και εάν γινόταν strip down των όπλων, πάλι δεν θα ήταν καθόλου εύκολη η αντιγραφή. Πίστεψέ με, ξέρω τι σου λέω.
Δεύτερον, το μόνο πράγμα που θα απασχολήσει τον Seerhan, είναι σε τι και πώς θα διαφέρει η επόμενη μετατροπή-βελτίωση από την προηγούμενη.
Αναφέρεις diana350magnum πως έχεις πρόσβαση σε κάποιο recoilless που βρίσκεται κοντά σου. Κάνε λοιπόν μια αναλυτική παρουσίαση του συγκεκριμένου μηχανισμού. ‘Αραγε... ποιας «γενιάς» recoilless θα είναι το συγκεκριμένο όπλο;
Τώρα, για το εάν θα «άνοιγα» το 80άρι στο Σχιστό ή οπουδήποτε αλλού; Όχι. Για τον εξής απλό λόγο: Έχω δει ΟΛΑ τα στάδια βελτίωσης του 80αριού: από το πρωταρχικό γνωστό εργοστασιακό «κλώτσημα μουλαριού», που όλοι μας κάποια έχουμε ρίξει και βιώσει, μέχρις αυτής της τωρινής αίσθησης των «0 ποδολιβρών» που αρκετοί από εσάς έχετε ρίξει και έχετε αποκομίσει. Οπότε, σε προσωπικό, τουλάχιστον, επίπεδο το αίσθημα της περιέργειας και της ανακάλυψης του νέου και διαφορετικού, απλά δεν υπάρχει.
Υπάρχει όμως ο θαυμασμός και η εκτίμηση για την έμπνευση και την δυνατότητα δημιουργίας ενός τέτοιου μοναδικού, όχι μόνον για τα Ελληνικά δεδομένα, εγχειρήματος το οποίο, όπως ήδη ανέφερα, έχει την τάση και την δυναμική να βελτιώνεται συνεχώς.
Εννοείται δε, πως ο μηχανισμός διαφέρει εντελώς από τα παραδείγματα Diana 54 ή FWB300. Εδώ ταιριάζει το τελευταίο μέρος της γνωστής διαφήμισης: «...και εσύ λάδι βάζεις, και εγώ λάδι βάζω»!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
2) Απάντηση στον mikesf:
Δεν νομίζω να πήρες ποτέ τέτοια απάντηση από κάτοχο recoilless όπλου (...το όπλο ανήκει στον δημιουργό του).
Ο λόγος είναι πολύ απλός: Κατά την παραλαβή του όπλου ο βελτιωτής δείχνει ΠΑΝΤΑ στον νέο κάτοχο τις 2-3 λεπτομέρειες που χρειάζεται προκειμένου να προβεί στις αλλαγές που αναφέρεις στο post σου (αλλαγή τσιμούχας ή/και ελατηρίου). Και πίστεψέ με, δεν χρειάζεται να είσαι απόφοιτος του Μ.Ι.Τ. Κλείσιμο ματιού
Παρ’ όλα αυτά, σε κάθε άλλη περίπτωση, το όπλο μπορεί να σταλεί στον βελτιωτή για οποιαδήποτε εργασία, χωρίς καμία πρόσθετη οικονομική επιβάρυνση.
Καταγράφηκε
mikesf
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1290



« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 01:06:26 πμ »

Αν και υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μην έρθω ξανά σε δημιουργική αντιπαραθεση, γιατί κάθε άλλο παρα δημιουργική καταλήγει, σου υπενθυμίζω μεταξύ αλλων:

http://wfks.gr/index.php?topic=850.msg45504#msg45504

"...γιατί σε ένα ΤΧ SRS ο μόνος που μπορεί και δικαιούται να να κάνει λόγο για τυχόν περιθώρια βελτίωσης είναι ο δημιουργός του..."

Άνετα βλέπω βελτίωση απο μια "στόκ" βόρτεκ τσιμούχα σε μια καστομ στις διαστάσεις του κυλίνδρου, και μακάρι να παραδίδεται με οδηγίες συντηρήσεως, κάτι το οποίο δεν ήταν ξεκάθαρο μέχρι τώρα.

Πάλι θα μπούμε σε ιστορίες που όλοι θα συμφωνούμε διαφωνώντας...  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

Ανώνυμοι Αεροβολικοί
agior
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1401


Καπετάνιος


« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 09:05:58 πμ »

Με θυμώσατε.

Τον Παναγή δεν τον ξέρω αλλά μετά από τη στάση του στο όλο θέμα "βελτίωση-απογείωση-το κάνω πενηνταράκια για να το μάθουν όλοι" θέλω να τον γνωρίσω. Μου ταιριάζει τέτοια αντίληψη, συν του ότι είναι και τοπογράφος και ψαροντουφεκάς. Μπράβο του κι ακόμα παραπέρα.

Το συνονόματο που φτιάχνει τα SRS-πράγματι διαστημικά όπλα- δεν τον ξέρω αλλά μετά τη στάση που διαπίστωσα πως κρατάει (με λεγόμενα διαμέσων) δε με χαλάει να μείνω χωρίς να γνωριστούμε. Μου κάνει κάτι σε στοά, μύστες, αντιζηλίες, ίντριγκες, εκλεκτούς κλπ που δε μου είναι επιθυμητά. Εδώ είμαστε παρέα. Κι ούτε θέλουμε SRS σώνει και ντε. Να τα θαυμάσουμε, να τα ρίξουμε, άμποτε μας τύχουν στο δρόμο μας να τα αποκτήσουμε, να τα σεβαστούμε, να τον σεβαστούμε...μάλιστα. Μπράβο του αλλά μέχρι εκεί.

Μπορεί να σας πίκρανα μερικούς αλλά αυτά μου ήρθαν να σας γράψω.
Καταγράφηκε

Προστάτης της χλωρίδας και πανίδας με εργαλεία διαχείρισης άγριας ζωής
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 09:51:03 πμ »

Με θυμώσατε.

Τον Παναγή δεν τον ξέρω αλλά μετά από τη στάση του στο όλο θέμα "βελτίωση-απογείωση-το κάνω πενηνταράκια για να το μάθουν όλοι" θέλω να τον γνωρίσω. Μου ταιριάζει τέτοια αντίληψη, συν του ότι είναι και τοπογράφος και ψαροντουφεκάς. Μπράβο του κι ακόμα παραπέρα.

Το συνονόματο που φτιάχνει τα SRS-πράγματι διαστημικά όπλα- δεν τον ξέρω αλλά μετά τη στάση που διαπίστωσα πως κρατάει (με λεγόμενα διαμέσων) δε με χαλάει να μείνω χωρίς να γνωριστούμε. Μου κάνει κάτι σε στοά, μύστες, αντιζηλίες, ίντριγκες, εκλεκτούς κλπ που δε μου είναι επιθυμητά. Εδώ είμαστε παρέα. Κι ούτε θέλουμε SRS σώνει και ντε. Να τα θαυμάσουμε, να τα ρίξουμε, άμποτε μας τύχουν στο δρόμο μας να τα αποκτήσουμε, να τα σεβαστούμε, να τον σεβαστούμε...μάλιστα. Μπράβο του αλλά μέχρι εκεί.

Μπορεί να σας πίκρανα μερικούς αλλά αυτά μου ήρθαν να σας γράψω.

Καπετάνιε δεν υπαρχει κανενας λογος για αντιπαραθεσεις Άνεση Άνεση

Τι μου εχει διδαξει η ζωη μου.Τα ευκολα,τα γραμμενα,τα πολυφορεμενα,ευκολα τα βαριεσαι.
Τα παραξενα,τα σκοτινα,τα μυστηρια,τα απαγορευμένα κλπ,σε βαζουν στην πριζα της περιεργειας.
Ακουμε...5 ΤΧ και 2 80αρια,ωρε πουστ@ μου Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη εγω να μην είμαι ο  8 ος Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών τι διαολο φραγκα εχω Λύπη Λύπη.
Και παει λεγοντας το θεμα.
ΥΓ,σαν φορουμ,θαυμαζουμε και παρουσιάζουμε ολες τις καλες δουλειες Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
kostas100
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3025



« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 10:25:19 πμ »

Eχω ριξει με καποια απο τα recoilles αεροβολα του Seerhan και ηταν πραγματικη απολαυση η λειτουργια τους,
Αξιο προσοχης ειναι οτι κατασκευαστηκαν απο Ιδιωτη που η αγαπη του για τα αεροβολα και οι
μηχανολογικες γνωσεις του ειχε σαν αποτελεσμα αυτα τα Recoilles(βελτιωμενα αεροβολα).
Το οτι το καθε ενα διαφερει απο το αλλο ,δηλωνει οτι ο κατασκευαστης προσπαθει καθε φορα να
 τα βελτιωσει κι αλλο !!!!
Το οτι επιλεγει "ποιος"θα εχει καποιο απο τα αεροβολα του ,ειναι δικο του θεμα την στιγμη που αναλλαμβανει και την επισκευη σε οποια δηποτε δυσλειτουργια...
 Το να υπαρχει περιεργεια για την κατασκευη τους απο τους "ΜΗ" εχοντες ,ειναι Θεμιτο..
Eιναι ομως ΛΑΘΟΣ κατα την ταπεινη μου γνωμη η συγκριση τους με τα Ιστορικα 10μετρα..
Καποιος που αγοραζει ενα 10μετρο ,εχει αλλες προσδοκιες !!!!
Εμενα με εντυπωσιαζει η Μηχανολογικη μελετη,ποιοτικη κατασκευη αεροβολων που κατασκευαστικαν
πριν απο 40 χρονια,αεροβολα που αντεξαν και λειτουργουν ΑΡΙΣΤΑ μετα απο πολλες χιλιαδες βολες..
Η επιλογη μεταλλων ,η κατεργασια,βαφη,τα ποιοτικα "standards" δυστυχως δεν υπαρχουν σημερα στα
μεταγεννεστερα μοντερνα αεροβολα..
 Νομιζω οτι καθε σοβαρος αεροβολιστης θα πρεπει να "κατεχει"ΕΝΑ τουλαχιστον τετοιο ΙΣΤΟΡΙΚΟ
αεροβολο στον οπλοβαστο του,τωρα που οι τιμες τους εχουν γινει προσιτες....
Παραθετω τις σκεψεις μου χωρις διαθεση Αντιπαραθεσης και ουτε προσδοκω το να συμφωνουν και αλλοι
με τις δικες μου Θεσεις/αποψεις..
Καταγράφηκε
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 11:37:39 πμ »

Εγω για να προλαβω μερικους φιλους θα πω το εξης , Οποιος φτιαχνει κατι ειτε αρεσει ειτε οχι ειναι δικο του θεμα ,οπως και εαν θελει να μοιραστει με αλλους τα τεχνικα χαρακτηριστικα της κατασκευης του.
Δηλαδη το θεμα ξεφευγει λιγακι απο το Αεροβολο και προχωραει προς αναλυση προσωπικοτητας του καθε ενα και γιατι σκεφτεται ετσι.
Τα γραφω αυτα για να προλαβω τυχων καταστασεις που μπορει να δημιουργηθουν μετα.
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 03:45:47 μμ »

Με θυμώσατε.

Τον Παναγή δεν τον ξέρω αλλά μετά από τη στάση του στο όλο θέμα "βελτίωση-απογείωση-το κάνω πενηνταράκια για να το μάθουν όλοι" θέλω να τον γνωρίσω. Μου ταιριάζει τέτοια αντίληψη, συν του ότι είναι και τοπογράφος και ψαροντουφεκάς. Μπράβο του κι ακόμα παραπέρα.

Το συνονόματο που φτιάχνει τα SRS-πράγματι διαστημικά όπλα- δεν τον ξέρω αλλά μετά τη στάση που διαπίστωσα πως κρατάει (με λεγόμενα διαμέσων) δε με χαλάει να μείνω χωρίς να γνωριστούμε. Μου κάνει κάτι σε στοά, μύστες, αντιζηλίες, ίντριγκες, εκλεκτούς κλπ που δε μου είναι επιθυμητά. Εδώ είμαστε παρέα. Κι ούτε θέλουμε SRS σώνει και ντε. Να τα θαυμάσουμε, να τα ρίξουμε, άμποτε μας τύχουν στο δρόμο μας να τα αποκτήσουμε, να τα σεβαστούμε, να τον σεβαστούμε...μάλιστα. Μπράβο του αλλά μέχρι εκεί.

Μπορεί να σας πίκρανα μερικούς αλλά αυτά μου ήρθαν να σας γράψω.

Σε τρείς σειρές τα είπες όλα!
Καταγράφηκε
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 03:51:55 μμ »

1) Απάντηση προς diana350magnum:
To κάθε recoilless όπλο που έχει φτιάξει ο συγκεκριμένος κατασκευαστής είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ από ένα άλλο, πάλι recoilless, ακόμα και ίδιου τύπου. Έχουν φτιαχτεί, συγκεκριμένα, 5 AA TX recoilless.
Ενώ ΟΛΑ είναι recoilless, κανένα δεν διαθέτει το ίδιο σύστημα «απόσβεσης ανάκρουσης» με το άλλο, ας πούμε, όμοιό του.
Το 80άρι SRS δεν είναι το πρώτο σπαστής κάνης αεροβόλο όπλο ελατηρίου που έχει δεχθεί την βελτίωση recoilless από τον συγκεκριμένο βελτιωτή. Αρκετοί στο Σχιστό έχουν δει-ρίξει το 98άρι με σύστημα recoilless. Ε... το σύστημα που φοράει το συγκεκριμένο 98άρι είναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικό από αυτό του recoilless 80αριού, παρ’ ότι και τα δύο recoilless!
Το εάν απασχολεί τον βελτιωτή η αντιγραφή; Χμμ... δεν το νομίζω! Πρώτον, γιατί ακόμα και εάν γινόταν strip down των όπλων, πάλι δεν θα ήταν καθόλου εύκολη η αντιγραφή. Πίστεψέ με, ξέρω τι σου λέω.
Δεύτερον, το μόνο πράγμα που θα απασχολήσει τον Seerhan, είναι σε τι και πώς θα διαφέρει η επόμενη μετατροπή-βελτίωση από την προηγούμενη.
Αναφέρεις diana350magnum πως έχεις πρόσβαση σε κάποιο recoilless που βρίσκεται κοντά σου. Κάνε λοιπόν μια αναλυτική παρουσίαση του συγκεκριμένου μηχανισμού. ‘Αραγε... ποιας «γενιάς» recoilless θα είναι το συγκεκριμένο όπλο;
Τώρα, για το εάν θα «άνοιγα» το 80άρι στο Σχιστό ή οπουδήποτε αλλού; Όχι. Για τον εξής απλό λόγο: Έχω δει ΟΛΑ τα στάδια βελτίωσης του 80αριού: από το πρωταρχικό γνωστό εργοστασιακό «κλώτσημα μουλαριού», που όλοι μας κάποια έχουμε ρίξει και βιώσει, μέχρις αυτής της τωρινής αίσθησης των «0 ποδολιβρών» που αρκετοί από εσάς έχετε ρίξει και έχετε αποκομίσει. Οπότε, σε προσωπικό, τουλάχιστον, επίπεδο το αίσθημα της περιέργειας και της ανακάλυψης του νέου και διαφορετικού, απλά δεν υπάρχει.
Υπάρχει όμως ο θαυμασμός και η εκτίμηση για την έμπνευση και την δυνατότητα δημιουργίας ενός τέτοιου μοναδικού, όχι μόνον για τα Ελληνικά δεδομένα, εγχειρήματος το οποίο, όπως ήδη ανέφερα, έχει την τάση και την δυναμική να βελτιώνεται συνεχώς.
Εννοείται δε, πως ο μηχανισμός διαφέρει εντελώς από τα παραδείγματα Diana 54 ή FWB300. Εδώ ταιριάζει το τελευταίο μέρος της γνωστής διαφήμισης: «...και εσύ λάδι βάζεις, και εγώ λάδι βάζω»!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
2) Απάντηση στον mikesf:
Δεν νομίζω να πήρες ποτέ τέτοια απάντηση από κάτοχο recoilless όπλου (...το όπλο ανήκει στον δημιουργό του).
Ο λόγος είναι πολύ απλός: Κατά την παραλαβή του όπλου ο βελτιωτής δείχνει ΠΑΝΤΑ στον νέο κάτοχο τις 2-3 λεπτομέρειες που χρειάζεται προκειμένου να προβεί στις αλλαγές που αναφέρεις στο post σου (αλλαγή τσιμούχας ή/και ελατηρίου). Και πίστεψέ με, δεν χρειάζεται να είσαι απόφοιτος του Μ.Ι.Τ. Κλείσιμο ματιού
Παρ’ όλα αυτά, σε κάθε άλλη περίπτωση, το όπλο μπορεί να σταλεί στον βελτιωτή για οποιαδήποτε εργασία, χωρίς καμία πρόσθετη οικονομική επιβάρυνση.


Βεβαίως και έχω κοντά μου ένα τέτοιο όπλο και βεβαίως δεν θα κάνω αναλυτική παρουσίαση. Δεν είναι αυτός ο σκοπός μου όπως προείπα, αλλά σκοπός μου είναι να βγαίνουν όσα περισσότερα γίνεται στη φόρα. Να γίνεται μετάδοση γνώσης, όμορφων εικόνων, όμορφων δημιουργιών κτλ κτλ.
Όμως φίλε Στράτο, μιας και είσαι και εσύ ένας ευτυχής κάτοχος ενός τέτοιου όπλου, γιατί δεν γίνεσαι εσύ ο πρώτος άνθρωπος που θα κάνεις μια τέτοια παρουσίαση? Άντε λοιπόν, προσέφερε κάτι πραγματικά ωραίο στο forum μας, να πρωτοτυπήσουμε για ακόμα μια φορά.
Καταγράφηκε
agior
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1401


Καπετάνιος


« Απάντηση #104 στις: Νοέμβριος 03, 2014, 08:39:22 πμ »


Όμως φίλε Στράτο, μιας και είσαι και εσύ ένας ευτυχής κάτοχος ενός τέτοιου όπλου, γιατί δεν γίνεσαι εσύ ο πρώτος άνθρωπος που θα κάνεις μια τέτοια παρουσίαση? Άντε λοιπόν, προσέφερε κάτι πραγματικά ωραίο στο forum μας, να πρωτοτυπήσουμε για ακόμα μια φορά.


Δράττομαι της ευκαιρίας να εκφράσω προκαταβολικά την ευαρέσκεια μου για την παρουσίαση αυτή. Είχε προηγηθεί βέβαια μια παρουσίαση ΤΧ 200 SRS από το stefplak, που μεταφράστηκε στα αγγλικά επίσης, αλλά σ' εκείνην έλλειπαν χαρακτηριστικά στοιχεία για τη λειτουργία αυτή-καθεαυτή του όπλου. Για να το θέσω αλλιώς, πολλά και ιδιαίτερα κολακευτικά τα όσα αναφέρθηκαν αλλά αν δεν συνδυαστούν με περιγραφή τεχνικών παραμέτρων, θα μοιάζει σαν κάτι μαγικό (με τη μεσαιωνική έννοια) και κανείς (που δεν το έχει ρίξει) δε θα μας πιστεύει. Δώστε λοιπόν σ' αυτόν που δεν είναι δυνατόν να αποκτήσει εμπειρία SRS τον τρόπο να την φανταστεί και, γιατί όχι, να την επαναλάβει, γιου νόου γουάτ άι μιιν...

Όσο για τη δεύτερη αποστροφή της παραπάνω προτροπής του φίλου Γιώργου, της πραγματικής προσφοράς στο φόρουμ (εγώ υπερθεματίζω και βάζω και στο ΣΟΚ) αναλογιστείτε ο καθένας από εσάς που διαβάζετε αυτό, τι έχετε προσφέρει εσείς προσωπικά και τι έχουν προσφέρει οι υπόλοιποι. Πάρτε τη λίστα των μελών και ξεκινάτε... Ποιες είναι οι ντίβες και ποιοι οι βαστάζοι. Ποιοι το ανεβάζουν με τα λόγια και τα έργα τους και ποιοι λάμπουν είτε με την απουσία τους είτε με τη λάμψη τη στιγμή της έκρηξης.
Καταγράφηκε

Προστάτης της χλωρίδας και πανίδας με εργαλεία διαχείρισης άγριας ζωής

Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 16   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: