Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 16, 2024, 05:44:13 μμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Tελικά αλλάζει το POI της διόπτρας με τα δαχτυλίδια quick release?
Σελίδες: [1] 2   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Tελικά αλλάζει το POI της διόπτρας με τα δαχτυλίδια quick release?
Αποστολέας Μήνυμα
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« στις: Νοέμβριος 14, 2015, 04:34:41 μμ »

Έχω ακούσει αρκετές φορές τη συζήτηση, αν μετατοπίζεται (έστω και λίγο) το zero της διόπτρας μας, αν της φοράμε δαχτυλίδια quick release, την αφαιρέσουμε και την επανατοποθετήσουμε αργότερα.
Ο κύριος εδώ στο βίντεο, το έψαξε λίγο παραπάνω και μας το αποδεικνύει έμπρακτα.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=rLoHsgh9ZrE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=rLoHsgh9ZrE</a>
Καταγράφηκε
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 04:42:02 μμ »

Γιωργο παιζει μεγαλο ρολο και το οπλο που θα κανεις κατι τετοιο αλλα και ο Τροπος που θα τοποθετηθει το οπτικο με τα δαχτυλιδια πανω στο οπλο.
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 04:47:49 μμ »

Δεν εχω στα οπλα μου δαχτυλιδια guik release.Εχω τα απλα και μονοκοματες βασεις,οταν βγαλω το οπτικο απο το οπλο και το ξανα τοποθετησω,το ποι παντα αλλαζει εστω και ελαχιστα.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 04:55:08 μμ »

Γιωργο παιζει μεγαλο ρολο και το οπλο που θα κανεις κατι τετοιο αλλα και ο Τροπος που θα τοποθετηθει το οπτικο με τα δαχτυλιδια πανω στο οπλο.

Δηλαδή?

Στο κρίκετ για παράδειγμα, τι μπορεί να αλλάξει αν ξανατοποθετήσω τη διόπτρα με αυτά τα δαχτυλίδια?
Καταγράφηκε
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 04:56:39 μμ »

Δεν εχω στα οπλα μου δαχτυλιδια guik release.Εχω τα απλα και μονοκοματες βασεις,οταν βγαλω το οπτικο απο το οπλο και το ξανα τοποθετησω,το ποι παντα αλλαζει εστω και ελαχιστα.

Νομίζω Χριστόφορε πως μιλάμε για δύο πολύ διαφορετικά πράγματα.

Με τις απλές μονοκόμματες βάσεις, ούτε να σφίξεις μπορείς ακριβώς κάθε φορά, ούτε να την τοποθετήσεις ακριβώς στο ίδιο σημείο που ήταν.
Καταγράφηκε
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 05:07:56 μμ »

Δεν εχω στα οπλα μου δαχτυλιδια guik release.Εχω τα απλα και μονοκοματες βασεις,οταν βγαλω το οπτικο απο το οπλο και το ξανα τοποθετησω,το ποι παντα αλλαζει εστω και ελαχιστα.

Νομίζω Χριστόφορε πως μιλάμε για δύο πολύ διαφορετικά πράγματα.

Με τις απλές μονοκόμματες βάσεις, ούτε να σφίξεις μπορείς ακριβώς κάθε φορά, ούτε να την τοποθετήσεις ακριβώς στο ίδιο σημείο που ήταν.

Γιωργο δεν εχω αυτες τις βασεις και δεν ξερω τι κανουν ,δεν βγαζω ποτε τα σεταρισμενα οπτικα πανω απο τα οπλα....και ο θεος βοηθος
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
ikuzusfanis
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1306



« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 05:11:18 μμ »

Κατ εμε το σωστό τεστ θα ήταν να βάλει και να βγάλει τη βάση 5 φορές και να κάνει 5 γκρουπ
Αυτά τα δυο γκρουπ δεν ειναι  καν ίδια για να δεις αν άλλαξε το ροι
Μπαινει σε τοσο κοπο για να μασ πει οτι ειχε δυο φλαιερ και οτι οταν πάτησε σωστά την σκανδάλη γκρουπαρε σωστά .Ε και αυτό τι σημαίνει  Απορία Απορία Απορία Απορία
Στα 90 μέτρα με 5,56 μ4 το οποίο βάλει σε στόχο μεγέθους στήθους ενήλικου άνδρα σε καμιά περίπτωση δεν μπορείς να πεις απο τα δυο αυτά γκρουπ παρολλο τα φλαιερ ότι άλλαξε το ροι ώστε να επηρεάσει την αποτελεσματικοτητα της βολής.
Τώρα σε αεροβόλο που πρέπει να κάνει 20 mm γκρουπ στα 30 μέτρα δεν μπορώ να πω ούτε να εξαχθεί ασφαλές συμπέρασμα
Πόσο μάλιστα όταν ένα κορυφαίο βαιραου απο μονο του δεν εχει ροι  Κλείσιμο ματιού
Αμα ρίξεις σεταρισμενο από παγκο θα κάνει γκρουπ κέντρο άμα ρίξεις μετά όρθιος θα γκρουπαρει πάλι αλλά όχι κέντρο αλλά πχ πιο ψηλά αν ρίξεις σε στυλ ft  θα γκρουπαρει αλλού πάλι. Θυμός
Παντα με τα ελατηρίου βλέπω γκρουπακια και ποτε σκοποβολή .Να γκρουπαρω κέντρο κάθε φορά εννοώ
Έτσι το άφησα από ρύθμιση από πάγκο πχ, έτσι θα ρίξει από την βαλίτσα και την άλλη φορά κρατώντας το διαφορετικά  Κλείσιμο ματιού
Άρα τεστ πρέπει να γίνει σε pcp και μόνο και δεν έχει σχέση με του τύπου στο βιντεο  που με τα ανωτέρω δεδομένα δεν άλλαξε τίποτα πέρα απο βιαστικές βολές στα 90 μετρα που έδωσαν φλαιερ αν δεν ήταν αέρας  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΠΑΡΑ ΓΟΝΑΤΙΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 06:27:56 μμ »

Γιωργο παιζει μεγαλο ρολο και το οπλο που θα κανεις κατι τετοιο αλλα και ο Τροπος που θα τοποθετηθει το οπτικο με τα δαχτυλιδια πανω στο οπλο.

Δηλαδή?

Στο κρίκετ για παράδειγμα, τι μπορεί να αλλάξει αν ξανατοποθετήσω τη διόπτρα με αυτά τα δαχτυλίδια?
Για αυτο σου ειπα αναλογα το οπλο...... Το κρικετ ειναι εκτος ανταγωνισμου Κλείσιμο ματιού Αμα βαλουμε τα δαχτυλιδια και πατησουν σωστα και απο της δυο πλευρες , δηλαδη να σφιγγουμε τα δαχτυλιδια με των ιδιο τροπο καθε φορα δεν αλλαζει το ΠΟΙ.
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
Nikos_Atalanti
Τραπεζίτης
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4901


Πάς τζάμπα??.....πάς παντού


« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 06:44:04 μμ »

Δηλαδή το ίδιο πράγμα μπορούμε να πετύχουμε εάν σφίξουμε τα απλά
δαχτυλίδια με ροπόκλειδο?
Καταγράφηκε
ikuzusfanis
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1306



« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 06:49:15 μμ »

Γιωργο παιζει μεγαλο ρολο και το οπλο που θα κανεις κατι τετοιο αλλα και ο Τροπος που θα τοποθετηθει το οπτικο με τα δαχτυλιδια πανω στο οπλο.

Δηλαδή?

Στο κρίκετ για παράδειγμα, τι μπορεί να αλλάξει αν ξανατοποθετήσω τη διόπτρα με αυτά τα δαχτυλίδια?
Για αυτο σου ειπα αναλογα το οπλο...... Το κρικετ ειναι εκτος ανταγωνισμου Κλείσιμο ματιού Αμα βαλουμε τα δαχτυλιδια και πατησουν σωστα και απο της δυο πλευρες , δηλαδη να σφιγγουμε τα δαχτυλιδια με των ιδιο τροπο καθε φορα δεν αλλαζει το ΠΟΙ.
Έτσι πιστεύω κι εγώ
σε weaver θέλει πάντα να τοποθετείται στα ίδια αυλάκια και να πιέζεται πάντα πίσω η μπροστά πριν βιδωθεί να πάρει τα μικρά κενά των αυλακιών ενώ σε 11 mm πάντα με σημάδια  Κλείσιμο ματιού
Το κρίκετ ειδικά του Γιώργου θα ήταν το απόλυτο εργαλείο λόγω σταθερότητας βελτίωσης και ευθυβολίας  να δείξει αν αλλάζει το ροι σε βάλε βγάλε
Γιώργο αν έχεις έστω και από φίλο δαχτυλίδια  κανε δοκιμή .Τα αποτελέσματα θα δείξουν απόλυτα για το ερώτημα καλύτερα από αυτό το βίντεο. Χαμόγελο Χαμόγελο
Καλά που  δεν το έδωσες  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΠΑΡΑ ΓΟΝΑΤΙΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ
Christopher
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18978



« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 07:30:14 μμ »

Δηλαδή το ίδιο πράγμα μπορούμε να πετύχουμε εάν σφίξουμε τα απλά
δαχτυλίδια με ροπόκλειδο?


Και με ροποκλειδο να τα σφιξεις παντα πρεπει να ριξεις 4-5 βολες να δεις τι κανει,μιλαμε για αεροβολο που  επηρεαζεται απο τις αλλαγες του καιρου,ασε που πολλα οπτικα χανουν το μηδενισμα απο μονα τους.
Καταγράφηκε

TX 200 HC 5.5  .kit v-mach
Hw 95 4.5  kit v-mach
Hw 97 4.5   kit v-mach
Hw 30s 4.5 kit vortek
Diana 75 4.5
Elgamo 300 4.5
Hw 100 fsb 5.5
Air Wolf Mvt 5.5
Steyr LG 110 FT 4.5
Lionheart
WFKS®
Executive
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6870


"ΣΤΡΑΤΟΝΟΜΟΣ"


« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 07:55:29 μμ »

Γενικα οι βασεις τυπου weaver δεν θελουν πολυ σφιξιμω και κρατανε αρκετα Γερα. Εαν η διοπτρα κραταει κεντρα και το οπλο δεν αλλαζει ποι με το παραμικρο οπως το Κρικετ δεν υπαρχει προβλημα. Το να κανουμε καμμια μικρο ρυθμηση που και που κανα κλικ η δυο νομιζω οτι δεν μετραει.
Θυμαμαι μια φορα με ενα 44αρι μονοσφαιρο το ειχαμε λυμενο και το δεσαμε , βαλαμε την διοπτρα πανω με την τελευταια ρυθμηση και χτυπαγαμε ενα σχοινι κοντα στα 80μ!!!
Καταγράφηκε

There are two kind of shooters, those who belong to WFKS and all the rest...................

Πάντα ἰσχύω ἐν τῷ ἐνδυναμοῦντί με Χριστῷ.
kostasgold
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785



« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 09:33:04 μμ »

Εγω εχω τετοια δαχτυλιδια στο 80αρι μου και δεν ειχα ποτε προβλημα , τωρα για τα γκρουπακια που αναφερεται εσεις δεν ξερω γιατι εγω ριχνω σε μεταλλικες σιλουετες και ολα πανε μια χαρα.
Πηρα αυτα μεσω Αγγλιας και τα ακριβοπληρωσα UTG DETACH/LOCK universal airgun rings
Καταγράφηκε

Oποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
gatos
WFKS®
Συντονιστής
Μέλος

Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 26564



« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 09:47:29 μμ »

Τρέλα ρε φίλε...  Στην Αμερική 29$ και στην Αγγλία 46€...  Θυμός

http://www.amazon.com/UTG-Strength-Profile-Tensioned-2-Piece/dp/B00BC61K4G

http://www.ebay.com/itm/Leapers-UTG-QD-Airgun-9-11-5mm-Base-Rifle-Scope-Mount-Rings-Medium-1-Scopes-/370712786898?hash=item56503437d2:g:qWwAAOxyRhBS9QWI
Καταγράφηκε

.
.
.
                           '' Όλα καλά θα πάνε... ''


Artemis M16 .22 (Ηρακλής)  +  UTG Accushot True Hunter Classic 3-12X44 SWAT... 

Almar .177 (Δανάη)  +  Nikko Stirling 6X40...

Cat People (Putting Out Fire) - David Bowie     https://www.youtube.com/watch?v=A9I7U4nuR_I

                Νύχι...  https://i.imgur.com/EVQAkrD.jpg
.
.
.
kostasgold
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785



« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 09:50:50 μμ »

Οταν τα πηρα εγω τα πληρωσα 62 με τα μεταφορικα
Καταγράφηκε

Oποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται

Σελίδες: [1] 2   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: