Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Απρίλιος 20, 2024, 06:31:32 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Μια απορία
Σελίδες: [1] 2 3   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Μια απορία
Αποστολέας Μήνυμα
Nikos_Atalanti
Τραπεζίτης
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4901


Πάς τζάμπα??.....πάς παντού


« στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 06:06:33 μμ »

Μεταφέρω κάτι που έχω αναρτήσει πρώτα σε άλλο φόρουμ.
Εδώ δέν είναι τα πράγματα ακριβώς έτσι αλλά πάλι υπάρχουν αρκετά να συζητηθούν.

Εδώ και ένα χρόνο που ασχολούμαι με τα φόρουμ του αεροβόλου στον Ελληνικό χώρο
μου έχει δημιουργηθεί μία απορία.
Θα σας την παραθέσω με σκοπό την επικοδομητική συζήτησηκαι χωρίς καμμία διάθεση να κρίνω ή
να κατακρίνω κανέναν.
Στις σελίδες του φόρουμ θα διαβάσουμε πλήθος σχολίων, παρατηρήσεων και υποδείξεων που αφορούν
την χρήση διόπρας για σκοπευτικούς λόγους.
Επίσεις θα δούμε προτάσεις αγοράς και αγγελίες των εν λόγο εξαρτημάτων και πλήθος φωτογραφιών.
Σε όποιον ρωτάει το οτιδήποτε σχετικά με την χρήση του απαντάμε άμεσα, χωρίς καμμία περαιτέρω επισήμανση
προβάλοντας και την εμπειρία μας με το αντικείμενο.
Στον αντίποδα όταν κάποιος (συνήθως νέος στο φόρουμ) αναφέρει την λέξη κυνήγι αμέσως τον νουθετούμε λέγοντας ότι είναι
παράνομο, δέν θα απαντηθεί η οποιαδήποτε ερώτηση και να μήν ξαναναφερθεί στις σελίδες του φόρουμ για κάτι τέτοιο.

Και ρωτάω.....
Γιατί την μία παρανομία (που πολλές φορές είναι αποδεδειγμένη με οπτικοακουστικό υλικό και μαρτυρίες στις σελίδες) την αποδεχόμαστε και την επικροτούμε
χωρίς κάν να αναφέρουμε ότι είναι παράνομη (δέν είδα ΠΟΤΕ κανέναν να ρωτάει εάν υπάρχει άδεια χρήσης οπτικού)
και στην άλλη περίπτωση μόνο με μιά ερώτηση και όχι παραδοχή ή αναφορά ή φωτογραφία από παράνομη δραστηριότητα να αποκλείουμε την όποια μεταφορά
γνώσης έχουμε από δραστηριότητες που έλαβαν χώρα στο εξωτερικό όπου επιτρέπεται το κυνήγι.

Θα ήθελα να ακουστούν απόψεις σωστά τεκμηριωμένες που να εξηγούν την συγκεκριμένη στάση που έχει δύο μέτρα και δύο σταθμά.
Εάν δέν υπάρχουν θα παρακαλούσα να γίνει όπως προανέφερα ένας επικοδομητικός διάλογος και όχι απόψεις του στύλ <<έτσι είναι το φόρουμ>>
γιατί θα τις θεωρήσω τουλάχιστον ρηχές.
Καταγράφηκε
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 06:10:55 μμ »

Έτσι είναι το φόρουμ και έτσι είναι η ζωή.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Άς σκίσω και εγώ ένα θέμα να δούμε είναι καλά?
Καταγράφηκε
ΝΙΚΟΣ
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 945



WWW
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 06:17:33 μμ »

και γιατι δεν ρωτας σε κυνιγετικο φορουμ, τα της σκοποβολης Απορία? με αεροβολο  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

ποιος κρατουσαι ωρα ?
οταν ο θεος εφτιαχναι, τον κοσμo. .


norica dream hunter 4,5mm
bam 19/s custom      4,5mm
crosman 357/4          4,5mm
hw 95 tuning              4.5mm
Nikos_Atalanti
Τραπεζίτης
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4901


Πάς τζάμπα??.....πάς παντού


« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 06:22:59 μμ »

Έτσι είναι το φόρουμ και έτσι είναι η ζωή.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Άς σκίσω και εγώ ένα θέμα να δούμε είναι καλά?

Τί άλλο θα δώ.....ο Γιώργος καψοπόστης....πολύ με το όπλο του γάτου έμεινες....σε κόλλησε.... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 06:23:28 μμ »

Eίναι μερικά πράγματα ρε Νίκο που είναι λίγο εύλογα και αυτονόητα.

Έχει ξαναγίνει αυτή η συζήτηση και δεν ήταν απαραίτητο να ανοιχτεί νέο θέμα.

Ακόμα και το ίδιο το αεροβόλο αν το πάρεις με το γράμμα του νόμου είναι παράνομο, τι θα έπρεπε λοιπόν να λέμε σε αεροβολικό φόρουμ? Μη ρίχνετε με αεροβόλα?  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 06:24:25 μμ »

Έτσι είναι το φόρουμ και έτσι είναι η ζωή.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Άς σκίσω και εγώ ένα θέμα να δούμε είναι καλά?

Τί άλλο θα δώ.....ο Γιώργος καψοπόστης....πολύ με το όπλο του γάτου έμεινες....σε κόλλησε.... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Βρε αμα θέλω εγώ ξέρεις τι όργιο μπορώ να γίνω? Χειρότερος απ' όλους! Απλά έχω τον κακό μου εαυτό σε "καταστολή"...   Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε
ikuzusfanis
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1306



« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 06:28:14 μμ »

Έτσι είναι το φόρουμ και έτσι είναι η ζωή.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Άς σκίσω και εγώ ένα θέμα να δούμε είναι καλά?

Τί άλλο θα δώ.....ο Γιώργος καψοπόστης....πολύ με το όπλο του γάτου έμεινες....σε κόλλησε.... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Βρε αμα θέλω εγώ ξέρεις τι όργιο μπορώ να γίνω? Χειρότερος απ' όλους! Απλά έχω τον κακό μου εαυτό σε "καταστολή"...   Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
ποιους εννοεις βρε Γιωργο  Απορία Απορία
Μια φορά έγραψε  και ο καψερός ο Νικος και τον έκραξες   Θυμός Θυμός

Υ.Γ. Πουτανα το θεμα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

ΟΡΘΙΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΠΑΡΑ ΓΟΝΑΤΙΣΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ
Nikos_Atalanti
Τραπεζίτης
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4901


Πάς τζάμπα??.....πάς παντού


« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 06:29:19 μμ »

Αί γιά σου....
Δέν ρωτάω αυτό όμως.....
Αφού όλα είναι κατά βάση παράνομα γιατί αυτός ο διαχωρισμός με το κυνήγι....??
Γιατί επιλέγουμε το ένα να το εξυμνούμε και το άλλο να το κατακρίνουμε αφού και τα 2 είναι παράνομα??
Ποιά η διαφορά??
Καταγράφηκε
Nikos_Atalanti
Τραπεζίτης
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4901


Πάς τζάμπα??.....πάς παντού


« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 06:30:54 μμ »

Είπαμε διάλογο κάνουμε....
Ο διάλογος της wfks είναι και λίγο καψοποστικός... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Γιάννης Κιο.
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4303



« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 07:03:06 μμ »

Αν και πιστευω οτι χθες το βραδυ εφαγες στιφαδο και ειναι η αιτια των αποριων σου σημερα λογου του ανήσυχου υπνου σου Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός θα σου πω.
Η μεν διοπτρα ειναι ενα εξαρτημα για την σκοποβολη
Ενω το κυνηγη ειναι ενα απο τα αποτελεσματα απο την σκοποβολη.
Καταγράφηκε

HW 97K
AT 44 4.5 
Stoeger X20 , TSS Β10 , Crossman 1377
Slavia 631 Lux
Nikos_Atalanti
Τραπεζίτης
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4901


Πάς τζάμπα??.....πάς παντού


« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 07:09:24 μμ »

Ε καί???....και τα γκρουπάκια είναι αποτέλεσμα σκοποβολής αλλά δέν είναι παράνομα... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Thanos.L
Αρχικαψοπόστης v2.1
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3242


αντι-Μιδας...


« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 07:10:06 μμ »


Νικο,τουλαχιστον παρηγορησου στο γεγονος οτι εδω σου απαντουν/με  πολιτισμενα,με χιουμορ,ευγενεια,  ομοιδεατες και μη.  εκει που εθεσες πρωτα το ερωτημα η μοναδικη απαντηση που ελαβες μεχρι τωρα ειναι......   αλλου επιπεδου  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2016, 07:28:22 μμ από Thanos.L » Καταγράφηκε

''Precharged sarcastic''
εργενομπατιροαφραγκος,θεωριτικοσχετικοασχετος,σαρκαστικοπαρλαπιποαστοχος!
''τιποτα καλα δεν θα παει...''
τα οπλα τα εφαγε η μαρμαγκα...
Nikos_Atalanti
Τραπεζίτης
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4901


Πάς τζάμπα??.....πάς παντού


« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 07:23:56 μμ »

Κρίμα.... Λύπη
Καταγράφηκε
Michael
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2017



« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 08:38:25 μμ »

Φιλε Νίκο και υπόλοιπα μέλη, είμαι πολυ νέος στο φόρουμ αλλα και στη ενασχόληση με το αεροβόλο γενικα, αλλα θα πω κι εγώ την άποψη μου μιας και πανω-κατω το ίδιο πιστεύω θα πούμε όλοι.
Η Διόπτρα μπορεί με κάποιον τρόπο να υπάρχει νόμιμα στην κατοχή κάποιου (άσχετα αν δεν διευκρινίζεται  σχεδόν ποτέ) και είναι ένα "αξεσουάρ" -"βοήθημα"  για την σκοποβολή, ενώ το κυνήγι με αεροβόλο ειναι παράνομο και απαγορεύεται διά ροπάλου στην χώρα μας.
Τώρα απ'όσο καταλαβαίνω στην ερώτηση σου, ναι, θα μπορούσαν οι απαντήσεις οταν κάποιος ρωτάει περί κυνηγιού με αεροβόλο να είναι πιο αναλυτικές και με αναφορές τόσο στην εντός χώρας νομοθεσια οσο και για εκτός χώρας, με την συζήτηση να οδεύει στο τι ισχύει εξω, πως κυνηγούν εκει κτλ, αλλα πιθανότατα αυτο να μπορουσε να παρεξηγηθεί (λεω τωρα) σαν καθοδήγηση ή διαμοιρασμό πληροφοριών για κάτι που εντός χώρας είναι παράνομο (οσο και αν είναι αυτο παράλογο) .

Είμαι σίγουρος πως δεν σε διαφωτισα, μιας και οι γνώσεις μου επι του θέματος ειναι ελάχιστες και μπορει και καπου να κανω λάθος, αλλα ειπα να πω κι εγω κατι   Μεγάλο χαμόγελο

Φιλικά πάντα.
Μιχάλης.
Καταγράφηκε
MPEF
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 206


« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 09:19:33 μμ »

Θα το θεσω ως εξης,εχεις μπαρμπα στην κορωνη ? Αμα εχεις ολα καλα οτι και να κανεις ξεμπερδεψες,εδω δημοψηφισμα εγινε και το γραψανε στο μ...ι τους.Λαθροθηρια εκαμες ?Μπορει για ενα κοτσυφα μετα τις 20/02 να σε πανε δικαστηριο και για γαμο με ριπες καλασνικοφ να σου δωσουν και ευχες για το ζευγαρι.Τι μου λες τωρα δηλαδη που τους λεω και γω αμα φαμε κανενα κορακι εγκλημα θα κανουμε η το αντιθετο ?Δηλαδη εγω που δεν εχω κανει ποτε παρανομια ποτε εκτος απο καμια μπεκατσουλα το βραδυ που πηγαινα με αλλον που με ετρεχε για 2 σεζον στο κυνηγι πρεπει να εχω την ιδια αντιμετωπιση με τον αλλο που παει πανω ξεσκιζεται στα γουρουνια και ζαρκαδια μερα νυχτα οτι μερα και να'ναι μετα κανει εμποριο και κονομαει διασκεδαζοντας και επειδη λαδωνει ξεμπλεκει?
Η απαντηση ειναι ολοι μας ειμαστε παρανομοι και πρωτο το καρατος και ο νομοθετης οσο γιατο τελευταιο ειναι εγγυημενο.Τωρα ειναι να μην πεσεις σε μυστηριο αμα ειναι ενημερωμενος πραγμα σπανιο εχεις καλως για;τι διαφορετικα πας με το γραμμα του νομου και τον πινεις παραυτα.
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: