Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 19, 2024, 06:31:27 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Κυνήγι με Αεροβόλο.Θεσμικό και Νομικό Υπόβαθρο.
Σελίδες: [1] 2 3   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Κυνήγι με Αεροβόλο.Θεσμικό και Νομικό Υπόβαθρο.
Αποστολέας Μήνυμα
mike
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 24



« στις: Ιούνιος 15, 2011, 08:50:39 μμ »

τον λόγο που τόσα χρόνια είναι απαγορευμένο το κυνήγι με αεροβόλο τον ξέρετε?

και η καραμπίνα που προκαλεί οικολογική καταστροφή γιατί επιτρέπετε???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2011, 09:26:59 μμ από AIG » Καταγράφηκε
iraklis2010
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 200



« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 15, 2011, 09:29:59 μμ »

Γιατι φιλε μου το κυνηγι με οπλο που φερει ραβδωτη κανη απαγορευεται στην Ελλαδα γι'αυτο απαγορευεται και το αεροβολο.
Και συ φιλε μου(οπως και ολοι μας) προκαλεις οικολογικη καταστροφη εφοσον χρησιμοποιεις το αυτοκινητο σου η την μηχανη σου
Καταγράφηκε

****Κακαλι μαλια****
HW 90  5,5 LAZAGLIDE  WALNUT BY HERCULES
HW 97K  4,5  CUSTOM DRAGON
DIANA 34 4,5  FULL CUSTOM--- BY  DIANA 350 MAGNUM--- WALNUT BY HERCULES
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 15, 2011, 09:54:20 μμ »

Πέρα από αυτό,υπάρχουν και άλλοι δύο λόγοι:
1ος) είναι ότι επειδή το αεροβόλο λόγω δύναμης δεν μπορεί να καταφέρει καίριο πλήγμα στο θήραμα,θεωρείται απάνθρωπό και άδικο για το θήραμα.
2ος) ότι επειδή το αεροβόλο δεν έχει μεγάλο κρότο δεν δίνει την ευκαιρία στο θήραμα να προειδοποιηθεί έτσι ώστε να έχει την ευκαιρία να ξεφύγει.
Ή τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου.
Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
mike
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 24



« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 15, 2011, 11:16:08 μμ »

καλα κρασιά... ξερω οτι απαγορεύεται το ραβδοτο χαίρω πολύ χαιρόπουλος.... γιατι ρώτησα και τα οσα μου ειπες είναι ακυρα. . .  ψαξτο καλύτερα...
Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 15, 2011, 11:55:37 μμ »

Το κυνήγι με αεροβόλο όπλο απαγορεύεται στην Ελλάδα βάσει του νόμου πέρι όπλων.

Δυστυχώς για μένα συμβαίνει αυτό. Κι εγώ θα προτιμούσα να υπάρχει ένα καθεστώς όπως της Αγγλίας έστω και με περιορισμό δύναμης. Το θέμα είναι όμως αλλού, υπάρχει η παιδεία και η υπόδμή για να αθίσει κάτι τέτοιο;
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 15, 2011, 11:55:59 μμ »

καλα κρασιά... ξερω οτι απαγορεύεται το ραβδοτο χαίρω πολύ χαιρόπουλος.... γιατι ρώτησα και τα οσα μου ειπες είναι ακυρα. . .  ψαξτο καλύτερα...

Ok,λοιπόν,αφού φαίνεται ότι ξέρεις εσύ καλύτερα,γιατί δεν ενημερώνεις και εμάς?Και αφού ξέρεις γιατί μας ρωτάς και δεν μας λές κατευθείαν?
Σε παρακαλώ να μας παραθέσεις και την πηγή σου.
Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
iraklis2010
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 200



« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 16, 2011, 08:55:36 μμ »

Πέρα από αυτό,υπάρχουν και άλλοι δύο λόγοι:
1ος) είναι ότι επειδή το αεροβόλο λόγω δύναμης δεν μπορεί να καταφέρει καίριο πλήγμα στο θήραμα,θεωρείται απάνθρωπό και άδικο για το θήραμα.
2ος) ότι επειδή το αεροβόλο δεν έχει μεγάλο κρότο δεν δίνει την ευκαιρία στο θήραμα να προειδοποιηθεί έτσι ώστε να έχει την ευκαιρία να ξεφύγει.
Ή τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου.
Οντως ειναι ακυρα φιλε Χαρη.Το αεροβολο ως κυνηγητικο οπλο(χωρις περιορισμο)διαθετει πολυ μεγαλυτερη δυναμη απο το κυνηγητικο λειοκανο, και το πληγμα επετρεψε μου να σου πω θα ειναι καιριο, η το παιρνεις η φευγει.
Οσο για το δευτερο που αναφερεις στο κυνηγι δεν τουφεκαμε στον αερα για να ακουσει το θυραμα και να φυγει, οταν ακουστει η τουφεκια θα ειναι αργα για το θυραμα,οποτε ουτε το δευτερο ισχυει, αλλα εχω και εγω την απορια αφου κατι ξερει γιατι δεν μας το λεει και μας.
Καταγράφηκε

****Κακαλι μαλια****
HW 90  5,5 LAZAGLIDE  WALNUT BY HERCULES
HW 97K  4,5  CUSTOM DRAGON
DIANA 34 4,5  FULL CUSTOM--- BY  DIANA 350 MAGNUM--- WALNUT BY HERCULES
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 16, 2011, 09:30:11 μμ »

Μάλλον δεν το διατύπωσα πρίν καλά εγώ.
Γράφοντας "αυτή είναι η γνώμη μου" δεν εννοούσα ότι αυτό πιστεύω εγώ.
Εννοούσα ότι αυτό πιστεύω ότι ισχύει.
Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 16, 2011, 09:41:59 μμ »

Συζητώντας κάποτε με αστυνομικούς, το αεροβόλο το κατατάσσουν στα ραβδωτά.

Και τώρα ανοίγουμε ένα άλλο κεφάλαιο που λέγεται κυνίγη με ραβδωτά. Τα ραβδωτά ασχέτως γομώσεως και διαμετρήματος τα θεωρούνε στρατιωτικά όπλα και λένε ότι έτσι δεν δίνεται η δυνατότητα στον Χ που θέλει να διαπράξει έγλημα να γίνει ελεύθερος σκοπευτής.

Και δυστυχώς την ίδια άποψη έχουν κι αυτοί που ψηφήζουν τους νόμους. Συμφωνώ με κάποια διαμετρήματα ότι πρέπει να απαγορεύεται το κυνήγη ( 7,62 ) γιατί υπάρχουν πολλοί κίνδινοι πρόκλησης ατυχήματος, αλλά όπως προειπώθηκε με το αεροβόλο το κυνήγι είναι επιστήμη κι όχι απλά ότι βλέπω στα 50 το πολύ μέτρα το παίρνω αρκεί να είναι σωστά ευθυγραμισμένα τα μάτια μου με τη ράγα της κάννης.

Και μην ξεχνάμε ότι το 95% των εγκληματικών ενεργειών γίνεται με παράνομα κατεχόμενα όπλα!  Απλά για να μπορέσει να επιτραπεί πρέπει να υπάρχουν οι σχετικές εισηγήσαεις ( σπόρος ) στους σχετικούς ανθρώπους που νομοθετούν ( χωράφι ). Οταν λοιπών το χωράφι είναι αμμώδες δεν φυτρώνει τίποτα χρήσημο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
tassos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 378



« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 17, 2011, 12:42:59 πμ »


  Πάντως  στο νόμο περι όπλων αναφέρεται ότι το κυνήγι επιτρέπεται μόνο με πυροβόλα λειόκαννα όπλα. Τό αεροβόλο φυσικά έχει ραβδωτή κάννη και δεν είναι πυροβόλο.
Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 17, 2011, 08:55:01 πμ »

Μα ο νόμος περι όπλων Τάσσο είναι η πηγή για το τί επιτρέπεται και τι όχι. Απλά η δική μου τοποθέτηση έχει να κάνει με το λογική ( υπάρχει λογική στους νομοθέτες άραγε; ) που στοιχειοθετήθηκε αυτός ο νόμος με τις απαγορεύσεις του.
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
tassos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 378



« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 17, 2011, 11:38:57 πμ »


   Κανείς δεν γνωρίζει με ποιά λογική έχουν βγεί οι ισχύοντες νόμοι   αλλά  πιστεύω ότι  ο βασικός  γνώμονας είναι η λέξη ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ.   Υπάρχει  μια διάχυτη οπλοφοβία στην πολιτεία και τα όργανά της για ότι έχει σχέση με τα όπλα και από εκεί ξεκινάνε όλα. Τα υπόλοιπα που φτάνουν στα αυτιά μας είναι απλώς σοφισμοί με σκοπό να δικαιολογήσουν επιφανειακά  τους νόμους.

  Πιστεύω πως αν δεν υπήρχε η από χρόνια ισχυρή παράδοση του κυνηγιού στη χώρα μας και  ο μεγάλος οικονομικός τζίρος από άδειες , όπλα φυσίγγια ,σκυλιά , τροφές  κτλ  θα είχε απαγορευτεί και αυτό με κάποια αστεία πρόφαση  ή ξεκινώντας από κάποιο  πιθανό θανατηφόρο ατύχημα.
Καταγράφηκε
drakos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2044



« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 17, 2011, 06:37:16 μμ »

Επισης μη ξεχναμε οτι ακομα και με το λειοκαννο απαγορευεται  να χτυπησεις καθιστο πουλι,οπως και το καρτερι της μπεκατσας.
Πιστευω ο λογως απαγορευσις στο αεροβολο ειναι οτι ανηκει στα ραβδωτα, που εδω στην ελλαδα δεν εχουμε αναλογο κυνηγι.
Επισης στο οτι δεν κανει θορυβο συμβαλει κι αυτο νομιζω.Γιατι αν δε κανω λαθος και η σφεντονα,τοξο,και οτιδηποτε αθορυβο οπλο
επισης απαγορευεται. Γενικα νομιζω ειναι καλος ορος της ευκαιριας στο θηραμα. Αλλιως δεν εχει ουσια.
Καταγράφηκε

L a z e r
Φαλτσετα
Ματσετα
Μπαλτας
iraklis2010
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 200



« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 17, 2011, 07:08:29 μμ »

Επισης μη ξεχναμε οτι ακομα και με το λειοκαννο απαγορευεται  να χτυπησεις καθιστο πουλι,οπως και το καρτερι της μπεκατσας.
Πιστευω ο λογως απαγορευσις στο αεροβολο ειναι οτι ανηκει στα ραβδωτα, που εδω στην ελλαδα δεν εχουμε αναλογο κυνηγι.
Επισης στο οτι δεν κανει θορυβο συμβαλει κι αυτο νομιζω.Γιατι αν δε κανω λαθος και η σφεντονα,τοξο,και οτιδηποτε αθορυβο οπλο
επισης απαγορευεται. Γενικα νομιζω ειναι καλος ορος της ευκαιριας στο θηραμα. Αλλιως δεν εχει ουσια.
Φιλε drako το οτι δεν κανει θορυβο ουδεμιαν σχεση εχει με την απαγορευση.Να μην ξεχνας(ισως και να μην ξερεις )οτι μια απο τις βασικες τεχνικες του κυνηγιου ειναι να πλησιασουμε το θυραμα οσο μπορουμε αθορυβα και να καταφερουμε βολη με επιτυχια.
Επεισεις το τοξο η βαλιστρα η σφεντονα δεν απαγορευονται επειδη δεν κανουν θορυβο αλλα ας μην πω τωρα γιατι...............................
Και ενα τελευταιο, αν θελουμε σεβασμο στο θυραμα ας απαγορευσουν τις καραμπινες και το τριτο φυσιγγι και ας επιτρεψουν το τοξο τη βαλιστρα το αεροβολο,
αλλα εδω το σκεπτικο των απερισκεπτων ειναι ''ποναει κεφαλι κοψει κεφαλι''
Καταγράφηκε

****Κακαλι μαλια****
HW 90  5,5 LAZAGLIDE  WALNUT BY HERCULES
HW 97K  4,5  CUSTOM DRAGON
DIANA 34 4,5  FULL CUSTOM--- BY  DIANA 350 MAGNUM--- WALNUT BY HERCULES
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 17, 2011, 07:31:08 μμ »

Επισης μη ξεχναμε οτι ακομα και με το λειοκαννο απαγορευεται  να χτυπησεις καθιστο πουλι,οπως και το καρτερι της μπεκατσας.
Πιστευω ο λογως απαγορευσις στο αεροβολο ειναι οτι ανηκει στα ραβδωτα, που εδω στην ελλαδα δεν εχουμε αναλογο κυνηγι.
Επισης στο οτι δεν κανει θορυβο συμβαλει κι αυτο νομιζω.Γιατι αν δε κανω λαθος και η σφεντονα,τοξο,και οτιδηποτε αθορυβο οπλο
επισης απαγορευεται. Γενικα νομιζω ειναι καλος ορος της ευκαιριας στο θηραμα. Αλλιως δεν εχει ουσια.
Και ενα τελευταιο, αν θελουμε σεβασμο στο θυραμα ας απαγορευσουν τις καραμπινες και το τριτο φυσιγγι και ας επιτρεψουν το τοξο τη βαλιστρα το αεροβολο

Mε αυτό το τελευταίο θα συμφωνήσω και εγώ απόλυτα!
Άν ο νομοθέτης έχει κατα νού να επιτύχει την πιθανή διαφυγή του θυράματος, τότε πρέπει να σταματήσει τα πυροβόλα και όχι τα αεροβόλα!
Με απλά λόγια πιστεύω πως το κυνήγι με αεροβόλο είναι πολύ πιο "οικολογικό" και δίνει περισσότερες ευκαιρίες στο θήραμα, παρά τη μια τουφεκιά του πυροβόλου που θα εκτοξεύσει 500 και πλέον σκάγια.....
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: