Καλώς ήρθατε στη WFKS!!!



Νέα: Γιατί το αεροβόλο είναι πρώτα απ' όλα διασκέδαση !!! Μάρτιος 19, 2024, 09:58:40 πμ
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. *

Κυνήγι με Αεροβόλο.Θεσμικό και Νομικό Υπόβαθρο.
Σελίδες: 1 [2] 3   Κάτω
  Εκτύπωση  

  Κυνήγι με Αεροβόλο.Θεσμικό και Νομικό Υπόβαθρο.
Αποστολέας Μήνυμα
Χάρης
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 191


Άντε να δούμε....


« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 17, 2011, 08:15:17 μμ »

Γενικά δεν είμαι υπερμαχός του κυνηγιού.Αλλά στις σωστές απόψεις δεν γίνεται να μην συμφωνήσω.
Συμφωνώ και εγώ λοιπόν ότι μεταξύ των δύο προτιμώ το αεροβόλο.
Είναι πιό "sporty" που λένε και οι Άγγλοι(δεν ξέρω να το αποδώσω καλά στα Ελληνικά,θα το έλεγα σε ελεύθερη μετάφραση:Ευγενής άμιλα).
Καταγράφηκε

Πρός τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?Απορία
SmTakis
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 137


« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 17, 2011, 08:47:36 μμ »

Προσωπικά έχω την γνώμη ότι ένας από τους πιο πιθανούς λόγους που απαγορεύεται το κυνήγι με αεροβόλο, είναι ότι ανήκει σε μια κατηγορία όπλων που σου επιτρέπει την απόλυτη επιλογή στόχου.
Οτιδήποτε ανήκει σε αυτή την κατηγορία απαγορεύεται. Και τις διόπτρες, κ.λπ. γιαυτό τις απαγορεύουν.
Καταγράφηκε
diana350magnum
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2952


Nothing is impossible, impossible is nothing...


« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 17, 2011, 08:52:42 μμ »

Προσωπικά έχω την γνώμη ότι ένας από τους πιο πιθανούς λόγους που απαγορεύεται το κυνήγι με αεροβόλο, είναι ότι ανήκει σε μια κατηγορία όπλων που σου επιτρέπει την απόλυτη επιλογή στόχου.
Οτιδήποτε ανήκει σε αυτή την κατηγορία απαγορεύεται. Και τις διόπτρες, κ.λπ. γιαυτό τις απαγορεύουν.


Όχι φίλε μου θα διαφωνήσω!
Απλά βαριούνται να καταχωρήσουν και να αρχειοθετήσουν μερικές χιλιάδες αεροβόλα που υπάρχουν στην χώρα. Στην Ελλάδα ότι δεν μπορεί να ελεγχθεί, απαγορεύεται!
Καταγράφηκε
sniper
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 69



« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 21, 2011, 09:14:03 μμ »

θα θελετε να επιτραπει το κυνηγι με αεροβολο πειτε την γνωμη σας και αν καποιος γνωριζει γιατι δεν επιτρεπεται
Καταγράφηκε
SmTakis
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 137


« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 21, 2011, 09:24:22 μμ »

θα θελετε να επιτραπει το κυνηγι με αεροβολο πειτε την γνωμη σας και αν καποιος γνωριζει γιατι δεν επιτρεπεται

Ναι εγώ θα τόθελα. Νόμιμα, με άδεια κυνηγιού κ.λπ.
Την γνώμη μου σχετικά με το γιατί απαγορεύεται την γράφω παραπάνω.
Καταγράφηκε
iraklis2010
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 200



« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 21, 2011, 10:08:45 μμ »

Και εγω επισεις θα το ηθελα και ειμαι και υπερμαχος υπερ του κυνηγιου με αεροβολο οπλο, ειναι ποιο δυσκολο και ποιο αθλιτικο και πολυ ποιο οικολογικο.
Φιλε SmTakis και εγω θα διαφωνησω με την αποψη σου.Ποιος σου ειπε οτι με το λοιοκανο  δεν κανουμε επιλογη στοχου, δηλαδη αν δουμε να μας ερχωνται 3-4 τσιχλες ριχνουμε στα πουλια και οποιο πεσει, οχι φιλε μου και εκει κανουμε επιλογη στοχου και ριχνουμε, και οχι στο γαμο του καραγκιοζη.
Οσο θα απαγορευεται το κηνυγι με οπλο που φερει ραβδωτη κανη θα απαγορευεται και το αεροβολο, οσο για τις διοπτρες τις απαγορευει το κρατος γιατι οπως ειπε και ο αρμοδιος υπουργος ''μεγαλωνει το βελινεκες του οπλου''
Για να καταλαβετε ποιοι μας κυβερνουν.
Καταγράφηκε

****Κακαλι μαλια****
HW 90  5,5 LAZAGLIDE  WALNUT BY HERCULES
HW 97K  4,5  CUSTOM DRAGON
DIANA 34 4,5  FULL CUSTOM--- BY  DIANA 350 MAGNUM--- WALNUT BY HERCULES
SmTakis
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 137


« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 21, 2011, 11:07:15 μμ »

Και εγω επισεις θα το ηθελα και ειμαι και υπερμαχος υπερ του κυνηγιου με αεροβολο οπλο, ειναι ποιο δυσκολο και ποιο αθλιτικο και πολυ ποιο οικολογικο.
Φιλε SmTakis και εγω θα διαφωνησω με την αποψη σου.Ποιος σου ειπε οτι με το λοιοκανο  δεν κανουμε επιλογη στοχου, δηλαδη αν δουμε να μας ερχωνται 3-4 τσιχλες ριχνουμε στα πουλια και οποιο πεσει, οχι φιλε μου και εκει κανουμε επιλογη στοχου και ριχνουμε, και οχι στο γαμο του καραγκιοζη.
Οσο θα απαγορευεται το κηνυγι με οπλο που φερει ραβδωτη κανη θα απαγορευεται και το αεροβολο, οσο για τις διοπτρες τις απαγορευει το κρατος γιατι οπως ειπε και ο αρμοδιος υπουργος ''μεγαλωνει το βελινεκες του οπλου''
Για να καταλαβετε ποιοι μας κυβερνουν.

Ο κάθε ένας μπορεί να έχει την γνώμη του φίλε Ηρακλή. Και φυσικά μπορεί να διαφωνεί ή να συμφωνεί με τον οποιονδήποτε άλλο. Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι με το αεροβόλο, με το τόξο, με την βαλίστρα, με το ραβδωτό μπορούμε να κάνουμε απιλογή στόχου, κτυπώντας μόνον αυτόν (εκτός και η όποια βολίδα ή βέλος τον διαπεράσει και συνεχίσει την πορεία της/του).
Πχ μπορείς να στήσεις 50 κουτάκια μπύρες΄την μια απάνω στην άλλη (ή και ...τσίχλες 'άνευ κουτιού"  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο ) ,να απομακρυνθείς σε κάποια ικανή απόσταση και να επιλέξεις το πιο κουτάκι μπύρας (ή ...τσίχλα) θα κτυπήσεις και ΠΟΥ. - αφήνωντας τα υπόλοιπα (εξαιρουμένων των πίσω - αν όπως είπαμε πριν η βολίδα, η σφ'ίρα ή το βέλος μαςδιαπεράσει τον στόχο μας) ακέραια/ανέπαφα.
Αυτή είναι η διαφορά και αυτό εννοώ.

Κλασσικό παράδειγμα εκείνο της βολής του Γουλιέλμου Τέλου....  Θάριχνε με σκάγια ποτέ?Απορία? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 21, 2011, 11:12:42 μμ »


Πχ μπορείς να στήσεις 50 κουτάκια μπύρες΄την μια απάνω στην άλλη (ή και ...τσίχλες 'άνευ κουτιού"  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο ) ,να απομακρυνθείς σε κάποια ικανή απόσταση και να επιλέξεις το πιο κουτάκι μπύρας (ή ...τσίχλα) θα κτυπήσεις και ΠΟΥ. - αφήνωντας τα υπόλοιπα (εξαιρουμένων των πίσω - αν όπως είπαμε πριν η βολίδα, η σφ'ίρα ή το βέλος μαςδιαπεράσει τον στόχο μας) ακέραια/ανέπαφα.

Μου δίνετε ιδέες για διασκέδαση παιδιά Χαμόγελο

Ναι η επιλογή του στόχου σαφώς και πρέπει να επιτρέπεται κι όχι ότι υπάρχει σε ακτίνα Χ που είναι η ακτίνα του κύκλου διασποράς του λειόκαννου να βγαίνει off. Αυτό μου θυμίζει το ψάρεμα με τη μηχανότρατα που δεν αφήνει πίσω της ούτε το γόνο των ψαριών.
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
Gunner
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 22, 2011, 12:04:09 πμ »

Αν και δεν ημουν ποτε κυνηγος,δεν βρισκω κατι κακο στο κυνηγι με το αεροβολο.Επειδη ομως το αεροβολο ειναι πιο "υπουλο" οπλο απο τα λειοκαννα δηλαδη δεν ακουγεται καθολου,θα πρεπει να υπαρχουν τα καταλληλα μετρα ασφαλειας προς αποφυγην ατυχηματων στους κυνηγοτοπους,περιορισμος στα ειδη θηραματων(π.χ θα μπορουσε να χρησιμοποιειται μονο για επιβλαβη) και αλλα.Παραδειγμα:Γιατι στην Ελλαδα οι σεκιουριταδες δεν οπλοφορουν?Φανταζεστε τον καθε ενα που δουλευει σεκιουριτας για 1-2 χρονια η και λιγοτερο να κουβαλαει οπλο?Καπως ετσι παει το εργο και εδω..Υπαρχουν καποιες προδιαγραφες και καποιες λεπτομερειες που μαλλον εμεις οι Ελληνες δεν μπορουμε να αφομοιωσουμε και να ακολουθησουμε..Και βεβαιως,σχεδον ανυπαρκτη παιδεια..Γιατι κακα τα ψεματα αλλο το αεροβολο ολυμπιακων προδιαγραφων 10μετρων,και αλλο το Air Wolf το κυνηγετικο .22 η .25 με ισχυρη διοπτρα πανω του που μπορει να γινει πολυ φονικο σε μεγαλο βεληνεκες στα χερια του καθενος μας..
Καταγράφηκε

Fire your guns wisely..
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 22, 2011, 12:12:50 πμ »

Να σου πώ κι εγώ την ποτοθέτησή μου σε αυτό που λές.

Είτε λειόκαννο είτε αεροβόλο το θήραμα δεν προλαβαίνει να ακούσει το θόρυβο του όπλου μη σου πώ ότι με ένα εξάλιβρο του δεκάμετρου ίσως να έχει την ευκαιρεία να ξεφύγει. Απεναντίας με το λειόκαννο καταστρέφεις και την όποια άλλη μορφή ζωής υπάρχει εκεί και θα βληθεί με τα σκάγια.

Η απόλυτη επιλογή στόχου δεν είναι κακό αλλά καλό. Το θέμα όπως το είπες κι εσύ είναι να έχουμε παιδεία και να ξέρουμε να πάρουμε 2-3 μπεκάτσες κι όχι ότι τύχει να περάσει.

Για μένα ένα αξιοκρατικό καθεστώς θα ήταν όπως ένα που πληροφορήθηκα από φίλου που κυνηγάει με ραβδοτό στο εξωτερικό. Μπορείς να χτυπήσεις ότι θέλεις αλλά στην έξοδο από τον κυνηγότοπο πληρώνεις τα θηράματα που χτύπησες, και δεν μηλάμε πχ 100 euro το ελάφι αλλά 500 και άνω. Ετσι αν κι εδώ υπήρχε ένα τέτοιο καθεστώς θα υπήρχε και μέτρο φαντάζομαι γιατί στην έξοδο θα πρέπει να καταβάλει κανει το αντίτιμο των θηραμάτων που χτυπάει.  Αν ομως πάει στον κυνηγότοπο και στήσει χαρτιά ή φιγούρες για σκοποβολή κανείς δεν του λέει τίποτα και πληρώνει τα ελάχιστα όπως εμείς το τάληρο στο Σχιστό.

Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
drakos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2044



« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 22, 2011, 12:28:19 πμ »

Ποιο κυνηγι ρε παιδια;Εχει κυνηγι σημερα που μιλαμε; Επειδη προλαβα σα πιτσιρικας τις καλες εποχες κυνηγιου,θεωρω οτι καθε χρονο και χειροτερα. Χαλια η κατασταση.
Ηδη τα λειοκανα μου ειναι λαδωμενα και στον παγκο τους, αρκετο καιρο τωρα. Μ΄εχει απογοητευσει η ολη κατασταση μ΄αυτα που βλεπω, και ακουω. Λύπη
Φιλε Gunner συμφωνω με τα παραπανω .
Η γνωμη μου ομως εαν καποτε επιτραπει , προς αποφυγη ατυχηματων ειναι : Περιορισμενη δυναμη,και ανοιχτα σκοπευτικα.
Σταματη με τα σημερινα αεροβολα και οφθαλμιδες,στα 40-50μ, να μη πω και παραπανω το πουλι δεν εχει τυχη.
Με το λειοκανο ξεχνατο σ΄αυτες τις αποστασεις.
Καταγράφηκε

L a z e r
Φαλτσετα
Ματσετα
Μπαλτας
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 22, 2011, 12:32:28 πμ »

Ποιο κυνηγι ρε παιδια;Εχει κυνηγι σημερα που μιλαμε; Επειδη προλαβα σα πιτσιρικας τις καλες εποχες κυνηγιου,θεωρω οτι καθε χρονο και χειροτερα. Χαλια η κατασταση.

Εξαρτάται από την περιοχή. Στο λεκανοπέδιο είναι όντως αυτό που λές Δρακούλη αλλά υπάρχουν και περιοχές που έχουν θήραμα ευτυχώς και κανείς δεν πατάει εκεί.

Παράθεση
Η γνωμη μου ομως εαν καποτε επιτραπει , προς αποφυγη ατυχηματων ειναι : Περιορισμενη δυναμη,και ανοιχτα σκοπευτικα.
Σταματη με τα σημερινα αεροβολα και οφθαλμιδες,στα 40-50μ, να μη πω και παραπανω το πουλι δεν εχει τυχη.
Με το λειοκανο ξεχνατο σ΄αυτες τις αποστασεις.

Και με τις διόπτρες δεν υπάρχει θέμα κατα τη γνώμη μου αρκεί να υπάρχει έλεγχος του πόσα θηράματα πήρε κάποιος Χαμόγελο

Επίσης παρόμοια τακτικη υπάρχει και στον Καναδά, αλλά εκεί υπάρχει διαρκώς παρατήρηση κι αν παρεις παραπάνω από το προβλεπόμενο υπάρχουν αυστηρότατες συνέπειες.
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
Gunner
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 111



« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 22, 2011, 12:45:54 πμ »

Τα θηραματα τα τελευταια χρονια και εγω νομιζω οτι τεινουν να εκλειψουν..Αλλα για ελεγχο επιβλαβων(π.χ σε αγροκτηματα,αγροτικες περιοχες που υπαρχουν και 30-40 χλμ απο Αθηνα και σε ολη την Ελλαδα)και κανα λαγουδακι(αν σου κατσει)θα μπορουσαν να το επιτρεψουν.Αλλα αυτοι φοβουνται οτι θα γινουμε ολοι ελευθεροι σκοπευτες. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Fire your guns wisely..
asrael
WFKS®
Διαχειριστής
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3061


Ο asrael αυτοπροσώπως!!!


« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 22, 2011, 12:47:44 πμ »

Τα θηραματα τα τελευταια χρονια και εγω νομιζω οτι τεινουν να εκλειψουν..Αλλα για ελεγχο επιβλαβων(π.χ σε αγροκτηματα,αγροτικες περιοχες που υπαρχουν και 30-40 χλμ απο Αθηνα και σε ολη την Ελλαδα)και κανα λαγουδακι(αν σου κατσει)θα μπορουσαν να το επιτρεψουν.Αλλα αυτοι φοβουνται οτι θα γινουμε ολοι ελευθεροι σκοπευτες. Κλείσιμο ματιού

+100000
Καταγράφηκε

Ο καλύτερος δάσκαλος είναι αυτός που σου δείχνει που να κοιτάξεις αλλά ποτέ δεν σου λέει τι να δείς ....
drakos
WFKS®
Μέλος

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2044



« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 22, 2011, 01:10:37 πμ »

Σταματη τα πουλια εχουν αλλαξει πορειες δεν ειναι χαζα.Και αν καποιοι χτυπησαν φετος ηταν και τυχεροι. Συγκεκριμενα μου ελεγε φιλος σε μερος που κυνηγαει χρονια
οτι μια φορα  σ΄ενα σημειο εγινε χαμος απο τσιχλες.  Απο τοτε εδω και  χρονια, δεν εχει ξαναγινει αυτο στο συγκεκριμενο σημειο.Τωρα μπορει να ετυχε. Αυτο του΄πα.
Οσο για τον Καναδα μη μιλαμε,γιατι εμεις ειμαστε ακομη στον κουραδα  Μεγάλο χαμόγελο  σε πολλους τομεις.
Για την εξοντωση επιβλαβων , καλυτερη ιδεα δεν υπαρχει απο το αεροβολο.
Καταγράφηκε

L a z e r
Φαλτσετα
Ματσετα
Μπαλτας

Σελίδες: 1 [2] 3   Πάνω
  Εκτύπωση  
 

Μεταπήδηση σε: